Jump to content

Πρωταρης


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και σε ολες.

Παιδια ειμαι τελειος ασχετος με το χομπι και θα ηθελα να με βοηθησετε γενικα για το τι χρειαζετε ενα ενυδριο 100 λιτρων. τι θερμοκρασια χρειαζετε,τι υποστρομα,τι φυτα μπορω να βαλω, πως μπορω να το διακοσμησο. βασικα ενδιαφερομαι να βαλω μεσα σκαλαρια.
εαν εχετα και καμια αλλη προταση να μου πειτε για το τι ψαρια να βαλω θα με διευκολινατε ακομη περισσοτερο και θα με ευχαριστουσε ακομη πιο πολυ.

Σας Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Δυστυχώς τα λίτρα και οι διαστάσεις του ενυδρειου σου δε κάνουν για σκαλάρια. Θέλουν μήκος, πολλά λίτρα και αρκετό ύψος στήλης νερού (περίπου 60 και πάνω εκατοστά). Τώρα για τα υπόλοιπα, θα χρειαστείς θερμοστατη περίπου στα 100-150w και φυσικά φίλτρο με τα ανάλογα υλικά μέσα (βιολογικό υλικό, σφουγγαρια, ενυδρειακό βαμβάκι). Όλα τα υπόλοιπα, διάκοσμος, υπόστρωμα κτλ θα εξαρτηθούν απο το τι θέλεις να βάλεις μέσα απο ψάρια και φυτά.

....φυσικά θα χρειαστείς υγρα τεστ αμμωνίας, νιτρώδη και νιτρικά ώστε να δεις ποτε το ενυδρειο σου θα ειναι κατάλληλο να υποδεχθεί τα ψάρια που θα επιλέξεις. Πότε δηλαδή θα είναι στρωμένο που λέμε.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα. Ρίξε μια ματιά στο θέμα που βρίσκεται στην υπογραφή μου. :)

Για τα σκαλάρια σου είπε ο Πάνος από πάνω. ;)

Μπορείς να δεις και εδώ μερικά προφίλ ψαριών και να μας πεις που προσανατολίζεσαι.

Προφίλ ψαριών γλυκού νερού
Link to comment
Share on other sites

Τα Rasboras και οι Καρδινάλιοι πέρασαν απο το ενυδρειο μου και μου άρεσαν πολύ. Στα λίτρα σου θα έλεγα να βάλεις ένα είδος απο τα κοπαδόψαρα που ανέφερες και να παίξεις με κάποιο άλλο είδος ψαρίων στη συνεχεία. Υπόψιν οτι αυτα τα ψάρια θέλουν μαλακό νερο και αν δε το έχεις πρεπει να κανεις κάτι για να ρίξεις τις σκληρότητες (νερο απο αντίστροφη όσμωση ή τύρφη).

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Για να προχωρισουμε πιο κατω την κουβεντα μας,εχω να ρωτησω κατι.Τα ψαρια που ζητας θελουν μαλακο νερο και οχι βρυσης που ειναι σκληρο.Εισαι διατεθημενος να επεξεργαζεσαι το νερο της βρυσης και να το κανεις μαλακο η οχι?Απο εκει ξεκιναμε και μετα συνεχιζουμε με προτασεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε πρωταρη θα ελεγα κατι σε νερο βρυσης, εδω ο ανθρωπος δεν ξερει τα βασικα, νερο θα μαλακωνει; :P

Γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ξεκινούσα χωρίς να ξέρω την τύφλα μου και ξεκίνησα με μαλακό νερο και τα πήγα και μια χαρα. Θέληση θέλει, διάβασμα, λίγο παραπάνω εξοπλισμό και τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ορεξη ολα γινονται:)

Απλα τον ρωτησα με τι νερο θελει να παιξει ωστε να γινουν οι καταλληλες προτασεις.

Σιγουρα για καποιον πρωταρη ειναι πιο ευκολο να ξεκινησει με νερο βρυσης αλλα αν εχει ορεξη να διαβασει και να ασχοληθει και να αγορασει καποια πραγματα,με τη βοηθεια μας μπορει να μαλακωσει το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Αν και στις Σέρρες μάλλον το νερό του δικτύου είναι σκληρό, να έχουμε γενικά υπ' όψη μας πως νερό βρύσης δε σημαίνει πάντα ψάρια σκληρού νερού (ζωοτόκα, Αφρική κλπ) :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και στις Σέρρες μάλλον το νερό του δικτύου είναι σκληρό, να έχουμε γενικά υπ' όψη μας πως νερό βρύσης δε σημαίνει πάντα ψάρια σκληρού νερού (ζωοτόκα, Αφρική κλπ) :)

Θοδωρα,σε νερο βρυσης εννοειτε οτι μπορεις να βαλεις αρκετα ειδη ψαριων,δεν ειναι μονο τα ζωοτοκα και οι Αφρικανες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας πηρα ενα ενυδρειο 115 λιτρα κ εβαλα μεσα τα καμπι μου που ειχα σε ενα 30αρι ενυδρειο. θελω να βαλω μεσα διαφορα ειδοι. τι μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες , άνοιξε ένα νέο θέμα να τα συζητήσουμε από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...