Jump to content

Τι Αλάτι Σε Γλυκό Νερο;


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Θα κανω χρήση αλατιού για θεραπευτικούς λόγους και ήθελα να ρωτήσω αν μπορω να βάλω κοινό τυροκομικό αλάτι του εμπορίου (χοντρό) ή πρεπει να πάρω απο πετ σοπ που προορίζεται για ενυδρειακή χρήση και μόνο. Επειδή και τα λίτρα ειναι καμιά 300αριά, πιο πολυ ρωτάω για οικονομικούς λόγους καθόσον πέρα απο την τιμή του ενυδρειακού αλατιού, θα πληρώσω και τα μεταφορικά και θα παει διπλάσια η τιμή και επειδή τα λίτρα ειναι τόσα, πρεπει να πάρω και καμία μεγάλη συσκευασία και παει λέγοντας ενώ το τυροκομικό το παίρνω τσάμπα. Έχω διαβάσει οτι το τυροκομικό το χρησιμοποιούν πολλοί. Παρακαλω μην επικεντρωθείτε στη λέξη "ενυδρειακό", απλα πείτε μου αν και το τυροκομικό, κάνει.

Ευχαριστω κι άλλο κακό να μη μας βρει!

Link to comment
Share on other sites

Εγω το χρησημοποιουσα για κανενα 8μηνο περιπου προληπτικα βαση συμβουλών παλιων ενυδρειοφιλων χωρις να εχω προβληματα στα ψαρια μου.Μαλιστα κατι πληγες απο καυγαδες επουλονωταν συντομοτερα μολις το προσθετα αλλα μετα απο αυτη τη συζητηση http://www.aquazone.gr/forums/topic/90755-oe-aaeiae-c-aauaeiiocoa/ επαψα να το χρησημοποιω.

Link to comment
Share on other sites

Τυροκομικό αλάτι ειναι χωρίς πρόσθετα ....βεβαίως και κανει και θα το πληρωσεις και φθηνότερα

Έγινε επεξεργασία - dimos
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ και 'γω προληπτικά και θεραπευτικά..

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει στο σουπερ μαρκετ.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει στο σουπερ μαρκετ.

Μιλάς για το ΧΙΩΝ ή για τυροκομικό;......ή είναι το ίδιο;

γνωρίζεις για θεραπεία ποια είναι η αναλογία;

Link to comment
Share on other sites

Το τυροκομικο το γράφει πανω οτι είναι για τυροκομικη χρηση

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για το ΧΙΩΝ ή για τυροκομικό;......ή είναι το ίδιο;

γνωρίζεις για θεραπεία ποια είναι η αναλογία;

Το ιδιο ειναι.Για γενικη χρηση 30 γραμμαρια ανα δεκα λιτρα.Το διαλυεις σε νερο

του ενυδρειου και το ριχνεις σταδιακα.Το αφηνεις μια εβδομαδα και το

αφαιρεις με μικρες αλλαγες νερου ανα ημερα.

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/89063-aeaoe-ooi-aaioaenaaei/

και μια ακόμα συζήτηση επί του θέματος....

εγώ βάζω τακτικά χωρίς πρόβλημα αλλά μόνο στα γκάπυ ,στα νέον όχι

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ειναι.Για γενικη χρηση 30 γραμμαρια ανα δεκα λιτρα.Το διαλυεις σε νερο

του ενυδρειου και το ριχνεις σταδιακα.Το αφηνεις μια εβδομαδα και το

αφαιρεις με μικρες αλλαγες νερου ανα ημερα.

Οταν λες "γενική χρήση" μάλλον δε μιλάς για θεραπεία αλλα για προληπτικούς λόγους, έτσι; Για θεραπεία πόσο βάζω;
Link to comment
Share on other sites

Κανει και για θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

Κανει και για θεραπεια.

Η αναλογία που μου λές παραπάνω (30 γραμμάρια ανά 10 λίτρα) είναι για πρόληψη ή για θεραπεία; αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

από όσο έχω διαβάσει δεν υπάρχει σταθερή αναλογία και θέλει ΠΟΛΎ ΠΡΟΣΟΧΉ στα φυτεμένα

Link to comment
Share on other sites

από όσο έχω διαβάσει δεν υπάρχει σταθερή αναλογία και θέλει ΠΟΛΎ ΠΡΟΣΟΧΉ στα φυτεμένα

Τι εννοείς δεν υπάρχει σταθερή αναλογία; Δηλαδη μπορω να ρίξω μισό κιλό ένα 10 λίτρα; Οχι μάλλον. Αρα θα υπάρχει μια συγκεκριμένη αναλογία.

Θέλω κάποιος αν ξέρει να μου πει πόσα γραμμάρια αλάτι να ρίξω ανά λίτρο ή λίτρα προκειμένου να κανω θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν υπάρχει σταθερή αναλογία; Δηλαδη μπορω να ρίξω μισό κιλό ένα 10 λίτρα; Οχι μάλλον. Αρα θα υπάρχει μια συγκεκριμένη αναλογία.

Θέλω κάποιος αν ξέρει να μου πει πόσα γραμμάρια αλάτι να ρίξω ανά λίτρο ή λίτρα προκειμένου να κανω θεραπεία.

δεν μιλάω για υπερβολές αλλά διαβάζοντας θα ανακαλύψεις ότι το αλάτι δεν κάνει πάντα καλό και σίγουρα κάνει κακό στα φυτά

Αυτός είναι και ο λόγος που σε κάθε ενυδρείο υπάρχει διαφορετική απαίτηση πχ σε ένα καλά φυτεμένο ενυδρείο η αναλογία είναι μικρότερη από ένα μη φυτεμένο όπως επίσης στα ζωοτοκα σχεδόν επιβάλετε σε αντίθεση με τα tetra ας πούμε που σχεδόν απαγορεύεται!!!

Πιο συγκεκριμένα για αρρώστιες θα πρέπει να μου πεις για ποια ασθένεια και τι ψάρια και φυτά έχεις για να ανοίξω τα κοιτάπια μου να δω αν λένε κάτι πιο συγκεκριμένο :)

Link to comment
Share on other sites

Ανούμπιες και Βαλισνέριες έχω σε malawi με Labidochromis και Maingano. Δες εδώ τι έπαθα κι αν βγάλεις άκρη, πες κι εμένα :blink:
http://www.aquazone.gr/forums/topic/92045-dhnuaecia-iaa-pseudotropheus-acei/
http://www.aquazone.gr/forums/topic/92159-iaaenu-eae-ia-labidochromis-caeruleus/

Link to comment
Share on other sites

Για θεραπεία σε γλυκό νερό

The water temperature needs to be raised to at least 82 degrees and as high as 86 degrees. Salt is added to the water to raise the salinity to about one-tenth that of normal seawater.

Η θερμοκρασία του ενυδρείου θα πρέπει ανέβει στους 28 βαθμούς Κελσίου και να μην ξεπεράσει τους 34. Το αλάτι μπαίνει για να αυξηθεί η αλατότητα στο 1/10 της τιμής του θαλασσινού νερού

http://www.fishchannel.com/fish-health/freshwater-conditions/ich.aspx

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη θερμοκρασία δε το ήξερα, ευχαριστώ.......ας μου πει τωρα κάποιος αν ξέρει τα γραμμάρια άλατος ανά λίτρο :wacko:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν διάβασα και τα δύο σου θέματα καθός επίσεις και κάποια άρθρα που έχω μαζέψει εδώ και λίγο καιρό που με προβληματίζει το θέμα αλάτι σε γλυκού νερού.

Αυτά που θα γράψω αποτελούν προϊόν δικής μου μελέτης και παρατήρησης και δεν τα έχω κάνει πράξη άρα όπως αντιλαμβάνεσαι υπάρχει ρίσκο.

η δοσολογία είναι περίπου 2γρ ανά λίτρο. Το διαλύεις σε νερό από το ενυδρείο και το ρίχνεις απότομα. ΠΡΟΣΟΧΗ για να επαναφέρεις την φυσιολογική αλατότητα στο ενυδρείο θα το κάνεις ΠΟΛΥ ΣΤΑΔΙΑΚΑ αλλιώς θα έχεις πρόβλημα.Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Για τα φυτά μην ανησυχείς δεν θα πάθουν κάτι για μικρό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν διάβασα και τα δύο σου θέματα καθός επίσεις και κάποια άρθρα που έχω μαζέψει εδώ και λίγο καιρό που με προβληματίζει το θέμα αλάτι σε γλυκού νερού.

Αυτά που θα γράψω αποτελούν προϊόν δικής μου μελέτης και παρατήρησης και δεν τα έχω κάνει πράξη άρα όπως αντιλαμβάνεσαι υπάρχει ρίσκο.

η δοσολογία είναι περίπου 2γρ ανά λίτρο. Το διαλύεις σε νερό από το ενυδρείο και το ρίχνεις απότομα. ΠΡΟΣΟΧΗ για να επαναφέρεις την φυσιολογική αλατότητα στο ενυδρείο θα το κάνεις ΠΟΛΥ ΣΤΑΔΙΑΚΑ αλλιώς θα έχεις πρόβλημα.Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Για τα φυτά μην ανησυχείς δεν θα πάθουν κάτι για μικρό διάστημα.

:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη θερμοκρασία δε το ήξερα, ευχαριστώ.......ας μου πει τωρα κάποιος αν ξέρει τα γραμμάρια άλατος ανά λίτρο :wacko:

ΓΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ 30 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΑΝ 10 ΛΙΤΡΑ, ανοδος της θερμοκρασιας οταν εχουμε ικ,

αλλα και για αθενειες που οφειλονται σε μυκητες και σε παρασιτα.Επισης δεν

κανουμε παραλληλη χρηση με φαρμακο.

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ 30 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΑΝ 10 ΛΙΤΡΑ, ανοδος της θερμοκρασιας οταν εχουμε ικ,

αλλα και για αθενειες που οφειλονται σε μυκητες και σε παρασιτα.Επισης δεν

κανουμε παραλληλη χρηση με φαρμακο

μήπως τα 3γρ ανά λίτρο είναι πολύ;

βέβαια τα ψάρια δεν παθαίνουν τίποτα από υην απότομη αύξηση πλαστότητας αλλά μετα πως θα το επαναφέρεις σταδιακά με τόσο υψηλή αλατότητα; θα πρέπει να γίνουν πραγματικά πολλές μικρές αλλαγές νερού......(σκέψου ότι δeν μπορείς να αλλάξεις πάνω από 10 lt την φορά και μιλάμε για 300lt! ) ....από την άλλη είναι σίγουρα πιο δραστική αναλογία.....είναι όμως και τα φυτά....μάλλον άρχισα να ρετάρω :)

safaran αν ο stav είναι σίγουρος για την αναλογία ακολούθα την δικιά του και πρόσεχε στην επαναφορά αλλιώς εσύ αποφασίζεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...