Jump to content

Recommended Posts

αν μπορεις γραψε μας λιγα στοιχςια για το ενυδρειο

φωτισμο βατ/λιτρο

λιπανση

θεση που την εβαλες

αν εχεις μεσα ψαρια γιατι ειναι καλο εδεσμα για πολλα ψαρακια...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον και κυριότερον γράφουμε μόνο Ελληνικά στο forum για να μπορούμε να τα διαβάζουμε όλοι ευχαριστα :)

Όταν λες αποτέλεσμα τι εννοείς ή τι περίμενες να δεις μέσα σε 2 εβδομάδες ??

Link to comment
Share on other sites

kalispera fili mou!prin apo 2 evdomades agorasa java moss na po tin alithia den mou arese Kai toso den itan toso prasini..tin topothetisa se dentraki Kai den vlepo apotelesma..mipos Einai Noris?

Παρακαλω γραφουμε μονο με πεζα Ελληνικα γιατι ειναι κανονισμος του φορουμ!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τα Λατινικά😄 το ενυδρείο μου είναι 120 λίτρα. Έχω εσωτερικό φίλτρο aquael fan 3plus 700l/h.1 λάμπα 6500kl πωρόλιθο στο βυθώ όπου έχω 2 cryptocoryne backetti 3Ξυλά όπου είναι η anubias.και από ψάρια έχω 2 rosy barb 2bronze γατόψαρα 1 Botia kubotai 10 Harlequin 6 Rummy nose tetra 2Angelfidh τα οποία γέννησαν 3 φορές αλά τα έφαγε ο αρσενικός 2 γαρίδες αμανο και 1 plecostomus..από λίπασμα μου δόσεων ένα flora green..Java moss εχω πανό σε δεντράκι

Link to comment
Share on other sites

Ποσα βατ ειναι η λαμπα σου?

Κατι πρεπει να κανεις και με τη ψαροσυνθεση σου γιατι τα ψαρια σου ειναι λαθος.

Βαλε και μια φωτογραφια με τη μοςς.

Link to comment
Share on other sites

Τα 18 ειναι λίγα για 120 λίτρα ενυδρειο φιλε μου

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

18 βατ σε 120 λιτρα ειναι ελαχιστα..μαλλον θελεις παραπανω φωτισμο αλλα και υπομονη γιατι οι 2 εβδομαδες ειναι πολυ λιγος χρονος για το φυτο για να εγκληματιστει στο νεο περιβαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε γιατι μας μπερδεψες τωρα...2 λαμπες εχεις των 18 βατ η καθε μια?Αν ναι βαλτες και τις 2 αλλα θα αλλαξεις αυτη που ειναι 10000Κ με μια που θα ειναι 4500Κ

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε μια λάμπα ειναι 18w απλά η μια ειναι 6500κ και η άλλη ειναι 10000κ στο ενυδρείο εχω την 6500κ..κάθε pet μου προτινε και κάτι άλλο..όσον αφορά τα ψάρια τι να αφερεσω;πόλες ερωτήσεις αλά άκουσα πολλά και όλο κάτι δεν παει καλά..ευχαριστώ 😄

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα,αλλαζεις την 10000Κ με μια 4500 και τις αναβεις και τις 2.

Τωρα απο ψαρια εχουμε και λεμε.

Τα αγγελοψαρα πρεπει να φυγουν γιατι το ενυδρειο ειναι μικρο γι αυτα.Αν θες να τα κρατησεις μιας και ειναι διαπιστομενο ζευγαρι μπορεις αλλα θα διωξεις ολα τα αλλα ψαρια,αντε να κρατησεις μονο τα cory.Αυτα τα ψαρια θελουν μαλακο νερο και οχι βρυσης.

Τα rosy barb θελουν κοπαδι γιατι αν δεν ειναι τσιμπουν τα μεγαλα πτερυγια των αγγελοψαρων.

Οι αρλεκινοι κανουν μια χαρα για το ενυδρειο σου αλλα θελουν μαλακο νερο.

Οι ροδοστομοι δεν κανουν για το ενυδρειο σου,θελουν πιο μεγαλο και με μεγαλο μηκος γιατι ειναι γρηγοροι κολυμβυτες.Επισης θελουν μαλακο νερο.

Botia kubotai θελουν κοπαδι και νομιζω μαλακο νερο.

Τα cory θελουν κοπαδι και μαλακο νερο και αμμο για βυθο η ψιλοκκοκο στρογγυλεμενο χαλικι.

Οπως καταλαβαινεις εχεις λαθη στην ψαροσυνθεση σου.Σκεψου με τι ψαρια θελεις να ασχοληθεις και φτιαξε κατι σωστο και τα αλλα δωστα.

Οι μετρησεις νερου ποιες ειναι?

Καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...