Jump to content

Ββα Και Φωσφωρικά


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Στο ενυδρείο μου το οποίο τρέχει 1,5 χρόνο υπάρχει άλγη bba . Δεν είναι σε μεγάλη έκταση και ως ένα βαθμό την ανέχομαι. Διαβάζω ότι είναι μια δύσκολη μορφή άλγης. Έχω ξανασυζητήσει στο φόρουμ για αυτήν (τρόποι αντιμετώπισης κτλ). Τα αυξημένα φωσφορικά μπορεί να είναι αιτία της. Θέλω να κάνω μια προσπάθεια μήπως την περιορίσω. Λοιπόν οι μετρήσεις του ενυδρείου είναι οι εξής: Νο3 0, Νο2 0, GH 14, PH 7, Cl2 0 & φωσφορικά 0,3mg. Το co2 είναι στα 18ppm συνεχόμενο πρωί βράδυ. Τα φωσφορικά τι σας λένε; Σας φαίνονται αυξημένα;

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω ότι το ενυδρείο είναι full planted με φυτά από όλες τις κατηγορίες. Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό καθόλου. Ακόμη λιπαίνεται με προϊόντα seachem, flourish. trace. potassium, iron. Τα συγκεκριμένα λιπάσματα χρησιμοποιούνται εδώ και 1 και κάτι μήνα περίπου. Ουσιαστικά είναι σε περίοδο "προσαρμογής" στο θέμα των λιπασμάτων από brigtwhell σε seachem.

Link to comment
Share on other sites

Λές;

Συνήθως NO2:0 μετράμε σε μη στρωμένα συστήματα και μετά από 1,5 χρόνο δεν νομίζω να μην έχει στρώσει το σύστημα σου...

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως NO2:0 μετράμε σε μη στρωμένα συστήματα και μετά από 1,5 χρόνο δεν νομίζω να μην έχει στρώσει το σύστημα σου...

Το αποδίδω στην μέτρηση με στικς για τις παραμέτρους Νο2, Νο3, PH, KH, GH Cl2 (χλώριο νομίζω)

Τα φωσφορικά είναι μετρημένα με υγρό τεστάκι tropic marin...

Σημειώσατε λάθος. Σε μαγαζί μετρημένα τα στοιχεία όλα εδειξε Νο2 0,15 νομίζω πρίν περίπου 2μήνες...

άρα το Νο2 0 ας το διαγράψουμε... Οι υπόλοιπες μετρήσεις ήταν σωστές. Αν βρώ το χαρτί θα γράψω με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια. αν δεν γνωριζουμε απλα δεν απαντάμε...

Τα Nο2 σωστα ειναι μηδεν , τα νιτρικά No3 ειναι ενα προβλημα οτι ειναι μηδεν αν και δεν το νομίζω...

Bba συνηθως οφειλεται σε χαμηλό co2... μπορει και πολλά οραγανικά.

Με τι κανεις μετρησεις?

Το co2 πως το μετρας?

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις εγω με στικς αλλα το water in που εκανα πριν λιγο καιρο οπως εγραψα παραπανω μαλλον με υγρα τεστ. Μονο τα φωσφορικα μετρησα με υγρο τεστ tropic marin σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Το διοξειδιο το μετραω βασει του γνωστου πινακα σχεσης ph kh.

Link to comment
Share on other sites

Το διοξειδιο το μετραω βασει του γνωστου πινακα σχεσης ph kh.

Το ph πως το μετρας?

Κh δεν αναφέρεις πόσο εχεις...

Link to comment
Share on other sites

Ph 7 Kh6 με υγρα τεστ sera.

Μα με υγρο τεστ αν υποθεσουμε οτι οντως εχεις kh 6

Τα τεστ της sera μετρανε ανα 0,5 ...

Με ph 6.5 και Kh 6 εχεις 56 ppm co2

ph 6.8 εχεις 28 Ppm

ph 7 εχεις 18pppm

με 7,2 εχεις 11 ppm

7.5 εχεις 5,6 ppm.....

Οπότε μπορεις να καταλάβεις οτι δυστηχω με υγρα τεστ δεν μπορεις να βρεις το co2....

Εγω πιστευω h bba οφείλεται στο λιγο co2 , πρεπει να εχει 7 με με 7,5 ...

Εχεις μπουκάλα η diy co2?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια. αν δεν γνωριζουμε απλα δεν απαντάμε...

Τα Nο2 σωστα ειναι μηδεν , τα νιτρικά No3 ειναι ενα προβλημα οτι ειναι μηδεν αν και δεν το νομίζω...

Bba συνηθως οφειλεται σε χαμηλό co2... μπορει και πολλά οραγανικά.

Με τι κανεις μετρησεις?

Το co2 πως το μετρας?

Sorry φίλε μπερδεύτηκα πάνω στην βιασύνη

Link to comment
Share on other sites

Μπουκαλα εχω και βρηκα τις μετρησεις του water inn. Τις παραθετω ph7,2 gh14, kh10, no2 0, no3 10,nh3/nh4 0. Και φωζφορικα οπως εγραψα παραπανω 0,3mg

Link to comment
Share on other sites

Μπουκαλα εχω και βρηκα τις μετρησεις του water inn. Τις παραθετω ph7,2 gh14, kh10, no2 0, no3 10,nh3/nh4 0. Και φωζφορικα οπως εγραψα παραπανω 0,3mg

Link to comment
Share on other sites

Μπουκαλα εχω και βρηκα τις μετρησεις του water inn. Τις παραθετω ph7,2 gh14, kh10, no2 0, no3 10,nh3/nh4 0. Και φωζφορικα οπως εγραψα παραπανω 0,3mg

Μπερδευτηκα... Τελικά τι μετρησεις εχεις στο ενυδρειο?

kh 6 ή kh 10 ? ph 7 η 7.2 no3 0 ή 10 ????

Μην σε φωφιζουν τα φωσφορικά, τα εχω φτάσει εως και 5mg/l χωρις κανενα προβλημα... στο ειπα και στο ξαναλεω ,

bba---> low co2.

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το μπερδεμα. Οι πρωτες μετρησεις ειναι οικιακες και οι τελευταιες του καταστηματος αρα και πιο ασφαλεις νομιζω. Προτεινεις λοιπον αυξηση διοξειδιου;

Link to comment
Share on other sites

Αυξανεις σιγα σιγα το co2, εβδομαδιαια .παρατηρωντας συμπεριφορα των ψαριών.

Ενα ηλεκτρονικο ph μετρο θα σε βοηθουσε καλυτερα.

Γενικά απο τα φυτά εχεις ανάπτυξη? Πως τα βλέπεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ανάπτυξη υπάρχει! Πάνε καλά τα φυτάκια μου...

Link to comment
Share on other sites

Το διοξείδιο τρέχει από τον Ιούνιο με 1φυσ/δευτ.

Link to comment
Share on other sites

οι μετρησεις σου ειναι μια χαρα

αυξανε σιγα σιγα(ανα 4-5 ημερες) και μολις δεις να μειωνεται σταματα να το αυξανεις και ειναι οκ, μειωσε και κανενα 25λεπτο τη φωτοπεριοδο.... για αρχη, μετα την αυξανεις ανα 10 λεπτα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ε υχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευα,αυξησε το co2 οπως σου ειπαν και σταματα το σιδηρο.Αυτο το λιπασμα ειναι πολυ ατιμο και θελει πολυ προσοχη,ειναι ενα λιπασμα που ειναι αν κανεις λαθος εχεις αλγες.

Την φωτοπεριοδο ποσες ωρες την εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Φωτοπεροπδος 14:45 με 23:00 σταδιακα, οχι ολες οι λαμπες μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...