Jump to content

Πρόβλημα Με Pseudotropheus Acei


Recommended Posts

Το costia συνήθως προσβάλλει βράγχια και κύριο χαρακτηριστικό του είναι τα ψάρια να είναι στην επιφάνεια για να πάρουν αέρα μιας και τα βράγχια τους υπολειτουργούν.

Δεν είναι ick αν δεν έχουν φύγει ακόμα την θεραπεία που κάνεις. Μιλάμε λοιπόν ή για velvet ή για παράσιτο.

Το esha 2000 διώχνει αρκετά βακτήρια, άσχετα με τα white spots που έχεις, έχεις δει καλυτέρευση στα πτερυγια τους κατά την διάρκεια της θεραπείας;

Πατατηρείς το στομάχι τους να είναι ρουφηγμένο ή να έχουν χάσει το χρώμα τους σε κάποια σημεία; Βλέπεις να έχουν βγάλει κατι σαν βλέννα στο σώμα τους;

http://www.aquazone.gr/forums/topic/92045-dhnuaecia-iaa-pseudotropheus-acei/?p=894854

Επισης χτυπαει και πτερυγια! Συμπτωμα ειναι και το ασπρισμα και το φαγωμα των πτερυγιων!

Επισης εκρινουν και κατι σαν βλενα που μπορει να μπερδευτει με σημαδια απο βελβετ!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Στα πτερύγια καλυτέρευση δε θα το έλεγα. Στομάχι ρουφηγμένο όχι και όσο για το χρωμα σε κάποια σημεία, ναι το εχουν ψιλοχάσει. Βλέπεις το ψάρι και μόνο το χρώμα του δέρματος να δεις, καταλαβαίνεις οτι κάτι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Τα "χτυπήματα" που αναφέρεις φαίνονται σαν πληγές ή σαν ασπρίλες; τί φάρμακα έχεις διαθέσιμα; έχεις προσέξει να ξύνονται πουθενά;

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο. Σημειώνω οτι το πιο μεγαλόσωμο ψάρι. 3-4 μέρες τώρα πηγαίνει κοντά στο θερμοστατη ή στον κυκλοφορητή, τον πλησιάζει αργα αργά και μόλις φτάσει σε απόσταση αναπνοής, κάνει απότομη κίνηση και κοπανιέται πάνω του τρεις τέσσερις φορες. Το χτύπημα ειναι τόσο δυνατό που ακούγεται άνετα στο διπλανό δωμάτιο. Απο φάρμακα τα δυο που ανέφερα (EXIT και esha2000), λίγο melafix και αν δε κανω λάθος Bactopur.

.....ξύσιμο όχι.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή ξεκινάς με melafix. Λίγο πριν πεθάνουν παρατηρείς δυσκολία στο κολύμπι;

Link to comment
Share on other sites

Πανο μη σταναχωριεσαι,οπως και να χει,μολις εξαληφθει το προβλημα θα σου στειλω 5 μικρα.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο θα στο πω όσο πιο ειλικρινά γίνεται. Έχω κάποιες υποψίες αλλά δεν μπορώ να καταστάξω σε κάτι σίγουρο. Θα προτείνω συνδυαστική θεραπεία melafix, costapur και ενυδρειακό αλάτι 1 κουταλιά της σούπας ανά 10 λίτρα νερού για να καλύψω όλες τι πιθανότητες. Ξέρω οτι μένεις μακριά, και οφείλω να σου πώ οτι πιθανόν να έχεις χάσει τα ψάρια μέσα στις επόμενες δυο μέρες, οπότε ίσως να μην προλάβεις καν να λάβεις τα φάρμακα μέσω κάποιου e-shop. Απο κει και πέρα, και το λέω σε όλους όσους μένουν κυρίως επαρχία αλλά ισχύει και για εμάς τους αθηναίους εφόσον πολλές φορές τα φάρμακα έρχονται μόνο μετά απο παραγγελία στα καταστήματα, πάντα στο ντουλάπι μας melafix και ενυδρειακό αλάτι για τυχόν ασθένειες. Είναι δύο φάρμακα ευρείας χρήσης και πολύ χρήσιμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο θεραπείες δεν ξέρω αλλά μήπως στην προκειμένη περίπτωση ο συνδυασμός πολλών θεραπείων μαζί θα βοηθήσει στο χειρότερο ;

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Σωκράτη τα συγκεκριμένα φάρμακα δεν έχουν κάποια αλληλεπίδραση μεταξύ τους. Απο κει πέρα δυστυχώς απο αφρικάνες το ξέρετε οτι δεν το κατέχω πολύ, μακάρι να βοηθήσει αυτό που λέω. Θα ήλθελα την γνώμη σας όμως για την επίδραση που μπορεί να έχει το πράσινο του μαλαχίτη στις συγκεκριμένες κιχλίδες καθώς έχω την ενύπτωση ότι κάποια φάρμακα κρίνονται ακατάλληλα γι αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Σωκράτη τα συγκεκριμένα φάρμακα δεν έχουν κάποια αλληλεπίδραση μεταξύ τους. Απο κει πέρα δυστυχώς απο αφρικάνες το ξέρετε οτι δεν το κατέχω πολύ, μακάρι να βοηθήσει αυτό που λέω. Θα ήλθελα την γνώμη σας όμως για την επίδραση που μπορεί να έχει το πράσινο του μαλαχίτη στις συγκεκριμένες κιχλίδες καθώς έχω την ενύπτωση ότι κάποια φάρμακα κρίνονται ακατάλληλα γι αυτές.

Αγαπητή Astra ομολογώ οτι απο θεραπείες εχω μεσάνυκτα ,μόνο ο Σταμάτης θα μπορούσε να βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχασα ένα ακόμα ψάρι το βράδι και έμεινε ένα ακόμα στην καραντίνα. Δε θα την παλαίψει και αυτό, έτσι φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πάνο λυπάμαι για τα ψαράκια σου.

Ένα βασικό πράγμα στην περίπτωση σου αλλά και των υπολοίπων είναι τα σημάδια ασθένειας που μπορεί να είχαν τα ψάρια σου σε αρχικό στάδιο και αγνοήθηκαν/αγνοούνται από όλους μας.

Στην δική σου περίπτωση το velvet κατά πάσα πιθανότητα λειτούργησε οπορτουνιστικά εκμεταλεύοντας το ριγμένο ανοσοποιητικό των ψαριών από την κύρια ασθένεια τους που όπως φαίνεται έχουν/είχαν μιάς και το να 'χάνονται' έτσι άμεσα δέν δικαιολογείται από το Velvet(άν είναι velvet και όχι ick).

Δυστυχώς δέν είμαστε ιχθυοπαθολόγοι (αλλά και πίστεψε με ακόμα και άν είμασταν) η διάγνωση μέσα από φωτογραφίες είναι πάρα μα πάρα πολύ δύσκολη.

Ένα πράγμα που έχω να σημειώσω ώς λάθος, είναι το χαμήλωμα της θερμοκρασίας, και ένα δεύτερο είναι η καραντίνα, που λόγο του ότι είχες την ασθένεια σε όλα τα ψάρια δέν έπρεπε να τα μετακινήσεις αλλού, αλλά να κάνεις την θεραπεία στο κυρίως ενυδρείο.

Τα μπάνια/καραντίνα είναι πολύ καλά αλλά θα πρέπει να τα χρησιμοποιούμε σωστά χωρίς να στρεσσάρουμε τα ψάρια πού ήδη είναι καταβεβλημένα.

Δέν ξέρω τί μπορείς να κάνεις τώρα (μάλλον ξέρω) αλλά τουλάχιστον δέν μπορώ να σου προτείνω κάτι ενώ έχεις κάνει όλα αυτά.

Ένας συνδυασμός 'ευαγγέλιο' για εμένα, που το έχω χρησιμοποιείσει άπειρες φορές τόσο σε δικά μου ενυδρεία αλλά και φίλων όταν δέν μπορούμε να εξακριβώσουμε το τί ασθένεια είναι, και αυτό γιατί μπορεί τα ψάρια να προσβληθούν από μιά ασθένεια αλλά κατά την εξέλιξη της να προσβληθούν και από δευτερογενείς παθήσεις όπως είπα και πρίν, είναι ο συνδυασμός Furan-2 με General Cure.Φυσικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις ποιαδήποτε άλλα φάρμακα της αγοράς που συνδυάζουν αυτές τις δραστικές ουσίες (και το εύρος των ασθενειών που αυτά καλύπτουν) σεβόμενος ΠΑΝΤΑ τις οδηγίες χρήσης, υπολογίζοντας τα πραγματικά λίτρα νερού του ενυδρείου σου και όχι μετρώντας τις εξωτερικές διαστάσεις και βοηθώντας στην πλειοψηφία των περιπτώσεων με άνοδο της θερμοκρασίας και πάντοται με προσθήκη αεραντλίας (ακόμα και άν έχεις θα πρέπει να προσθέσεις για να αυξήσεις των κορεσμό του οξυγόνου στο νερό).

Ένα πραγματάκι που θέλω να πώ σε όλους μας είναι όσοι ασχολούνται ή θέλουν να σχοληθούν με ασθένειες, είναι (όπως και σε όλα τα πράγματα), διάβασμα, διάβασμα και διάβασμα!!!

Αυτό βέβαια είναι η βάση, η εμπειρία έρχετε δεύτερη αλλά στην περίπτωση μας όχι ικανή μιάς και άν εγώ λέω ότι είμαι "κορυφαίος στις ασθένειες και μπλα μπλα μπλα" δέν σημαίνει τίποτα μιάς και ώς μή ιχθυοπαθολόγοι μπορεί να κάναμε καλά τα ψαράκια μας δίνοντας το χ ή ψ φάρμακο αλλά δέν είναι σίγουρο ότι κάναμε σωστή διάγνωση ούτε ότι βρήκαμε την αιτία.Όπως το προσωπικό παράδειγμα που έδωσα παραπάνω για τον συνδυασμό των φαρμάκων.

Το να ρίχνουμε με μιά τουφεκιά διάγνωση και θεραπεία μόνο κακό κάνει στα ψάρια αλλά και σε εμάς τους ίδιους.

Κρίμα για τα ψαράκια που όλοι χάνουμε και ψυχραιμία....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Τα ψάρια δε μεταφέρθηκαν απο την αρχή σε καραντίνα. Η θεραπεία ξεκίνησε στο κυρίως ενυδρειο κανονικά και αφού μεταφέρθηκαν χθες το απόγευμα, η θεραπεία συνεχίζεται και σημερα τελευταία μέρα στο κυρίως ενυδρειο έστω και χωρίς τα άρρωστα ψάρια. Η θερμοκρασία δε μειώθηκε. Την είχα στους 26 και την ανέβασμα στους 30-31 σκεπτόμενος αρχικά οτι ήταν ich. Σε 5 λεπτα και πριν αρχίσει καν να ανεβαίνει απο τους 26, την μείωσαν πάλι στην αρχική καθόσον μου είπαν οτι οι κιχλίδες που έχω μέσα, στους 30 δε θα την παλαίψουν. Δε πρόλαβε να παει ούτε 26,5 να καταλάβεις και αναίρεσα την ενέργειά μου. Ουσιαστικά δεν ανέβασμα θερμοκρασία άρα δεν την κατέβασμα στη συνέχεια. Προσπάθησα να είμαι όσο πιο μεθοδικότητα μπορούσα και δεν έκανα νευρικές κινήσεις πανικού χωρίς να ρωτήσω πρώτα πιο έμπειρους χομπίστες. Στο κυρίως ενυδρειο φρόντισα με τη θεραπεία να οξυγονώνεται καλα το νερο με χρήση αεραντλίας στο φούλ αλλα και ενός κυκλοφορητή για καλύτερη κυκλοφορία. Τα ψαράκια προφανώς κάτι κουβαλούσαν πριν έρθουν σε μένα και το εκδήλωσαν εδώ. Κρίμα. Είχαν έρθει τόσο δραστήρια που σε σύντομο χρόνο έγιναν τα αγαπημένα μου ψάρια, τίποτα δε προμήνυε την ασθένεια, φαινόταν τα πιο υγιή ψάρια απο όσα είχα μέχρι σημερα. Τα λάτρευα στην κυριολεξία. Δυστυχώς το χόμπι τα έχει αυτα και πρεπει να αποδεχθούμε το γεγονός των απωλειών τόσο των ξαφνικών όσο και των αργών όπως στην περίπτωσή μου. Να έδειχναν κάποια σημάδια και να μη τα είχα αντιληφθεί; Μπορεί ναι. Τα παρακολουθούσα καθημερινά όμως επί ώρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνο θα στο πω όσο πιο ειλικρινά γίνεται. Έχω κάποιες υποψίες αλλά δεν μπορώ να καταστάξω σε κάτι σίγουρο. Θα προτείνω συνδυαστική θεραπεία melafix, costapur και ενυδρειακό αλάτι 1 κουταλιά της σούπας ανά 10 λίτρα νερού για να καλύψω όλες τι πιθανότητες. Ξέρω οτι μένεις μακριά, και οφείλω να σου πώ οτι πιθανόν να έχεις χάσει τα ψάρια μέσα στις επόμενες δυο μέρες, οπότε ίσως να μην προλάβεις καν να λάβεις τα φάρμακα μέσω κάποιου e-shop. Απο κει και πέρα, και το λέω σε όλους όσους μένουν κυρίως επαρχία αλλά ισχύει και για εμάς τους αθηναίους εφόσον πολλές φορές τα φάρμακα έρχονται μόνο μετά απο παραγγελία στα καταστήματα, πάντα στο ντουλάπι μας melafix και ενυδρειακό αλάτι για τυχόν ασθένειες. Είναι δύο φάρμακα ευρείας χρήσης και πολύ χρήσιμα.

Τι σκεφτεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Δείτε κι εδώ ρε παιδιά γιατί θα πέσω από το μπαλκόνι σε λίγο, τα 'χω δει όλα!

http://www.aquazone.gr/forums/topic/92159-iaaenu-eae-ia-labidochromis-caeruleus/

Link to comment
Share on other sites

Το μικρουλι ασει στην καραντινα πως παει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...