Jump to content

60Lt ¨η Αρχή¨


Recommended Posts

Στην εισοδο τα σφουγγαρια ειναι τα προφιλτρα που μαζευουν την μπιχλα! Εμεις θελουμε οταν βγαινει το νερο να ειναι καθαρο!

Link to comment
Share on other sites

Mα αυτό δεν είναι το ζητούμενο μας ?? Να μην βρωμίζουν τα σφουγγάρια αλλά το filterwool το οποίο ανανεώνουμε ??

Link to comment
Share on other sites

Οχι Βασιλη μου! Το θεμα ειναι να μην λερωνει το βιολογικο! Το σφουγγαρι κραταει την μεγαλη μπιχλα και ο υαλο βαμβακας τα μικροσωματιδια!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω,juwel ενυδρειο εχεις?Αν ναι,εγω στο δικο μου ειχα βαλει τα υλικα ως εξης. (απο κατω προς τα πανω. Σφουγγαρι,βιολογικο υλικο,ενυδρειακο βαμβακι.

Link to comment
Share on other sites

Kωστή δεν έχει juwel αλλά αν δεις την φώτο εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/topic/92066-60lt-c-anth/?p=895354

ή ροή είναι με τον ίδιο τρόπο.

Τρελλό αγόρι το σφουγγάρι αυτό δεν είναι πρόφιλτρο.Αν το βάλεις πάνω πάνω θα περάσουν "όλα" παντού και θα τα πιάσει

το filterwool πριν βγουν στο νερό.Δεν είναι όμως αυτό το ζητούμενο . . .

Ξαναδές την ροή . . .

Link to comment
Share on other sites

.......

Η θολουρα μπορει να ειναι απο τα βακτηρια.Τι βακτηρια χρησιμοποιεις?

Το ξέρω θα γίνω γραφικός αλλά χρησιμοποιώ το JBL Denitron

Σήμερα άλλαξα και το βαμβάκι. Οντως το παλιό είχε πάρει καφέ χρώμα.

Η σειρά των φιλτρου κι εμένα με προβληματίζει αλλά ο λόγος προβληματισμού μου ειναι ο εξής:

Είπαμε οι pet-shopαδές δε ξέρουν, αλλά μια εταιρεία που κατασκευάζει υλικά κάποιους λόγους δε θα εχει για να τα βάζει με αυτή τη σειρά;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις αυτό που λένε τα χαρτιά του δηλαδή αλλάξεις το βιολογικό με καινούριο χάνεις το μεγαλύτερο μέρος της βιολογίας σου!!

Το βιολογικό ποτέ δεν το αλλάζουμε ολο αλλά παίρνουμε ένα μέρος από αυτό το βράζουμε και το ξαναχρησιμοποιούμε!!Το άλλάζουμε

μόνο όταν αρχίσει να τρίβεται αλλά και πάλι ποτέ όλο μαζί!!

Ο άνθρακας χρησιμοποιείται κυρίως τις πρώτες ημέρες που στήνουμε το ενυδρείο μας ή μετά από κάποια θεραπεία για να μας καθαρίσει

το νερό και μετά πετιέται!!

Όσο περισσότερο βιολογικό υλικό έχει ένα φίλτρο τόσο πιο ισχυρή βιολογία έχουμε .

Ευχαριστω rastafari :) Δεν μου φαινετε λογικο παντοσ να βαζουμε πρωτα υαλοβαμβακα και μετα το σφουγκαρι . Θεωρητικα δεν θα επρεπε πρωτα το σφουγγαρι για τα χοντα μετα υαλομβαβακας για τα ψηλα και μετα βιολογια?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμένα!Φιλε τυχαίνει να έχω το ίδιο ενυδρείο με εσένα. .τουλάχιστον το ίδιο φίλτρο σίγουρα. ...Εγώ θα πρότεινα αν βέβαια συμφωνούν και οι πιο έμπειροι μιας είμαι και εγώ στο επίπεδο το δικό σου την εξής "μαγκιά".Βγάζεις σφουγγάρι(μπλε) και άνθρακα και βάζεις δύο δοχεία με βιολογικό υλικό και ένα με τον υαλοβάμβακα (λευκό).Αυτη την λύση μου την πρότεινε φίλος κάτοχος 800lt και η αμμωνία επεσε μέσα σε 5 ωριτσες και επιπλέον έχεις και μεγαλύτερη επιφάνεια για να δημιουργηθεί βιοτοπος μέσω των βακτηριδίων.Α, και το σημαντικότερο, κανε μια αλλαγή του υαλοβάμβακα και το νερο θα γίνει κρύσταλλο σε λιγες ώρες. Ελπίζω να βοήθησα. Καλή μας αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμένα!Φιλε τυχαίνει να έχω το ίδιο ενυδρείο με εσένα. .τουλάχιστον το ίδιο φίλτρο σίγουρα. ...Εγώ θα πρότεινα αν βέβαια συμφωνούν και οι πιο έμπειροι μιας είμαι και εγώ στο επίπεδο το δικό σου την εξής "μαγκιά".Βγάζεις σφουγγάρι(μπλε) και άνθρακα και βάζεις δύο δοχεία με βιολογικό υλικό και ένα με τον υαλοβάμβακα (λευκό).Αυτη την λύση μου την πρότεινε φίλος κάτοχος 800lt και η αμμωνία επεσε μέσα σε 5 ωριτσες και επιπλέον έχεις και μεγαλύτερη επιφάνεια για να δημιουργηθεί βιοτοπος μέσω των βακτηριδίων.Α, και το σημαντικότερο, κανε μια αλλαγή του υαλοβάμβακα και το νερο θα γίνει κρύσταλλο σε λιγες ώρες. Ελπίζω να βοήθησα. Καλή μας αρχή.

Αυτο που προτεινεις δεν ειναι σωστο.Χρειαζεσαι και το σφουγγαρι για το μηχαμικο φιλτραρισμα που προσφερει,αν το βγαλεις θα εχεις μονο βιολογικο.Σφουγγαρι παντα εχουμε στο φιλτρο εκτος αν εχεις 2 φιλτρα,το ενα φουλ βιολογικο υλικο και το αλλο μονο σφουγγαρια.

Link to comment
Share on other sites

Kωστή δεν έχει juwel αλλά αν δεις την φώτο εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/topic/92066-60lt-c-anth/?p=895354

ή ροή είναι με τον ίδιο τρόπο.

Τρελλό αγόρι το σφουγγάρι αυτό δεν είναι πρόφιλτρο.Αν το βάλεις πάνω πάνω θα περάσουν "όλα" παντού και θα τα πιάσει

το filterwool πριν βγουν στο νερό.Δεν είναι όμως αυτό το ζητούμενο . . .

Ξαναδές την ροή . . .

Συμφωνα με την ροη λοιπον, παει πρωτα το σουγγαρι, μετα το βιολογικο και μετα το βαμβακι! Ειτε ειναι προς τα πανω ειτε ειναι προς τα κατω η ροη!

Τα σφουγγαρια ακριβως αυτον το ρολο παιζουν, του προφιλτρου!

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά λέμε το ίδιο!!

Σημασία έχει οτι με το δικό σου στήσιμο θα μπουκώνει συχνά πυκνά το σφουγγάρι,θα θέλει καθαρισμό με τις όποιες συνέπειες.

Επίσης για να αλλάζει το filterwool όταν γίνεται στούμπος που δεν νομίζω να αργει πολύ θα πρέπει να βγάζει έξω όλα τα πάντα.

Με το δικό μου στήσιμο το οποίο βασίζεται καθαρά στην ροή του φίλτρου ,μαζί με την αλλαγή νερού θα αλλάζει και πολύ ευκολα το

filterwool με μηδαμινό κόστος και θα διατηρεί το σφουγγάρι του "πεντακάθαρο"

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά λέμε το ίδιο!!

Σημασία έχει οτι με το δικό σου στήσιμο θα μπουκώνει συχνά πυκνά το σφουγγάρι,θα θέλει καθαρισμό με τις όποιες συνέπειες.

Επίσης για να αλλάζει το filterwool όταν γίνεται στούμπος που δεν νομίζω να αργει πολύ θα πρέπει να βγάζει έξω όλα τα πάντα.

Με το δικό μου στήσιμο το οποίο βασίζεται καθαρά στην ροή του φίλτρου ,μαζί με την αλλαγή νερού θα αλλάζει και πολύ ευκολα το

filterwool με μηδαμινό κόστος και θα διατηρεί το σφουγγάρι του "πεντακάθαρο"

Ρε Βασιλη μου, δεν εχει σημασια αν θα στουμπωνει! Αν θα στουμπωνει σημαινει οτι κραταει την μπιχλα! Δες λιγο την ροη του, την ρουφαει απο πανω, παει κατω μεσα απ τα υλικα και υστερα ξανανεβενει πανω απ οπου και βγαινει στο ενυδρειο! Αρα που πρεπει να παει καθε τι;

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα: Το σφουγγάρι κρατάει τα χοντρά. Το βαμβάκι κρατάει τα ψιλά (= αφού κρατάει ψιλά, μπορει να κρατήσει και χοντρα).

Αρα η μια εκδοχή λέει:

Κρατάμε τα χοντρά, φιλτραρουμε με βιολογικό και τέλος καθαρίζουμε τα ψιλά και στέλνουμε καθαρό νερο. Μειονέκτημα ότι τα βιολογικά φίλτρα βρομιζουν απο τα ψιλα. Πλεονέκτημα ;;

Η δεύτερη εκδοχή λέει:

Φιλτραρουμε ψιλα και χοντρά, περνάμε απο το βιολογικό και τέλος απο το σφουγγάρι. Μειονέκτημα ότι το βαμβάκι βρομιζει γρήγορα και θελει συχνές αλλαγές πράγμα το οποίο ούτως η άλλος γίνετε. Πλεονέκτημα ότι το βιολογικό και το σφουγγάρι δε βρομιζουν.

Η δεύτερη εκδοχή μου φαίνεται καλύτερη...

Παντός το τελικό αποτέλεσμα ειναι ότι, είτε ετσι, είτε αλλοιώς το νερο βγαίνει καθαρό και φιλτραρισμενο πράγμα το οποίο ειναι και το ζητούμενο...

Έγινε επεξεργασία - animalinstict
Link to comment
Share on other sites

Αν φιλτραρεις και τα δυο στην αρχη και μπουκωσουν και τα δυο δεν θα περναει το νερο ευκολα στο βιολογικο!

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την τοποθέτηση των υλικών στα φίλτρα, εγώ ξέρω τα πράγματα ως εξής:

Με σειρά από το σημείο εισόδου του νερού προς το σημείο εξόδου του νερού.

1.- Ενυδρειακό βαμβάκι. Παίζει τον ρόλο του πρόφιλτρου. Κρατάει την περισσότερη βρωμιά. Λερώνεται περισσότερο από τα υλικά που ακολουθούν και αλλάζει εύκολα αφού είναι πάνω πάνω και οικονομικά. Κάποιοι το ξεπλένουν και το ξαναχρησιμοποιούν για ακόμα περισσότερη οικονομία.

2.- Σφουγγάρι με χοντρές τρύπες. Κάνει και μηχανικό και βιολογικό φιλτράρισμα. Κρατά τα πιο χοντρά από τα σκουπιδάκια που περνούν από το συνθετικό βαμβάκι.

3.- Βιολογικό υλικό.

4.- Σφουγγάρι με ψιλές τρύπες. Κρατάει τα πιο μικρά σκουπιδάκια.

Κάποιοι δεν χρησιμοποιούν τα 1 και 4.

Link to comment
Share on other sites

Tρελλό αγόρι έχω στημένο εδώ και 4 μήνες με τον τρόπο που περιγράφει ο συνονοματος σου και που έχει προτείνει και ο rastafarian.

Αλλάζω καθε εβδομάδα(αν το θυμηθώ :P) το filterwool !Πριν καμιά 15αρια μέρες τα έβγαλα όλα έξω από περιέργεια να δω τι γίνεται

και αν χρειάζονται καθαρισμα!

Σε πληροφορώ λοιπόν οτι ούτε καν το σφουγγάρι που έχω κάτω απο το filterwool δεν έβγαλε το παραμικρό,παρόλο που περίμενα να γίνεται

χαμός γιατί όταν μπόλιασα έριξα και μια σακούλα μπίχλα κατευθείαν μέσα στο φιλτροκούτι!!

Το κατω κάτω σφουγγάρι δεν το συζητάμε καν αν είχε κάτι. . .

Το είχα ψάξει αρκετά όταν έστηνα γιατί δεν ήθελα να κάνω πατάτα γι αυτό και τώρα βλέπεις οτι απαντώ τεκμηριώνοντας τον τρόπο μου :)

Link to comment
Share on other sites

Filterwool φαντάζομαι εννοούμε το βαμβάκι σωστά?

Παντός εγώ το άλλαξα το βαμβάκι πριν 2 μέρες αλλά το νερο δε λέει να ξεθολωσει. Η θολούρα ειναι ποιο έντονη όταν βλέπεις το ενυδρειο απο το πλάι ( φωτο) ενώ οταν το βλέπεις απο εμπρός "φαίνεστε" ΟΚ.

Σημερινές μετρήσεις:

Αμμωνία <0.05

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 0

GH: 4-7

KH: 6

PH: 7

CL2: 0.8 (προηγούμενες μετρήσεις είχαν δίξει 0. Πως ανέβηκε το χλωριο όεο;)

post-58292-0-50982500-1390586348_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκτός της αμμωνίας, τα υπόλοιπα τα μετράς με στικάκι, σωστά; Τα στικάκια συχνά δείχνουν μετρήσεις ό,τι νάναι. Και μένα μου φαίνεται περίεργο στα καλά καθούμενα να μετράς χλώριο στο νερό. Μήπως έσταξε νερό από το ένα κουτάκι του στικακίου στο άλλο και σου "λέρωσε" το κουτάκι του χλωρίου;

Για τη θολούρα δεν ξέρω τι να σου πω, αμμωνία λες δεν έχεις, ενυδρειακό βαμβάκι καινούριο έχεις, μήπως είναι από βακτήρια που τυχόν έριξες; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Σωστά!!

Filterwoll=ενυδρειακό βαμβάκι

Εφόσον δεν έχεις μετρήσιμα ΝΟ3 πιθανότατα δεν είσαι στρωμένος ακόμα!

Βέβαια αν μετράς ακόμα με τα sticks που είχες αναφέρει στην αρχή όλα παίζουν :(

Η θολούρα από τα βακτηρια συνήθως καθαρίζει μέσα σε ενα 24ωρο.

Μήπως είσαι εδώ

https://www.google.gr/search?q=bacterial+bloom&client=firefox-a&hs=t8R&rls=org.mozilla:en-US:official&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=-KviUqjuDcKJtQappIDIBg&ved=0CDMQsAQ&biw=1920&bih=930

Link to comment
Share on other sites

Γεγονότα:

1. η θολούρα εμφανίστηκε πριν καν βάλω τα ψαρια και τα φυτα μεσα στο ενυδρειο.

2. ψαρια και φυτα μπήκαν στο ενυδρειο περίπου 10 μέρες αφού τελείωσα τη διαδικασία με τα βακτηρια (κάπου διάβασα ότι τα βακτηρια ψοφησαν αφού δεν υπήρχαν ψαρια στο ενυδρειο => δεν υπήρχε φαγητό για αυτά)

3. Το ενυδρειο ειναι 60lt και "τρέχει" 25 μέρες με το ίδιο νερο (ψαρια και φυτα έχουν μπει στο ενυδρειο πριν 7 μέρες).

4. Απο την αρχή το ενυδρειο ξεκίνησε με άνθρακα ο οποίος ηταν μεσα οταν εμφανίστηκε η θολούρα. Πλέον ο άνθρακας εχει αντικατασταθεί με το siporax ( εδώ και 3-4 μέρες) όπως επίσης και το βαμβάκι αντικαταστάθηκε πριν 2 μέρες. Τα αλλά φίλτρα (Aquaclay & σφουγγάρι ειναι ως έχουν χωρίς να έχουν καθαριστεί)

Ειναι γεγονός ότι η θολούρα κάπως εχει μειωθεί καπως απο τότε που αλλάχτηκε το βαμβάκι αλλά εξακολουθεί να υπάρχει.

Ερωτησεισ:

μηπως καποια απο τισ παραπανω διαδικασιεσ ειναι λαθος?

Μήπως τα φίλτρα ειναι μικρά για το μέγεθος του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι τα φιλτρα ειναι μικρα για το ενυδρειο.Μηπως δεν ξεπλυνες καλα το χαλικι σου η τα βιολογικα υλικα σου πριν τα βαλεις μεσα?Βεβαια μετα απο τοσες μερες θα ειχε καθαρισει αν ηταν απο αυτο.Ισως ειναι bacterial bloom,κανε μια αναζητηση εδω στο φορουμ γι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα το φαινομενο αυτο συνοδευετε απο αυξηση της αμμωνιας πραγμα το οποιο δε συμβαινει στο δικο μου ενυδρειο συμφωνα με τις μετρησεις μου.

Επιπλεον η θαμπαδα φαινετε οταν βλεπεις το ενυδρειο απο το πλαι ενω αν το βλεπεις απο μπρωστα φαινετε οκ.

Τελος το προβλημα φαινετε να υποχωρει γιατι πριν 3 μερες η αφισα στο backround δε φαινοταν καθολου ενω τωρα ειναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα το φαινομενο αυτο συνοδευετε απο αυξηση της αμμωνιας πραγμα το οποιο δε συμβαινει στο δικο μου ενυδρειο συμφωνα με τις μετρησεις μου.

Επιπλεον η θαμπαδα φαινετε οταν βλεπεις το ενυδρειο απο το πλαι ενω αν το βλεπεις απο μπρωστα φαινετε οκ.

Τελος το προβλημα φαινετε να υποχωρει γιατι πριν 3 μερες η αφισα στο backround δε φαινοταν καθολου ενω τωρα ειναι ΟΚ.

Μηπως ειναι θεμα υπερβολης;

Μπορεις να βαλεις μια φωτο απ το πλαι;

Link to comment
Share on other sites

Αν η δευτερη φωτο ειναι η θολουρα νομιζω δεν πρεπει να αγχωνεσαι. Μου κανει για παιχνιδισμα του φωτος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...