Jump to content

Αλλαγη Σε Αφρικη


Jim190e

Recommended Posts

Στο σαιτ που γραφει τα χαρακτηριστικα του λεει πως το μεγεθος ειναι ιδιο και πως απο την ουρα ξεχωριζεις φιλο. Σημερα που πηγα πετ τα χαζευα και εχει μεγαλη χαρακτηριστικη διαφορα(η ουρα). Τα ερωτευτηκα αυτα τα ψαρια παντος :P:D Λοιπον σημερα επλυνα και εβαλα 4,5-5,0 εκ αμμο θαλασσης που πηρα με 2,5ευρω απο μαντρα υλικων (20Kg), βρηκα ασβεστολιθους (αλλα ειναι λιγο κοκκινοποι επειδη ηταν σε χωμα μαλλον) τους επλυνα τους εβρασα για κανα μισαωρο και το εστυσα το ενυδρειο. Αντικατεστησα στο φιλτρο τον ανθρακα με siporax mini και αφησα το ιδιο υαλοβαμβακα για να μαζεψει την θολουρα (τον ξεπλενω καθε 1 ωρα περιπου) εβαλα και βακτηρια (nitrivec) και εκανα και μια μετρηση κανα τρειωρο αφου εκανα ολα τα προηγουμενα :

No3 0

No2 0

Gh >4

ΚH 10

ph 7.2

Χλωριο 0

Ειναι πολυ νωρις για να προβληματιζομαι για το ph που δεν ειναι στο 8?Φοτο δεν βαζω ακομα αφου δεν φαινετε τιποτα απο την θολουρα.Στην επιφανια του νερου εχει σε καπια σημεια λιγο αφρο σημαινει κατι αυτο?

δεν θελω να σε απογοητευσω,αλλα δεν εχει να κανει με την ουρα το φυλλο,εκτος αν ειναι πολυ μεγαλα σε ηλικια τα ψαρια...δεν σε συμφερει να παρεις κατι τετοιο,η καλυτερη λυση ειναι μια ομαδα 5 ατομων και μετα τα χωριζεις

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα παρω 2 ενηλικα κατευθειαν.Που να τα χορεσω τα 5 ? :/ Για την ωρα υπομονη να στρωσει το νερο κια βλεπουμε... Με το φιλτρο τι να κανω να τα βγαλω τα μπιλακια να βαλω siporax?

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν εχει ξεθολωσει απο το nitrivec. Αμμο δεν μαζευει αλλι το φιλτρο

cuzi.jpgeqd9.jpgeqd9.jpgcjnk.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου και καλως ηρθες Αφρικη!Σημερα ειδα το θεμα σου και ειπα να σου πω και την δικη μου "ιδεα"!!!Ειδα οτι σκεφτηκες σε καποια φαση για τα πανεμορφα astatotilapia aeneocolor αλλα διστασες για τα λιτρα.Εγω εχω αυτα τα ψαρια εδω και 1,5-2 χρονια περιπου σε 100 λιτρα(1 αρσ. με 4-5 θυλικα)περιπου στις ιδιες διαστασεις ενυδρειο και δεν εχω κανενα θεμα.Εχουν βγαλει πανω απο 300-400 ψαρακια και συνεχιζουν(αν βρουν καλες συνθηκες γεννανε πιο ευκολα και απο convict)Ετσι οπως βλεπω το στυσιμο σου πιστευω θα εισαι ο.κ.Ο αρσενικος θελει ενα μερος μονο για να "τραβαει" τις θυλικες και να....................και κατα τα αλλα θα εισαι καλα!!!Πραγματικα ειναι πανεμορφα και πολυ σπανια ψαρακια (ειδικα ο αρσενικος) και αξιζει για πολλους λογους να τα εχει κανεις!!!!Φιλικα :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την γνωμη σου boner .Να πω την αληθεια μου φαινοντε ποιο ομορφα τα aenocolor αλλα εχω καταληξει σε brichardi καθως ποιο ''ευκολα'' ψαρια.Εβαλα και ανθρακα να μου γυαλισει το νερο. Τελικα τι να κανω να τα βγαλω τα καφε τα μπαλακια ?

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα και την σημερινη μετρηση. Προβληματιζομαι με το ph και την ανθρακικη σκληροτητα που πευτουν αντι να ανεβενουν :/ Η σκληροτητα συγκεκριμενα μεσα σε τρεις μερες εχει παει απο το 10 στο 6 και απο το 6 στο 3 :P Να παρω κανα aquadur plus malawe-tanganyika να βαλω?

no3 8

no2 0

gh >4

kh 3

ph 7.6

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,

Σχετικά με το Ph από όσο γνωρίζω οι ασβεστολιθικές πέτρες αυξάνουν τις τιμές του ph. Σε ότι αφορά την ανθρακική σκληρότητα για δες μήπως σε βοηθήσει το παρακάτω link

http://www.aquazone.gr/forums/topic/1726-ph-ec-oeecnuocoa/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω :D Συγνωμη που αρησα να απαντησω .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...