Jump to content

Απορία Με Ηλεκτρομαγνητική Βαλβιδα


Recommended Posts

Καλημέρα! Θα ηθελα να ρωτήσω για ποιο λόγο ενώ έχω συνδέσει την ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα του co2 στο χρονοδιακοπτη για να δουλεύει μαζί με τα φώτα μου οταν τα φώτα σβήνουν η ηλεκτρομαγνητική συνεχιζει να στέλνει co2 αλλά με χαμηλότερη ροή.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε μου.τι ηλεκτροβάνα έχεις?γιατί αγόρασα και γω μια πολύ πρόσφατα,αλλά δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.μήπως είναι ελαττωματική ?

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από το πηνίο έχει καμιά βίδα; Επίσης δες αν έχει πιάσει κάνα σκουπίδι η γλώσσα της βάνας της ηλεκτρομαγνητικής. Αυτό θα το δεις αφού πρώτα αφαιρέσεις το μικρό ρυθμιστικό βανακι που είναι για το μέτρημα της φυσαλίδας

Link to comment
Share on other sites

Ναι πάνω από το πηνιο έχει μια βιδα.άνοιξα και το πηνιο μέσα και το καθαρισα αλλά τίποτα.εάν έχει προβλημα τι θέλει άλλο πηνιο?

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι αυτή η βίδα να παίζει ρόλο προεντατιρα στο ελατήριο επαναφοράς του βάκτρου. Αν είναι πολύ σφικτά βιδωμένη, δεν αφήνει το βάκτρο να κάνει όλη την διαδρομή ώστε να κλείσει. Δες και αν υπάρχει κάποιο σκουπίδι εσωτερικά και δεν το αφήνει να κλείσει.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κοίταξα αυτό με την βίδα δεν παίζει. Υπάρχει μόνο σε μεγάλες ηλεκτρομαγνητικές. Αν έχεις πρόσβαση στο ελατήριο δες το μήπως έχει κολλήσει η έχει <<κάτσει>> Αν υπάρχει τέτοια περίπτωση, παρτω στα χέρια σου και τράβα το να ξεχειλώσει και ξανά βαλτω στην θέση του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θα ηθελα να ρωτήσω για ποιο λόγο ενώ έχω συνδέσει την ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα του co2 στο χρονοδιακοπτη για να δουλεύει μαζί με τα φώτα μου οταν τα φώτα σβήνουν η ηλεκτρομαγνητική συνεχιζει να στέλνει co2 αλλά με χαμηλότερη ροή.

Eννοείς οτι όσες ώρες και αν περάσουν αυτό συνεχίζει να στέλνει??

Μην ξεχνάς πως για να σταματήσει εντελώς η ροή πρέπει να αδειάσουν και τα λάστιχα. . .

Link to comment
Share on other sites

Eννοείς οτι όσες ώρες και αν περάσουν αυτό συνεχίζει να στέλνει??

Μην ξεχνάς πως για να σταματήσει εντελώς η ροή πρέπει να αδειάσουν και τα λάστιχα. . .

Ακριβως αυτο!

Μεχρι να αδειασουν τα λαστιχα ειναι λογικο να βγαζει ακομα co2.

Link to comment
Share on other sites

Eννοείς οτι όσες ώρες και αν περάσουν αυτό συνεχίζει να στέλνει??

Μην ξεχνάς πως για να σταματήσει εντελώς η ροή πρέπει να αδειάσουν και τα λάστιχα. . .

Την είχα στο χρονοδιακοπτη με τα φώτα.τα φώτα κλείσανε στις 12 το βράδυ και στις 6 το πρωί έβγαζε ακομα με χαμηλή ροή όμως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω αυτό και φυσικά δεν μπορώ να υπολογίσω πόσα μέτρα είναι τα λαστιχα σου και τι ποσότητα έχει μέσα.

Το diffuser έχεις παρατηρήσει όμως οτι θέλει ένα σκασμό φυσαλίδες για να αρχίσει να βγάζει??

Όλο αυτό συν αυτό στα λαστιχα θα το εκτονώσει κάποια στιγμή. . .

Κάνε ένα πειραμα για να δεις αν ειναι οκ η ηλεκτροβάνα . . .

Κλείσε το βράδυ την μπουκάλα με το χέρι από την βαλβίδα της και παρατήρησε τι κάνει στις 6 το πρωί. . .

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην μεχρι την ηλεκτρομαγνητική θα μείνει co2 κανονικά,απο εκεί και πέρα δεν εννοείς οσο εχουν τα σωληνακια μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!!Όσο έχουν τα σωληνάκια μέσα συν την ποσότητα που έχει εγκλωβιστεί στο diffuser.

Κάνε αν θες την δοκιμή που σου είπα και εδώ είμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που ξερω να σου πω σιγουρα είναι οτι από τη στιγμή που κλείνω τη βελονοειδη η διάχυση σταματάει αμέσως.

Και κάτι άλλο,πριν το διαχυτηρα έχω bubble counter και εκεί βλέπω οτι δεν σταματάει το co2.

Έγινε επεξεργασία - JOHN1801
Link to comment
Share on other sites

Ο κεραμεικός για να δουλέψει σωστά θέλει μια πίεση κοντά στο 1.5 bar.

Βέβαια με αυτό που λες δείχνει οτι δεν κλείνει τελείως η ηλεκτροβάνα αλλά από την άλλη πάλι θα έπρεπε

να έχεις μειωμένες φυσαλίδες.

Όπως και να έχει και την μπουκάλα να κλείσεις φυσαλιδες θα έχεις μέχρι να αδειάσει όλο το κύκλωμα γι αυτό

και μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτό που περιγράφεις με την βελονοειδή. . . :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η ηλεκτρομαγνητική μάλλον έχει βγει off.χωρίς να έχω την ηλεκτρομαγνητική στη πρίζα και με άδεια τα σωληνακια από διοξείδιο μόλις ανοίγω τη μπουκάλα ξεκινάει και κανει κανονικά διάχυση.αυτό που θελω να ρωτήσω είναι οτι από αυτη μπορω να αλλαξω μόνο το πηνιο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν γίνεται η επισκευή που συζητάς αλλά όταν την βάζεις-βγάζεις στην μπρίζα δεν ακούγεται η βαλβίδα??

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο μικρός θόρυβος σημαίνει οτι βάζεις-ανοίγει,βγάζεις κλείνει.

Μήπως έχεις πολύ δυνατά την πίεση και περνάει το αέριο ??

Οτι άλλο και να πω θα είναι θεωρίες. . .

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε την βαλβίδα σε μια άλλη μπρίζα χωρίς τον χρονοδιακόπτη. Ισως έχει διαροή ο χρονοδιακόπτης ή δεν έχεις καλή γείωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...