Jump to content

Ερώτηση Ψαροσύνθεσης


nikg

Recommended Posts

Καλημέρα προς όλους.

Ξεκλέβω λίγο χρόνο από την δουλειά για την ερώτηση-τώρα που δεν με βλέπει το αφεντικό μου :P

Καταρχήν να ενημερώσω πως το διάβασμα ισχύει σε ημερίσια βάση!!Είμαι ιδιαίτερα ενθουσιασμένος!

Έχω περίπου ξεκαθαρίσει με τον τεχνικό εξοπλισμό αλλά έχω μία απορία για την ψαροσύνθεση την οποία συνεχώς επεξεργάζομαι ελέω οικονομικού.

Υπόψη το ενυδρείο θα είναι 100-120λ καθαρά και τα ψάρια θα μπουν αφού στρώσει το ενυδρείο και φυσικά όχι όλα μαζί.

Αν κ έχω ξεψαχνίσει τον πινακα συμβατότητας παρολαυτά θέλω την συβουλή σας από την εμπειρία σας για τα εξής ψάρια:

Amphiprion Ocellaris χ2 Pseudochromis Paccagnellae(Bicolor Dottyback) χ1 Chrysiptera taupou (Fiji Blue Devil) χ1 Lysmata Amboinensis χ1

κ μερικά σαλιγκαράκια nassarius

To θέμα μου είναι η επιθετικότητα.

Στον πίνακα όλα τα ψάρια είναι συμβατά μεταξύ τους αλλά

  • το Blue Devil διάβασα πως είναι άγριο κ δεν θέλω να έχω ανεπιθύμητες καταστάσεις.Θέλω ειρήνη στο ενυδρείο μου.
  • το Dottyback διάβασα πως επιτίθεται στις γαρίδες και είναι ιδιαίτερα υπερασπιστικό με το έδαφός του

Λέτε να υπάρξει πρόβλημα με τους clowns και με την γαρίδα?

Έχει κάποιος τους δύο αυτούς πανέμορφους τσαμπουκάδες?

Τα φώτα σας παρακαλώ.

Ευχαριστώ.Φιλικά, Νίκος

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου εγω θασου προτεινα στην θεση του dottyback να βαλεις αυτο http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+21+53&pcatid=53 gramma loreto πολυ ομορφο κ υσηχο ψαρακι.το dottiback ειναι ταραξιας....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου εγω θασου προτεινα στην θεση του dottyback να βαλεις αυτο http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+21+53&pcatid=53 gramma loreto πολυ ομορφο κ υσηχο ψαρακι.το dottiback ειναι ταραξιας....

+1 :thumbsu: ...ωραια προταση

Link to comment
Share on other sites

Το blue devil οντως ειναι αγριο και κτητικο ψαρι. Βασιζομενος ομως απο την ελαχιστη εμπειρια μου στο θαλασιννο θα σου ελεγα οτι αν σε ικανοποιουν τα συγκεκριμενα ψαρια βαλτα. Στο θαλασσινο που ειχα πριν 5 χρονια περιπου και που ειχε σχεδον τα μισα λιτρα απο αυτο που σκεφτεσαι να κανεις, ειχα μια ψαροσυνθεση σκετη τρομοκροτικη ομαδα (δες φωτογραφιες: http://www.aquazone.gr/forums/topic/31147-dhniodhaeaaea-ii-2/page-2). To ενυδρειο δουλεψε ετσι 1,5+ χρονο και δεν ειχε ανοιξει ρουθουνι. Δεν ξερω το γιατι, η σειρα που εβαλα τα ψαρια? το οτι ειχα πολλες σπηλιες? η προσωπικοτητα των συγκεκριμενων ψαριων? Παντως το καθενα ειχε τον χωρο του και δεν υπηρχαν τσαμπουκαδες, ουτε την γαριδα πειραζαν. Δεν σου λεω πως ειμαι παραδειγμα προς μιμιση απλα στην θεση σου δεν με απετρεψε στην επιλογη τον ψαριων μου η θεωρια. Αυτα μου αρεσανε, μπορουσα να τα φιλοξενησω στο tank μου τα πηρα και ολα πηγαν μια χαρα. Αν δεν θες να ρισκαρεις στο ελαχιστο πας σε αυτα που σου προτεινουν τα παιδια που εχουν πολυ μεγαλυτερη εμπειρια απο μενα, απλα κρατα και αυτα στο πισω μερος του μυαλου σου.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα , σ'ευχαριστω πολυ παρολα αυτα. Παμε γι'αλλα :sword:

Έγινε επεξεργασία - kakouras
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...