Jump to content

Το Πρώτο Μου...


dimitrissg

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):81x36x50
Συνολικά Λίτρα:125
Sump (λίτρα):?

Οργανισμοί
Φυτά: Κρυπτοκορίνες, εχινόδορους, βαλισνέριες, ανούμπια, ντοματιά, Nomaphila stricta
Ψάρια: 2x Koi Angel 8x Cardinal Tetra 10x X-Ray Tetra 10x Harlequin rasbora 4X Sterbai Cory 1x Ancistrus dolichopterus albino
Άλλα είδη: Σαλιγγάρια λαθρεπιβάτες...

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Μαύρη τσόχα εξωτερικά
Πέτρες: Nope
Ξύλα: 1 Ρίζα
Άλλα διακοσμητικά : Nope
Υπόστρωμα: Nope
Βυθός: ΨΙΛό χαλίκι

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 x High-Lite Day 28 Watt, 590 mm
Διάρκεια φωτισμού: 6 ½ ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Filter Bioflow 3.0/ Pump Juwel ECCOFLOW 500 l/h Int
Θέρμανση/ Ψύξη: 100W
Λίπανση: 10ml/week
Παροχή CO2: Nope
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Nope
Διατροφή: Flakes


Παράμετροι
pH: 7
Γενική σκληρότητα (GH): ?
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): ?
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):25
Φωσφορικά (PΟ4): ?
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: Εβδομαδιαίες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Βαρελάκι/Αντιχλώριο/Βακτήρια
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Σκούπα βυθού (λίγο)

Φωτογραφίες:

Πριν ενα μήνα

IMG_5318.JPG

Τώρα

photo.JPG

Επειδή θα ήθελα να κρατήσω όλα μου τα Ψαράκια...εαν τοποθετούσα ακόμα ενα εξωτερικό φίλτρο δεν θα ηταν καλύτερα...;

post-57638-0-99081600-1390159721_thumb.jpg

post-57638-0-59180800-1390159769_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο αλλα με λαθη..Παρα πολλα ψαρια και οτι και αν κανεις παλι πολλα θα ειναι.Κρατα ενα ειδος κοπαδοψαρου και τα υπολοιπα κοπαδοψαρα βγαλτα,οπως επεισης και τα αγγελοψαρα που θελουν πιο πολλα λιτρα.

Επισης την ανουμπια που εχεις φυτεψει,βγαλτη και δεστη πανω στο ξυλο γιατι ετσι θα σαπισει.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο αλλα με λαθη..Παρα πολλα ψαρια και οτι και αν κανεις παλι πολλα θα ειναι.Κρατα ενα ειδος κοπαδοψαρου και τα υπολοιπα κοπαδοψαρα βγαλτα,οπως επεισης και τα αγγελοψαρα που θελουν πιο πολλα λιτρα.

Επισης την ανουμπια που εχεις φυτεψει,βγαλτη και δεστη πανω στο ξυλο γιατι ετσι θα σαπισει.

Συμφωνω και επαυξανω!

Κι εμενα μ αρεσει οπτικα αλλα εχεις αυτα τα θεματακια που νομιζω τα ξερεις κι εσυ ο ιδιος!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και εγω

επισης αλλαγες κανεις εβδομαιδιαιες , αλλα ποσο?

και αν αυξησε την φωτοπεριοδο σε 8 ωρες σταδιακα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις επισημάνσεις,

Αχ αυτός ο ενθουσιασμός με έφαγε...και τώρα δεν μπορώ να τα αποχωριστώ...

Αφού σκέφτομαι σοβαρά να παω σε μεγαλύτερο...(βέβαια αν το ακούσει η γυναίκα μου με βλέπω να μετακομίζω κ εγώ μαζί με τα ψαράκια...) αλλά μόνο 4 μήνες το έχω.

Απο την άλλη σκεφτόμουν μέχρι να πάρω μεγαλύτερο να πάρω ένα καλο εξωτερικό (πχ EIHEM 2036) για να ζήσουν αξιοπρεπώς μέχρι το καλοκαίρι.

Πόσα λίτρα θα ήταν αρκετά?

Αλλαγές 30ltr / εβδομάδα

Την φωτοπερίοδο την είχα 8 ώρες αλλά έβγαλε λίγη καφέ άλγη και με τρόμαξε γι'αυτό την έχω κατεβάσει.

Επίσης για την ανούμπια καπου είχα διαβάσει οτι αν έχεις μόνο το 50% απο τις ρίζες θαμένο θα είναι ΟΚ, ισχύει η μπα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ανουμπια αν δεν εχει φυτευθει ο κεντρικος κορμος ειναι οκ αλλα καλυτερα να δενεται.

Οσον αφορα τα ψαρια και 5 φιλτρα να βαλεις ακομα παλι πολλα ψαρια θα εχεις.Δεν ειναι θεμα φιλτρανσης αλλα χωρου.Εχεις πολλα ψαρια που κινουνται στην ιδια ζωνη και εχεις και τα αγγελοψαρα που θελουν πολυ περισσοτερα λιτρα.Οπως καταλαβαινεις πρεπει να αποχωριστεις καποια ψαρια και να φτιαξεις κατι σωστο για να το χαιρεσε και εσυ αλλα και τα ψαρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις επισημάνσεις,

Αχ αυτός ο ενθουσιασμός με έφαγε...και τώρα δεν μπορώ να τα αποχωριστώ... Ετσι την πατησαμε ολοι!

Αφού σκέφτομαι σοβαρά να παω σε μεγαλύτερο...(βέβαια αν το ακούσει η γυναίκα μου με βλέπω να μετακομίζω κ εγώ μαζί με τα ψαράκια...) αλλά μόνο 4 μήνες το έχω. Και ετσι!

Απο την άλλη σκεφτόμουν μέχρι να πάρω μεγαλύτερο να πάρω ένα καλο εξωτερικό (πχ EIHEM 2036) για να ζήσουν αξιοπρεπώς μέχρι το καλοκαίρι. Δεν ειναι μονο θεμα φιλτρανσης! Τα σκαλαρια γινονται μεγαλα και τα τετρα που εχεις ειναι η τροφη τους! Επισης τα τετρα θελουν χωρο για κολυμπι!

Πόσα λίτρα θα ήταν αρκετά? Για τα σκαλαρια θα ελεγα για ενα κοπαδι των 6, 450 λιτρα! Για τα κοπαδοψαρα θα ελεγα πως θεμα εχει το μηκος και καλο ειναι ειναι πανω απο μετρο!

Αλλαγές 30ltr / εβδομάδα

Την φωτοπερίοδο την είχα 8 ώρες αλλά έβγαλε λίγη καφέ άλγη και με τρόμαξε γι'αυτό την έχω κατεβάσει. Μην ανεβοκατεβαζεις την φωτοπεριοδο γιατι τοτε θα εχει σοβαρα προβληματα με αλγη! 8 ωρες καλα ειναι και την καφε μην την φοβασαι. Κανει τον κυκλο της και φευγει! Μπορεις βεβαια να την καθαριζεις εσυ!

Επίσης για την ανούμπια καπου είχα διαβάσει οτι αν έχεις μόνο το 50% απο τις ρίζες θαμένο θα είναι ΟΚ, ισχύει η μπα; Αρκετοι το κανουν αλλα η επιτυχια και η ευημερια του φυτου δεν εγγυαται!

Γενικα φιλαρακι θα ελεγα να κρατησεις μονο τους καρδιναλιους και τα στερμπαι σε κοπαδι των 15 και 10 αντιστοιχα και θα εχεις ενα στολιδι! Πρεπει να ξερεις ομως πως αυτα τα ψαρακια θελουν και μαλακο νερο!

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι είχε να κάνει μόνο με την αδυναμία φίλτρανσης.

Πόσα λίτρα ενυδρειο είναι αρκετά για αυτά τα ψαρια;

Ευχαριστώ για την βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Για να κρατησεις αυτα τα ψαρια θελεις αρκετα μεγαλο ενυδρειο γιατι οπως σου ειπα εχεις 3 διαφορετικα ειδη που κινουνται στην ιδια ζωνη,την μεσαια.Συνηθος δεν βαζουμε πανω απο 1 κοπαδοψαρο που κινητε στην μεση,βαζουμε ενα μεγαλο κοπαδι για να κοπαδιαζει και πιο ωραια.Τωρα τα αγγελοψαρα θελουν κοπαδι και εκει μιλαμε για πολυ περισσοτερα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Τόσες μέρες προσπαθώ να χωνέψω το οτι πρέπει να αποχωριστώ τα αγγελόψαρα...

Μου είναι λίγο δύσκολο γιατι είναι τα μόνα ψάρια που δείχνουν να χαίρονται με την παρουσία μου...τα άλλα όταν με βλέπουν τρέχουν να κρυφτούν...

Εχθές το βράδυ τα παρατηρούσα για αρκετή ώρα απο πολύ μακρια, η αλήθεια είναι οτι οταν δεν γνωρίζουν την παρουσία μου γίνονται λίγο επιθετικά στα άλλα ψαράκια.

ps. πού μπορώ να "δώσω" τα αγγελόψαρα...? Ελπίζω να βρώ κάπου κοντά μου για να μπορώ να τα βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Κατααβαινω οτι σου ειναι δυσκολο αλλα δυστοιχος για το καλο των ψαριων πρεπει να να τα δωσεις.

Μπορεις να βαλεις μια αγγελια εδω στο φορουμ και να τα παρει καποιος συνχομπιστας που εχει το καταλληλο ενυδρειο γι αυτα.

Ομως τα αγγελοψαρα δεν ειναι τα μοναδικα ψαρια που πρεπει να αποχωριστεις..

Link to comment
Share on other sites

Yep, I know

Θα φύγουν αγγελόψαρα και X-Ray Tetra

Τα Harlequin πάνε προς τα ανώτερα στρώματα, οπότε πιστεύω οτι θα είναι εντάξει με τα cardinal και τα υπολοιπα...?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα διαλεξε ενα ειδος βυθου και ενα ειδος επιφανειας! Εγω θα ελεγα 10-15 καρδιναλιους και καμια 10αρια στερμπαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα αγγελόψαρα δυσκολεύονται να βρούν κατάλληλο σπίτι...

Μου φαίνεται θα τα βάλω σε ενα "καλάθι" και θα τα αφήσω Κυριακή απογευματάκι εξω απο την πόρτα του Flocafe...

Link to comment
Share on other sites

Τα αγγελόψαρα δυσκολεύονται να βρούν κατάλληλο σπίτι...

Μου φαίνεται θα τα βάλω σε ενα "καλάθι" και θα τα αφήσω Κυριακή απογευματάκι εξω απο την πόρτα του Flocafe...

Πως ειπατε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε...τόσοι φίλοι χομπίστες που θα είναι μαζεμένοι για την πίτα θα τα υιοθετήσουν με ευκολία...

(Ελπίζω να κατάλαβες οτι το είπα για πλάκα...)

Απλά πίστευα οτι θα ήταν λίγο πιό εύκολο να τα έχω δώσει μέχρι τώρα σε καταλληλότερο ενυδρείο απο το δικό μου. (http://www.aquazone.gr/forums/topic/92257-anssciioae-2-koi-angel-vail-tail/#entry897189)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γενικό Update...

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):81x36x50

Συνολικά Λίτρα:125
Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί
Φυτά: Κρυπτοκορίνες, εχινόδορους, βαλισνέριες, ανούμπια, ντοματιά, Nomaphila stricta
, Alternanthera rosaefolia, Cabomba caroliana, Willow moss, Pogostemon helferi, Lysimachia aurea
Ψάρια: 7x Cardinal Tetra 9x Harlequin rasbora 4X Sterbai Cory 1x Ancistrus dolichopterus albino
Άλλα είδη: Σαλιγγάρια λαθρεπιβάτες...

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Μαύρη τσόχα εξωτερικά
Πέτρες: Nope

Ξύλα: 1 Ρίζα

Άλλα διακοσμητικά : Nope
Υπόστρωμα: Nope
Βυθός: Χαλαζιακή Άμμος (Hagen 25kg)

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 x High-Lite Day 28 Watt, 590 mm με ανακλαστήρες
Juwel
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Filter Bioflow 3.0/ Pump Juwel ECCOFLOW 500 l/h Int +
Eheim ecco pro 2036 (εγκατεστημένο και θα μπει μπροστά απο μέρα σε μέρα)
Θέρμανση/ Ψύξη: 100W Juwel / 4 ανεμηστήρες (3 in 1 out) συνδεδεμένα στον STC-1000
Λίπανση: 10ml/week / 3-4 ταμπλέτες κάθε 2-3 μήνες
Παροχή CO2: Nope (αλλά το σκέφτομαι για αυτο...
http://fish.aquaristic.net/en/Technical-Equipment/CO2-fertilization/CO2-system-complete/CO2-complete-pant-2000-with-magnetic-valve-reusable-system-2000-with-magnetic-valve.html)
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Nope
Διατροφή: Flakes (
omega one), Mini granules (Sera), Mini tabs (Sera), Frozen bloodworms


Παράμετροι
pH: 6,5

Γενική σκληρότητα (GH): 6 ( Μάλλον...σπαστικά τεστ της API)

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 4
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):35
Φωσφορικά (PΟ4): ?
Μέση Θερμοκρασία (°C): 27

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 7-10 μέρες / 30ltr
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: A/O 70%, Βρύση 30%, Βαρελάκι/Αντιχλώριο, αναπλήρωση εξάτμισης με Α/Ο
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: -

Φωτογραφίες:

πρίν 10 μέρες:

photo1_zpsd250387f.jpg

Τώρα:

photo2_zps8259dc2c.jpg

photo3_zps74f664b6.jpg

Σας ευχαριστώ όλους που με τις συμβουλές που έχω βρεί στο forum κατάφερα και διόρθωσα αρκετά απο τα λάθη που έκανα στην αρχή, όπως επίσης και να φτιάξω την ψύξη και συνδέσεις με τον STC-1000.

Τώρα όσο αναφορά την ψαροσύνθεση θα ήθελα κάποιες συμβουλές..

Μέχρι τώρα έφυγαν πρώτα τα angelfish και μετά τα x-ray tetra και όντως είδα διαφορές μεγάλες που δεν περίμενα (και τα x-ray ήταν τσαμπουκάδες), όπως επίσης “έφυγαν” και 1 cardinal και 1 Harlequin από αλλαγή νερού (έβαλα καινούριο λάστιχο απ’ευθείας στην αποχέτευση και κάνοντας μια βόλτα να το τσεκάρω 6-7μ. απόσταση πρέπει να τα πήρε το ρεύμα L...μετά απο αυτό έβαλα τούλι.)

Στα χαμηλά στρώματα θα προσθέσω άλλα 2 Cory σίγουρα, ο Ancistrus θα είχε φύγει αλλα απ’οτι φαίνεται είναι αρσενικός και έχει αρχίσει να κάνει ωραία μουσούδα...αλλά είναι και πολύ ντροπαλός και δεν τον ευχαριστιέμαι.

Στα μεσαία στρώματα μετά απο την αλλαγή σε λευκή άμμο “έχασαν“ το χρώμα τους τα cardinal γιατί δεν κάνουν μεγάλη αντίθεση με τα πιο φωτεινά χρώματα πλέον του ενυδρείου. Οπότε είμαι σε δίλλημα για το πια απο τα 2 να κρατήσω και να μεγαλώσω σε αριθμο...

Απο την μέση και πάνω το ενυδρείο δείχνει άδειο...ειδικά απο τότε που έδιωξα τα αγγελόψαρα...και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο ζευγάρι που θα μπορούσα να βάλω που να μην έχει θέμα ντροπής, να γίνεται σε μέγεθος λίγο μεγαλύτερο απο τα Cory και να έχει λίγο fancy χρώματα...(ελπίζω να μην ζητάω πολλά...)

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο γινεται και θα γινει κι αλλο αμα φουντωσουν κι αλλο τα φυτα!!!

Εγω βεβαια σαν ''φυτεμενος'' θα ηθελα κι αλλα ειδικα στην πλατη και δεξια αλλα κι ετσι μια χαρα ειναι!

Μπορεις να κρατησεις το ενα απο τα δυο κοπαδια και να βαλεις και ενα χαρεμι γκουραμι....

Εγω θα κραταγα αρλεκινους με dwarf gurami http://www.aquazone.gr/forums/topic/86055-colisa-lalia-hamilton-1822/ .... :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο που λεει ο Γιωργος θα κραταγα. Ή τους καρδιναλιους με τα στερμπαε!

Οι καρδιναλιοι και οι αρλεκινοι ειναι ψαρια μεσης και πανω! Αν βγαλεις το ενα απο τα δυο κοπαδια θα δεις διαφορα στη συμπεριφορα!

Οποιο κοπαδι και να κρατησεις καντο καμια 15αρια!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο έγινε

Και προτιμούσακαι εγώ περισσότερα φυτά

Επίσης αν θες κίνηση αρλεκινους

ΑλλΑ όχι και τους καρδιναλιους μαζί

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές, κι εγω μετά την αλλαγή μάλλον τους αρλεκινους προτιμώ...

Και για τα φυτά σκεφτομαι για CO2, αλλά δεν βιάζομαι, θα το κάνω αργά, γιατι σαν αρχάριος συναντώ φαινομενικά απλά προβλήματα...αλλα πολύ σπαστικά (πχ την moss την ειχα δέσει πάνω απο 7-8 φορές και πάντα έφευγε...)

Είχα μια πρώτη γέννα απο τα Cory και έχω τρελαθεί :) όχι οτι θα καταφέρουν να βγούν αλλα είναι καλό σημάδι για το μέλλον.

Και τα γκουράμι ωραία φάινονται, είδα πριν λίγες μέρες αυτα με τις 2 βούλες και ήταν πολύ ωραια...!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...