Jump to content

Πρόβλημα Με Γκογκολέζο!


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά..

Είμαι καινούρια στο φόρουμ και αρκετά αρχάρια στο θέμα..

Πριν κάποιους μήνες μου έκαναν δώρο ένα shunbunkin και ένα black moor. Από τότε τα έχω στο πλαστικό δοχείο μεταφορά. Δε βιάστηκα να πάρω γυάλα επειδή στο pet shop τους είπαν ότι μπορούν να ζήσουν και εκεί. Ο γκογκολέζος μου είναι λιγότερο δραστήριος από το άλλο. Υπάρχουν φορές που απλά επιπλέει χωρίς να κινείται και άλλες που κολυμπάει στο πλάι. Δεν είχα δώσει σημασία καθώς υπέθεσα πως αυτή είναι η συμπεριφορά του. Σήμερα όμως ήταν πολύ πιο ήρεμος από τις άλλες φορές. Έμενε για αρκετή ώρα ακίνητος (μέχρι που νόμιζα ότι ψόφησε), κολυμπούσε συνέχεια στο πλάι και παρατήρησα πως στο πάνω πτερύγιο του (αν λέγεται έτσι) είχε ένα άσπρο σημάδι. Ξέρετε τι μπορεί να είναι;;

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια.

Καλως ηρθες στο φρουμ μας.

Συμπληρωσε τη φορμα με τις πληροφοριες και βαλε και καθαρες φωτογραφιες του ψαριου που εχει το προβλημα.

Για αρχη θα σου πω,πως αυτα τα ψαρια δεν μπορουν να ζησουν εκει,χρειαζονται ενυδρειο με πληρη εξοπλησμο.Το καθε ενα απο αυτα τα ψαρια θελει τουλαχιστον 30 λιτρα νερο..

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : άσπρο σημάδι στο πάνω πτερύγιο του γκογκολέζου

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): βρίσκονται από αρχές σεπτέμβρη σε πλαστικό δοχείο μεταφοράς
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 2 ψάρια, shubunkin και black moor
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ανανεώνω το μισό νερό κάθε 3-4 μέρες και αλλάζω όλο το νερό μία φορά την εβδομάδα. Μου έχουν δώσει κάτι σταγόνες και βάζω από 20 σε κάθε αλλαγή. Ταίζονται δυο φορές την ημέρα με 6 μπιλάκια το καθένα

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: γκογκολέζος
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): στέκεται για ώρα χωρίς να κινείται, κολυμπάει στο πλάι και σήμερα είδα ένα άσπρο σημάδι στο πάνω πτερύγιο του


ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή: το χώρισα από το άλλο ψαράκι και τώρα είναι σε ένα δοχείο μόνο του με καινούριο, καθαρό νερό, χωρίς να ρίξω τις σταγόνες

Link to comment
Share on other sites

Οι σταγόνες είναι αντιχλώριο, να τις ρίχνεις κανονικά. Για να φύγει αυτό που έχει πρέπει να προμηθευτείς πιθανότατα κάποια φάρμακα, αν είσαι πρόθυμη να συνεχίσεις στο χόμπυ μπορείς να τα αγοράσεις, αλλιώς απλά θα πρότεινα οσο καλή ποιότητα νερού γίνεται και σχέδια για αγορά ενυδρείου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα τα αγοράσω.. Έχω σκοπό να ασχοληθώ ακόμα περισσότερο.. Πρόσφταα πήρα ένα ενυδρείο 50λ αλλά δεν το έχω φτιάξει ακόμα.. Μήπως ξέρεις τι μπορεί να είναι αυτό ή τι φάρμακα να ζητήσω;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις καμια φωτο κανονικη και οχι απο πανω;

Link to comment
Share on other sites

Συχνά ένα ψαράκι που δεν μπορεί να ισορροπήσει έχει ασθένεια νηκτικής κύστης. Μπορεί να οφείλεται στο ότι το ψάρι τρώει από την επιφάνεια του νερού και μαζί με την τροφή καταπίνει και αέρα. Γι'αυτό μην τους ρίχνεις την τροφή στην επιφάνεια να επιπλέει αλλά πρώτα μούλιαζέ την σε λίγο νερό από το δοχείο που έχεις το ψάρι. Όταν τα ψαράκι μας το πάθει από την κατάποση αέρα το αφήνουμε νηστικό για 2 μέρες αν θυμάμαι καλά και μετά το ταίζουμε αρακά που έχουμε βράσει και που του έχουμε αφαιρέσει την φλούδα (τρώει το μέσα). Σε αυτή την περίπτωση το ψάρι συνήθως ανακτά την ισορροπία του. Επειδή όμως τα ψαράκια δεν είναι στις κατάλληλες συνθήκες μπορεί να έχει πάθει κάτι άλλο, π.χ. από την αμμωνία. Για το λευκό σημάδι δε γνωρίζω να σου πω...

Εδώ θα βρεις πληροφορίες για τα χρυσόψαρα και τη φροντίδα τους.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα απ οτι βλεπω δεν εχεις φιλτρακι και τα λιτρα ειναι λιγα! Το ασπρο δεν ξερω τι μπορει να ειναι. Μπορει να ειναι οτιδηποτε! Το νερο οταν το αλλαζεις ριχνεις αντιχλωριο ή ετσι σκετο;

Πρεπει να βελτιωσεις τις συνθηκες του ψαριου αλλιως δεν το βλεπω για πολυ!

Συγγνωμη που δεν μπορω να δωσω απαντηση συγκεκριμενη για το προβλημα σου αλλα νομιζω πως εχεις πληθωρα προβληματων! Ριξε μια ματια σε αυτα που σου λεει απο πανω η kalliroi και υστερα ριξε μια ματια και εδω!

Ελπιζω να μην σε απογοητευσα!

Link to comment
Share on other sites

ε έχω απογοητευτεί λίγο.. το αμέλησα και δεν τα πρόσεξα περισσότερο.. στο pet shop είπαν ότι είναι ψάρια γυάλας και όχι ενυδρείου και πίστεψα ότι εκεί θα ήταν καλά... αλλά από ότι βλέπω τώρα ήταν λίγο άσχετοι.. και εδώ τους έχουν κράξει λίγο..

όταν αλλάζω το νερό βάζω κανονικά το αντιχλωριο..

θα διαβάσω ό,τι μου είπατε.. θα πάω αύριο να πάρω φάρμακο και θα βρέχω και την τροφή πριν του τη δώσω.. δε θέλω να μου ψοφήσει..

Link to comment
Share on other sites

ε έχω απογοητευτεί λίγο.. το αμέλησα και δεν τα πρόσεξα περισσότερο.. στο pet shop είπαν ότι είναι ψάρια γυάλας και όχι ενυδρείου και πίστεψα ότι εκεί θα ήταν καλά... αλλά από ότι βλέπω τώρα ήταν λίγο άσχετοι.. και εδώ τους έχουν κράξει λίγο..

όταν αλλάζω το νερό βάζω κανονικά το αντιχλωριο..

θα διαβάσω ό,τι μου είπατε.. θα πάω αύριο να πάρω φάρμακο και θα βρέχω και την τροφή πριν του τη δώσω.. δε θέλω να μου ψοφήσει..

Αν δεν το βαλεις σε ενυδρειο θα εχεις προβληματα κατα καιρους!

Τι φαρμακο θα παρεις;

Καλυτερα να προλαμβανεις παρα να θεραπευεις!

Τα ψαρακια αυτα ειναι για λιμνες οχι για γυαλες! Σε ενα ενυδρειο θα ειναι μια χαρα αλλα θελει κι αυτο τα λιτρα του!

Link to comment
Share on other sites

ρώτησα και μου είπαν ότι αυτο που έχει μπορεί να είναι σκουλικάκια και μπορεί να βγήκαν από άγχος, ανησυχία, αλλαγή περιβάλλοντος κ.ά.

ήθελα να το επιβεβαιώσω.. μου πρότεινε να πάρω ένα και λέω να το δοκιμάσω.. έχεις να μου προτείνεις κατι συγκεκριμένο;; τι μπορω να κανω για να μην εχουν προβλημα μεχρι να τα βαλω στο ενυδρειο;

δεν είχα ποτέ ενυδρείο αλλά πάντα ήθελα να φτιάξω.. από κάπου πρέπει να αρχίσω.. όταν φτιάξω το ενυδρείο μου θα χρειαστώ ξανά τα φώτα σας!!

Link to comment
Share on other sites

Οκ δοκιμασε αυτο που σου ειπαν. Μηπως θυμασε το ονομα του φαρμακου;

Μολις εισαι ετοιμη να στησεις το ενυδρειο σου εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

ε έχω απογοητευτεί λίγο.. το αμέλησα και δεν τα πρόσεξα περισσότερο.. στο pet shop είπαν ότι είναι ψάρια γυάλας και όχι ενυδρείου και πίστεψα ότι εκεί θα ήταν καλά... αλλά από ότι βλέπω τώρα ήταν λίγο άσχετοι.. και εδώ τους έχουν κράξει λίγο..

όταν αλλάζω το νερό βάζω κανονικά το αντιχλωριο..

θα διαβάσω ό,τι μου είπατε.. θα πάω αύριο να πάρω φάρμακο και θα βρέχω και την τροφή πριν του τη δώσω.. δε θέλω να μου ψοφήσει..

Μην απογοητεύεσαι, οι περισσότεροι ξεκινήσαμε χωρίς να ξέρουμε και κάνοντας λάθη, κι εγώ με μία γυάλα με 2 χρυσόψαρα ξεκίνησα. Σημασία έχει ότι έχεις την διάθεση να μάθεις και να τους δώσεις ό,τι χρειάζονται! Ο περισσότερος κόσμος νομίζει ότι τα χρυσόψαρα είναι για γυάλες, κι εγώ πριν γίνω μέλος στο φόρουμ νόμιζα ότι είναι φυσιολογικό, ενώ η γυάλα δεν είναι κατάλληλη για κανένα ζωντανό.

ρώτησα και μου είπαν ότι αυτο που έχει μπορεί να είναι σκουλικάκια και μπορεί να βγήκαν από άγχος, ανησυχία, αλλαγή περιβάλλοντος κ.ά.

ήθελα να το επιβεβαιώσω.. μου πρότεινε να πάρω ένα και λέω να το δοκιμάσω.. έχεις να μου προτείνεις κατι συγκεκριμένο;; τι μπορω να κανω για να μην εχουν προβλημα μεχρι να τα βαλω στο ενυδρειο;

δεν είχα ποτέ ενυδρείο αλλά πάντα ήθελα να φτιάξω.. από κάπου πρέπει να αρχίσω.. όταν φτιάξω το ενυδρείο μου θα χρειαστώ ξανά τα φώτα σας!!

Για ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...