Jump to content

Μονομαχίνα Άρρωστη


Recommended Posts

Εδώ και2 βδομάδες περίπου η Κλαίρη έχει κάτι άσπρα-ασημί στίγματα στα βράγχια και πάνω από το κεφάλι της. Δε χειροτερεύει , την έχω λίγο σε απομόνωση, βάζω φωτογραφία να μου πείτε τι είναι και τι να κανω. Την έχω προσωρινά σε ένα κλουβί ενυδρείο μέσα στο μεγάλο (70 λτ), για να μη μου φάει τα γκάπυ.

post-54844-0-98857000-1390132245_thumb.jpg

post-54844-0-11194000-1390132253_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Άσπρες - ασημένιες κυλίδες στα βράγχια και πάνω από το κεφάλι. Στην αρχή μεγάλωναν, τώρα από το κεφάλι έχουν φύγει σχεδόν και στα πλάγια λίγο μικρότερες
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:70
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικό Do Phin 1200, το μισο πλαστικο σφουγγαράκι το εχω αντικαταστήσει με μακαρόνι.
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):3 μήνες περίπου
- Ψάρια (είδη και αριθμός):μια μονομαχίνα, 3 γλύφτες,10 γκάπυ μικρά.
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): αλλαγες κάθε 3 μέρες, 10 %

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):
- Θερμοκρασία:
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Betta
- Ιστορικό Ψαριού: Καλά ήτανε, σε μια φάση γύρω στη πρωτοχρονιά, νύχτα, έφαγε το Σίμο. (Το Σίμο το μονομάχο το βρήκα χωρίς ουρά και χωρίς φτερά και δε μπορούσε να κολυμπήσει και μετά πέθανε. Συζούσανε 3 εβδομάδες περίπου χωρίς προβλήματα).
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Τρώει κανονικά Betta τηςTetra μία φορά τη μέρα. Αναπνοή, κινητικότητα, χρωματισμός, περιττώματα καλά νομίζω, δεν έχω και εμπειρεία να ξέρω.
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:Protozin της Waterlife
-Δοσολογία:λίγο σε ξεχωριστή γυάλα 6 λίτρα.
-Χρόνος Χρήσης:μία φορά πριν 8 μερες και αλλη μια πριν 5
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
Την έχω σε μία γυάλα-κλουβί μέσα στο ενυδρείο για να μη φάει τα γκάπυ που είναι μικρούλικα.

Link to comment
Share on other sites

μετρησεις δεν έχω. Τα τεστ μου φανηκαν πανάκριβα.

Αλλαγές κάνω κάθε τρεις, ίσως και 5 μέρες, μικρή μόνο ποσότητα, ενα 10 %, καλά κάνω?

Πολυ κίτρινίζει το χρώμα του νερου, αλλά ελπίζω να είναι από το ξύλο και όχι από ούρα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις μετρσηεις δεν μπορεις να ξερεις αν το νερο σου ειναι ενταξει η αν υπαρχει προβλημα.Χωρις μετρησεις ειναι δυσκολο να πουμε τι φτιαει και να κνουμε διαγνωση.

Αλλαγες καλυτερα να κανεις 30% καθε εβδομαδα με νερο που θα εχεις προετοιμασει απο πριν με αντιχλωριο και σε ιδια θερμοκρασα με του ενυδρειου.

Επισης δεν βλεπω θερμοκρασια,δεν εχεις θερμοστατη στο ενυδρειο σου?Τον μονομαχο τον εχσασες γιατι μπαινει μονος του και οχι με αλλα ψαρια,πρεπει να επεσε ξυλο.

Η κιτρινιλα ειναι απο το ξυλο,ειναι τανινες και χουμικα οξεα που βγαζει στο νερο.Με τις αλλαγες νερου σιγα σιγα θα φυγει.

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασία είναι στους 25, την ανέβασα λίγο τωρα που είναι άρρωστη η Κλαίρη.

Μετρήσεις θα πάρω μια μέρα, αλλα για την ώρα όχι. Δε θυμίζει τίποτα αυτή η ασπρίλα?

Το ξύλο πέφτει όταν σβήσει η λάμπα ?

Η κιτρινίλα δε βλέπω να μειώνεται, όχι ότι με ενοχλεί κιόλας. Κάνει τίποτα κακό? Το ξύλο δεν είναι ρίζα, το μάζεψα απο ένα μέρος, το ξέπλυνα, δεν το έβρασα και το έριξα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα το έβραζα αν το μάζευα από έξω, αλλά δε νομίζω να έχει πολλή σημασία τώρα. Για τις μετρήσεις σου το είπε και ο rastafarian, μπορεί να έχει πρόβλημα το νερό σου και να μην το ξέρεις. Για ασπρίλα που είναι ασημένια δεν ξέρω, και οι φωτογραφίες δεν φαίνονται καθαρά, μήπως μπορείς να βάλεις κάποια πιο καθαρή; Η κιτρινίλα εφόσον είναι από το ξύλο, όχι μόνο δεν κάνει κακό, αλλά καλό κάνει στους μονομάχους, για τα άλλα ψαράκια δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...