Jump to content

Θηλύκια Γκαπινα Δεν Γενναει Με Τιποτα...


piki

Recommended Posts

Έτσι μάλιστα!!

Γιατί όπως το έγραψες παραπάνω νόμιζα οτι με την αλλαγή θα γεννήσει κιολας :geek:

αν ηταν ετσι,καθε εβδομαδα θα ειχα γεννητουρια... :icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

piki εγώ απλά κάνω υπομονή δεν βρήκα τίποτε παράξενο στο ενυδρείο άμα βρεις κάτι πες μήπως μου διέφυγε .....

εγω κανω υπομονη σχεδον τρεις μηνες....καθε μερα κοιταω στο ενυδρειο μην δω ουριτσες...αν παρατηρησω κατι θα σου πω..αααααα τουλι εχεισ βαλει στο φιλτρο?μην ρουφαει τον γονο.παντως κ μενα ενηλικα φαινονται,για ανηλικα δεν τα λες............

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να παρακαλάτε να μην αρχίσουν τα γεννητούρια! Και εγώ στην αρχή ανησυχούσα γιατί ενάμιση μήνα δεν είχαν γεννήσει και τώρα θέλω να τους βάλω φελλό μπας και σταματήσουν :P

Link to comment
Share on other sites

αν ηταν ετσι,καθε εβδομαδα θα ειχα γεννητουρια... :icon_dance:

Έχω φίλτρο βυθού δεν χρειάζεται τούλι :)

Link to comment
Share on other sites

Ανετότατος θα είσαι !!

3+6 έχω και 1 ζευγάρι black molly τα οποία θέλω να τα κάνω χαρέμι αν και δεν έχουν πρόβλημα . . .

molly με guppy?υβριδίζουν δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

molly με guppy?υβριδίζουν δυστυχώς

τα πλατυ με τα γκαπυ δεν υβριδιζουν?για τα μολυ δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να παρακαλάτε να μην αρχίσουν τα γεννητούρια! Και εγώ στην αρχή ανησυχούσα γιατί ενάμιση μήνα δεν είχαν γεννήσει και τώρα θέλω να τους βάλω φελλό μπας και σταματήσουν :P

αχαχα!καλο.......εγω δεν ξερω καν αν θα ξαναγονιμοποιηθουν γιατι ο αρσενικος μου ειναι ολιγον μαλθακος......για να μην πω τιποτα αλλο...οι θυληκες τον κυνηγανε συνεχεια κ ειναι κρυμενος..στο ενυδρειο φαινοντα μονο τα κοριτσια μου να κοβουν βολτες............ελεγα μην προσθεσω ακομα εναν?τι λετε?να εχω 3 κοριτσια,2 αγορια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα από 6 θηλυκές και 2 αρσενικούς και τώρα βλέπω πολλά κυνηγητά από τα μικρά αρσενικά που μεγάλωσαν λίγο και έχουν γίνει οι τσαμπουκάδες του ενυδρείου! Όλη την ώρα κυνηγάνε κάποια θηλυκιά... Περιμένω να μεγαλώσουν οι μικρές θηλυκιές μπας και ησυχάσουν λίγο οι μεγάλες.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν ξέρω τι να σου πρωτινό, γιατί αν βάλεις και άλλο αρσενικό ίσως έχεις πρόβλημα στο μέλλον μιας και τα αρσενικά γίνονται πιο νωρίς σεξουαλικά δραστήρια από τα θηλυκά.

Επίσης μιας και είσαι στα guppies αν δεν το έχει πάρει το μάτι σου μέσα στο forum κυκλοφορεί ένα pdf για τα guppies πολύ χρήσιμο.

Guppies.pdf

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν ξέρω τι να σου πρωτινό, γιατί αν βάλεις και άλλο αρσενικό ίσως έχεις πρόβλημα στο μέλλον μιας και τα αρσενικά γίνονται πιο νωρίς σεξουαλικά δραστήρια από τα θηλυκά.

Επίσης μιας και είσαι στα guppies αν δεν το έχει πάρει το μάτι σου μέσα στο forum κυκλοφορεί ένα pdf για τα guppies πολύ χρήσιμο.

τι να πω δεν ξερω.......οι θηλικες την πεφτουν πολυ ασχημα στον αρσενικο,για να τον ταισω να φανταστεις τον βαζω στην αποχη.δεν τον αφηνουν σε χλωρο κλαρι ουτε για να φαει!πεσ η μια οκ ειναι εγκυος..η αλλες γιατι?ελεγα με τον δευτερο αρσενικο μπας κ η κατασταση βελτιωνοταν.

Link to comment
Share on other sites

Ανετότατος θα είσαι !!

3+6 έχω και 1 ζευγάρι black molly τα οποία θέλω να τα κάνω χαρέμι αν και δεν έχουν πρόβλημα . . .

Poecilia sphenops

molly με guppy?υβριδίζουν δυστυχώς

Σαν να διαβάζεις βιαστικά . . . :)

Link to comment
Share on other sites

αθλιο το ενυδρειο,οι ζεμπρες ηταν μεσα η εξω απο το ενυδρειο?τα ψαρακια ηταν ομορφα ομως!

Link to comment
Share on other sites

αθλιο το ενυδρειο,οι ζεμπρες ηταν μεσα η εξω απο το ενυδρειο?τα ψαρακια ηταν ομορφα ομως!

Τα ψαρακια ειναι υβριδια γκαπυ-μολυ!

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη εμπειρια,

βοηθαει πολυ οταν κλεινω τα φωτα δωματιου- ενυδρειου.

Μολις βλεπω τη θυληκια να αναπνεει γρηγορα και να μενει σε ενα σημειο κλεινω τα φωτα και εχω επιτυχια .

Ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια ειναι υβριδια γκαπυ-μολυ!

αυτα τα ψαρακια παρουσιαζουν προβληματα επειδη ειναι υβρυδια?

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη εμπειρια,

βοηθαει πολυ οταν κλεινω τα φωτα δωματιου- ενυδρειου.

Μολις βλεπω τη θυληκια να αναπνεει γρηγορα και να μενει σε ενα σημειο κλεινω τα φωτα και εχω επιτυχια .

Ελπιζω να βοηθησα

αν δω οτι παρουσιαζει τετοια συμπεριφορα θα ακολουθησω την συμβουλη σου,προς το παρον αλωνιζει το ενυδρειο.σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα ψαρακια παρουσιαζουν προβληματα επειδη ειναι υβρυδια?

Αυτα τα ψαρακια ειναι σαν τα μουλαρια!

Δεν ζουν τοσο πολυ, υπαρχει περιπτωση να ειναι στειρα και δεν ξερω απο δυσμορφιες!

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω διαβάσει και μάθει, Guppy μπορεί να υβριδίσει με Molly και εκεί όμως Αρσενικό Guppy με θηλυκό Molly, αλλά τουλάχιστον σε έναν γνωστό μου ποτέ δεν πέτυχε κάποιος απόγονος να μην είναι στείρος. Όποτε κατάφερε να έχει γονιμοποίηση υβριδίου την επόμενη βδομάδα είχαμε κηδεία. Με endler όμως άνετα μπορείς να βγάλεις πολλούς απογόνους που να μην είναι στείροι και είναι πολύ όμορφα με έντονα χρώματα και φυσικά πολύ όμορφες ουρές παρόμοιες με αυτές των ξιφορόρων. Το θέμα είναι που θα βρεις endler που να μην είναι από κάποια γέννα από guppy, γιατί μετά από 2-3 γενεές στο τέλος καταλήγεις και πάλι να έχεις guppy.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω διαβάσει και μάθει, Guppy μπορεί να υβριδίσει με Molly και εκεί όμως Αρσενικό Guppy με θηλυκό Molly, αλλά τουλάχιστον σε έναν γνωστό μου ποτέ δεν πέτυχε κάποιος απόγονος να μην είναι στείρος. Όποτε κατάφερε να έχει γονιμοποίηση υβριδίου την επόμενη βδομάδα είχαμε κηδεία. Με endler όμως άνετα μπορείς να βγάλεις πολλούς απογόνους που να μην είναι στείροι και είναι πολύ όμορφα με έντονα χρώματα και φυσικά πολύ όμορφες ουρές παρόμοιες με αυτές των ξιφορόρων. Το θέμα είναι που θα βρεις endler που να μην είναι από κάποια γέννα από guppy, γιατί μετά από 2-3 γενεές στο τέλος καταλήγεις και πάλι να έχεις guppy.

λογικο να υπαρχουν γενετικες ανωμαλιες αφου προερχονται απο διασταυρωση.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να μην υβριδισουμε ψαρια! Οχι να υβριδισουμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ακομα τιποτα....δεν γενναει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!εχουμε κλεισει τις 53 μερες στο ενυδρειο μου..και ηταν κ σε προχωριμενη εγκυμοσυνη οταν την πηρα..πως γινεται αυτο????????????θα χραφτει στο ρεκορ γκινες το ψαρι μου

Link to comment
Share on other sites

ακομα τιποτα....δεν γενναει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!εχουμε κλεισει τις 53 μερες στο ενυδρειο μου..και ηταν κ σε προχωριμενη εγκυμοσυνη οταν την πηρα..πως γινεται αυτο????????????θα χραφτει στο ρεκορ γκινες το ψαρι μου

μάλλον έχει χαρακτήρα και δεν πάει με όποιον να ναι χαχαχα

Στο θέμα μας τώρα και σε έμενα που είχα το ίδιο θέμα πιστεύω ότι την στρέσαρε το cae που είχα μέσα...(μπορεί να λέω και χαζομάρα αλλά δεν βρήκα άλλη αιτία) το έβγαλα εχθές και τώρα έχω μόνο γκάπυ και 2 άμανο οπότε θα σου πω σε λίγες μέρες

Link to comment
Share on other sites

μάλλον έχει χαρακτήρα και δεν πάει με όποιον να ναι χαχαχα

Στο θέμα μας τώρα και σε έμενα που είχα το ίδιο θέμα πιστεύω ότι την στρέσαρε το cae που είχα μέσα...(μπορεί να λέω και χαζομάρα αλλά δεν βρήκα άλλη αιτία) το έβγαλα εχθές και τώρα έχω μόνο γκάπυ και 2 άμανο οπότε θα σου πω σε λίγες μέρες

εμενα το ενυδρειο εχει μονο ενα χαρεμακι γκαπακια,τιποτα αλλο.ουτε γαριδες.η δικια μου η μουλαρα δεν ειναι στρεσαρισμενη..τα αλλα τα ψαρακια ειναι γιατι τα κυνηγαει συνεχεια..ειδικα τον αρσενικο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...