Jump to content

Αλλαγή Βυθού.


prinaris stelios

Recommended Posts

Στο ενυδρείο μου έχω κάνει το εξής πολύ σημαντικό λάθος. Έχω βάλει για βυθό θαλασσινή άμμος, η όποια έμαθα εχθές από διάφορα ποστ στο φόρουμ ότι θα μου ανεβάζει την σκληρότητα. Θα προχωρήσω λοιπόν στην αντικατάστασή της με χαλαζιακή. Αν όμως μπω σε μια τέτοια διαδικασία δεν θα στρεσαριστούν ψάρι και φυτά; Επίσης ο βυθός θα πρέπει να στρωθεί από την αρχή;;;;; Πείτε μου με ποιο τρόπο μπορεί να γίνει αυτό όσο πιο σωστά γίνεται....

(το ίδιο έγραψα και στην παρουσίαση του ενυδρείου μου αλλά ξεκίνησα και εδώ καινούργιο νήμα για πιο άμεση ανταπόκριση, αν υπάρχει πρόβλημα σβήστε το).

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλαξεις βυθο θα πρεπει να βγαλεις τα παντα εξω (μεσα σε ενα βαρελι με νερο απο το ενυδρειο οπου θα βαλεις το φιλτρο και τον θερμοστατη να δουλευουν),θα βγαλεις την παλια αμμο και θα βαλεις την νεα.Ομως τι ψαρια εχεις και φοβασαι για τις σκληροτητες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι,ο βυθος ειναι προβλημα.

Κανε αυτο που σου λεω πιο πανω.Ετσι και αλλιως δεν θα κανεις πολυ ωρα γι αυτη την αλλαγη.Οταν βαλεις τον νεο βυθο,βαζεις τον εξοπλησμο παλι στο ενυδρειο,βαζεις το νερο που εχεις κρατησει στο βαρελι,τα φυτα,το ψαρι και αν χρειαστει συμπληρωνεις και με φρεσκο νερο το οποιο θα εχεις φτιαξει απο πριν με αντιχλωριο.Μολις θα κανεις ολα αυτα,θα κρατησεις τα φωτα κλειστα και θα τα αναψεις την επομενη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Ο βυθός όμως δεν θα πρέπει να στρωθεί πάλι από την αρχή;, ή δεν θα έχω πρόβλημα. Υπενθυμίζω ότι υπάρχει παλιά λάσπη σαν υπόστρωμα αν αυτό βοηθάει...

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια θα πρεπει να στρωθει,οτι εχει μαζεψει απο κατω θα το χασεις.Πιο πολυ ειναι θεμα φυτων,ειδικα αν εχεις δυσκολα,το ψαρι δεν εχει θεμα με το νεο βυθο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,καλο ειναι να περιμενεις κανα 2μηνο για να εισαι σιγουρος.Μπορει και να αντεξουν αλλα εγω δεν θα το ρισκαρα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να βγάλω μόνο την άμμο και να αφήσω όση λάσπη έχει μαζευτεί μετά από τόσο καιρό (το ενυδρείο τρέχει τώρα 2 χρόνια). Αυτό θα ήταν καλό για τα φυτά; δεν είναι δύσκολα τα φυτά μου πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι δυσκολα τα φυτα σου δεν θα εχεις προβλημα,αλλα να μπορεσεις με καποιον τροπο να το κρατησεις καλως.Μετα τις αλλαγες κανε μετρησεις μηπως εχεις αυξηση αμμωνιας.

Αν εχεις κρυπτοκορινες,μετα την αλλαγη που θα κανεις ισως χαλασουν (ασθενεια των κρυπτοκορινων) αλλα μην σε ανησυχει,θα επανελθουν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις και να μπολιασεις το νεο βυθο αν καποιος σου δωσει λιγο στρωμενο.Δε θα χρειαστεις πολυ.....

Στάλθηκε από το GT-I8160 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...