Jump to content

Το αλατι ειναι νοστιμο


Recommended Posts

Τι να κανουμε...Ειναι νοστιμο το ατιμο το αλατι.Ετσι λοιπον ξεκιναω ενα ενυδρειο-σχολειο (για να ακολουθησει βεβαιως ενα μεγαλο reef αργοτερα, οταν θα εχω κλεισει μια σουϊτα στον κορυδαλλό :rasp: ) fish only με μια ποσοτητα ζωντανού βραχου.Εχουμε και λεμε ετσι οπως τα σκευτομαι

Ενυδρειο 120 λιτρα

φως Τ8 18w white marine,18w actinic blue,15w marine white με ανακλαστηρες

5 κιλα ζωντανου βραχου με 5 ψοφιο

13 κιλα ψοφια αμμο αραγωνιτη με 5 ζωντανη απο πανω της

φιλτρο eheim 2224 με ανθρακα,αντιφωσφορο,substrat pro,υαλοβαμβακα

το φιλτρο θα σηκώσει το μεγαλυτερο μερος της βιολογιας αλλα σταδιακα και εφοσον μπορω να διαθεσω καποια χρηματα,ο βραχος θα αυξηθει και το εξωτερικο φιλτρο θα γινει σταδιακα και πολυ σιγα μονο χημικο με λιγο υαλοβαμβακα.

2 κυκλοφοριτες eheim 600λ/ωρα εκαστος (ή καλυτερα μια nanostream turbelle?)

αλατι tropic marine pro reef

σκιμερακι miniflotor airdriven της aqua medic (ξερω ειναι μικρο αλλα ο κυριος λογος που το παιρνω ειναι οτι ειναι φθηνο και το καπακι του ενυδρειου μου μπορω να το κοψω σε ενα σημειο για να χωρεσει ισα ισα.Ισως παρω το midiflotor που ειναι για θεωριτικα 400 λιτρα και οχι για 200 εαν δω οτι χωραει)

Νερο απο Α/Ο οκ (ευχαριστω skippergr :lmao: )

ψαρακια:2 ocellaris και αργοτερα εαν ολα πανε καλα ισως και ενα ακομη μικρο

Ολα αυτα δεν τα εχω παραγγειλει.Αυτη τη στιγμη υπαρχει το ενυδρειο και το εξωτερικο φιλτρο.

Οποτε καθε προταση,παρατηρηση,προτροπη,αποτροπη,σχολιο και γενικα οτι θελετε να πειτε θα με βοηθουσε πολυ.Γιατι καλο το διαβασμα (μιλαμε για πολυ διαβασμα) αλλα στην πραξη ολα ειναι οχι πιο δύσκολα αλλα πολυ διαφορετικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλώς όρισες στην παρέα της θάλασσας, αγαπητέ ΑΚΗΣ.

Εύχομαι να τελειώσεις σύντομα το θαλασσινό ενυδρείο σου και να μας κάνεις μια παρουσίαση,

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στα αλμυρά νερά φίλε ΑΚΗΣ :rasp:

..

σχεδιάζεις fish only για να φιλοξενήσεις δυο ocellaris? πολύ ωραία …

… πιστεύω ότι ο σχεδιασμός και ο εξοπλισμός είναι αρκετός ..

.. να προσέξεις το υψος του υποστρώματος να ξεπερνάει τα 6 εκατοστά και να το τοποθετήσεις μετά το κουράρισμα του ζωντανού βράχου ..

να προτιμήσεις τους δυο μικρότερους κυκλοφοριτές από ένα μεγάλο …

περιμένουμε νέα σου :lmao:

Link to comment
Share on other sites

fishwelcome.gif και στο θαλασσινο τομεα του Aquazone!!

Περιμενουμε αποψεις, ερωτησεις και αναλυτικο ημερολογιο !!

Link to comment
Share on other sites

Με 13-14 κιλα αμμο και 5 κιλα ζωντανη δεν θα φτασω τα 6 cm (διαστασεις ενυδρειου 80χ35,5χ42 υψος περιπου)?Βραχο σκευτομαι για ετοιμο κουραρισμενο.Θα βαλω την ψοφια αμμο μετα τον βραχο και μετα την ζωντανη.

Καποιες προτασεις για το στρωσιμο?Το γλυκο που εχω το εστρωσα με αμμωνια και ηταν ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασε την χημική αμμωνία. Το σύστημα θα ωριμάσει μόνο του. Εσύ θα πρέπει να στήσεις σωστά το βράχο και να του εξασφαλίσεις σωστή κυκλοφορία νερού. Κατόπιν μετράς και παρατηρείς ρίχνοντας, καθημερινά λίγα flakes.

Link to comment
Share on other sites

Ακη λογικα ο βραχος (ακομα και κουραρισμενος) θα βγαλει καποια αμμωνια για να ξεκινησει ο κυκλος...και αυτο να μην γινει λιγο ταισματακι ειναι το μονο που χρειαζεσαι...!

Link to comment
Share on other sites

Οκ.Δηλαδη γεμιζω το ενυδρειο για πρωτη φορα,ριχνω αλατι και ψοφια αμμο,εχω τους κυκλοφοριτες ανοιχτους και το σκιμερακι και το εξωτερικο φιλτρο με substut pro αντιφωσφορο,ανθρακα,μετα απο 2 ημερες μετραω αλατοτητα και διορθωνω,μετα στήνω τον ψοφιο και απο πανω τον ζωντανο βραχο και συμπληρωνω στα σημεια που μενουν ελευθερα και δεν παταει ο βραχος την ζωντανη αμμο.Φωτα υποθετω θα εχω στην αρχη περιορισμενα (θα αναβω 1 απο τις 3 λαμπες),και αν δω να πέφτει η αρχικη αμμωνια που θα δημιουργηθει λογω του ζωντανου βραχου αρχιζω και ταϊζω ελαχιστα για να συνεχιστει ο κυκλος.Οταν αμμωνια και ΝΟ3 μετα απο κανενα μηνα θα ειναι μηδεν και συνεχομενα μηδεν κανω μια αλλαγη νερου καλη και βαζω τα πρωτα ψαρακια.Σωστα?

Αν ταιζοντας δω την αμμωνια και το ΝΟ2 να χτυπαει ταβανι δεν θα πρεπει να κανω μια μικρη αλλαγη για να μην παθει τιποτα ο ζωντανος βραχος?

Θα χρειαστω τεστ ca και mg?

Θα χρειαστω κατι σαν το Seachem reef adv. calsium?

Link to comment
Share on other sites

Οκ.Δηλαδη γεμιζω το ενυδρειο για πρωτη φορα,ριχνω αλατι περιμένεις μια-δυο μέρες έχοντας σε λειτουργία τον θερμοστάτη και τους κυκλοφοριτές σε σωστή αλατότητα

και ψοφια αμμο,εχω τους κυκλοφοριτες ανοιχτους και το σκιμερακι και το εξωτερικο φιλτρο με substut pro αντιφωσφορο,ανθρακα,μετα απο 2 ημερες μετραω αλατοτητα και διορθωνω,μετα στήνω τον ψοφιο και απο πανω τον ζωντανο βραχο και συμπληρωνω στα σημεια που μενουν ελευθερα και δεν παταει ο βραχος την ζωντανη αμμο.μετά θα περιμένεις να κάτσει η θολούρα .. αν θέλεις βάζεις στο φίλτρο μόνο σφουγγάρια .. μόλις καθαρίσει το νερό βάζεις ότι θέλεις

θα πρότεινα να βάλεις όλη την άμμο με τον τρόπο που λες και να τοποθετήσεις τον βράχο με τέτοιο τρόπο ώστε να έχει τη λιγότερη -κατά το δυνατόν- επαφή με το υπόστρωμα

φώτα μην ανάψεις καθόλου μέχρι να βεβαιωθείς για το νερό και για το βράχο σου ..

έχεις άλλες πληροφορίες για τον βράχο που θα αγοράσεις?

αν είναι ακουράριστος η όχι καλά κουραρισμένος θα πρότεινα να γίνει αυτό σε χωριστό δοχείο και μετά να μπει στο ενυδρείο ..

Φωτα υποθετω θα εχω στην αρχη περιορισμενα (θα αναβω 1 απο τις 3 λαμπες),και αν δω να πέφτει η αρχικη αμμωνια που θα δημιουργηθει λογω του ζωντανου βραχου αρχιζω και ταϊζω ελαχιστα για να συνεχιστει ο κυκλος.Οταν αμμωνια και ΝΟ3 μετα απο κανενα μηνα θα ειναι μηδεν και συνεχομενα μηδεν κανω μια αλλαγη νερου καλη και βαζω τα πρωτα ψαρακια.Σωστα?

Αν ταιζοντας δω την αμμωνια και το ΝΟ2 να χτυπαει ταβανι δεν θα πρεπει να κανω μια μικρη αλλαγη για να μην παθει τιποτα ο ζωντανος βραχος?

Θα χρειαστω τεστ ca και mg?και ΚΗ τεστ

Θα χρειαστω κατι σαν το Seachem reef adv. calsium?θα χρειαστείς και από αυτό

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω εμπειρια σε βραχο.Δηλαδη εαν καποιος μου δειξει καποιον βραχο και μου πει οτι ειναι κουραρισμενος δεν μπορω να πω το αντιθετο.Απλα απο το μαγαζι που θα τον παρω (1 αντε ισως 2 ειναι ολα και ολα με ζωντανο βραχο στην Θεσσαλονικη) τον ζωντανο βραχο τον εχει μεσα σε reef με κυκλοφορια κτλ εδω και πολυ καιρο.Τωρα για την ποιοτητα...Παντως εχει αρκετη ζωη πανω του.Θα βγαλω φωτο απο τα πρωτα 1-2 κομματια και θα μου πειτε εαν ειναι να ξαναπαρω.

Για ψοφιο βραχο βασης να υποθεσω οτι δεν βαζουμε οτι πορωδες πετρωμα-βραχο μας αρεσει ε?Θελει ψοφιο θαλασσινο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω εμπειρια σε βραχο.Δηλαδη εαν καποιος μου δειξει καποιον βραχο και μου πει οτι ειναι κουραρισμενος δεν μπορω να πω το αντιθετο.Απλα απο το μαγαζι που θα τον παρω (1 αντε ισως 2 ειναι ολα και ολα με ζωντανο βραχο στην Θεσσαλονικη) τον ζωντανο βραχο τον εχει μεσα σε reef με κυκλοφορια κτλ εδω και πολυ καιρο.Τωρα για την ποιοτητα...Παντως εχει αρκετη ζωη πανω του.Θα βγαλω φωτο απο τα πρωτα 1-2 κομματια και θα μου πειτε εαν ειναι να ξαναπαρω.

Για ψοφιο βραχο βασης να υποθεσω οτι δεν βαζουμε οτι πορωδες πετρωμα-βραχο μας αρεσει ε?Θελει ψοφιο θαλασσινο?

Μια απλη εμπειρικη μεθοδος ειναι το να μυρισεις τον βραχο! Αν μυριζει απαισια παει να πει οτι εχει αρκετους νεκρους οργανισμους πανω του και σιγουρα δεν ειναι κουραρισμενος, αν μυριζει θαλασσα τοτε εχει κουραριστει καπως...και λεω καπως αφου η μεθοδος αυτη ειναι για τις χοντρες περιπτωσεις και βεβαια δεν σου εξασφαλιζει 100% κουραρισμενο βραχο. Απο την αλλη αν εισαι σιγουρος οτι ο βραχος βρισκεται σε ενυδρειο η δεξαμενη με κυκλοφορια κτλ για αρκετο καιρο τοτε σιγουρα εχει γινει καποιο κουραρισμα.

Οσο αφορα τον βραχο βασης θα σου προτεινα νεκρο θαλασσινο βραχο για να εισαι σιγουρος απο πολλες αποψεις αφου καποια πετρωματα μπορει να "βγαζουν" συστατικα βλαβερα για το ενυδρειο ή μπορει να εχουν επηρροες στην ποιοτητα του νερου σου... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κρατήσεις το βράχο, που θα αγοράσεις για ένα διάστημα σε μια ρηχή δεξαμενή με καλή κυκλοφορία. Αν όλα πάνε καλά και δεν διαπιστώσεις άσχημη μυρωδιά, ενώ ταυτόχρονα έχεις μηδενικές ενδείξεις αμμωνίας και νιτρωδών, τότε θεωρείται κουραρισμένος και σε μια βδομάδα μπορείς να τον τοποθετήσεις στο ενυδρείο σου.

Θα πρότεινα να προσθέσεις όλο μαζί το βράχο και την άμμο και όχι σταδιακά, αν βέβαια υπάρχει αυτή η δυνατότητα, λόγω του αυξημένου κόστους. Διαφορετικά θα πρέπει να κάνεις την ίδια διαδικασία κάθε φορά που θα αγοράζεις μια νέα ποσότητα βράχου.

Η ανίχνευση αμμωνίας και νιτρωδών δεν επηρεάζει το βράχο και την άμμο, αντίθετα θα τα βοηθήσει να ωριμάσουν και να αποδώσουν βιολογικά.

Προσωπικά είμαι της άποψης ο βράχος να τοποθετηθεί πάνω σε βάση και όχι σε αντίστοιχο νεκρό.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Η ανίχνευση αμμωνίας και νιτρωδών δεν επηρεάζει το βράχο και την άμμο, αντίθετα θα τα βοηθήσει να ωριμάσουν και να αποδώσουν βιολογικά.Μηπως επηρεαζει τα ζωηφια του βραχου?

Το ξερω οτι οσο πιο πολυς ζωντανος βραχος μπει με τη μια τοσο το καλυτερο αλλα θα προτημουσα να μοιράσω λιγο το κοστος σε βαθος χρονου.Με τον υπολοιπο εξοπλισμο καμια παρατηρηση?Να κανω την αγορα?Ο ψοφιος βραχος απο aquaristic εχει δοκιμαστει απο καποιον?

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι οσο πιο πολυς ζωντανος βραχος μπει με τη μια τοσο το καλυτερο αλλα θα προτημουσα να μοιράσω λιγο το κοστος σε βαθος χρονου.Με τον υπολοιπο εξοπλισμο καμια παρατηρηση?Να κανω την αγορα?Ο ψοφιος βραχος απο aquaristic εχει δοκιμαστει απο καποιον?

να μην ανησυχείς για την αμμωνία και τα ΝΟ2.. δεν υπάρχει τέτοιο θέμα εδώ .. μη ξεχνάς ότι κάτι που μπορεί να είναι δηλητήριο για έναν οργανισμό μπορεί ταυτόχρονα να είναι τροφή για κάποιον άλλο ..

πιστεύω ότι το σύστημα που ετοιμάζεις μπορεί άνετα να κρατήσει το βιοφορτίο που θέλεις .. και περισσότερο, φτάνει να είσαι υπομονετικός

τον συγκεκριμένο βράχο τον έχω στο ενυδρείο μου … τον θεωρώ πολύ καλό και εξαιρετικά βολικό στο χτίσιμο ..

..

09120002.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους οσους απαντησατε μεχρι στιγμης.Στα ποσα κιλα σου στελνουν και big δωρο? :rasp::lmao:

ΟΚ προχωραω με την παραγγελια.

ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ...

Link to comment
Share on other sites

Ακη με το καλό σου εύχομαι κάθε επιτυχία αν και τα λέμε από κοντά εμείς και φρόντισε να μην ξεχάσεις το γλυκό νερό γιατί είναι ΓΛΥΚΟΟΟΟΟΟΟ :rasp::lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησε να χωρέσει το μεγάλο skimmer ..

η γνώμη μου είναι να μην βάλεις καθόλου βιολογικό υλικό μέσα στο φίλτρο .. μόνο άνθρακα και αντιφώσφορο , αλλά μέχρι τότε θα τα ξαναπούμε

.. καλή συνέχεια ..

..

κουζίνα χωρίς ζάχαρη μπορεί να συναντήσεις ….

… χωρίς αλάτι ….ποτέ :rasp::lmao:

Link to comment
Share on other sites

1)Απο την αρχη δηλαδη μονο με τον ζωντανο βραχο ε?ΟΚ αλλα μηπως με 5 κιλα μονο ζωντανο δεν θα ειμαι ενταξει?Το ξερω οτι οσο πιο πολυς τοσο πιο καλα αλλα πολυ ακριβος βρε παιδι μου :rasp: .

2)Μεσα στο εξωτερικο φιλτρο να εχω μπλε σφουγγαρι κατω και υαλοβαμβακα πανω?

3)Και περιπου ποσο ανθρακα να βαζω?250ml το μηνα ειναι καλα?

4)Οσο για το skimmer το μέτρησα και δυστυχως οπου και να κοψω,δεν χωραει το μεγαλο :lmao: .Ειναι και περιεργο το καπακι μου.Μονο εαν καταργησω την λαμπα 15W αλλα δεν θελω.Θα δουμε στην πορεια.

5)Ο βραχος που εχεις βγαλει φωτο θυμασαι ποσα κιλα ειναι?Να ξερω περιπου τι ογκο πετρας να περιμενω.

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από εμένα!!!!

Έγινε επεξεργασία - stefanos
Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς άλλο τόσο βράχο για αρχή, τουλάχιστον.

Τα υλικά που αναφέρεις, είναι καλά για μηχανική φίλτρανση. Καλύτερο μπαμπάκι για το θαλασσινό είναι το πράσινο. Πρέπει να το πλένεις πρώτα με γλυκό νερό, πριν το τοποθετήσεις, γιατί διαφορετικά αφρίζει πολύ το skkimmer.

Η ποσότητα του άνθρακα είναι καλή. Ο χρόνος που θα το διατηρήσεις, είναι σχετικός. Μπορεί να σε βγάλει πολύ περισσότερο. Παίζει ρόλο βέβαια και η ποιότητα του ενεργού άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ηρθες στο θαλασσινό!!!!

Όπως βλέπω είμαι και συμπατριώτες (από θες. Είμαι και θα μπορούσαμε να τα πούμε κάποια στιγμή από κοντά!!!

Λοιπόν, αρχικά να σου πω ότι καλά θα κάνεις να κατέβεις μια βόλτα Αθήνα να πάρεις τα πραγματάκια που θες γιατί αν τα πάρεις από επάνω καλύτερα να ετοιμάζεσαι για δάνειο :rasp::lmao::lmao: … (trust me)

Γνώμη μου…

Βάλε αρκετό βράχο και στηρίξου σε αυτόν

Βάλε το μεγάλο skimmer και βγάλε την λάμπα αφού ενοχλεί… δεν υπάρχει λόγος στο fish only να έχεις τρελό φωτισμό

Checkαρε την ποιότητα (μαρκα) του άνθρακα και φυσικά ΑΝΤΙΦΩΣΦΟΡΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ηρθες στο θαλασσινό!!!!

Όπως βλέπω είμαι και συμπατριώτες (από θες. Είμαι και θα μπορούσαμε να τα πούμε κάποια στιγμή από κοντά!!!

Εχεις πμ.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς άλλο τόσο βράχο για αρχή, τουλάχιστον.Ποια ειναι μια μεση τιμη ζωντανου βραχου στην Αθηνα?

Παίζει ρόλο βέβαια και η ποιότητα του ενεργού άνθρακα.Θα βαλω ehfiaktiv eheim για να βγαζει min φωσφορικων

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

1)Απο την αρχη δηλαδη μονο με τον ζωντανο βραχο ε?την πολύ δουλειά θα τη κάνει το υπόστρωμα .. ο βράχος θα βοηθήσει με τον τρόπο του .. θα φορτώνεις το σύστημα σου πολύ αργά για να του δώσεις το χρόνο να ωριμάσει …

οι πρώτοι κάτοικοι θα είναι σαλιγκάρια και ερημίτες ..μόνο αυτούς θα βλέπεις για 15-20 μέρες και αν όλα πάνε καλά βάζουμε καμιά γαρίδα στη συνέχεια ..

ΟΚ αλλα μηπως με 5 κιλα μονο ζωντανο δεν θα ειμαι ενταξει?Το ξερω οτι οσο πιο πολυς τοσο πιο καλα αλλα πολυ ακριβος βρε παιδι μου :rasp: .θα <ζωντανέψει> και ο άλλος .. αλλά με υπομονή

2)Μεσα στο εξωτερικο φιλτρο να εχω μπλε σφουγγαρι κατω και υαλοβαμβακα πανω?καλά τα βάζεις να θυμάσαι ότι θα πρέπει να τα καθαρίζεις κάθε εβδομάδα στην αρχή ..

3)Και περιπου ποσο ανθρακα να βαζω?250ml το μηνα ειναι καλα?όχι τόσο πολύ .. 50-100 γραμμάρια είναι οκ .. φρόντισε μόνο να είναι καλός αλλιώς θα έχεις πρόβλημα .. δοκιμασμένοι είναι ο matrix της seachem και ο super activated carbon της aquarium pharmaceuticals..

4)Οσο για το skimmer το μέτρησα και δυστυχως οπου και να κοψω,δεν χωραει το μεγαλο :lmao: .Ειναι και περιεργο το καπακι μου.Μονο εαν καταργησω την λαμπα 15W αλλα δεν θελω.Θα δουμε στην πορεια.αν ξεκινήσεις συντηρητικά και όμορφα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το μικρό ..

άσε το φως στη θέση του είναι πιο χρήσιμο

5)Ο βραχος που εχεις βγαλει φωτο θυμασαι ποσα κιλα ειναι?Να ξερω περιπου τι ογκο πετρας να περιμενω.δεν μπορώ να σου πω πόσα κιλά βλέπεις ..

.. είναι ελαφρύς πάντως και φτουράει :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...