Jump to content

Τι Εχουμε Στο Ενυδρειο Μας Για Αντιφωσφορο


submarine1981

Recommended Posts

Καλησπερα σας.

Θα ηθελα να μαθω τι εχουμε στα ενυδρεια μας για αντιφωσφορο. Εγω χρησιμοποιω καλτσα με υλικο phosguard seachem αλλα δεν μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος. Να προσθεσω οτι ταιζω χωρις φοβο και παθος το ενυδρειο μου με ζωντανες τροφες, νωπες,ξηρες και για αυτο το λογο εχω αυξημενα φωσφορικα και δεν ξερω πως να τα μειωσω μιας και το phosguard δεν με καλυπτει τοσο οσο θα ηθελα και να χρειαζομαι κατι ποιο δυνατο. Συνηθως στα φωσφορικα βρησκομαι 0.25 (Salifert)

Για τα νιτρικα χρησιμοποιω βοτκα και εχω σωθει (παλαιοτερα ειχα θεμα και στα νιτρικα).

Εχετε να προτεινετε κατι? τι χρησιμοποιειτε εσεις στο δικο σας?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε παλικάρι μου ένα ATS να σωθείς!!!Μακροάλγη επίσης μπορεί να βοηθήσει!!

Αν πάλι θες να βάλεις αντιφώσφορο,εγώ έμεινα μακάκας με την αποτελεσματικότητα του lab series από την fluval....!Τρελή δουλειά και μάλιστα πάρα μα πάρα πολύ γρήγορα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Κωστα εχω χαετο. Για ΑTS δεν εχω sump. Ειναι ενυδρειο με φιλτρο στην πλατη. Τον αντιφωσφορο τον ειχες σε reactor?

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

To phosguard ειναι αλουμινιου οχι σιδηρου, το αλλαζεις καθε 4 μερες;;;

Εγω εβαζα Aqualight χονδροκοκο απο petcumulus.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι ανα 4-5 μερες το αλαζω (περιπου). Σκεφτομουν για κανεναν μικρο reactor ή να εβαζα ενα φιλτρο εσωτερικο για μικρα ενυδρεια με αντιφωσφορο μεσα. http://images.idealhere.com/HG01-01-0076/001.jpg

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Τον είχα σε κάλτσα σε σημείο που περνούσε οοοολο το νερό από πάνω του...είναι σιδήρου και είναι φοβερός!Παρ΄τον και θα με θυμηθείς φιλαράκι.....μου έκανε απίστευτη δουλειά!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Οπωτε θα κοιταξω για τον αντιφωσφορο που μου ειπες και να βαλω την καλτσα σε οσο δυνατοτερη ροη μπορω. Μαλλων θα γλυτωσω τον reactora :bow: και δεν ειχα καμια ορεξη να σφηνωνω πισω στα διαμερισματα πραγματα ή να κρεμαω μηχανηματα και σωληνες.

Επισης μου ειπαν για τον Dubla ο οποιος ειναι και αυτος πολυ καλος.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν χρησιμοποιω αντιφωσφορο αλλα οταν...εβαζα το siliphos της dupla,της tunze και για πιο γρηγορα αποτελεσματα

το κλασσικο της seachem-phosguard.

Και εγω θεωρω πως ειναι καλυτερα να μαινει καπου με δυνατη-αποκλειστικη ροη ευγενειε.

Οντως θα δεις καλυτερα αποτελεσματα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν χρησιμοποιω αντιφωσφορο αλλα οταν...εβαζα το siliphos της dupla,της tunze και για πιο γρηγορα αποτελεσματα

το κλασσικο της seachem-phosguard.

Και εγω θεωρω πως ειναι καλυτερα να μαινει καπου με δυνατη-αποκλειστικη ροη ευγενειε.

Οντως θα δεις καλυτερα αποτελεσματα :thumbsu:

Μιχάλη έχω ακούσει κι εγώ καλά λόγια για τον tunze και τον dupla αλλά δεν έχει τύχει να τους δοκιμάσω και να μπορώ να εκφέρω γνώμη!

Μια δύο φορές που ήθελα γρήγορα αποτελέσματα,έβαλα στον ριάκτορα phosguard και όταν είχα μεγάλο θέμα με τριχοειδή,ο fluval έκανε το θαύμα του!

Την πείνασε τόσο πολύ που σε δέκα μέρες περίπου άρχισε να φεύγει από μόνη της χωρίς να αλλάξω κάτι στην ρουτίνα του φαγητού...και τότε δεν είχα και το ats!Τώρα πλέον και κοψίδια να πετάξω δεν νομίζω να ανέβουν.....

Link to comment
Share on other sites

- το uas τι ειναι?

- τον Deltec τον ειχα χρησιμοποιησει για ενα φεγγαρι αλλα δεν εμεινα και τοσο ικανοποιημενος...

Γνωριζετε μηπως κανεναν μικρο ριακτορα για ενυδρεια μεχρι 150 λτ? Θελω να ειναι μικρος να τον χωρεσω μεσα σε διαμερισμα φιλτρου στην πλατη του ενυδρειο. (Καταλαβαινετε ειναι λιγο στενα τα διαμερισματα)

Link to comment
Share on other sites

- το uas τι ειναι?

- τον Deltec τον ειχα χρησιμοποιησει για ενα φεγγαρι αλλα δεν εμεινα και τοσο ικανοποιημενος...

Γνωριζετε μηπως κανεναν μικρο ριακτορα για ενυδρεια μεχρι 150 λτ? Θελω να ειναι μικρος να τον χωρεσω μεσα σε διαμερισμα φιλτρου στην πλατη του ενυδρειο. (Καταλαβαινετε ειναι λιγο στενα τα διαμερισματα)

uas=Upflow Algae Scrubber

καποιο παιδι εδω μεσα εχει φτιαξει μονος του αν θυμαμαι καλα

Link to comment
Share on other sites

- το uas τι ειναι?

http://algaescrubber.net/forums/showthread.php?1687-The-new-Upflow-Algae-Scrubber-(UAS)

Μια αεραντλια, μια αεροπετρα , και πλαστικο πλεγμα οπως στο ats και εισαι ετοιμος! Χρειαζεται ελαχιστο χωρο και οχι ειδικηκατασκευη οπως το Ats (προβλεψη για καταρακτη)

Link to comment
Share on other sites

Και της water waves εχω ακουσει οτι ειναι καλως....

Δεν ξερω κατι παραπανω μιας και ψαχνωμαι και εγω για το ποιον θα βαζω πλεον....

Μεχρι στιγμης εχω το seachem seagel που εχει phosguard και ανθρακα μαζι....

Ρε 'συ Κωστα(καππα) πως τον ελεγαν τον μικρο ριακτορα που ειχες βαλει;;

Link to comment
Share on other sites

Για diy δεν λεμε ποτε οχι :-Ρ

Όταν με το καλό έρθεις να πάρεις κανένα φραγκάκι θα σου δείξω τι ακριβώς έχω κάνει και θα το δεις και στην πράξη το πως λειτουργεί!;)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...