Jump to content

Nano Reef 100 Λιτρα Ξεκινημα


giannispopi

Recommended Posts

λοιπον παιδια στο ενυδρειο μου, 80 λιτρα καθαρα εχω εναν

tunze 6115 1800λτ κυκλοφορια την ωρα να βαραει τον βραχο....

επισης εχω ενα κυκλοφορητη δεσμης 800λτ να βαραει στην επιφανεια για αναταραξη....πως το κοβετε? ειναι αρκετη η κυκλοφορια μου η χρειαζομαι κατι αλλο....

σκεφτομαι βασικα να βαλω αλλον ενα κυκλοφορητη 1000 λτ να βαραει τον βραχο απο την πισω πλευρα...το ενυδρειο μου δεν ειναι κυβος, ειναι ορθογωνιο και φοβαμαι για νεκρα σημεια....

τι λετε???????

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι καλη η κυκλοφορια σου πρεπει να το δεις εσυ, νομιζω οτι εισαι οκ απο τα λιτρα των κυκλοφωριτων, τωρα για νεκρα σημεια μπορει να θελει λιγο ρυθμισμα ως προς τις θεσεις....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,έβαλα μια γαριδα cleaner και ένα ζωανθο. Φωτο αύριο γιατι τώρα κανω προσαρμογή. Επίσης ο βράχος έβγαλε κάτι κόκκινες σταμπες. Έβγαλα και φωτοpost-43692-1392318357,7845_thumb.jpg τι είναι;;;;;;;;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς γιατι αγχωθηκα. Έπισης έβαλα ένα ακόμα κυκλοφορητη 600 λίτρα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα το πας αδερφε μην σε αγχωνει το θεμα κυκλοφορια ειναι κατι που θα το δεις εσυ στην πραξη, εγω ακομη ψαχνομαι με την θεση των κυκλοφορητων καθε ενυδρειο και καθε στησιμο διαφερει καθως και οι αναγκες καθε ενυδρειου ειναι διαφορετικες,να χερεσαι την γαριδουλα και το ζωανθο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι είναι αυτο το σκουλήκι;! Επίσης στην τελευταία φωτο είναι απταιζια;;;;post-43692-1392473410,9633_thumb.jpgpost-43692-1392473423,2918_thumb.jpgpost-43692-1392473435,7298_thumb.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το σκουλικι ειναι fire worm

και εγω εχθες ειδα στο ενυδρειο μου ενα

στην τελευταια φωτο δεν ξερω αν ειναι aptaisia (δεν φαινεται καλα)

αν μπορεις βαλε μια πιο καλη φωτο

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω για καλύτερη φωτο αν και απο το κινητο λίγο δύσκολα. Αν είναι α σπυρογραφος είναι καλο;;;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι σπυρογραφος ειναι καλο, αν μπορεσεις να βαλεις καλυτερη φωτο θα βοηθουσε

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια, update με ερωτησεις.....

πηρα απο ενα συμφορουμιτη κατι κοραλλακια...

εφυλια, ξενια και ρικορντεα....

η ερωτησεις τωρα....

--οπου και να τα βαλω τα τροχους τα πετανε κατω.... με τι τα κολαω? ειναι ειδικη κολλα και ποσο παει περιπου???

--μου εδωσε ο φιλος μια σκονη για το kh.. μπορειτε να μου δωσετε ενα λινκ με τις αναλογιες γιατι δεν βρηκα πως να το διαλυσω στο νερο???

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν αρκετες κολλες αδερφε για να τα κολλας απο διαφορες εταιριες εγω εχω την aquascape τις DD και παει στο δεκαρικο πανω κατω οι πιο πολλες τοσο εχουν,τωρα για την σκονη για το kh αναλογα με τις μετρησεις αν χρειαζεται βαζεις την αναλογια που εχει η εκαστοτε εταιρια, εμενα τις kent που εχω η αναλογια ειναι ενα κουταλακι μικρο για καθε 80 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν αρκετες κολλες αδερφε για να τα κολλας απο διαφορες εταιριες εγω εχω την aquascape τις DD και παει στο δεκαρικο πανω κατω οι πιο πολλες τοσο εχουν,τωρα για την σκονη για το kh αναλογα με τις μετρησεις αν χρειαζεται βαζεις την αναλογια που εχει η εκαστοτε εταιρια, εμενα τις kent που εχω η αναλογια ειναι ενα κουταλακι μικρο για καθε 80 λιτρα

αυτη η σκονη που μου εδωσε ειναι χυμα...τοσο ακριβες ειναι οι κολλες??

Link to comment
Share on other sites

Της tunze κανει 12€ περιπου και ειναι ροζ χρωματος, υπαρχει και η κολλα δυο συστατηκων της bison, κανει κολληματα σε θαλασσινο νερο, περιπου 5.50€ λευκου χρωματος, αλλα ειναι μιση ποσσοτητα απ της tunze....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

το αποφασισα....

θα βαλω logo :cigar:

Link to comment
Share on other sites

Φωτοpost-43692-1393182930,7815_thumb.jpgpost-43692-1393182959,5804_thumb.jpgpost-43692-1393182971,6223_thumb.jpgpost-43692-1393182985,1733_thumb.jpgpost-43692-1393182996,9924_thumb.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αδερφε δεν ειναι και πολυ ακριβες αν σκεφτεις πως για καθε φραγκακι χρειαζεσαι ελαχιστη ποσοτητα και θα σε βγαλει αρκετο καιρο,για την σκονη δεν ξερω να σου πω αν ειναι χυμα καλυτερα να ρωταγες το παιδι που στην εδωσε αν θυμαται εταιρια

Link to comment
Share on other sites

αναλογιες για την σκονη του kh δεν ξερει κανεις??

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα. Θα τον ρωτήσω αν και νομίζω οτι είναι χύμα απο το aquario

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πρεπειν να ειναι αυτοhttp://aquario.gr/balling-method-buffer-1kg.html#.Uwpvac4qguT

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...