Jump to content

Rtn Ή Κάτι Άλλο; Τι Κάνουμε;


Recommended Posts

έχω παρατηρήσει εδώ και 10 περίπου μέρες στην βάση μιας ακροπόρας ένα άσπρισμα (νέκρωση του ιστού)-ΦΩΤΟ.

Πιθανόν να είναι RTN αλλά δεν εξελίσσεται τόσο γρήγορα όση η RTN. Οι μετρήσεις είναι γενικά καλές (ΚΗ:8.8, αλατότητα: 1.025, Ca:420, Μg:1300, PH:8.4, Νιτρικά: 20) και το κοράλλι πάει γενικά πολύ καλά από ανάπτυξη (όπως και τα περισσότερα εκεί μέσα).


Οι ενέργειες που έκανα ήταν οι εξής:

-Αλλαγή νερού περίπου 200λτρ

-Μετακίνηση του κοραλλιού πιό ψηλά για περισσότερο φως

Η νέκρωση αξκολουθεί να προχωράει από την βάση που ξεκίνησε προς τα πάνω, αργά αλλά σταθερά!

Το ίδιο εντόπισα και σε κανα δύο άλλες ακρο στην βάση τους αλλά νομίζω ότι σε αυτές το φαινόμενο έχει πλέον σταματήσει.

Τι κάνουμε;

Να το κόψω και να κρατήσω το υγιές ή να περιμένω λίγο ακόμα;

Πείτε καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Χρήστος

post-50164-0-21087600-1390200702_thumb.jpg

post-50164-0-91209100-1390200710_thumb.jpg

post-50164-0-35183500-1390200717_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο καλημερα κοφτο 2 ποντους πανω απο το ασπρισμα μπας και σωθει.

Link to comment
Share on other sites

Kατευθείαν κόψιμο ρε Νικόλα; Το λυπάμαι να το κόβω και να το ξανακολλάω αλλού...:)

Link to comment
Share on other sites

το ξερω ρε χρησταρα ,αλλα ετσι που το βλεπω για να σωθει εαν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Φωσφορικά έχεις μετρήσει καθόλου;

οχι γιατί αφενός έχω αντιφώσφορο σε reactor και αφετέρου δεν έχω παρουσία άλγης....

λες να φταίει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μετρήσει καθόλου;

Υπάρχει περίπτωση να είναι μηδενικά;Αν και δεν το πιστεύω!

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο ειδος ακροπορας,μου εκανε τα ιδια αρκετες φορες.Φραγκαριζα,και το κολλουσα ξανα.Μετα επαιρνε το δρομο του.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο ειδος ακροπορας,μου εκανε τα ιδια αρκετες φορες.Φραγκαριζα,και το κολλουσα ξανα.Μετα επαιρνε το δρομο του.

Κατάλαβες ποτέ από τι προκλήθηκε Στράτο; Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι παίζει αυτό που λέω σαν σενάριο;Να έχει δηλαδή μηδενικά φωσφορικά αλλά πολλά νιτρικά και να συμβαίνει αυτό;Να έχει χαλάσει κοινώς η σχέση των δύο αυτών τιμών και να υπάρχει ανισσοροπία στο σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι παίζει αυτό που λέω σαν σενάριο;Να έχει δηλαδή μηδενικά φωσφορικά αλλά πολλά νιτρικά και να συμβαίνει αυτό;Να έχει χαλάσει κοινώς η σχέση των δύο αυτών τιμών και να υπάρχει ανισσοροπία στο σύστημα;

Δεν πιστευω πως υπαρχει ενυδρειο με μηδενικα φωσφορικα.Αλλο το μη ανιχνευσιμα,με τα τεστ που διαθετουμε,και αλλο το μηδεν.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει ίχνος άλγης,παρά μόνο μακροάλγη και ats,και το τέστ μας δώσει μηδέν,τότε στο νερό μηδέν δεν έχουμε;Εννοώ πως ότι παράγεται προλαβαίνει να καταναλωθεί από το "φιλτράρισμα" και το κοράλλι δεν προλαβαίνει να πάρει αυτά που θέλει....οπότε στην ουσία,το κοράλλι "ανιχνεύει" μηδέν!:)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει ίχνος άλγης,παρά μόνο μακροάλγη και ats,και το τέστ μας δώσει μηδέν,τότε στο νερό μηδέν δεν έχουμε;Εννοώ πως ότι παράγεται προλαβαίνει να καταναλωθεί από το "φιλτράρισμα" και το κοράλλι δεν προλαβαίνει να πάρει αυτά που θέλει....οπότε στην ουσία,το κοράλλι "ανιχνεύει" μηδέν! :)

Μονο ετσι τρεφεται το κοραλι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω Στράτο προσπαθώ να καταλάβω γιατί είναι σημαντική η "σχέση" των νιτρικών με τα φωσφορικά....πες ας πούμε πως δεν πέφτει καμία τροφή για κοράλλια.....και συμβαίνει αυτό....πως τρέφεται το ζωντανό;Έχει αρχίσει και παίρνει επικοδομητικό χαρακτήρα η συζήτηση και μ΄αρέσει....!:)

Link to comment
Share on other sites

Τα κοραλακια παιρνουν αυτο που χρειαζονται και απο την αφοδευση των ψαριων,αλλα και απο το φως.

Επισης στο θεμα των νιτρικων δεν θα ηθελα να αναφερθω Κωστα μου,γιατι ειδικα στο συγκεκριμενο θεμα ειμαι πολυ παραβατικος :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω Στράτο προσπαθώ να καταλάβω γιατί είναι σημαντική η "σχέση" των νιτρικών με τα φωσφορικά....πες ας πούμε πως δεν πέφτει καμία τροφή για κοράλλια.....και συμβαίνει αυτό....πως τρέφεται το ζωντανό;Έχει αρχίσει και παίρνει επικοδομητικό χαρακτήρα η συζήτηση και μ΄αρέσει....! :)

Μα το Aquazone Κωστα μου αυτο το σκοπο ειχε και εχει.Να γινονται εποικοδομητικες συζητησεις,και να αλληλοβοηθιομαστε αλλαζοντας σκεψεις και γνωμες.Ενταξει.....και που και που να ψιλοσπαμαρουμε κιολας :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε χρηστο θα συμφωνησω με τον μακη(maik78).

Aν μπορεις και εχεις τεστ φωσφορικων,κανε εναν κοπο. :thumbsu:

Ειναι απο τις πολυ σημαντικες παραμετρους ειδικα με το stn(αν ειχες rtn θα ειχε μερικες ωρες η' μερες)

Επειδη στο πρωτο post δεν καταλαβα ακριβως χρηστο μου,η νεκρωση ξεκινησε αφου το μετακινησες η' το μετακινησες μηπως φταιει το φως?

Link to comment
Share on other sites

το μετακίνησα αφού είχε ξεκινήσει, μήπως έφταιγε το φως...

Link to comment
Share on other sites

θα μετρήσω φωσφορικά και θα σταματήσω τον αντιφώσφορο μηπως δω διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα το RTN τι ειναι?

ραγδαια νεκρωση ιστου

rapid tissue necrosis

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο στραταρος! :thumbsu:

Α ρε εγγλεζε μου :jig:

Χρηστο μετρα πρωτα φωσφορικα και μετα αφαιρεις το αντιφως η' κανεις καποια αλλη κινηση γενικα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα να μετρήσω φωσφορικά αλλά δεν έχω τεστ... :jig:

μέτρησα όμως τα υπόλοιπα και δυστυχώς έχω Νιτρικά 40...παρά την αλλαγή πριν μια εβδομάδα...παίζει να φταίει αυτό και όχι τα φωσφορικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...