Jump to content

Το αλατι ειναι νοστιμο


Recommended Posts

αν η βάση είναι χωμένη ολόκληρη στη άμμο .. δεν έχεις κανένα όφελος …

μονό τα ποδαράκια θα πατάνε ..

H άμμος ισα ισα θα σκεπαζει τη βαση.Δεν ειναι σωστο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όχι φίλε μου δεν κάνεις τίποτα έτσι

.. φτιάξε λίγο μεγαλύτερα πόδια … το υπόστρωμα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν ελεύθερο .. και από πάνω αλλά και μέσα για να μπορεί να δουλέψει πλήρως

και φρόντισε να κάνεις τρύπες στο σωλήνα pvc για να περνοδιαβαίνει τι νερό άνετα ..

.. η στεγανοποίησε το τελείως .. το ζητούμενο είναι να μην έχει στάσιμα νερά μέσα του .. δεν ξέρω αν η στεγανοποίηση του δημιουργεί κάποιο άλλο πρόβλημα.. την άνωση την τιθασεύεις ..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία η βάση Άκη... Μπράβο

Μόνο όπως σου είπε και ο Τασος, λίγο πιο ψιλή...

Σκοπός είναι να αφίσεις ένα κενό απο τον αραγονίτη και το βράχο!!!

Μια μικρή αλλαγή λοιπόν και είναι ΟΚ!!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Oκ.Άλλαξα την βαση.Εβαλα πιο χοντρα ποδια και την ψηλωσα ετσι ωστε οι οριζοντιοι σωλινες να βγαινουν πανω απο την αμμο.Το μονο που με προβληματιζει ειναι το ποσο μηκος να την κανω ετσι ωστε να πατησει πανω της ο βραχος αλλα να μην φαινεται.Ελα ομως που δεν ξερω τι επιφανεια θα καλυψει ο βραχος μου και επομενως και τι δαστασεις θα πρεπει να γινει ετσι ωστε να μην προεξεχει γυρω γυρω η βαση?Παρακαλω βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

φίλε ΑΚΗΣ .. φοβάμαι ότι σε αυτό το σημείο δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς ..

.. η ιδέα είναι αυτό το πλαίσιο να ακολουθεί τη σχεδιαστική γραμμή που θέλεις να δώσεις στο βράχο σου …

κάποιο επιλέγουν να φτιάξουν έναν <τοίχο> σε όλο το μήκος του ενυδρείου ,

κάποιοι άλλοι αφήνουν ελεύθερο χώρο ανάμεσα στο βράχο και στα τζάμια , θα δεις και ενυδρεία που έχουν μοιράσει το βράχο σε δυο νησίδες

μικρά κομμάτια βράχου θα σε βοηθήσουν να καλύψεις ότι φαίνεται και δεν σ αρέσει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαι ναι.Ηρθαν εχθες τα πραγματα :thaman: .Ξεκιναω να γεμιζω νερο απο οσμωση και να στηνω.Υπολογιζω σημερα το βραδυ θα πεσει και το αλατι,οποτε την παρασκευη βαζω ζωντανο βραχο και αμμο :thaman:

Ελπιζω δευτερα οι πρωτες φωτο.

Link to comment
Share on other sites

κακορίζικα.. :bowdown::thumbup:

μην ξεχάσεις να πετάξεις τα πρώτα 20 λίτρα που θα σου δώσει η όσμωση..

Link to comment
Share on other sites

Και έλεγα που είναι αυτό το παιδί….

Άντε καλορίζηκα και καλό στήσιμο!!!

Την Κυριακή ανεβαίνω επάνω, αν είναι τα λέμε και από κοντά!!!

Μέχρι τότε… ότι χρειαστείς… εδώ είμαστε

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: Παρηγγειλα τελικα βραχο ο οποιος ειναι γεματος κοραλακια ,κοραλίνη και ζωή.Αν στο στρωσιμο δεν εχω τα φωτα ανοιχτα ολα αυτα θα ψοφισουν και θα χαθουν :bowdown: .Τι κανω?

Υ.Γ. Καλα ε...Το ρεφρακτόμετρο πολυ καλο παιχνιδι.Εχω κανει ισα με 45 μετρήσεις σε 2 ημερες!

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: Παρηγγειλα τελικα βραχο ο οποιος ειναι γεματος κοραλακια ,κοραλίνη και ζωή.Αν στο στρωσιμο δεν εχω τα φωτα ανοιχτα ολα αυτα θα ψοφισουν και θα χαθουν :bowdown: .Τι κανω?

Αυτο ειναι ενα προβλημα... οσο καλυτερη η ποιοτητα του βραχου (και συντομοτερη η διαρκεια ταξιδιου για να ερθει) τοσα περισσοτερα ζωντανα θα εχει.

Η κοραλινη δεν πρεπει να σε αγχωνει αφου θα ξανασχηματιστει...το προβλημα ειναι τα κοραλακια που αναφερεις οτι υπαρχουν και σιγουρα χωρις φως μετα απο τοσο καιρο δεν θα αντεξουν :thumbup:

Χθες πηρα λιγο ακομα βραχο ο οποιος βεβαια μπηκε απ' ευθειας στο ενυδρειο μου (σχετικα κουραρισμενος, λιγα κιλα αναλογικα με αυτα που εχω) και μερικα κομματια ειχαν ζωντανα κοραλλια (κατι σαν maze, κατι σαν Turbinaria, ανεμωνη, ποριτες...) οποτε δεν θα τολμουσα να το αφησω χωρις φως...

Βεβαια η αποφαση ειναι δικη σου καθως ο φωτισμος σε αυτη την φαση μπορει να θεριεψει τις αλγες σου... αποφασεις...αποφασεις...αποφασεις...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον: Ο ζωντανος βραχος και η ζωντανη αμμος ηρθαν παρασκευη βραδυ.Το ενυδρειο στηθηκε επιτελους κατα τις 4:00 το πρωι.Παραθετω καποιες φωτο απο το ενυδρειο.Ο βραχος ειναι γεματος μα γεματος tubeworms διαφορων ειδων και χρωματων και εχει και μια ανεμωνη.Διαφορα αλλα πλασματα που ηρθαν μαζι του (δειτε φωτο) πειτε μου εαν θα πρεπει να τα βγαλω ή οχι.

Σημερινες πρωτες μετρησεις:

PH:7.8 :bowdown:

ΑΜΜΩΝΙΑ:0 ειναι δυνατον?

NO2:0.3 mg/l

NO3:25 ml/l μεσα σε 2 μερες? :D .Το νερο ειναι απο οσμωση και μετρημενο εχει 0 νιτρικά

CA:340 θα το ανεβασω σιγα σιγα

MG:860 εδω τι κανουμε?Για να το ανεβασω θα χρειαστω ΠΟΛΥ προσθετο μαγνησιου :thumbup:

post-1129-1175446264_thumb.jpg

post-1129-1175446295_thumb.jpg

post-1129-1175446323_thumb.jpg

post-1129-1175446351_thumb.jpg

post-1129-1175446372_thumb.jpg

post-1129-1175446394_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και αυτες.

post-1129-1175446444_thumb.jpg

post-1129-1175446471_thumb.jpg

post-1129-1175446492_thumb.jpg

post-1129-1175446514_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

O βράχος σου φαίνεται ολοζώντανος.Μπράβο.. :thumbup:

Θα πρότεινα να τον αφήσεις 20-30 μέρες χωρίς φώτα και κατόπιν σταδιακό άναμα.Τουλάχιστον αυτό αποφάσισα να κάνω και εγώ, που είμαστε στην ίδια περίπου φάση . Θέλει υπομονή όμως.. :bowdown: .

Τώρα σχετικά με το στήσιμο καλό είναι, αλλά με χαλάει λίγο ο μεγάλος όγκος του νεκρού βράχου που είναι για βάση.Απομακρύνοντας τον θα χαμηλώσεις το όλο στήσιμο σε ύψος που είναι αρκετό.

Οι ερημίτες μου φαίνονται χρήσιμα ζωντανά, αλλά εδώ θα σε φωτίσουν και οι πιό έμπειροι..

Link to comment
Share on other sites

ο βράχος σου φαίνεται εξαιρετικός …

από τους λαθρεπιβάτες , το πρώτο καβούρι πάει για απομόνωση .. το δεύτερο στο μπλε πλαστικό .. μοιάζει καλό.. αλλά με επιφύλαξη :bowdown: ..

το πράσινο είναι μάλλον flatworm .. μοιάζει με αυτό ?

http://www.rzuser.uni-heidelberg.de/~bu6/flat0232.html

Link to comment
Share on other sites

Ολοζώντανος ο βράχος σου!!! Μόνο που δεν μιλάει.

Θα έλεγα να απομακρύνεις όλα τα καβουράκια για να είσαι σίγουρος. Τα υπόλοιπα δεν τα πειράζεις.

Παρακολούθησε τον κύκλο και φρόντισε να εξασφαλίσεις τη σωστή κυκλοφορία νερού.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

ο βράχος σου φαίνεται εξαιρετικός …

από τους λαθρεπιβάτες , το πρώτο καβούρι πάει για απομόνωση .. το δεύτερο στο μπλε πλαστικό .. μοιάζει καλό.. αλλά με επιφύλαξη :bowdown: ..

το πράσινο είναι μάλλον flatworm .. μοιάζει με αυτό ?

http://www.rzuser.uni-heidelberg.de/~bu6/flat0232.html

Οχι,εχει σχημα κυλινδρικό οπως ενας γυμνοσάλιαγκας και ειναι εντονο πρασινο.

Link to comment
Share on other sites

Ολοζώντανος ο βράχος σου!!! Μόνο που δεν μιλάει.

Θα έλεγα να απομακρύνεις όλα τα καβουράκια για να είσαι σίγουρος. Τα υπόλοιπα δεν τα πειράζεις.

Παρακολούθησε τον κύκλο και φρόντισε να εξασφαλίσεις τη σωστή κυκλοφορία νερού.

Καλή συνέχεια.

Ευχαριστω πολυ.Θα κανω μια προσπαθεια να τα πιασω αλλα...Καμια ιδεα?Γιατι δεν πολυεμφανίζονται κιολας.

Τα σαλιγκαράκια τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

O βράχος σου φαίνεται ολοζώντανος.Μπράβο.. :thumbup:

Θα πρότεινα να τον αφήσεις 20-30 μέρες χωρίς φώτα και κατόπιν σταδιακό άναμα.Τουλάχιστον αυτό αποφάσισα να κάνω και εγώ, που είμαστε στην ίδια περίπου φάση . Θέλει υπομονή όμως.. :bowdown: .

Τώρα σχετικά με το στήσιμο καλό είναι, αλλά με χαλάει λίγο ο μεγάλος όγκος του νεκρού βράχου που είναι για βάση.Απομακρύνοντας τον θα χαμηλώσεις το όλο στήσιμο σε ύψος που είναι αρκετό.

Οι ερημίτες μου φαίνονται χρήσιμα ζωντανά, αλλά εδώ θα σε φωτίσουν και οι πιό έμπειροι..

Επίτηδες ηθελα το συνολο του βραχου να ειναι λιγο ψηλα για να αντισταθμισω λιγο την ελλειψη φωτος (0,5w/l με Τ8).Επιπλεον δημιουργει πολλες κρυψωνες απο κατω και με την μικρη επαφη της βασης-βραχου νεκρου με τη βαση-PVC πιστευω θα βοηθησει στο να μην μαζευεται βρομια.Ελπιζω με τον καιρο και σταδιακα να αρχισει να παιρνει και αυτος ωραιο χρωματακι.

Link to comment
Share on other sites

Για τις μετρησεις μου κανενα σχόλιο :bowdown: ?

Link to comment
Share on other sites

Σημερινες πρωτες μετρησεις:

PH:7.8 :thumbup:

ΑΜΜΩΝΙΑ:0 ειναι δυνατον?

NO2:0.3 mg/l

NO3:25 ml/l μεσα σε 2 μερες? ;) .Το νερο ειναι απο οσμωση και μετρημενο εχει 0 νιτρικά

CA:340 θα το ανεβασω σιγα σιγα

MG:860 εδω τι κανουμε?Για να το ανεβασω θα χρειαστω ΠΟΛΥ προσθετο μαγνησιου :D

Αντι να βαλεις μαγνησιο, κανε καλυτερα μια καλη αλλαγη νερου. Θα δεις πως ειναι καλυτερα ετσι. Κυριος λογο της μεγαλης ανισοροποιας που εχεις.

Εχεις βιολογια φουλ με το καλημερα εξου και τα σχετικα υψηλα νιτρικα και μηδενκη αμμωνια... Μια χαρα! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αντι να βαλεις μαγνησιο, κανε καλυτερα μια καλη αλλαγη νερου. Θα δεις πως ειναι καλυτερα ετσι. Κυριος λογο της μεγαλης ανισοροποιας που εχεις.

Εχεις βιολογια φουλ με το καλημερα εξου και τα σχετικα υψηλα νιτρικα και μηδενκη αμμωνια... Μια χαρα! :bowdown:

:thumbup: Εχω προγραμματίσει να κανω καθημερινες πολυ μικρες αλλαγες ετσι ωστε να περιορισω λιγο τα νιτρικα.Ελπιζω να αρχισει να δουλευει και ο βραχος για απονιτροποιηση.Δεν θα επρεπε να μου κατεβαζει και τα νιτρικα απο τωρα?Ή θα πρεπει να περιμενω για να αρχισει και αυτη η λειτουργεια του?

Απο εκει και περα πως θα ανεβασω τοσο πολυ το μαγνησιο?

Link to comment
Share on other sites

τα σαλιγκαράκια είναι cerinthium batillaria spp …. ζουν σε μεγάλες ομάδες και τρέφονται με άλγη και detritus … ότι καλύτερο..

αν παρακολουθήσεις αυτό το θέμα … θα πάρεις μια ιδέα για το τι μπορεί να κάνει ο βράχος και πότε..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...8030&st=100

καλή συνέχεια με υπομονή και σβηστά φώτα ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nεες μετρησεις :thumbup:

PH:7,9-8,0

AMΜΩΝΙΑ:0

NO2:0-0.3

NO3:10

CA:380

MG:περιπου 1000 στην τελευταια μετρηση.Aνεβαζω καθε μερα με στοχο τα 1200

PO4:0

Εβγαλα σε καποια σημεια καφε αλγη αλλα μεσα σε 2 μερες εχει σχεδον φυγει.

Αναβω τα φωτα 5 ωρες την ημερα και αφου μπουνε την αλλη εβδομαδα ή την παραλλη ερημιτες και σαλιγκάρια θα το αυξησω σταδιακα.

Ριχνω καθε μερα 2 γαριδες κrill + λιιιιγη τροφη σε υγρη μορφη για τους σπειρογράφους

Η κοραλινη ενω ειχε παρει την κατηφορα τωρα βλεπω οτι παραμενει στα ιδια επιπεδα και χρωματικα και ποσοτικα.

Ερώτηση:

1)Επειδη θελω να βαλω Lysmata Wurdemanni γαριδες,μηπως θα μου τρωνε τους σπειρογραφους που εχουν βγει πανω στο βραχο (ειναι full ολος ο βραχος απο αυτους,εχουν μεγαλωσει και εχουν βγαλει απιστευτα χρωματα)?

2)Απο σαλιγκαρακια να βαλω nasarius και astrea?Και ποσα?Μαρεσουν και τα trochus και τα turbo αλλα φοβαμαι μην γινουν πολυ μεγαλα και φαινονται σαν γιγαντες μεσα στο μικρο ενυδρειο μου.

3)Απο ερημιτες μπλε και κοκκινους ποσους?

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

1)Επειδη θελω να βαλω Lysmata Wurdemanni γαριδες,μηπως θα μου τρωνε τους σπειρογραφους που εχουν βγει πανω στο βραχο (ειναι full ολος ο βραχος απο αυτους,εχουν μεγαλωσει και εχουν βγαλει απιστευτα χρωματα)?

2)Απο σαλιγκαρακια να βαλω nasarius και astrea?Και ποσα?Μαρεσουν και τα trochus και τα turbo αλλα φοβαμαι μην γινουν πολυ μεγαλα και φαινονται σαν γιγαντες μεσα στο μικρο ενυδρειο μου.

3)Απο ερημιτες μπλε και κοκκινους ποσους?

Οι συγκεκριμένες γαρίδες δεν πειράζουν τα μεγάλα σκουλήκια. Τα μικρά σκουλήκια, που αναφέρεις, είναι σίγουρο ότι θα πέσουν θύματα από πολλά είδη οργανισμών, που θα βάλεις στο ενυδρείο σου.

Πολύ αποδοτικά και ανθεκτικά, σαλιγκάρια είναι τα trochus ( ιδίως τα Κρητικά), τα astrea και τα turbo, ακολουθούν. Θα πρότεινα ποικιλία.

Ερημίτες μπορείς να βάλεις και από τα δύο είδη. Όχι όμως είδη που δεν γνωρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Tι ειναι αυτο?Εχουν βγει καμια 5-6 απο αυτα πανω στο βραχο ψηλα.Πολυ ομορφα.Ελπιζω να μην ειναι κατι κακο.

post-1129-1176908129_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...