Jump to content

Βυθός Με Επίπεδα, Προτάσεις....


Naias

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια ιδέα ή να μου δώσει μια βοήθεια στο πού να ψάξω;
Έχω βαρεθεί τον βυθό του ενυδρείου μου (χαλίκι 3mm) να είναι επίπεδος, όπως έχω βαρεθεί και γενικότερα να το βλέπω στην πλειονότητα των ενυδρείων.
Πώς θα μπορούσαμε να φτιάξουμε επίπεδα, ή ένα βουνό τέλος πάντων ή οτιδήποτε θα ξέφυγε από ένα επίπεδο βυθό ....

Και δεν εννοώ απλά να ρίξω περισσότερο χαλίκι στην μία πλευρά, γιατί απλά με τα ψάρια, φυτέματα και λοιπές εργασίες σε λίγο καιρό θα είναι πάλι επίπεδο....

Έχω δει στο youtube αλλά δεν μπορώ να το ξανά βρω, που βάζανε πλαστικά εύκαμπτα φύλλα, τα λυγίζανε έτσι ώστε να κάνει κούρμπα, γέμιζαν χαλίκι και τα άφηναν μέσα θαμμένα....

Αναμένω ιδέες και προτάσεις.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Χώρις να έχω εμπειρία σε τέτοιο θέμαμια σκέψη μου είναι αν κάτω από το χαλίκι-αμμό έβαζες βότσαλα ώστε να σηκωθεί πιο πάνω?

Η με φύλα φελιζόλ(αν δεν είναι βλαβερό για την βιολογία του ενυδρειου).

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το μυαλό μου εκεί κατευθύνεται περισσότερο, στο να βάλω βράχάκια - πέτρες μεγαλούτσικες μέχρι να καλυφθούν από χαλίκι...

Link to comment
Share on other sites

http://www.acquariodiscount.it/Juwel/

http://www.fishkeeping.co.uk/articles_10/aquatic-terrace-within-your-aquarium.htm

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα διακόσμηση με επίπεδα...Δεν έχω καμια εμπειρία ή γνώση σε αυτό, αλλά νομίζω πως είναι καλή ιδέα μόνο για "Μεγάλα" ενυδρεία.Θέλω να πω πως χάνεις πολλά λίτρα και χώρο που θα έιχαν τα ψάρια σου σε σύγκριση με εναν φλατ βυθο...Μπορεί να κάνω λάθος :ο

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα διακόσμηση με επίπεδα...Δεν έχω καμια εμπειρία ή γνώση σε αυτό, αλλά νομίζω πως είναι καλή ιδέα μόνο για "Μεγάλα" ενυδρεία.Θέλω να πω πως χάνεις πολλά λίτρα και χώρο που θα έιχαν τα ψάρια σου σε σύγκριση με εναν φλατ βυθο...Μπορεί να κάνω λάθος :ο

Δίκιο έχεις αλλά το σχεδιάζω στο μυαλό μου για ένα 600 λίτρα και πάνω οπότε δεν με πολύ νοιάζουν τα λίτρα που θα χάσω...

Link to comment
Share on other sites

ααα τότε δε νομίζω να'χεις θεμα με τα λίτρα, τι ψάρια σκοπεύεις να βάλεις?Επίσης αν θυμάσαι πότε το έιδες καλο θα ηταν να τσεκαρεις το ιστορικό του browser σου ...

Link to comment
Share on other sites

Δες τις φωτό χαμηλά στο πρώτο ποστ.... http://www.aquazone.gr/forums/topic/40842-dhanioossaoc-diy-aaoey-eaoannuoc/

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή μέχρι το βραδάκι που θα ανεβάσω βίντεο με το πως είναι διαμορφωμένος ο δικός μου βυθός με επίπεδα

Link to comment
Share on other sites

extar98 είναι ακόμα στον σχεδιασμό, θα μπεί στο σπίτι που κάνω ανακαίνιση, οπότε έχουμε δρόμο ακόμα, αλλά θέλω να συγκεντρώνω υλικά, να βλέπω τιμές για να κάνω τον προγραμματισμό μου.

FotisGt κατασκευή λές με φελιζόλ έτσι; Είναι σαν τα έτοιμα της Juwel... Καθόλου κακή ιδέα !!!

Aiolos αναμένω...

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε εδω.

Τελικα το βουνο το εφτιαξα μονο με το sechem flourite,απο την μια μερια εριξα πιο πολυ και μπροστα πιο λιγο.Μπροστα εχω φτιαξει μια 'ανηφορα'

Απλα να ξεριες,αν εχεις γατοψαρα η γαριδες,μη περιμενεις να μεινει ετσι,θα στο μετακινησουν αυτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/89952-eaou-aeueio-ayiaaoeo/?p=894179

Όπως θα δεις στο βίντεο, υπάρχει ένα "φράγμα" από υπερυψωμένους βράχους που δεν συνδέεται πουθενά με το υπόλοιπο aquascape... είναι αυτόνομο δηλαδή, και μέσα σ αυτό έχει τοποθετηθεί η άμμος δίνοντας του έτσι μια άλλη διάσταση.

Link to comment
Share on other sites

:icon_dance: rastafarian, Aiolos
Ευχαριστώ !!!

Έγινε επεξεργασία - Naias
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε εδω.

Τελικα το βουνο το εφτιαξα μονο με το sechem flourite,απο την μια μερια εριξα πιο πολυ και μπροστα πιο λιγο.Μπροστα εχω φτιαξει μια 'ανηφορα'

Απλα να ξεριες,αν εχεις γατοψαρα η γαριδες,μη περιμενεις να μεινει ετσι,θα στο μετακινησουν αυτα.

Αν δεν βάλεις κάτι παρόμοιο σαν αυτά που σου έδωσα ποιο πάνω, θα ισχύσει αυτό που σου λέει

ο Rasta.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...