Jump to content

Wild Caught Και Παθογόνοι


Recommended Posts

Αν και ποτέ δεν περίμενα ότι θα το κάνω, αποφάσισα την παραγγελία Betta Channoides F0 αφού δεν έβρισκα πουθενά Captive Bred.Σκοπός μου η αναπαραγωγή τους και διάδοση τους στον ελλαδικό χώρο.Αν και με διαβεβαίωσε το κατάστημα από το οποίο έγινε η παραγγελία ότι τα ψάρια αφού πιαστούν πρώτα προσαρμόζονται στις συνθήκες του εισαγωγέα και γίνεται κάθε απαραίτητη ενέργεια για να φάνε και να είναι υγιή , θέλω την γνώμη σας ώστε να προστατέψω πρώτα από όλα τον εαυτό μου από τυχόν παράσιτα που κουβαλάνε.Εννοείται ότι δεν βάζω χέρια με πληγές στο ενυδρείο χωρίς κάλυψη και ότι απολυμαίνω τα χέρια μου μετά από επαφή με το ενυδρείο.Προτείνετε κάποιο ζουμί για την καταπολέμηση βακτηρίων;Σκέφτομαι σαν καλή λύση το Ektozon αν βρω επειδή παράξενα μας τα λέει η HOBBY , αλλιώς Pimafix και Melafix της API.Ακούω γνώμες και προτάσεις...Ξέρω ότι πολύ πιστεύουν ότι είναι ''επικίνδυνα'' τα Wild Caught και άλλοι τα θεωρούν τελειώς ακίνδυνα.Επίσης γνωρίζω για την μεγαλύτερη κόντρα του χώρου μας , μεταξύ των άγριων ψαριών και των ψαριών γεννημένων στην αιχμαλωσία και για αυτό σας διαβεβαιώ ότι ποτέ δεν θα έπερνα κάποιο είδος από την φύση αν είχα άλλη επιλογή.Οι Betta ζουν στον βιότοπό τους σε ελάχιστο χώρο με ελάχιστο οξυγόνο και κακής ποιότητας νερού.Για αυτό πιστεύω ότι μπορώ να τα συντηρήσω προσφέροντας σωστές συνθήκες

Ευχαριστώ

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Αν και ποτέ δεν περίμενα ότι θα το κάνω, αποφάσισα την παραγγελία Betta Channoides F0 αφού δεν έβρισκα πουθενά Captive Bred.Σκοπός μου η αναπαραγωγή τους και διάδοση τους στον ελλαδικό χώρο.Αν και με διαβεβαίωσε το κατάστημα από το οποίο έγινε η παραγγελία ότι τα ψάρια αφού πιαστούν πρώτα προσαρμόζονται στις συνθήκες του εισαγωγέα και γίνεται κάθε απαραίτητη ενέργεια για να φάνε και να είναι υγιή , θέλω την γνώμη σας ώστε να προστατέψω πρώτα από όλα τον εαυτό μου από τυχόν παράσιτα που κουβαλάνε.Εννοείται ότι δεν βάζω χέρια με πληγές στο ενυδρείο χωρίς κάλυψη και ότι απολυμαίνω τα χέρια μου μετά από επαφή με το ενυδρείο.Προτείνετε κάποιο ζουμί για την καταπολέμηση βακτηρίων;Σκέφτομαι σαν καλή λύση το Ektozon αν βρω επειδή παράξενα μας τα λέει η HOBBY , αλλιώς Pimafix και Melafix της API.Ακούω γνώμες και προτάσεις...Ξέρω ότι πολύ πιστεύουν ότι είναι ''επικίνδυνα'' τα Wild Caught και άλλοι τα θεωρούν τελειώς ακίνδυνα.Επίσης γνωρίζω για την μεγαλύτερη κόντρα του χώρου μας , μεταξύ των άγριων ψαριών και των ψαριών γεννημένων στην αιχμαλωσία και για αυτό σας διαβεβαιώ ότι ποτέ δεν θα έπερνα κάποιο είδος από την φύση αν είχα άλλη επιλογή.Οι Betta ζουν στον βιότοπό τους σε ελάχιστο χώρο με ελάχιστο οξυγόνο και κακής ποιότητας νερού.Για αυτό πιστεύω ότι μπορώ να τα συντηρήσω προσφέροντας σωστές συνθήκες

Ευχαριστώ

Βασίλης

Βασιλη,αν δεν κανω λαθος αυτα τα 2 δεν κανουν κατι για τη καταπολεμηση των βακτηριδων,τωρα το Ektozon δεν ξερω τι κανει γιατι δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε.

Να σε ρωτησω,το ψαρι απο που το παραγγειλες?Εχεις παραγγηλει αρσενικο-θηλυκο?

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια θα έρθουν με δικό μου αίτημα εισαγωγή από Σιγκαπούρη από ελληνικό κατάστημα.Ο διαχωρισμός λόγω ηλικίας δεν είναι δυνατός

Link to comment
Share on other sites

Παθογόνα υπάρχουν και στα ψάρια αναπαραγωγής, ο κίνδυνος είναι ο ίδιος σχεδόν...Δέν αλλάζει κάτι επειδή είναι F0.

Καραντίνα και παρακολούθηση και άν θέλεις προληπτική αποπαρασίτωση.

Προσωπικά ασχολούμε κατά 99% με wildcaught ψάρια χωρίς πρόβλημα τα τελευταία 13 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Α οκ,νομιζα οτι τα αγορασες απο εξωτερικο μονος σου και αν το ειχες κανει αυτο παιζει να ειχες και προβλημα με τελωνεια και τετοια.

Δηλαδη ποσα ψαρια θα παρεις για να βγαλεις ζευγαρι?

Link to comment
Share on other sites

Husky_Jim Την αποπαρασίτωση πως προτείνεις να την κάνω;

Kώστα 10 ψάρια θα έρθουν και από αυτά θα επιλέξω 3.

Άσχετο αλλά ενδιφέρομαι και εγώ εφ όσον μείνει άλλη μιά τριάδα.....στείλε μου πληροφορίες...

Για αποπαρασίτωση praziquantel ή κάτι αντίστοιχο....

Link to comment
Share on other sites

Και με ποιν τρόπο θα το χρησιμοποιήσω;

Σε ενυδρείο καραντίνα ή στο ενυδρείο που θα τα βάλεις άν είναι μόνα τους, για μιά εβδομάδα θα κάνεις την θεραπεία.Εξαρτάτε από το σκεύασμα που θα χρησιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...