Jump to content

Νεκρό Και Ένα Labidochromis Caeruleus......


Recommended Posts

Η απογοήτευση δεν έχει σταματημο. Τώρα που γύρισα από δουλειά, είδα στην επιφάνεια ένα Labido θυληκό στην επιφάνεια, ανάποδα. Είχε στον πρωκτό ένα σα σπυρί ροζ - κόκκινο και τίποτα άλλο. Δεν είχε τα συμπτώματα που είχαν όλα τα Acei αό τα οποία παρεμπιπτόντως ζεί μόνο ένα στην καραντίνα. Αμέσως έβαλα άνθρακα στο φίλτρο για να τραβήξει τα φάρμακα που έβαζα για τα Acei και μετά θα βάλω αλάτι. Φόρμα δε βάζω, ισχυει οτι έγραψα και για τα άλλα ψάρια πριν λίγες μέρες: http://www.aquazone.gr/forums/topic/92045-dhnuaecia-iaa-pseudotropheus-acei/

Το ενυδρείο μου ήταν γεμάτο ζωή και κίνηση και εδώ και τρείς μέρες ξερνάει μόνο πτώματα. Τρελαίνομαι απλά.

http://i1331.photobucket.com/albums/w584/panosafarikas/IMG_0396_zpsb1010398.jpg

http://i1331.photobucket.com/albums/w584/panosafarikas/IMG_0395_zpsbd9494ba.jpg

http://i1331.photobucket.com/albums/w584/panosafarikas/IMG_0388_zpsb990f4b8.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα

παρακολουθω το θεμα σου και απο το προηγουμενο ποστ!

θυμαμαι πως ειχες πει πως τα λαμπιντο ηταν σε καλη κατασταση , αλλα βλεπω και σε αυτο να του λειπουν γενικα οι ακρες(ουρα,πτερυγια κτλ)! σαν να ειναι φαγωμενα.

τα υπολοιπα σε τι κατασταση ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Η ουρά της ήταν έτσι εδώ και πολλές μέρες. Τελευταία άρχισε να φτιάχνει. Τα 4 Maingano που έχω μέσα ειναι μια χαρα (έτσι φαίνονται). Κολυμπούν και τρώνε κανονικά και δε φαίνεται να εχουν κάτι. Τα αλλα 3 λαμπίντο επίσης φαίνονται καλά. Η μια ειναι μπουκωμένη εδώ και μέρες, ο αρσενικός ειναι μια χαρά και η άλλη θυληκιά δε φαίνεται να έχει πρόβλημα επίσης. Απλα σχεδόν όλα ειναι κρυμμένα και δε κολυμπούν μπροστά στο ενυδρειο όπως παλιά. Το ενυδρειο φαίνεται άδειο. Βγαίνουν μόνο οταν ταίζω, μόνο τα Maingano και ο αρσενικός λαμπιντο βγαίνουν που και που για λίγο. Το λαμπιντο αυτό που έχασα φαινόταν εδώ και 2-3 μέρες οτι σε κάτι υστερούσε σε σχέση με τα υπόλοιπα. Καθόταν σε μια γωνιά χαμηλά κάτω απο την είσοδο του φίλτρου, ήταν νωχελικό και ανεβοκατέβαινε στην επιφάνεια που και που. Ηταν το μόνο που ερχόταν όμως οταν έβαζα χέρι μέσα στο ενυδρειο και έπαιζε με τα δάχτυλά μου. Το επιανα κανονικά χωρίς να φοβάται και φαινόταν να της άρεσε κι όλας. Κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο.. δυστυχώς δεν έχω τις γνώσεις για να σε βοηθήσω!

Αλλά θέλω να σου πω οτι λυπάμαι πολύ! Έβλεπα πόσο μεράκι τα είχες αυτά τα ψαράκια! :(

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα φίλε μου, εύχομαι τα καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Ρε εσύ βάλε κανένα ματάκι !!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε νομίζω ότι το ενυδρείο σου δεν πάει άλλο για κάποιο λόγο. Οτι έγινε έγινε. Μάλλον πρέπει να το ξεστήσεις όλο και να το απολυμάνεις πριν το ξαναστήσεις.

Κρίμα :(

Link to comment
Share on other sites

Φίλε νομίζω ότι το ενυδρείο σου δεν πάει άλλο για κάποιο λόγο. Οτι έγινε έγινε. Μάλλον πρέπει να το ξεστήσεις όλο και να το απολυμάνεις πριν το ξαναστήσεις.

Κρίμα :(

Τα συμπτώματα που είχαν τα δύο είδη ήταν τελείως διαφορετικά. Η αιτία δεν ήταν η ίδια, δεν είναι κάτι δηλαδή που έχει το ενυδρείο και προσέβαλε τα ψάρια. Τα υπόλοιπα φαίνονται καλά, ήδη εδώ και κανα δυο ώρες βγαίνουν από τις κρυψώνες και κάνουν βόλτες. Θα κάνω τη θεραπεία με το αλάτι σε 4 μέρες μέχρι ο άνθρακας να ρουφήξει το φάρμακο και θα δώ τι θα κάνω στη συνέχεια αν τα προβλήματα επιμείνουν. Να απολυμάνω το ενυδρείο, ok, τα ψάρια μ΄σα πως θα τα απολυμάνω αν έχουν πιάσει κάτι. Δεν έχω εντοπίσει ακόμα την αιτία.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω ρε Πανο πραγματικα λυπαμαι γιατι ξερω ποσο παλεψες γιαυτα τα ψαρακια και το ενυδρειο..

Δυστηχως δεν γνωριζω και πολλα για τις ασθενειες αλλα σου ευχομαι τα καλυτερα και επιτελους να χαρεις το ενυδρειο σου !

Link to comment
Share on other sites

Πωπω ρε Πανο πραγματικα λυπαμαι γιατι ξερω ποσο παλεψες γιαυτα τα ψαρακια και το ενυδρειο..

Δυστηχως δεν γνωριζω και πολλα για τις ασθενειες αλλα σου ευχομαι τα καλυτερα και επιτελους να χαρεις το ενυδρειο σου !

Ασε Φόρη, έτσι μου 'ρχεται να βάλω μέσα ένα μονομάχο μόνο του, χωρίς φυτά και να ησυχάσω μια και καλή. Σα να με καταράστηκαν!

Link to comment
Share on other sites

μην το βαζεις κατω καθε εμποδιο για καλο πανο συνεχισε ετσι και σε λιγο θα ειναι παλι σε κινηση οπως πρεπει

Link to comment
Share on other sites

Κουράστηκα να κοιτάω το ενυδρείο κάθε 10 λεπτά οχι για να το θαυμάσω όπως έκανα αλλα μήπως δω κανα ψόφιο ψάρι. Γυρίζω από τη δουλειά και το κοιτάω διεξωδικά σε όλες τις πλευρές γύρω γύρω και μέσα στις τρύπες με φακό για να εντοπίσω ψόφια. Δε γίνεται ρε φίλε, με κουράζει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη,επειδη ολα εχουν καποια εξηγηση,πρεπει να ψαξεις στις λεπτομερειες για να βρεις τι φταιει..διευκρινησε μου κατι που δεν καταλαβα,απο τις 5/1 που μπηκαν στο ενυδρειο τα acei αν καταλαβα καλα,μεχρι τις 16-17 που ειδες τα συμπτωματα ,δεν ειχες παρατηρησει τιποτα περιεργο?Πιστευω οτι αν ειχε ερθει κατι μαζι με τα ψαρια θα ειχε εκδηλωθει πιο γρηγορα οποτε συμπεραινω οτι η αιτια βρισκεται μεσα στο ενυδρειο σου.Το bloat που αναφερθηκε νομιζω δεν παιζει αφου εκδηλωθηκε σε τοσα ψαρια ταυτοχρονα.Μου κανουν εντυπωση και τα νιτρικα ,το 20 θα μου φαινοταν πιο λογικο απο το 2 με 13 αν μετρησα καλα ψαρια και ταισμα 2 φορες τη μερα.Εισαι βεβαιως για τις μετρησεις?

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη,επειδη ολα εχουν καποια εξηγηση,πρεπει να ψαξεις στις λεπτομερειες για να βρεις τι φταιει..διευκρινησε μου κατι που δεν καταλαβα,απο τις 5/1 που μπηκαν στο ενυδρειο τα acei αν καταλαβα καλα,μεχρι τις 16-17 που ειδες τα συμπτωματα ,δεν ειχες παρατηρησει τιποτα περιεργο? όχι τίποτα απολύτως.Τα ψάρια ήταν δραστήρια και υπήρχε έντονη κίνηση και καθόλου τσακωμοί. Σα να ήταν μια μεγάλη παρεα από τρια διαφορετικά είδη. Πιστευω οτι αν ειχε ερθει κατι μαζι με τα ψαρια θα ειχε εκδηλωθει πιο γρηγορα οποτε συμπεραινω οτι η αιτια βρισκεται μεσα στο ενυδρειο σου Τότε γιατί δεν επιρρέασε κανένα αλλο ψάρι και να εκδηλώσει κι αυτό τα ίδια συμπτώματα; το Labido όπως βλέπεις στις φωτό δεν έχει καμία σχέση με τα acei, τελείως διαφορετική πάθηση/συμπτώματα.Το bloat που αναφερθηκε νομιζω δεν παιζει αφου εκδηλωθηκε σε τοσα ψαρια ταυτοχρονα.Μου κανουν εντυπωση και τα νιτρικα ,το 20 θα μου φαινοταν πιο λογικο απο το 2 με 13 αν μετρησα καλα ψαρια και ταισμα 2 φορες τη μερα.Εισαι βεβαιως για τις μετρησεις? για τις μετρήσεις είμαι βέβαιος, ναι. Απο το φυτεμένο που είχα από πέρισυ τον Απρίλιο, το ίδιο νούμερο είχα, μη σου πω ήταν 0

Link to comment
Share on other sites

Αν μου ελεγες οτι ηταν 0 τα νιτρικα,θα σου ελεγα και τι επαθαν....Παντως αλλο το φυτεμενο αλλο το αφρικανικο,με οτι αλλαγες κι αν εχω κανει νιτρικα 2 δεν ειχα ποτε.Το lampido φαινεται παντως να ειχε και αλλα προβληματα,η ουρα του ειναι φαγωμενη?Τα ασπρα στιγματα ισως να μην ειναι το ιδιο διακριτα στο ωχρο οσο στο γαλαζιο,σιγουρα δεν υπαρχουν?Η θεραπεια με φαρμακα που εκανες ολοκληρωθηκε?

Link to comment
Share on other sites

Η ουρά ήταν φαγωμένα αλλα άρχισε τελευταία να "φτιάχνει" ήταν περισσότερο φαγωμένη. Ηταν η πρώτη που μπουκωθηκε και το απέδωσα σε ερωτικά παιχνίδια με το αρσενικό. Μπορεί και καυγά. Οσο παρατήρησα το ψάρι, δεν είχε τα σημάδια αυτα. Ασε που το σώμα των Acei οταν το ψάρι ήταν πια ψόφιο, άρχισε να αποσυντίθεται σε χρόνο απίστευτα γρήγορο, 3-4 λεπτά και έγινα άσπρο και απίστευτα άσχημο σε θέα. Το λαμπιντο ήταν απλα ένα ψόφιο ψάρι με το χρωμα του και τα όλα του.....και το σπυρί στον κ@@ο.

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρώθηκε ναι, Έβαλα άνθρακα τώρα και ξεκινάω σε 4 μέρες το αλάτι.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Πανω κριμα,τι να πω!Η καημενη παντως ειχε φαει πολυ ξυλο,την ειχαν πετσοκοψει!Παντως αυτο το σπυρι που φαινεται στην φωτογραφια μου μοιαζει παρα πολυ με αυγο.Πριν ποσο καιρο ειχε ξαναμπουκωθει?Επισης το να πιανεις μπουνα με το χερι δεν το βισκω καθολου φυσιολογικο.Εννοω οτι μηπως ηταν ηδη ταλαιπωρημενη.

Link to comment
Share on other sites

Ηταν η πρώτη μπουκωμένη ναι.

Οταν λέω την επιανα δε σημαίνει οτι έβαζε το χέρι και την άρπαζε και εκείνη καθόταν. Εβαζε τα δάχτυλα στο νερό και ερχόταν Μονή της και έμπαινε ανάμεσα στΑ δάχτυλα. Αν τα έκλεινα σιγα σιγά, δε φοβόταν. Εφευγε και ξαναερχόταν. Μπορεί να είχε φάει και πολυ ξύλο. Ποιος ξέρει. Οι καυγά πες δε φαινόταν πάντως. Στα κρυφά θα γινόταν. Ο αρσενικός ήταν λίγο τσαμπουκας πάντως.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Ηταν η πρώτη μπουκωμένη ναι.

Οταν λέω την επιανα δε σημαίνει οτι έβαζε το χέρι και την άρπαζε και εκείνη καθόταν. Εβαζε τα δάχτυλα στο νερό και ερχόταν Μονή της και έμπαινε ανάμεσα στΑ δάχτυλα. Αν τα έκλεινα σιγα σιγά, δε φοβόταν. Εφευγε και ξαναερχόταν. ,,,,,

και σε εμένα το κάνουν τα γκάπυ!! σε σημείο που όταν παίρνω νερό για να μουλιάσω την τροφή κοντεύουν να μπουν μόνα τους στο ποτηράκι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι πως αν ηταν αυγο κ ηταν ταλαιπωρημενη μηπως πεθανε πανω στη γεννα.Δε ξερω,μια σκεψη ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...