Jump to content

Θηλύκια Γκαπινα Δεν Γενναει Με Τιποτα...


piki

Recommended Posts

γεια σας παιδια!τελικα καταφερα να αγορασω ενα ενυδρειο 60λιτρο κ εβαλα ενα χαρεμακι απο γκαπακια.ι αντιμετωπιζω δυο προβληματα..τα πηρα 8 νοεμβριου κ η μισ γκαπινα ηταν ηδη αρκετα φουσκωμενη κ μου ειπαν απο το πετ οτι ειναι εγκυος.ομωσ μεχρι σημερα τιποτα...δεν γεννησε..ποσο κανουν να γεννησουν?ειναι πολυ ορεξατη κ κινητικη.επισης η συγκεκριμενη κινηγα τον αρσενικο συνεχεια κ ο καημενος ειναι συνεχεια κρυμενος στα φυτα κ στα ξυλα..με το ζορι τρωει..φοβαμαι μην τον χασω..

Link to comment
Share on other sites

ναι κρυψωνες εχω,οπως κ κερατοφυλλο για να κρυφτουν.τον αρσενικο γιατι τον κυνηγαει?το αντιθετο δεν γινεται συνηθως?

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα χρονου να γέννηση,,,τον αρσενικο τον κυνηγάει για να μη την ενοχλεί.,συνηθως γινεται το αντιθετο ,αλλα συμβαινει και αυτο καμια φορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δες το μαυρο σημαδι π εχει στην κοιλια της, όσο πιο εντονο γινεται τοσο πιο συντομα θα γεννησει...Τι φυτά υπαρχουν στο ενυδρείο για να κρυφτούν τα ψαάκια?Επίσης σκέψου να τους φτιάξεις εσύ τροφή όταν γεννήσουν θα τα βοηθήσει αν αναπτυχθούν!

Link to comment
Share on other sites

Δες το μαυρο σημαδι π εχει στην κοιλια της, όσο πιο εντονο γινεται τοσο πιο συντομα θα γεννησει...Τι φυτά υπαρχουν στο ενυδρείο για να κρυφτούν τα ψαάκια?Επίσης σκέψου να τους φτιάξεις εσύ τροφή όταν γεννήσουν θα τα βοηθήσει αν αναπτυχθούν!

εχω πολυ κερατοφυλλο,μος κ μια ανουμπια.εχει ενα ελαφρι σημαδι στο πισω μερος ομωσ ειναι προς το καφε κ οχι εντονο μαυρο.διαδασα οτι 9ελει 30 .με 40 μερεσ να γεννησει κ εχουν περασει σχεδον 2 μηνες.εβαλα κ τουλι να μην ρουφηξει τα μωρα.τι αλλο να κανω λετε παιδια?περιμενω πως κ πως.στο τελος εγω 8α γεννησω! :blink:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η υπομονή είναι αρετή. . .

Εκεί που διάβασες για τις γέννες αυτό

"Τα θηλυκά μετά την ενηλικίωση τους έχουν την δυνατότητα να γεννάνε κάθε 30-40 μέρες,"

το είδες ??

ναι κρυψωνες εχω,οπως κ κερατοφυλλο για να κρυφτουν.τον αρσενικο γιατι τον κυνηγαει?το αντιθετο δεν γινεται συνηθως?

Eσένα δεν σου έχει τύχει ποτέ αυτή η περίπτωση ?? :icon_dance::P

Link to comment
Share on other sites

Η υπομονή είναι αρετή. . .

Εκεί που διάβασες για τις γέννες αυτό

"Τα θηλυκά μετά την ενηλικίωση τους έχουν την δυνατότητα να γεννάνε κάθε 30-40 μέρες,"

το είδες ??

Eσένα δεν σου έχει τύχει ποτέ αυτή η περίπτωση ?? :icon_dance::P

αχαχαχα!οχι......................... :icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

μπορει, να μην μπορει να γεννηση επειδη η συνθηκες στο ενυδριο σου δεν ειναι καλες.....ph και τετοια.....δοκιμασε να κανεις μια μικρη αλλαγη νερου!!!και ισως δεις κατευθιαν αποτελεσματα :)

Link to comment
Share on other sites

μπορει, να μην μπορει να γεννηση επειδη η συνθηκες στο ενυδριο σου δεν ειναι καλες.....ph και τετοια.....δοκιμασε να κανεις μια μικρη αλλαγη νερου!!!και ισως δεις κατευθιαν αποτελεσματα :)

Θα μπορούσες να μας το εξηγήσεις αυτό ??

Link to comment
Share on other sites

μπορει, να μην μπορει να γεννηση επειδη η συνθηκες στο ενυδριο σου δεν ειναι καλες.....ph και τετοια.....δοκιμασε να κανεις μια μικρη αλλαγη νερου!!!και ισως δεις κατευθιαν αποτελεσματα :)

καλες ειναι οι συνθηκες μου,το φιλτρο μου ειναι στρωμενο,εχει βιολογικο υλικο,το πεχα μου ειναι στο 8,αλλαγη κανω καθε εβδομαδα το 30%.κανω κ τα τεστακια μου.θερμοστατη ολα κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μας το εξηγήσεις αυτό ??

οταν η συνθηκες στο ενυδριο δεν ειναι σωστες ,το ψαρι ειναι στρεσαρισμενο και δεν μπορει να γεννηση,για αυτο ειπα να κανει μια αλλαγη νερου,

αλλα εφοσον τα εχει ολα μετρημενα δεν ειναι αυτο

Link to comment
Share on other sites

μιας και με πρόλαβες αναφέρω και εγώ το ίδιο πρόβλημα ..... 4 μήνες δύο γέννες 2 μικρά!!! Στην πρώτη οκ δεν είχα πολλά φυτά κλπ εδώ και 2 μήνες όμως και εγώ κρύβομαι μέσα!!!

μετρήσεις κλπ οκ .Τα ψαράκια ευδιάθετα μόνο στο αρσενικό παρατήρησα σαν δαγκωμένη την ουρά του...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις παρατηρήσει πόσο επιθετική γίνεται η θυληκιά κυρίως την ημέρα που γεννάει και τις επόμενες 1-2 ημέρες ??!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά όλοι λένε θα γεμίσεις ψαράκια κάθε 30 μέρες θα έχεις γέννες αλλά τίποτα....

σε άλλο ενυδρείο που έστησα σε φίλο έχουν τρελαθεί να γεννάνε και το έχει 1 μήνα!!!

Link to comment
Share on other sites

piki εγώ απλά κάνω υπομονή δεν βρήκα τίποτε παράξενο στο ενυδρείο άμα βρεις κάτι πες μήπως μου διέφυγε .....

Link to comment
Share on other sites

Επανερχόμαστε λοιπόν σε αυτό που είπα αρχικά στην piki

"Τα θηλυκά μετά την ενηλικίωση τους έχουν την δυνατότητα να γεννάνε κάθε 30-40 μέρες,"

Μήπως ισχύει κάτι τετοιο ??

Link to comment
Share on other sites

Επανερχόμαστε λοιπόν σε αυτό που είπα αρχικά στην piki

"Τα θηλυκά μετά την ενηλικίωση τους έχουν την δυνατότητα να γεννάνε κάθε 30-40 μέρες,"

Μήπως ισχύει κάτι τετοιο ??

δεν ξέρω από pet πήρα 3 θηλυκά και 1 αρσενικό...το ένα το θρυλικό απεβίωσε πριν 2 μήνες από κύστη (δεν ήξερα ότι πρέπει να μουλιάζω την τροφή) από τότε όλα καλά εκτός από τις σπάνιες γέννες.... πως καταλαβαίνεις ηλικία;

Link to comment
Share on other sites

Aν πούμε οτι στο προφίλ αναφέρεται το τελικό μεγεθος

Μέγεθος: Γύρω στα 3-3.5 εκατοστά, τα θηλυκά είναι εμφανώς πιο μεγαλόσωμα από τα αρσενικά (4-6 εκατοστά)

Κάπως έτσι το κρίνω και εγώ "εμπειρικά" αλλά και από το μέγεθος στο ουριαιο πτερύγιο

Link to comment
Share on other sites

αφού σκέφτομαι σοβαρά να πάρω άλλο ένα χαρέμι (1 αρσ + 3 θυλ) .άλλωστε στα 120 lt δεν θα έχω θέμα

Link to comment
Share on other sites

Ανετότατος θα είσαι !!

3+6 έχω και 1 ζευγάρι black molly τα οποία θέλω να τα κάνω χαρέμι αν και δεν έχουν πρόβλημα . . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...