Jump to content

Συγκατοικος Για Μονομάχο


Μαγδαληνή

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,εχω εναν μονομαχο σε 40lt, φυτεμένο.Τον μονομαχούλη τον έχω ενα χρόνο ,τον αγαπάω πάρα πολύ και λυπάμαι που είναι μόνος του. Μπορώ να του βάλω  συγκάτοικο? ή όχι? Θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη σας. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Είχα και εγώ έναν μονομάχο σε 50lt φυτεμένο. Δυστυχώς δεν συγκατοικούν εύκολα με άλλα ψαράκια. Είχα δοκιμάσει με θηλυκές μονομάχους αλλά τις κυνήγαγε ασταμάτητα και καταλήξαμε να του φάνε την ουρά και να τις επιστρέψω... Μόνο με τον πλέκο μου τα πήγαν καλά και έχω ακούσει και για σαλιγκάρι. Αυτά χωρίς να ξέρω πολλά μόνο από προσωπική εμπειρία. :turned:

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος οι μονομαχοι δεν συγκατοικουν με αλλα ψαρια,μονο αν εχεις μεγαλο ενυδρειο και υπο προυποθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οι γαριδες κατα πασα πιθανοτητα θα γινουν μεζες.Σαλιγκαρι μπορεις να βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,εχω εναν μονομαχο σε 40lt, φυτεμένο.Τον μονομαχούλη τον έχω ενα χρόνο ,τον αγαπάω πάρα πολύ και λυπάμαι που είναι μόνος του. Μπορώ να του βάλω συγκάτοικο? ή όχι? Θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη σας.

γεια κ απο μενα Μαγδαληνη!να μην τον λυπασαι τον μονομαχουλη,λατρευει την μοναξια του.ετσι ειναι το ειδος.εμενα κοβει βολτες ολομοναχος κ εν δολιο σαλιγκαρακι που συγκατοικει μαζι του κοιταει τα αναποδα ολη την ωρα γιατι το κουτραει συνεχεια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μόνο του τον έχω. Δεν τους βάζουμε άλλα ψαράκια γιατί το πιθανότερο είναι να πέσει ξύλο και να σκοτωθεί κανένα ψάρι, γι'αυτό τον λέμε και μονομάχο, επειδή "μονομαχεί" ;)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Μαγδαληνή! Μπορείς άνετα αν θέλεις να βάλεις 2-3 θηλυκές μονομαχίνες. Δεν θα έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα και επιπλέον θα υπάρχει κινητικότητα στο ενυδρείο σου γιατί είναι κινητικές σε αντίθεση με τους αρσενικούς μονομάχους!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Μαγδαληνή! Μπορείς άνετα αν θέλεις να βάλεις 2-3 θηλυκές μονομαχίνες. Δεν θα έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα και επιπλέον θα υπάρχει κινητικότητα στο ενυδρείο σου γιατί είναι κινητικές σε αντίθεση με τους αρσενικούς μονομάχους!

Σε 40 λιτρα?

Ξερεις τι ξυλο θα πεσει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι, φίλε μου George, και γω αυτο διάβασα πέφτει πολύ ξύλο , συγκεκριμένα διαβασα ότι μονομαχίνα εφαγε πτερύγια και ουρα μονομάχου...rastafarian εχω συμπληρώσει την φόρμα για το τιγρακι, την είδες ? θα ήθελα να μου πείς την γνώμη σου.

Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα της συγκατοικησης εξαρταται κυρίως απο Το χαρακτήρα του μονομάχου και απο το πόσο φυτεμένο είναι το ενυδρείο :) Ξέρω άτομα που έχουν καταφέρει μονομάχο να συγκατοικήσει με γαριδούλες... Ειδικά εαν ο μονομαχος μπεί στο ενυδρείο ενώ ήδη υπάρχει ο συγκάτοικος υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να τα "βρουν"

Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα της συγκατοικησης εξαρταται κυρίως απο Το χαρακτήρα του μονομάχου και απο το πόσο φυτεμένο είναι το ενυδρείο :) Ξέρω άτομα που έχουν καταφέρει μονομάχο να συγκατοικήσει με γαριδούλες... Ειδικά εαν ο μονομαχος μπεί στο ενυδρείο ενώ ήδη υπάρχει ο συγκάτοικος υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να τα "βρουν"

Ναι και εγω ξερω καποιους αλλα οι περισσοτεροι δεν τα εχουν καταφερει.Και ειδικα για τις γαριδες,αν δοκιμασει μια φορα το γοννο τοτε δεν θα σταματησει να το κανει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...