Jump to content

Co2 Σε Ταμπλετες


linglong

Recommended Posts

επειδη υπαρχει κριση για αγορα μπουκαλας co2,αλλα και απο οτι διαβαζω ,τα diy συστηματα δεν ειναι και τοσο σταθερα,θα ηθελα να ρωτησω γνωμες για ετοιμα σκευασματα παροχης co2 γνωμες και συμβουλες..........

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις τις ταμπλετες?Δεν τις εχω χρησιμοποιησει ποτε αλλα δεν νομιζω οτι και αυτο εχει σταθερη παροχη.

Επισης θα πρεπει να εισαι απο πανω και καθε μερα να ριχνεις ταμπλετες οταν αναβουν τα φωτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Το excel εννοεις?Αυτο θα πρεπει να το ριχνεις καθε μερα αλλα καποια φυτα τα καιει οπως το κερατοφυλλο,τις βαλισνεριες και τη egeria densa.

Link to comment
Share on other sites

ahm:(......οκ ευχαριστω!!!!! ναι μολλις το βρηκα και λεγεται excel......δηλαδη δεν υπαρχει κατι που να αναπληρωνει σε καλο βαθμο το co2,χωρις να ειναι μπουκαλα?

Link to comment
Share on other sites

Η μπουκαλα ειναι η τοπ λυση,ολα τα αλλα ειναι ενδιαμεσα και μακροπροθεσμα θα σου βγουν στα ιδια λεφτα με την μπουκαλα.Την μπουκαλα την παιρνεις μια φορα και μετα απλα την γεμιζεις.Τα αλλα θα δινεις συνεχεια λεφτα για μπουκαλιτσες,για ταμπλετες,για μπουκαλια excel κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει τα πάντα.. Η καλύτερη λύση κ είναι η μπουκάλα κ μέσα στον χρόνο κ ποιο φτηνή...εγώ με 130 ευρώ καθάρισα( και ας ήταν δωράκι)

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει τα πάντα.. Η καλύτερη λύση κ είναι η μπουκάλα κ μέσα στον χρόνο κ ποιο φτηνή...εγώ με 130 ευρώ καθάρισα( και ας ήταν δωράκι)

Σωστοοοςς!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

εχει και κατι υγρα τις searchem αν δεν κανω λαθος....να υποθεσω μια απο τα ιδια?

Ανάλογα το ενυδρείο που τα θες αν έχεις 40 λίτρα και δε βάλεις τα φυτα που προαναφέρθηκαν το excel κάνει πολύ καλή δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα της σερα το συστημα με τις ταμπλετες! Κανει ακριβα για αγορα και οι ανταλακτικες ταμπλετες επισης ακριβες. Γενικα δεν νομιζω οτι ηταν κατι που συστηνα να αγορασει καποιος! Δεν διασποταν καλα στο ενυδρειο και πιστευω οτι μου εκανε περισσοτερη ζημια απο θεμα αλγεων παρα με βοηθησε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αυτο δεν κανει δουλιτσα?? http://www.petsupermarket.gr/7491/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/nutrafin-co2-natural-system.html

Έγινε επεξεργασία - Loukas Pirdas
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν κανει,αυτα τα συστηματα γενικα δεν ειναι καλα και μακροπροθεσμα βγαινουν ακριβοτερα απο ενα ολοκληρομενο συστημα με μπουκαλα στο οποιο μονο η αγορα του ειναι ακριβη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το συστηματάκι (το οποίο δοκίμασα και εγώ) δεν είναι κάτι παραπάνω από το DIY σύστημα που χρησιμοποιείται με το μείγμα μαγιά/ζάχαρη κτλ. Απλά περιλαμβάνει το μπουκάλι και την σκάλα διάχυσης, έχει όλα τα θετικά (φτηνό) και όλα τα αρνητικά των DIY συστημάτων (όχι σταθερή παροχή, σκαμπανεβάσματα και μικρή αποτελεσματικότητα).

Για πιο σωστές καταστάσεις (ανάλογα βεβαίως και τι θέλει να κάνει στο ενυδρείο του κάποιος) η φιάλη είναι μ ο ν ό δ ρ ο μ ο ς!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...