Jump to content

Rtn Ή Κάτι Άλλο; Τι Κάνουμε;


Recommended Posts

Ειναι αρκετα τα 40 χρηστο,ειδικα αν ανεβηκαν σχετικα αποτομα.

Κανε αλλαγη-ες νερου να το βοηθησεις να πεσει,δες γιατι ανεβηκαν και αφου τα φτιαξεις ολα αυτα κοψε το κοραλι στα σημεια που εχει νεκρωσει και ξανακολα το(οπως ειπαν τα παιδια πιο πριν).

Εχεις καμια υποψια τι μπορει να προκαλεσε αυτη την ανοδο?

Link to comment
Share on other sites

To βασικότερο πρόβλημα μου είναι ότι δεν βλέπω την αιτία της αύξησης των νιτρικών...ταίζω μία φορά/μέρα και καταναλώνεται στο λεπτό όλη η τροφή...

ίσως κάποια pelets που πετάω στο sump για ένα chromis (να μην ψοφίσει το κακόμοιρο) που είναι τιμωρία γιατί χτύπαγε όλα τα ψάρια...τα pelet όμως δεν βυθίζονται και επιπλέουν, πάνε στο διαμέρισμα της επιστροφής και όσα δεν περνάνε μέσω της αντλίας ξανά πίσω στο main, μένουν εκεί...

αλλά κάναν τόση ζημιά;

αύριο αλλαγή 200λίτρα επειγόντως και βλέπουμε.... :sword:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πετάω μέσα 40 κιλά (τρόπος του λέγειν) flakes κόκκινα/πράσινα και pellets την ημέρα με πολλά να καταλήγουν στο sump από την υπερ/ση και τα No3 δεν λένε να πάνε στο 2 με την καμία.....Υπάρχει όμως και μακροάλγη και ats....ωστόσο δεν νομίζω να φταίνε τα pellets...ειδικά αν δεν είναι και πολλά!Κάτι άλλο είναι Χρήστο.....

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πεθανε κατι και στα ανεβασε?

+100 επίσης μήπως έχεις πουθενά κανένα ξεχασμένο σφουγγάρι ή μήπως το skimmer σου δεν δουλεύει σωστά;αν και το να την πάθεις από το skimmer στα no3 προυποθέτει να μην το ελχεις πάρει χαμπάρι για καιρό.....

Link to comment
Share on other sites

Εχω την ιδια πρασινη ακροπορα (φορμοζα νομιζω ειναι?) με το ιδιο προβλημα πριν λιγο καιρο. STN που ξεκινουσε απο τη βαση. Την εκοψα κομματια και την ξανακολλησα σε 2 φραγκς. Το ενα παει πολυ καλα, το αλλο κανει παλι STN στη βαση. Η μονη διαφορα που παρατηρησα ειναι οτι το φραγκ που παει καλα ειναι αυτο που εβαλα σε καλυτερη κυκλοφορια και ψηλοτερα στο φως ενω το παλιο το αφησα εκει που ηταν. Επισης αν προσεξεις στη φωτο η νεκρωση ξεκιναει και εξαπλωνεται απο το καφε κομματι του κοραλιου (αυτο που δεν το εβλεπε πολυ φως-το ιδιο ηταν και σε εμενα). Σου προτεινω μετα απο αλλαγες νερου, φραγκαρισμα κτλ να του αλλαξεις και θεση. ΥΓ αν κανεις αλλαγη 200 λιτρα χρησιμο θα ηταν να μετρησεις νιτρικα αμεσως μετα την αλλαγη και 2-3 μερες με μια βδομαδα μετα για να παρεις μια ιδεα για το ρυθμο ανοδου τους, αυτο ισως σε βοηθησει να καταλαβεις αν ειναι κατι χρονιο (πχ κακη ρουτινα) ή κατι αμεσο (πχ κατι ψοφησε).

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο ειδος ακροπορας,μου εκανε τα ιδια αρκετες φορες.Φραγκαριζα,και το κολλουσα ξανα.Μετα επαιρνε το δρομο του.

Τωρα προσεξα αυτο το post, φαινεται οτι δεν φταιμε εμεις μαλλον αλλα το κακομαθημενο κοραλι χεχε...

Το μονο που παρατηρησα και ξεχασα να προσθεσω ειναι οτι μολις το εβαλα την πρωτη φορα στη θεση του αλλα και τη δευτερη σαν φραγκ (βασικα οποτε εβγαινε απο το νερο και εβγαζε βλεννη) αμεσως μια εφυλια εκει γυρω απλωνε 2-3 πλοκαμια σε πολυ μεγαλη αποσταση (σχεδον τριπλη απο το κανονικο μηκος τους) προς το κοραλλι σαν να ηθελε να το "μαστιγωσει". Δεν το εφτασε τελικα αλλα μηπως παιζει κατι τετοιο? Εχεις κανενα LPS ή μανιταρια εκει κοντα που μπορει να του κανουν χημικο πολεμο?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα προσεξα αυτο το post, φαινεται οτι δεν φταιμε εμεις μαλλον αλλα το κακομαθημενο κοραλι χεχε...

Το μονο που παρατηρησα και ξεχασα να προσθεσω ειναι οτι μολις το εβαλα την πρωτη φορα στη θεση του αλλα και τη δευτερη σαν φραγκ (βασικα οποτε εβγαινε απο το νερο και εβγαζε βλεννη) αμεσως μια εφυλια εκει γυρω απλωνε 2-3 πλοκαμια σε πολυ μεγαλη αποσταση (σχεδον τριπλη απο το κανονικο μηκος τους) προς το κοραλλι σαν να ηθελε να το "μαστιγωσει". Δεν το εφτασε τελικα αλλα μηπως παιζει κατι τετοιο? Εχεις κανενα LPS ή μανιταρια εκει κοντα που μπορει να του κανουν χημικο πολεμο?

όχι δεν παίζει κάτι τέτοιο Νίκο. Δεν υπάρχουν lps ή μανιτάρια εκεί γύρω, μόνο σκληρά.

Όμως, αυτό με την κυκλοφορία και το φως που μου είπες μου φαντάζει πλέον σαν το πιο πιθανό σενάριο, ίσως σε συνδυασμό με τα νιτρικά τα οποία όμως είναι στάνταρ ψηλά εκεί μεσα για πολύ καιρό, να φανταστείς δεν μέτραγα ποτέ νιτρικά...:).

Αλλά για τουλάχιστον 1 χρόνο το κοράλλι δεν έχει αλλάξει θέση...δλδ ίδια κυκλοφορία και ίδιο φως, και πήγαινε μια χαρά! Γιατί να ενοχλήθηκε απότομα...;

Με βλέπω για προσθήκη κυκλοφορητή, δλδ, τουλάχιστον ένα 150άρι...

Link to comment
Share on other sites

Ειχες καμια εξελιξη χρηστο?

Σταματησε καθολου η νεκρωση?

Ναι νομίζω ότι σταμάτησε...τώρα απλά περιμένω να δω δημιουργία ξανά ιστού, ή αν προχωράει κι'άλλο. Είμαι στο τσακ να την κόψω αλλά περιμένω να δω...:)

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να σταματησε οριστικα,χρηστο :thumbsu:

Αν ειναι ετσι μην την κοψεις,δεν εχει νοημα.

Παντως ο τροπος που ειχε νεκρωσει δειχνει οτι η 'επασχε απο ροη σε εκεινο το σημειο η' απο φως.

Link to comment
Share on other sites

για να δουμε...πάντως ούτε ροή της άλλαξα, ούτε φώς...πως ξαφνικά την πείραξε; δεν νομίζω ότι φταίει αυτό...μάλλον τα νιτρικά...ίδωμεν!..;)

Link to comment
Share on other sites

Εσυ χρηστο μου μπορει να μην αλλαξες τιποτα αλλα το κοραλι μεγαλωνει και απο μονο του(λογω αναπτυξης) κρυβει το φως στη βαση και η δικη του αναπτυξη και των αλλων κοραλιων στο ενυδρειο,μπορει να αλλαξει-αλλοιωσει-μειωσει τη ροη :thumbsu:

Φυσικα και τα νιτρικα παιζουν πολυ μεγαλο ρολο σε αυτο,οπως ανεφερα αρχικα.

Γι'αυτο ειμαι πολυ υπερ,των συχνων μετρησεων ωστε να ξερουμε η' να εχουμε μια καλυτερη εικονα για το τι μπορει να

επιρρεασε ενα κοραλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...