Jump to content

Ενισχυση Ροης Φιλτρου


linglong

Recommended Posts

αν προσθεσω μια αντλια σε καποιο απο τα λαστιχα του εξωτερικου φιλτρου,θα καταφερω να ενισχυσω την ροη του Η θα εχω προβληματα?????????και αν γινεται σε ποιο λαστιχο θα ηταν καλυτερα να μπει η αντλια ?????

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θες να εχεις πιο πολυ ροη στο φιλτρο σου?Τι ψαρια εχεις και γιατι δεν βαζεις μια αντλια μεσα στο ενυδρειο για να εχεις μεγαλητερη ροη στο ενυδρειο και οχι απο το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μιά περιγραφή του ενυδρείου και του φίλτρου σου αλλά και γιατί θές να πετύχεις μεγαλύτερη ροή?

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω ενα νεο ενυδρειο στο γραφειο,αλλα καθοτι δεν πολυπαιζει χρημα(κυριος για το γραφειο)μαζευω κληρονομιες!!!!!!!ετσι εχω μια γυαλα 300λιτρα με σπασμενο καπακι(καπως θα το διορθοσω),και ενα φιλτρο παλιο(δουλευει το ατιμο)eihem 2213....μιας και ο καδος των 3 λιτρων μου φενεται αρκετος ,ελεγα μηπως με καμια φθηνοκινεζοαντλια(δεν με ενδιαφερει ο θορυβος)λυσω το προβλημα τζαμπα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν μπορει να σε καλυψει αυτο το φιλτρο σε τοσα λιτρα..εκτος αν εχεις πολυ μικρη ψαροσυνθεση,δεν ειναι θεμα ροης ομως.

Link to comment
Share on other sites

ρε συ η eihem αν δεν κανω λαθος το δινει για 250 λιτρα,αλλα δεν ειναι το μονο φιλτρο που για 300 λιτρα εχει 3 λιτρα καδο....απο μια μικρη εραυνα που εκανα ,πολλα 3λιτρα φιλτρα πωλουνται για 300 λιτρα ενυδρειο και το μονο που βλεπω να αλλαζει ειναι η ροη(διορθωστεμε αν κανω λαθος)....το ενυδρειο(καλος εχοντον τον πραγματον) θα φιλοξενησει οσο το δυνατο περισσοτερα convict μπορει........

Link to comment
Share on other sites

ναι τσεκαρισμενα το 2213 ειναι για 250 λιτρα(ιδου και το νεο ονομα του σε eihem250classic)και για 350 λιτρα δινει το eihem350classic με 4 λιτρα καδο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν αρκει αυτο το φιλτρο σε ενυδρειο με τετοια ψαρια.Ηδη το λες και μονος σου οτι ειναι για 250 λιτρα και το ενυδρειο ειναι 300..και δεν ξερω τι φιλτρανση θελουν αυτα τα ψαρια που θες να βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

και βλεπωντας στο site της eihem το eccopro300 ,για 300 λιτρα εχει μονο 2,80 λιτρα καδο.....φανταζομαι και σε αλλες εταιριες κατι παραπλισιο θα δω

Link to comment
Share on other sites

ρε συ ,ισως και ο καδος να ειναι οριακα,ισως και οχι .σιγουρα ομως,απο οτι βλεπω στο νετ πολλες εταιριες εχουν καδο μικροτερο και απο 3 λιτρα για 300 λιτρα ενυδρειο.σε κανενα ομως απο αυτα τα φιλτρα ,η ροη του δεν ειναι 440 λιτρα/ωρα.........αυτο που εγω βλεπω ως προβλημα (και το σημειωνεις παραπανω και συ rastafarian)ειναι οτι το φιλτρο ειναι για max 250 λιτρα,κυριως λογο της ροης του οχι του ογκου του.Ετσι λοιπον γεναται το ερωτημα,μπορω να αυξησω την ροη του φιλτρου με μια αντλια????????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να αυξήσεις μονο την ροή , γιατί δεν παίρνεις εναν κυκλοφορητή , τον οποίο θα βάλεις ανεξάρτητα απο το όποιο φίλτρο ;

Link to comment
Share on other sites

ρε συ ,ισως και ο καδος να ειναι οριακα,ισως και οχι .σιγουρα ομως,απο οτι βλεπω στο νετ πολλες εταιριες εχουν καδο μικροτερο και απο 3 λιτρα για 300 λιτρα ενυδρειο.σε κανενα ομως απο αυτα τα φιλτρα ,η ροη του δεν ειναι 440 λιτρα/ωρα.........αυτο που εγω βλεπω ως προβλημα (και το σημειωνεις παραπανω και συ rastafarian)ειναι οτι το φιλτρο ειναι για max 250 λιτρα,κυριως λογο της ροης του οχι του ογκου του.Ετσι λοιπον γεναται το ερωτημα,μπορω να αυξησω την ροη του φιλτρου με μια αντλια????????????????????????????????

Aυτό νομίζω πως θα έπρεπε να σε απασχολεί περισσότερο από τα λίτρα του κάδου μιας και έχεις"πιαστεί" στην χωρητικότητα και όχι στην κυκλοφορία.

Επίσης αν βάλεις κυκλοφορητή θα αυξήσεις απλά την κυκλοφορία στο ενυδρείο σου και οχι στο φίλτρο.

Δηλαδή τα λίτρα του νερού που θα "καθαρίζονται"(αυτά που περνούν από το φίλτρο)θα παραμείνουν τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να αυξήσεις μονο την ροή , γιατί δεν παίρνεις εναν κυκλοφορητή , τον οποίο θα βάλεις ανεξάρτητα απο το όποιο φίλτρο ;

γιατι θελω να αυξησω την ποη του νερου μεσα στο βιολογικο και οχι την ροη γενικα......

Aυτό νομίζω πως θα έπρεπε να σε απασχολεί περισσότερο από τα λίτρα του κάδου μιας και έχεις"πιαστεί" στην χωρητικότητα και όχι στην κυκλοφορία.

Επίσης αν βάλεις κυκλοφορητή θα αυξήσεις απλά την κυκλοφορία στο ενυδρείο σου και οχι στο φίλτρο.

Δηλαδή τα λίτρα του νερού που θα "καθαρίζονται"(αυτά που περνούν από το φίλτρο)θα παραμείνουν τα ίδια.

αν δεις τον τιτλο του θεματος αλλα και την πρωτη ερωτηση μου,θα καταλαβεις τι απασχολει εμενα και τι θελω να κανω......???????

Link to comment
Share on other sites

εφοσον λυσαμε ολα τα υπολοιπα,ξαναρωταω.......μπορω να αυξησω την ροη του εξωτερικου φιλτρου με μια εξωτερικη φθηνοκινεζοαντλια μεγαλης ροης(μεγαλυτερης του φιλτρου)που θα μπει σε καποιο απο τα λαστιχα του φιλτρου χωρις να υπαρχει καποιο προβλημα????????????

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και μπορείς να βάλεις π.χ. jebao, ΑΛΛΑ τίκαι πόσα ψάρια θα βάλεις μέσα και τί υλικό και πόσο θα έχει μέσα το 2213???

Προσωπικά έχω κάνει την ίδια πατέντα σε 2217 αλλά για τον λόγο ότι λόγο του μανομετρικού δέν απέδιδε όσο έπρεπε.....Ο όγκος στην περίπτωση σου είναι συμαντικός παράγωντας...

Όσο για το άν ένα τρίλιτρο φίλτρο μπορεί να καλύψει ανάγκες 300λιτρου ενυδρείου αυτό είναι υπό σοβαρή αμφισβήτηση....εγώ σε 60άρι είχα 2217 πάντως.... :) Γιατί θέλω τα ψάρια μου να ζούνε άνετα και όχι υποφερτά....

Link to comment
Share on other sites

ναι ,εχεις δικιο,αλλα η σκεψη μου ειναι ,οτι αντι να καθαριζω φιλτρο(τουλαχιστον στην αρχη μεχρι να βρω κατι αλλο)στους 5-6 μηνες ,να το καθαριζω στο μηνα.......στην δικια σου πατεντα ,σε ποιο λαστιχο εβαλες την αντλια ,σε αυτο που παιρνει νερο απο ενυδρειο Η σε αυτο που ριχνει?????

Link to comment
Share on other sites

δουλεύοντας με την λογική έχω να θέσω τα εξής:

αν το συνδέσεις σε αυτόν που ρίχνει και λειτουργεί και του εξωτερικού δεν θα αλλάξει κάτι μιας και θα παραλαμβάνει μικρή ροή

αν το συνδέσεις σε αυτόν που παίρνει και λειτουργεί και του εξωτερικού πάλι δεν θα αλλάξει κάτι μιας και ότι δίνει θα το "κόβει" το άλλο

η λύσει είναι να το βάλεις σε αυτόν που δίνει (για να έχει και λιγότερα σκουπίδια) αλλά να καταργήσεις του ίδιου του φίλτρου...

έτσι το βλέπω στην θεωρία γιατί στην πράξη δεν το έχω κάνει!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι ,εχεις δικιο,αλλα η σκεψη μου ειναι ,οτι αντι να καθαριζω φιλτρο(τουλαχιστον στην αρχη μεχρι να βρω κατι αλλο)στους 5-6 μηνες ,να το καθαριζω στο μηνα.......στην δικια σου πατεντα ,σε ποιο λαστιχο εβαλες την αντλια ,σε αυτο που παιρνει νερο απο ενυδρειο Η σε αυτο που ριχνει?????

Το φίλτρο το βγάζεις από την πρίζα και το αφήνεις να δουλεύει με την εξωτερική αντλία την οποία την έχεις συνδέσει στην εξαγωγή έτσι ώστε το νερό που φτάνει σε αυτήν να είναι καθαρισμένο για να μήν σου μπουκώνει συχνά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αααα το σταματαω δηλαδη το φιλτρο και δουλευω μονο τον καδο του....οκ κατανοητο.....θα πρεπει μαλλον να αφερεσω και φτερωτη και οτι αλλο βγαινει ευκολα τουλαχιστον ετσι??????????

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα, θες να φτιάξεις ένα φίλτρο push pull. Με αυτόν τον τρόπο το μόνο που θα καταφέρεις, είναι να φας γρήγορα το αξονακι της φτερωτής από την μια από τις δυο αντλίες. Αποκλείετε να περιστρέφοντα με τις ίδιες στροφές και ας έχουν κοινά χαρακτηριστικά. Άλλο ένα θέμα που θα πρέπει να σε απασχολήσει είναι πως η ροη ενός φίλτρου είναι ανάλογη με τον όγκο του. Σε ένα φίλτρο με μικρό όγκο και αρκετά μεγάλη ροη, η βιολογία του δεν προλαβαίνει να δουλέψει σωστά και με τον καιρό καταστρέφεται η υπολειτουργεί. Επίσης σημαντικό είναι και το υλικό που θα βάλεις για το φιλτράρισμα. Άλλη αποίκηση βακτηριδίων έχει 1 ml ελαφρόπετρα και άλλη αυτό http://www.petcumulus.gr/shop-products/psaria-ulika-filtrwn-api/bio-chem-stars-20-pcs Οπότε και ο χώρος του φίλτρου που φιλοξένει τι υλικό είναι και αυτό υποκειμενικό. Δυστυχώς κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό και δεν υπάρχουν κάποια στάνταρ να ακολουθήσεις

Αν κάνεις αυτό που είπε ο Husky-jim θα πρέπει να αφαιρέσεις το αξονακι από μέσα γιατί πιθανόν να γυρίζει ανάποδα και από αντλία γίνετε κινητήρας Ασήμαντος βέβαια, αλλά ηλεκτρομαγνητικό πεδίο θα παράγεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα, θες να φτιάξεις ένα φίλτρο push pull. Με αυτόν τον τρόπο το μόνο που θα καταφέρεις, είναι να φας γρήγορα το αξονακι της φτερωτής από την μια από τις δυο αντλίες. Αποκλείετε να περιστρέφοντα με τις ίδιες στροφές και ας έχουν κοινά χαρακτηριστικά. Άλλο ένα θέμα που θα πρέπει να σε απασχολήσει είναι πως η ροη ενός φίλτρου είναι ανάλογη με τον όγκο του. Σε ένα φίλτρο με μικρό όγκο και αρκετά μεγάλη ροη, η βιολογία του δεν προλαβαίνει να δουλέψει σωστά και με τον καιρό καταστρέφεται η υπολειτουργεί. Επίσης σημαντικό είναι και το υλικό που θα βάλεις για το φιλτράρισμα. Άλλη αποίκηση βακτηριδίων έχει 1 ml ελαφρόπετρα και άλλη αυτό http://www.petcumulus.gr/shop-products/psaria-ulika-filtrwn-api/bio-chem-stars-20-pcs Οπότε και ο χώρος του φίλτρου που φιλοξένει τι υλικό είναι και αυτό υποκειμενικό. Δυστυχώς κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό και δεν υπάρχουν κάποια στάνταρ να ακολουθήσεις

Αν κάνεις αυτό που είπε ο Husky-jim θα πρέπει να αφαιρέσεις το αξονακι από μέσα γιατί πιθανόν να γυρίζει ανάποδα και από αντλία γίνετε κινητήρας Ασήμαντος βέβαια, αλλά ηλεκτρομαγνητικό πεδίο θα παράγεται.

φοβερη απαντηση....με καλυψες πληρως!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδη ειμαι αρχάριους μπορεί κάποιος να Με συμβουλεύει με το στήσιμο φτρου και οξυγόνου ; Ειναι εσωτερικό με βεντουζες και το οξυγόνο το εχω ακριβώς απέναντι . Διαβάζω οτι το οξυγόνο ίσως να μη κάνει κιόλας και η ροή του νερού ειναι οκ τωρα ; Τα βλεπω τελευταία και αναπνέουν απο την επιφάνεια ...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι αρχάριους μπορεί κάποιος να Με συμβουλεύει με το στήσιμο φτρου και οξυγόνου ; Ειναι εσωτερικό με βεντουζες και το οξυγόνο το εχω ακριβώς απέναντι . Διαβάζω οτι το οξυγόνο ίσως να μη κάνει κιόλας και η ροή του νερού ειναι οκ τωρα ; Τα βλεπω τελευταία και αναπνέουν απο την επιφάνεια ...

Ανοιξε ενα νεο θεμα γιατι αυτα που ρωτας δεν εχουν σχεση με το θεμα που εχει ανοιξει εδω ο φιλος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...