Jump to content

Recommended Posts

παιδιά βοήθεια....στο 80lt φυτεμένο ενυδρείο μου συμβιώνουν εδώ και 7 μήνες, 2 χήρες, 4 zebra danio, και 4 τιγρακια. (ξέρω οτι τα εχω κανει θάλασσα στον συνδυασμό )Το ενα απο τα τιγράκια το alpino,εχει μάδησει η ουρά του ,δεν εχει μεινει τίποτα....Τα υπόλοιπα ψαρακια είναι υγιή , τι μπορώ να κάνω ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωνεις την φορμα και βαζεις και φωτογραφιες.Αν και μυριζομαι τι φτιαει..

Link to comment
Share on other sites

φωτο και συμπληρωσε και τη φορμα που σου εδωσα πιο πανω.

fin rot οχι..κατι αλλο πιστευω

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

τιγρακι alpino με φαγωμενη ουρά

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:80
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):φίλτρο με μαυρο σφουγγαρι στο εσωτερικο, θερμοκρασία νερού 26
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):1 χρόνος
- Ψάρια (είδη και αριθμός):2 χήρες με ασημι χρώμα,4 zebra danio, 4 τιγρακια, ενα απο αυτα ειναι το alpino
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):απο φαγητό δίνω flakes και blood warms,1 φορά την εβδομάδα, τρώνε αρακά βρασμένο, και 1 μερα νηστεία. Γινεται εβδομαδιαια αλλαγη νερου 30% με αντιχλώριο.Επίσης παιρνουν βιταμίνες της sera

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):
- Θερμοκρασία:
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:τιγρακι alpino
- Ιστορικό Ψαριού: η ουρα του ψαριού εχει εξαφανιστει, αυτο εγινε σταδιακά
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):ορεξη εχει, η κινητικότητα του ειναι περιεργη καθώς πολλές φορές κολυμπάει καθετα
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

φωτο δεν μπορεσα να δωσω γιατι δεν εχω καλο κινητο.Μετρησεις δεν εχω κάνει μεχρι στιγμης, αλλά ειναι στον επόμενο προυπολογισμό μου. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια..
______________________________________________________________

Link to comment
Share on other sites

Τα τιγράκια όταν είναι λίγα σε αριθμό έχουν την συνήθεια να δαγκώνουν τις ουρές, αυτή τους η συνήθεια σταματάει όταν είναι πολλά σε αριθμό, μήπως την δάγκωσαν τα τιγράκια ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα τιγράκια όταν είναι λίγα σε αριθμό έχουν την συνήθεια να δαγκώνουν τις ουρές, αυτή τους η συνήθεια σταματάει όταν είναι πολλά σε αριθμό, μήπως την δάγκωσαν τα τιγράκια ?

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

τιγρακι alpino με φαγωμενη ουρά

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:80

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):φίλτρο με μαυρο σφουγγαρι στο εσωτερικο, θερμοκρασία νερού 26

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):1 χρόνος

- Ψάρια (είδη και αριθμός):2 χήρες με ασημι χρώμα,4 zebra danio, 4 τιγρακια, ενα απο αυτα ειναι το alpino

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):απο φαγητό δίνω flakes και blood warms,1 φορά την εβδομάδα, τρώνε αρακά βρασμένο, και 1 μερα νηστεία. Γινεται εβδομαδιαια αλλαγη νερου 30% με αντιχλώριο.Επίσης παιρνουν βιταμίνες της sera

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:τιγρακι alpino

- Ιστορικό Ψαριού: η ουρα του ψαριού εχει εξαφανιστει, αυτο εγινε σταδιακά

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):ορεξη εχει, η κινητικότητα του ειναι περιεργη καθώς πολλές φορές κολυμπάει καθετα

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

φωτο δεν μπορεσα να δωσω γιατι δεν εχω καλο κινητο.Μετρησεις δεν εχω κάνει μεχρι στιγμης, αλλά θα αγοράσω sticks ειναι στον επόμενο προυπολογισμό μου. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια..

______________________________________________________________

Link to comment
Share on other sites

Στα ειπαν ολα οι παραπανω,αυτο μυριζομουν απο την πρωτη στιγμη που ανοιξες το θεμα.

Αν και δεν μας εχεις και μετρησεις για να ξερουμε σε τι φαση ειναι το νερο σου.

Βασικα τωρα που το ξαναδιαβαζω ισως δεν φτιανε τα τιγρακια αλλα οι χηρες που κανουν ακριβως το ιδιο με τα τιγρακια οταν δεν ειναι σε κοπαδι.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

τι μπορω να κανω σε αυτη την περίπτωση?να αγορασω δυο ακόμη? και κατι τελευταίο ίσως είναι γελοία η ερώτηση αλλά θα ρισκάρω... υπάρχει περίπτωση να ξαναφυτρώσει η ουρά του?

Link to comment
Share on other sites

τι μπορω να κανω σε αυτη την περίπτωση?να αγορασω δυο ακόμη? και κατι τελευταίο ίσως είναι γελοία η ερώτηση αλλά θα ρισκάρω... υπάρχει περίπτωση να ξαναφυτρώσει η ουρά του?

Καλό θα ήταν να αυξήσεις τον αριθμό των ψαριών.Τώρα για την ουρά φυσικά και μπορεί να ξαναβγεί, εξαρτάτε όμως μέχρι πού έχει φαγωθεί.

Μπορείς να βάλεις φωτό?

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη η δικη μου ειναι να κανεις μια σωστη ψαροσυνθεση γιατι τα εχεις μπλεξει λιγο και στα λιτρα σου δεν μπορεις να αυξησεις και τα 2 ειδη που τσιμπουν ουρες.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα πολυ να ακούσω την γνώμη σου για την ψαροσύνθεση Φωτο θα προσπαθήσω να ανεβασω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα τα βγαζα ολα και θα κρατουσα τις χηρες σε μεγαλητερο αριθμο αλλιως θα εκανα το ιδιο και θα κρατουσα τα τιγρακια σε μεγαλητερο αριθμο.Τα zebra danio δεν μου κολλανε πουθενα.

Βασικα θα πρεπει να μας πεις και εσυ με ποια ψαρια θελεις να ασχοληθεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έκανα τον συνδυασμό αυτό, σκεπτόμενη ότι ταιριάζουν οι συνθήκες διαβίωσής τους, με βάση το προφίλ των ψαριών.Επίσης μου αρεσει στο ενυδρείο να υπάρχει ποικιλία. Οταν έρθει η ώρα θα ακολουθήσω την συμβουλή σου, ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

http://s1350.photobucket.com/user/Magdalini1970/media/068_zps71300407.jpg.html τα καταφερα,σε λιγο θα ανεβασω και φωτο του μονομαχου

Link to comment
Share on other sites

θα αγοράσω sticks ειναι στον επόμενο προυπολογισμό μου

Άσχετο με την ουρά αλλά καλύτερα να αγοράσεις υγρά τεστ μιας και θεωρούνται περισσότερο αξιόπιστα

από τα sticks :)

Link to comment
Share on other sites

ναι το έχω υπόψιν, αλλά στοιχίζουν ....και εκτός αυτού είναι μεμονωμένα, άλλο για τα νιτρικά, άλλο για την αμμωνία..κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...