Jump to content

Πρόβλημα Με Pseudotropheus Acei


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:338lt μεικτά
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Jebao 1200lt/h με σφουγγάρι, μεγάλη ποσότητα βιολογικού υλικοιύ και ενυδρειακό βαμβάκι
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): Λειτουργεί από 15/12/2013
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 4 Labidochromis caeruleus (1m - 3f)
5 Pseudotropheus Acei white tail (.......το φύλο του κάθε ενός θα δείξει με τον καιρό)
4 Pseudotropheus cyaneorhabdos "Maingano" (1m - 3f.......κατά 99%)
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Τάισμα δυο φορές την ημέρα με τις παρακάτω τροφές: Spirulina flakes Ocean Nutrition, Community formula flakes Ocean Nutrition, Profish Cichlid Sticks, Biogran Large Prodac.

Αλλαγή του 30% του νερού με ίδιας θερμοκρασίας νερό με χρήση Prime σε αυτό. Σήμερα έγινε η αλλαγή κανονικά

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 8,2 - 8,4
- KH: 13
- GH: 14
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά): 2 (στην παρουσίαση του ενυδρείου από λάθος έγραψα 20 για όσους εντόπισαν τη διαφορά)
- Θερμοκρασία: 26
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: Ναι

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:Pseudotropheus Acei yellow tail
- Ιστορικό Ψαριού: Μπήκε στο ενυδρείο 5/1/14 από συνχομπίστα. Ήρθε υγιέστατο, κινητικό κτλ όπως και τα υπόλοιπα.
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):Εδώ και 2-3 μέρες τα Acei όπως και τα Labido κρυβονται πολύ. Το συγκεκριμένο Acei βρισκόταν σε μια γωνία του ενυδρείου και σήμερα το είδα να γέρνει προς τη μια πλευρά και επανέρχονταν και πάλι σε όρθια θέση. Όταν το πλησίασα απ' έξω, έφυγε και κρύφτηκε στις πέτρες, από τότε είναι εκεί. Τα Acei έχουν κάπως θαμπό το δέρμα τους και στο κεφάλι έχουν κάτι σα πολύ πολύ μικρές φουσκαλίτσες σαν από αέρα (δε φαίνεται σαν ich). Το συγκεκριμένο ψάρι δεν έχει όρεξη, δε τρώει. Γενικά έχει μειωθεί η κινητικότητα όλων των ψαριών στο ενυδρείο εκτός των Maingano που κόβουν καμιά βόλτα που και που. Δεν έχει την κίνηση που είχε μέχρι πριν λίγες μέρες και έχω απογοητευτεί πολύ. Το ενυδρείο μου είναι σα ...... πεθαμένο! Κατά το τάισμα βγήκαν όλα εκτός από δύο (Ένα μπουκωμένο labido και το Acei που γέρνει)
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Του ενυδρείου τίποτα, λειτουργεί ένα μήνα. Του ψαριού, δε το ξέρω το παρελθόν

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
Δυστυχώς φωτογραφίες εκεί που βρίσκονται τώρα, δε μπορώ να βγάλω. Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή στο τάισμα

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Πολύ νωχελικό το ενυδρείο

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μια φωτό του "'άδειου" πλέον ενυδρείου μου
http://i1331.photobucket.com/albums/w584/panosafarikas/IMG_0272_zpsf5dfdb04.jpg

Εδώ είναι τα περισσότερα μαζεμένα και κρυμμένα (σε μια πίσω γωνία που εόναι η είσοδος του φίλτρου και ο θερμοστάτης)
http://i1331.photobucket.com/albums/w584/panosafarikas/IMG_0277_zps283b5366.jpg

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι velvet ή και ich ακόμα. Τα Acei έχουν καλυμμένο το δέρμα τους με ενα "θολό" πέπλο και έχουν μικρά σημαδάκια κυρίως στο κεφάλι αλλά και στα πτερύγια φαίνεται κάτι. Διάβασα τα συμπτώματα και τα βλέπω στα ψάρια μου. Ανέβασα τη θερμοκρασία στους 31. Σκέφτομαι να αρχίσω θεραπεία, με EXIT και ESHA2000, να το κάνω ή να περιμένω με την άνοδο της θερμοκρασίας αν γίνει κάτι; Να κάνω κάτι άλλο;

Συγνώμη για την ποιότητα των φωτογραφιών αλλά δε μου καθόταν φρόνιμα

http://i1331.photobucket.com/albums/w584/panosafarikas/IMG_0292_zps14f72298.jpg

http://i1331.photobucket.com/albums/w584/panosafarikas/IMG_0294_zpsc7a30394.jpg

http://i1331.photobucket.com/albums/w584/panosafarikas/IMG_0296_zps3b63a2f9.jpg

http://i1331.photobucket.com/albums/w584/panosafarikas/IMG_02931_zps086e27cc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πανο, βλεπω τα ασπρα που λες αλλα πρεπει να μου πεις εσυ καλυτερα γιατι απο δω δεν τα βλεπω καλα! Ειναι μεγαλουτσικα και διακριτα σε ολο το σωμα ή ειναι σαν ενα στρωμα μικρα ασπρακια σε ολο το σωμα σαν να θυμιζουν βλενα απο βελουδο; Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις;

Link to comment
Share on other sites

Πανο, βλεπω τα ασπρα που λες αλλα πρεπει να μου πεις εσυ καλυτερα γιατι απο δω δεν τα βλεπω καλα! Ειναι μεγαλουτσικα και διακριτα σε ολο το σωμα ή ειναι σαν ενα στρωμα μικρα ασπρακια σε ολο το σωμα σαν να θυμιζουν βλενα απο βελουδο; Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις;

Περισσότερο έτσι θα έλεγα και κυρίως, αν όχι αποκλειστικά στο κεφάλι τους (ίσως και σε πτερύγια). Δεν είναι σα κεφάλι από καρφίτσα αλλά πολύ μικρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Πανω στο παρελθον εχασα δυο ασει.Ενα θηλυκο τρεις μερες μετα την πρωτη του γεννα και ενα αρσενικο που γυρισα σπιτι απο δυωρη εξοδο και φαινοταν να εχει φαει ξυλο απ τις υπολοιπες κιχλιδες.Ειχε δαγκωμενα πτεριγια,του λοιπανε λιγα λεπια,ειχε τυφλωθει(κουτουλουσε παντου κ μολις το ακουμπουσαν τα υπολοιπα αρια τρομαζε)Ολα τα υπολοιπα ασει ηταν μια χαρα.Πεζει να εχεξ φαει ξυλο?Αλλα λες οτι ολα τα ασει εχουν τα ιδια συμπτωματα.Δεν ξερω ρε φιλε πως να σε βοηθεισω.Δεν ξερω κ τι ειναι το βελβετ που λες.Θα το ψαξω το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τα συνδυάζω όλα και διαπιστώνω οτι τα χτυπήματα στα αντικείμενα τα κάνει λόγω των σημαδιών στο σώμα του. Ξύλο δε παίζουν μεταξύ τους καθόλου. Ζουν πολύ αρμονικά θα έλεγα. Πρέπει να είναι velvet ή ich (μάλλον το πρώτο). Εχω μειώσει θερμοκρασία στους 26 γιατί στους 31 διάβασα οτι δε την βγάζουν με τίποτα και ξεκίνησα θεραπεία με EXIT και esha2000 γιατί μιλάμε σίγουρα πλέον για κηλιδώδη παράσιτα - ασθένεια.

Link to comment
Share on other sites

Πανο σαν βελβετ μου φαινεται φιλε! Μπανια με ectopour της sera ή flagellol ή με protozin της waterlife!

Ασε να σου πει και κανας αλλος αλλα αυτο βλεπω!

Link to comment
Share on other sites

Για να τα κάνεις μπάνιο φίλε πρέπει να τα πιάσεις και επειδή δοκίμασα να τα πιάσω, δε γίνεται. Ετσι κι αλλιώς ξικίνησα ήδη θεραπεία με EXIT και esha2000.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να κανεις δουλεια με αυτα αν ειναι odinium! Προσπαθω να βρω και ενα αλλο θεμα ενος φιλου με την ιδια αρρωστεια αλλα τζιφος!

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια ειναι λίγο πιο κινητικά τώρα. Μόνο τα 3 Acei παραμένουν κρυμμένα πίσω απο τα φυτά. Βέβαια όλα τα Acei εχουν πλήθος στιγμάτων στο κεφάλι τους αλλά και κάποια στο ραχιαίο πτερύγιο. Παρατήρησα επίσης το απόγευμα οτι τα πλαινά τους πτερύγια ειναι φθαρμένα. Δε ξέρω για τα φάρμακα. Εγω ξεκίνησα τη θεραπεία και θα δώ τι θα γίνει. Απο εκει και πέρα βλέποντας και κάνοντας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αλλά περισσότερα αλλά λίγο λιγότερα. Μετά τα είδα, οταν άρχισαν να βγαίνουν απο τις κρυψώνες τους.

Link to comment
Share on other sites

Το velvet οπως και το ick ειναι ακρως κολλητικα! Παρακολουθα και τα υπολοιπα! Επισης ειναι και θανατηφορο!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με το που ξύπνησα και πήγα καρφί στο ενυδρειο, είδα στη μια γωνία το ένα Acei ψόφιο. Πρεπει να είχε ώρες γιατι είχε χάσει πολυ το χρωμα του σε κάποια σημεία. Η αντίδραση των άλλων ψαριών ήταν περίεργη. Βρισκόταν στην άλλη πλευρά του ενυδρειου σε μια ομάδα (και απο τα τρία είδη) και ήταν στραμμένα προς το ψόφιο ψάρι. Δεν κινούνταν. Οταν έβγαλα το ψάρι, εκείνα άρχισαν να κολυμπούν κανονικά σε όλο το ενυδρειο. Τυχαίο ή καταλάβαιναν τι γινόταν; Συνεχίζω τη θεραπεία και εύχομαι να μην έχω άλλες απώλειες και χρειαστεί αφαίρεση ολων των ψαριών και διακοσμητικών και απολύμανση του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν σε προλαβα,,μαλλον το ψαρι δεν προλαβα,,,,εμενα μου φαινεται για bloat διαβασε εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/35259-malawi-bloat/

Οσες φορες εκανα θεραπεία με τα φαρμακα που εβαλες για bloat εκανα μια τρυπα στο νερο,,θελει ποιο δυνατα φαρμακα.

Συνηθως την αρπαζουν την αρρωστιά απο στρες,,και απο ξυλο.

Θελει θεραπεια σε ενυδρειο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι bloat.Οι κοιλιες τους δεν ειναι καθολου πρησμενες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν σε προλαβα,,μαλλον το ψαρι δεν προλαβα,,,,εμενα μου φαινεται για bloat διαβασε εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/35259-malawi-bloat/

Οσες φορες εκανα θεραπεία με τα φαρμακα που εβαλες για bloat εκανα μια τρυπα στο νερο,,θελει ποιο δυνατα φαρμακα.

Συνηθως την αρπαζουν την αρρωστιά απο στρες,,και απο ξυλο.

Θελει θεραπεια σε ενυδρειο νοσοκομείο.

Φίλε μου τα συμπτώματα δεν ειναι αυτα που αναφέρονται για αυτή την ασθένεια. Τα ψάρια εχουν πολλα και μικρά λευκά στίγματα στο κεφάλι τους και κανά δυο στο ραχιαίο πτερύγια. Τα πλαινά πτερύγια επίσης ειναι φαγωμένα. Πιο πολυ μου κάνει στις ασθένειες που προανέφερα. Θα δοκιμάσω να βγάλω το μεσημέρι καλύτερες φωτογραφίες για να δεις το κεφάλι τους. Πάντως όλα τρώνε κανονικά.

..,..ενυδρειο νοσοκομείο, καλα τα λες.....πως τα πιάνει κανεις δε ξέρω!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να κανω λαθος ,,αλλα εμενα ετσι μου φαινεται.Αλλα αφου λες οτι εχει και φαγωμενα πτερύγια μπορει να εφαγε ξυλο ,,γιατι το εχεις απιθανο..

Τα πιανεις με 2 αποχες και βγαζεις καμια πετρα..

Link to comment
Share on other sites

Αν όχι όλα τα Acei, τα περισσότερα εχουν φαγωμένα πλαινά πτερύγια. Το ξύλο σε το αποκλείω αλλα αν τρώνε, σίγουρα γίνεται το βράδυ γιατι όλη μέρα που ειναι μπροστά στη γυάλα όλα ειναι πολυ ήρεμα. Μαζί κολυμπουνε σα φιλαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Αν την μερα υπαρχει ηρεμια αποκλειω να τσακονωντε το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη όλα τα Acei έχουν χάλια το σώμα τους τώρα που τα βλεπω, μόνο αυτα, τα αλλα ψάρια ειναι οκ ειδικά τα Maingano που δείχνουν και χαρούμενα. Κρίμα και ειναι οι αδυναμίες μου μέσα στο ενυδρειο ρε φίλε. Τι τα πείραξε; Δε μπορω να καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω να τα χανω όλα σιγά σιγά. Το ένα έχει πολυ φαγωμένα πλαινά πτερύγια, ένα άλλο κάθεται στο βυθό κρυμμένο κάτω απο μια ανούμπια και όλα μαζί ειναι όλο σημάδια, δεν εχουν με τίποτα την εικόνα του ψαριού που είχα. Προσπάθησα να τα πιάσω για απομόνωση σε καραντίνα αλλα ήταν αδύνατο. Δε θέλω να τα στρεσσάρω άλλο κυνηγώντας τα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...