Jump to content

Φωτισμός Για Μονομάχο Και 1-2 Έυκολα Φυτά


extar98

Recommended Posts

Έχω αυτή τη λάμπα διαθέσιμηbandicam 2014-01-18 19-39-05-515.jpg και επειδή σχετικά με τον φωτισμό δεν γνωρίζω αρκετά (στα προηγούμενα ενυδρεία μου δεν είχα αλλάξει τίποτα)Είναι κατάλληλη για να διατηρεί ενα μονομάχο , κερατόφυλλο και ανούμπιες σε ένα 15λ ενυδρείο?Αν όχι υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που μου προτείνετε?

post-48384-0-06969000-1390066936_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

βγάλε το καπακι κ κοιτα ποσα κελβιν ειναι η λαμπα.... αν δεν λεει πχ6500Κ θα εχει εναν αριθμο πχ 865.... πες τ γραφει..... αν κ νομιζω οτι κανει...

Link to comment
Share on other sites

Την ανοιξα και δεν γράφει τίποτα:| μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις εν συντομεία τι είναι τα kelvin?

Link to comment
Share on other sites

κελβιν ειναι η θερμοκρασια του φωτος.... οσο λιγοτερα ειναι τοσο πιο θερμο φως εχουμε κ οσο πιο πολλα τοσο πιο κρυο... οπτικα σκεψου το

Link to comment
Share on other sites

αν δεν σ ειναι κοπος βγαλε την λαμπα και εκει που εχει κατι γραμματα βγαλε την μια φωτογραφια κ ανεβασε την...

Link to comment
Share on other sites

χμμμ θα μαθω για τα κελβιν του χρονου ^.^ να τωρα το κανω ανεβάζω σε λιγοοο

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν μπορώ να βγάλω το απο κάτω καπάκι θα παω στο ηλεκτρολογίο να ρωτήσω αυριο -_-.Μπορείς να μου πείς ποσα είναι κατάλληλα για αυτό που χρειάζομαι?

Link to comment
Share on other sites

6500Κ ειναι οτι πρεπει... απ την στιγμη π θα εχεις μονο μια...

αν δεν λεει κελβιν εχει εναν 3ψηφιο αριθμο πχ 865 οπου το 65 (δλδ 6500Κ) ειναι τ κελβιν το 8 ειναι το ra index...... το ρα ιντεξ καλο ειναι να ειναι πανω απο 8....

Έγινε επεξεργασία - vasili
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μια χαρά θα κάνει, ρώτα και κάποιον που ξέρει για επιβεβαίωση.Αναψέ την λάμπα και κοίτα τον φωτισμό της.Αν είναι περίπου σαν το φως της μέρας είσαι οκ!http://www.stanprokopenko.com/blog/2009/06/choosing-light-bulb-art-studio/

Link to comment
Share on other sites

Άσε που οι ανούμπιες θέλουν σκιά και το κερατόφυλλο είναι εύκολο φυτό! ;)

Link to comment
Share on other sites

Απλα προσεξε τις υγρασιες μην συγκεντρωθουν μεσα και παρει κανενα φωκο..... :bbq:

Link to comment
Share on other sites

Τράβηξε το καπάκι με μίσος και θα βγει. . .

Επίσης το φωτιστικό αυτό δεν νομίζω να κάνει για ενυδρείο γιατί δεν νομιζω να είναι στεγανό!!

To αγόρασες "μαμά" το ενυδρείο με αυτό πάνω ή μεταχειρισμένο-πατενταρισμένο ???

Τέτοια έχω στην κουζίνα κάτω από τα ντουλάπια μου :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα φωτιστικα δεν ειναι για ενυδρειο,ειναι για οικιακη χρηση και δεν εινα στεγανα,αν περασει νερο απο υδρατμους θα κανει μπαμ.Επισης το πλαστικο που εχει απ εηω κοβει πολυ φως.

Link to comment
Share on other sites

οτι δεν ειναι στεγανα αυτα τα φωτα δεν ειναι, δεν ειναι...... το ενυδρειο π θες ν τ βαλεις ειναι αυτο τ τζαμπο? η εχει δικο του καπακι?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
On 19/1/2014 at 12:16 ΜΜ, το μέλος rastafarian έγραψε:

Αυτα τα φωτιστικα δεν ειναι για ενυδρειο,ειναι για οικιακη χρηση και δεν εινα στεγανα,αν περασει νερο απο υδρατμους θα κανει μπαμ.Επισης το πλαστικο που εχει απ εηω κοβει πολυ φως.

εγω εχω μια απλη κλασσικη λαμπα σ ενα φωτιστικο γραφειου 15 watt  για τον μονομαχο μου και την εχω  σχετικα μακρια απ την επιφανεια για να μην πεφτει ολο το φως να κανει σκιασεις.. με κερατοφυλλο και ακομη engeria και ανουμπιες... ο μονομαχος εκει που ζει δεν θελει δυνατο φως και τα φυτα αυτα θελουν ελαχιστο φωτισμο...δεν χρειαζονται υπερβολες βρε παιδια για τα ερμα τα ψαρια... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...