Jump to content

60Lt ¨η Αρχή¨


Recommended Posts

Α....κανε και ενα καλο καθαρισμα σε ολα τα τζαμια του ενυδρειου σου.... πιστεψε με το εχω παθει και ηταν το τζαμι μου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το bacterial bloom δεν ειναι απο αμμωνια αλλα απο αποτομη αυξηση των βατκηριδιων.Δεν νομιζω οτι θα πρεπει να ανησυχεις,θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι bacterial bloom(δεν μπορω να καταλαβω απο τις φωτογραφιες) βαλε μια αεραντλια να δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Και βγαλε την παλστικουρα! Ετσι για να μην ξεχνιομαστε! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκε ο καθαρισμός του τζαμιου, αν βάλω ενα Pleco θα κανει δουλειά? γενικοτερα ο Pleco ειναι απαραίτητος στο ενυδρειο?

Οσο για την πλαστικουρα επειδή δε ξεκινήσαμε για αληθινα φυτα δεν έχουμε βάλει υπόστρωμα. Φοβάμαι πως ούτε αυτά τα 3 που εχουμε θα την παλέψουν για πολύ... Οπότε μάλλον η πλαστικουρα ειναι η μόνη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Την καλύτερη δουλειά για τα τζάμια σου την κάνει το χερακι μας!!!

:thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκε ο καθαρισμός του τζαμιου, αν βάλω ενα Pleco θα κανει δουλειά? γενικοτερα ο Pleco ειναι απαραίτητος στο ενυδρειο?

Οσο για την πλαστικουρα επειδή δε ξεκινήσαμε για αληθινα φυτα δεν έχουμε βάλει υπόστρωμα. Φοβάμαι πως ούτε αυτά τα 3 που εχουμε θα την παλέψουν για πολύ... Οπότε μάλλον η πλαστικουρα ειναι η μόνη λύση.

Η πλαστικουρα δεν ειναι ποτε λυση!

Εγω προσωπικα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε υποστρωμα και δεν εχουν ολα τα φυτα αναγκη για αυτο! Επισης μια λυση ειναι και η αμμος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζετε να εχεις υποστρωμα αν βαλεις ευκολα φυτα.Τα αληθινα θα σε βοηθουν με τις παραμετρους του νερου σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το μαγνητικο πανακι κανει δουλεια στα τζαμια;

Αμμο πανω απο το χαλικι που εχει ηδη το ενυδρειο η πρεπει βα παει κατω απο το χαλικι;

Για δωστε καμια ιδεα απο φυτα που να μη θελουν υποστρωμα.

Τελικα ασχέτως με τον καθαρισμο των τζαμιων, ο pleco ειναι απαραιτητος για το ενυδρειο ή ειναι καθαρα θεμα γουστου;

Link to comment
Share on other sites

Η άμμος θα παει κάτω μονη της. ;)

Ρίξε μια ματια στα προφίλ των εύκολων φυτών που έχουμε εδώ.

Ο πλεκο δεν ειναι για να καθαρίζει τα τζαμιά, καλυτερα με το χερι και με μαγνητάκια. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το μαγνητικο πανακι κανει δουλεια στα τζαμια;

Αμμο πανω απο το χαλικι που εχει ηδη το ενυδρειο η πρεπει βα παει κατω απο το χαλικι;

Για δωστε καμια ιδεα απο φυτα που να μη θελουν υποστρωμα.

Τελικα ασχέτως με τον καθαρισμο των τζαμιων, ο pleco ειναι απαραιτητος για το ενυδρειο ή ειναι καθαρα θεμα γουστου;

Φυτά που δεν χρειάζονται υπόστρωμα είναι οι ανούμπιες , μικροσόρουμ και οι τύποι της τζάβα μός . Φυτά τα οποία δένονται σε ξύλα δηλαδή ή σε πέτρες . Παρόλα αυτά αν θές φυτά που φυτεύονται αλλά δεν έχεις υπόστρωμα μπορείς να βάλεις αλλά θα χρειαστείς και ταμπλέτες λίπανσης .

Το σωστό βέβαια κατά την δική μου πάντα άποψη είναι η χρήση υποστρώματος για φυτά που φυτεύονται άσχετα αν μετά από ένα εξάμηνο ίσως και παραπάνω το υπόστρωμα χάνει τα θρεπτικά του συστατικά και χρειάζονται πάλι οι ταμπλέτες λίπανσης . Αυτό βέβαια είναι ανάλογα με το υπόστρωμα που θα χρησιμοποιήσεις .

Αν δεν διατίθεσαι για υπόστρωμα ή δεν δύνασαι για κάτι τέτοιο , τότε μείνε σε φυτά που δένονται σε ξύλα ή πέτρες . Οι ανούμπιες είναι πολύ όμορφες και πολύ ανθεκτικές .

Αγαπημένο μου είδος ανούμπιας είναι η anubia var barteri nana .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Eπίσης δεν νομίζω ότι μπορείς να συνδυάσεις και τα δύο , άμμο και χαλίκι δηλαδή . Ο βυθός συνήθως είναι : υπόστρωμα με χαλικάκι ή άμμο σκέτη .

Link to comment
Share on other sites

Φυτά που δεν χρειάζονται υπόστρωμα είναι οι ανούμπιες , μικροσόρουμ και οι τύποι της τζάβα μός . Φυτά τα οποία δένονται σε ξύλα δηλαδή ή σε πέτρες . Παρόλα αυτά αν θές φυτά που φυτεύονται αλλά δεν έχεις υπόστρωμα μπορείς να βάλεις αλλά θα χρειαστείς και ταμπλέτες λίπανσης .

Το σωστό βέβαια κατά την δική μου πάντα άποψη είναι η χρήση υποστρώματος για φυτά που φυτεύονται άσχετα αν μετά από ένα εξάμηνο ίσως και παραπάνω το υπόστρωμα χάνει τα θρεπτικά του συστατικά και χρειάζονται πάλι οι ταμπλέτες λίπανσης . Αυτό βέβαια είναι ανάλογα με το υπόστρωμα που θα χρησιμοποιήσεις .

Αν δεν διατίθεσαι για υπόστρωμα ή δεν δύνασαι για κάτι τέτοιο , τότε μείνε σε φυτά που δένονται σε ξύλα ή πέτρες . Οι ανούμπιες είναι πολύ όμορφες και πολύ ανθεκτικές .

Αγαπημένο μου είδος ανούμπιας είναι η anubia var barteri nana .

Συγγνώμη αλλά θα διαφωνήσω! Στο ενυδρείο μου δεν έχω ούτε υπόστρωμα ούτε καν CO2 και τα φυτά μου (φυτεμένα) πάνε μια χαρά, έχω εύκολα φυτά και δεν έχω χρησιμοποιήσει ταμπλέτες.

ΥΓ. Μάλιστα ο βυθός μου είναι αρκετά χοντρό χαλίκι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και διαφωνείς μιά και το κάθε ενυδρείο είναι ξεχωριστό . Στο παρελθόν είχα ψάρια μαλακού νερού μαζί με ψάρια σκληρού , με νανοκιχλίδα μέσα και όλα αυτά με πολλά πλαστικά διακοσμητικά και δεν είχα θανάτους . Άσχετο με το θέμα αλλά το αναφέρω ως παράδειγμα . Δεν σημαίνει όμως ότι επειδή πήγαινε καλά θα το ξανακάνω .

Οι απαντήσεις που δίνω φίλε Λευτέρη μιλώ πάντα για μένα και πάντα με την δική μου κρίση .

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε, αλλά μιλάμε για εύκολα φυτά, όπου τα περισσότερα από αυτά έχουν το χαρακτηριστικό να τρέφονται από τα φύλα, άρα το υπόστρωμα θα αποτελέσει μικρή βοήθεια και η άμμος ή το χαλίκι (όχι μεγάλης κοκομετριας) μόνο κακό δεν θα κάνουν στο φυτό, όσο για μετά τους 6 μήνες αν δεν γίνεται σκούπα βυθού θα έχεις ένα από τα καλύτερα υποστρώματα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα και εγώ για εύκολα μίλησα φίλε μου . Κάποια όμως από τα εύκολα φυτεύονται , για παράδειγμα ένα από τα εύκολα που επέλεξα εγώ είναι το echinodorus bleheri . Δεν πρέπει λοιπόν να του βάλω υπόστρωμα ; Ξεφεύγουμε από το θέμα .

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ευκολα φυτα που δεν θελουν ουτε υποστρωμα ουτε τιποτα!

Χαλαρωστε και μην ειστε υπερβολικοι επιτελους!Τρομαζετε τον κοσμο.

Βαγγελη,αν εσυ φιλε θες να βαλεις υποστρωμα για ευκολα φυτα καντο,ομως αυτο που κανεις εσυ και το θεωρεις σωστο δεν ειναι απολυτο και λεγοντας οτι θελει υποστρωμα και να βαλει μονο φυτα που δενονται αποτρεπεις τον αλλον να το κανει και ειναι λαθος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω συγκεκριμένα το κάθε φυτό, αλλά αν δεις την κατηγορία του φόρουμ εύκολα, τα φυτά αυτά φυτεύονται είτε έτσι όπως είναι, είτε με μισή ταμπλέτα βυθού. ( το κάθε προφίλ φυτού λέει αρκετά πράγματα)

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτος δεν υπήρξα ποτέ . Σε ένα σημείο γράφω ' Κατά την δική μου πάντα άποψη ' . Προτάσεις δίνω και ιδέες που θα ακολουθούσα εγώ .

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/83438-echinodorus-bleheri/

Μπορούμε να βάλουμε ταμπλέτες λίπανσης ΑΝ ΔΕΝ έχουμε υπόστρωμα .

Στην αρχική μου απάντηση μίλησα για ταμπλέτες λίπανσης .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη επειδη καποιος στο ειπε η φοβασαι να βαλεις και αλλα φυτα χωρις υποστρωμα δεν σημαινει οτι ειναι σωστο!Τρομοκρατειτε τον κοσμο ετσι,λεγοντας οτι καλυτερα να βαλει φυτα που δενονται αν δεν εχει υποστρωμα.Δηλαδη αν βαλει φυτα που παιρνουν τα θρεπτικα απο την στηλη του νερου που ειναι το προβλημα?Εγω σε γαριδαδικο ειναι ευκολα φυτα με σκεττη αμμο και χωρις ταμπλετες και χωρις λιπασματα και τα φυτα πηγαιναν μια χαρα!Ας μην ειμαστε υπερβολικοι επιτελους!

Επισης προτεινεις αυτον τον εχινοδορο σε 60 λιτρα,εχεις δει ποσος γινετε?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πώς έχω απαντήσει ήδη ανωτέρω . Anyway ο κάθε ένας πράττει όπως αυτός νομίζει καλύτερα .

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πώς έχω απαντήσει ήδη ανωτέρω . Anyway ο κάθε ένας πράττει όπως αυτός νομίζει καλύτερα .

Ναι οκ αλλα αυτο που γραφεις ειναι λαθος ρε Βαγγελη,τι θα πει να βαλει μονο φυτα που δενονται ενω μπορει να βαλει πολλα ακομα?Τον αποτρεπεις μ αυτο που γραφεις.Κοιτατε τα προφιλ πρωτα και μετα προτεινετε.

Link to comment
Share on other sites

Ο εχινόδορος δεν ειναι οτι γίνεται πολυ μεγάλος αλλα αναπτύσσει και τεράστιο ριζικό σύστημα που μπορεί να πνίξει το ενυδρειο αν ειναι μικρό. Παράδειγμα σε ενα 60λιτρο ειδικά αν έχει κι αλλα φυτά θα ειναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...