Jump to content

Ψαρακια Στον Αφρο...


Recommended Posts

Καλα ολα αυτα αλλα πρεπει να κανεις κατι με ψαρια σου,στο ειπα και χθες αλλα δεν εδωσες και πολυ σημασια..

Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε συζητησει για τα ψαρακια αν κανουν και ποια κανουν. Η συμπεριφορα τους, οπως ανεφερα, μου δειχνει οτι ειναι μια χαρα μεταξυ τους και τα αρλεκινακια για 20cm διαφορα, το θεωρω υπερβολη το ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ. Το να τα δωσω πάλι όλα είναι δύσκολο. Προτεραιοτητα μου ειναι ο πλεκο.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε φιλε!Με στεναχωρει που δεν μας ακουτε.Το να εχεις τοσα ψαρια σε 60 λιτρα τα οποια δεν κανουν και μεταξυ τους αλλα και καποια δεν κανουν για τα λιτρα ειναι μεγαλο λαθος.

Τα 20 cm για αυτα τα ψαρια ειναι σημαντικα,τα ειχα σε 110 λιτρα με μηκος 80 και παλι λιγα ηταν.Σου εγραψα οτι θελουν τουλαχιστον 80 εκ μηκος,δηλαδη το λιγοτερο.Τωρα εσυ τα εχεις στρημωξει σε 60..που να καλυμπησουν εκει τα κακομοιρα..Τεσπα,εγω σου ειπα αυτα που πρεπει να ξερεις,απο κει και περα ειναι δικο σου θεμα.Απλα τα προφιλ δεν εχουν βγει για μοστρα αλλα για καποιο σκοπο,αν τα θεωρειτε αχρηστα η λαθος..τοτε δεν ξερω τι να πω!

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαινω και εχεις δικιο!

Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε συζητησει για τα ψαρακια αν κανουν και ποια κανουν. Η συμπεριφορα τους, οπως ανεφερα, μου δειχνει οτι ειναι μια χαρα μεταξυ τους και τα αρλεκινακια για 20cm διαφορα, το θεωρω υπερβολη το ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ. Το να τα δωσω πάλι όλα είναι δύσκολο. Προτεραιοτητα μου ειναι ο πλεκο.

Όταν λέμε ότι κάποιο ψάρι δεν κάνει για το ενυδρείο μας πάει να πει ότι π.χ. το τελικό του μέγεθος είναι μεγάλο, ή θέλει μήκος γιατί είναι γρήγορος κολυμβητής, ή ζει σε κοπάδι, ή θέλει συγκεκριμένες παραμέτρους στο νερό, ή διάφορα άλλα. Με μία ψαροσύνθεση που δεν είναι αυτή που θα έπρεπε για το ενυδρείο μας, αργά ή γρήγορα θα έχουμε προβλήματα. Και ενώ μας λένε ότι τα ψάρια μας δεν κάνουν για το ενυδρείο μας, εμείς τα βλέπουμε να κολυμπάνε χαρωπά και νομίζουμε ότι όλα πάνε μια χαρά. Δυστυχώς τα ψάρια δεν μπορούν να μας μιλήσουν και να μας πούνε τι αισθάνονται γι'αυτό πρέπει εμείς να φροντίζουμε να προλαμβάνουμε αλλά να αντιλαμβανόμαστε όσο μπορούμε τα προβλήματα.

Λες ότι η συμπεριφορά τους σου δείχνει ότι όλα πάνε μια χαρά. Ποια συμπεριφορά λοιπόν είναι αυτή που θα σου δείξει ότι κάτι δεν πάει καλά;

Σου λένε ότι τα ψαράκια σου δεν κάνουν έτσι όπως τα έχεις και το θεωρείς υπερβολή. Για ποιο λόγο το θεωρείς υπερβολή, δηλαδή με ποιο κριτήριο;

Link to comment
Share on other sites

Ανεφερα συγκεκριμενα τι θεωρησα υπερβολη. Η συμπεριφορα οπως χθες που ανεφερα για το οτι ανεβαινουν στην επιφανεια. Και ειπα, οτι αλλαγες μπορω να κανω θα τις κανω... Για την ωρα δεν εχω δυνατοτητα για καποιου ειδους αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Ανεφερα συγκεκριμενα τι θεωρησα υπερβολη. Η συμπεριφορα οπως χθες που ανεφερα για το οτι ανεβαινουν στην επιφανεια. Και ειπα, οτι αλλαγες μπορω να κανω θα τις κανω... Για την ωρα δεν εχω δυνατοτητα για καποιου ειδους αλλαγη.

Έχεις δίκιο, δεν το πρόσεξα με την πρώτη ανάγνωση! Για τα συγκεκριμένα ψαράκια δε γνωρίζω να σου πω, γενικά όμως όταν μας προτείνονται λίτρα και μήκος είναι τα ελάχιστα που μπορούμε να τους δώσουμε, δηλαδή κανονικά χρειάζονται ακόμα περισσότερα.

Όταν βλέπουμε συμπεριφορές όπως αυτή που ανέφερες ως παράδειγμα συνήθως έχουμε ήδη ζημιά. Το να βλέπουμε τα ψάρια να κολυμπάνε κανονικά δεν είναι το κριτήριο γιατί μπορεί αυτά να καίγονται από την αμμωνία ή να έχουν κάποιο άλλο πρόβλημα κι εμείς να μην το έχουμε αντιληφθεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, δεν το πρόσεξα με την πρώτη ανάγνωση! Για τα συγκεκριμένα ψαράκια δε γνωρίζω να σου πω, γενικά όμως όταν μας προτείνονται λίτρα και μήκος είναι τα ελάχιστα που μπορούμε να τους δώσουμε, δηλαδή κανονικά χρειάζονται ακόμα περισσότερα.

Όταν βλέπουμε συμπεριφορές όπως αυτή που ανέφερες ως παράδειγμα συνήθως έχουμε ήδη ζημιά. Το να βλέπουμε τα ψάρια να κολυμπάνε κανονικά δεν είναι το κριτήριο γιατί μπορεί αυτά να καίγονται από την αμμωνία ή να έχουν κάποιο άλλο πρόβλημα κι εμείς να μην το έχουμε αντιληφθεί.

Ηδη ειναι το δευτερο ενυδρειο γιατι με εξαπατησαν απο το petshop Που πρωτοψώνησα. Την αμμωνία την μέτρησα χθες και είχα 0. Απλά μου είχαν ανέβει λίγο τα Νιτρικα. Κάνω τις αλλαγές νερου καθε 2-3 μέρες, και γενικως προσπαθω να είμαι προσεκτικος μέχρι να στρώσουν τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...