Jump to content

Η Λιμνη Μου 600Λιτρα


Recommended Posts

Την ξεκινησα 4/13, ειναι 600λιτρα, εχω μονο μια αντλια 1200λιτρων, που η μια εξοδος στελνει στο ρυακι-μικρο καταρακτη και η αλλη στα περιμετρικα καναλια, που γεμισα με οικοδομικο ψιλο χαλικη. Εχω 8 χρυσοψαρα που γεννησαν αρκετα μικρα που τα περισσοτερα ηδη πηραν χρωμα και την ανοιξη ελπιζω να μπορεχω να μετρησω, και πολλα αποσκλητα αλλα καλοδεχουμενα βατραχακια. Την γεμισα απο νωρις με φυτα απο εναν φιλο με μεγαλυτερη λιμνη με αποτελεσμα παρολο που την βαραει ηλιος ολη την μερα, ποτε να μην πιασει αλγες εκτως απο τα τοιχωματα αλλα και το περιμετρικο καναλι, που ουσιαστικα γεμιζοντας αλγη συνεισφερει στην απομακρυσνη νιτρικων και φοσφωρικων. Στη μια και μοναδικη μετρηση που εκανα το σεπρεμβρη ηταν και τα 2 μη μετρησιμα!

Μερικες φωτο απο το ξεκινημα, την πορεια, και λιγο πριν τις γιορτες που παγωσε για πολλες μερες.3mps.jpg

img4028cx.jpg

92k3.jpg

h7fh.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη λίμνη! Έχουν γίνει τεράστια τα χρυσόψαρα ή μου φαίνεται; :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη λίμνη! Έχουν γίνει τεράστια τα χρυσόψαρα ή μου φαίνεται; :)

Ξεγελαει λίγο και Φωτο, το μεγαλύτερο να είναι 7εκ.

Όμορφη η λιμνούλα ! Το χειμώνα , πως πάει ;

Για περιπου 15 μερες πριν τις γιορτες, Κάτω από τον πάγο τα έβλεπα να κολυμπανε, και τώρα με τις τελευταίες ζεστές είναι φουλ κινητικα ,οπότε θα ελεγα μια χαρά,. Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φιλε μου! Με το καλο να την μεγαλωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...