Jump to content

Αρχαριος Σε Φυτα Γλυκου Νερού Βοηθεια!!!


peristeropoulos

Recommended Posts

καλησπερα εχω ενα ενυδρειο 15 λιτρα και θελω να βαλω μεσα καποια φυτα μεσαιας δυσκολιας...θα μπορουσατε ως πιο εμεπιροι εσεις να μου προτινατε φυτα και γενικα τι εξοπλισμο θα χρειαστω για να ειναι υγιες αυτο που θελω να φτιαξω...αμα γινεται θα ηθελα να μου πειτε εναλυτικο οδηγο πως να το κατασκευσω σας ευχαριστω πολυ!! :mp3:

Link to comment
Share on other sites

Σε τοσα λιγα λιτρα δεν μπορεις να βαλεις και πολλα! Ενα μικροσοριουμ ή μια ανουμπια δεμενα σε ξυλο ή πετρα και καποια μος και πιστευω θα ησουν μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

sturm ama μπορουσες να με βοηθησεις καπως καλυτερα... δηλ θελω να πω πιο αναλυτικα αν μπορεισ αν οχι να μ πεισ εσυ να μ στειλεις καποιο λινκ να διαβασω

Link to comment
Share on other sites

Aν σε ικανοποιει το αποτελεσμα στο παρακατω 8λιτρο,στο δικο σου που ειναι διπλασιου ογκου,κατι θα μπορεις να κανεις παραπανω.Μη με ρωτησεις ονοματα φυτων γιατι δεν ξερω.Θα στα πουν τα παιδια μας :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ βλεπω μικροσοριουμ, ανουμπια, κουμπα, μος, καποια ελοχαις, μαλλον εχινοδορο τενελους και ισως εκει πισω μια κρυπτοκορινα χωρις να ειμαι σιγουρος!

Μερικα απο τα φυατ αυτα εχουν απαιτησεις σε φως και διοξειδιο! Επισης κατι τετοιο φανταζομαι θα θελι και συχνα κουρεματα κτλ!

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο με τα φυτα θελει και αυτο στρωσιμο?διαβασα καπου οτι στην αρχη γεμιζεισ νερο μεχρι να καλυψει το υποστρωμα και το χαλικι και το αφηνεισ για 1 μηνα περιπου ετσι ωστε να δημιουργηθουν τα καταλληλα βακτηριδια και μετα βαζεισ τα φυτα ...ισχυει????θελω βασικα αυτα να μαθω και να κανω οσο λιγοτερα λαθη αν γινεται ...καποιοσ που να μπορει να με κατευθηνει βημα προσ βημα δεν υπαρχει??

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ βλεπω μικροσοριουμ, ανουμπια, κουμπα, μος, καποια ελοχαις, μαλλον εχινοδορο τενελους και ισως εκει πισω μια κρυπτοκορινα χωρις να ειμαι σιγουρος!

Μερικα απο τα φυατ αυτα εχουν απαιτησεις σε φως και διοξειδιο! Επισης κατι τετοιο φανταζομαι θα θελι και συχνα κουρεματα κτλ!

Χμμμ..εσύ δεν το γύρισες στο αφρικάνικο; :kookoo:

Τώρα όσον αφορά τον φίλο που ρωτάει για το φυτεμένο θα του πω ότι με υπομονή, επιμονή, πολυυυυυυυυυυυυ διάβασμα και σωστό εξοπλισμό όλα γίνονται. Επειδή ο κατάλογος είναι σχετικά μακροσκελής και φοβάμαι μην σου πω κάτι λάθος θα αφήσω τους γκουρού του φυτεμένου να σου απαντήσουν και μετά τις λεπτομέρειες τις συζητάμε. Πάντως σου ευχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου.Για να φτιαξεις ενα σωστο φυτεμενο χρειαζεσαι καποια πραγματα οπως φωτισμο,υποστρωμα (αν θες μετρια φυτα),co2 και λιπασματα.Αναλογα τι φυτα θα χρησιμοποιησεις και αναλογα τις απαιτησεις τους θα χρειαστεις καποια απο τα παραπανω.Σε τοσο μικρο ενυδρειο αναγκαστικα θα πας σε φυτα που δεν μεγαλωνουν ουτε σε υψος αλλα ουτε σε φαρδος.Αυτου που διαβασες οτι αφηνεις τα φυτα με λιγο νερο για ενα μηνα το διαβασες λαθος...ειναι αυτο εδω.

Ριξε μια ματια εδω στα προφιλ των φυτων,γραφουν τις απαιτησεις,τα χαρακτηριστικα και πληροφοριες του καθε φυτου.Διαλεξε με ποια θες να ασχοληθεις και μετα θα σου πουμε και τι θα χρειαστεις.

Γενικα θα χρειαστεις αρκετο διαβασμα απο τα παλια θεματα του φορουμ γιατι δεν γινετε να τα γραψουμε ολααυτα εδω.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ θα κοιταξω και θα σας πω με τι θα ασχοληθω...εχθες χαζευοντας στον ιντερνετ ειναι ενα στυλ ενυδρειου το οποιο ονμαζεται iwagumi με αυτο θελω να σχοληθω αν υπαρχει καποια πληροφορια για αυτο και τι υλικα ακριβως χρειαζεται θα με ενδιαφερε παααααρα πολυ να με βοηθησετε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...