Jump to content

Το αλατι ειναι νοστιμο


Recommended Posts

Πρόκειται για είδος σπόγγου. Τέτοια υπάρχου πολλά, μέχρι να καταλήξουν στο στομάχι των φυσικών τους εχθρών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρωινη απαντηση :thumbup: .Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παμε καλα.Εδω και 2 εβδομαδες εχουν μπει 6 ερημιτες,13 nassarius,6 astrea

Επισης εχω εναν σπειρογραφο,μια ΒΤΑ ανεμώνη (ηρθε μαζι με το βραχο εξ αρχης,και μεγαλωνει συνεχεια εδω και 1,5 μηνα),μια πολυ μικρη πετρουλα με 5-6 ζωανθίδες,μια πετουλα με ροζ και πρασινα μανιταρακια και μια μικροσκοπικη pumping xenia.

ph:8,0-8.2 (νυχτα-μερα)

ca:400

mg:1200

αμμωνία:σταθερα μηδεν (test API)

Νο2:σταθερα μηδεν

Νο3:0-5 σταθερα (test API)

θερμοκρασια:25,5-26,5 το μεσημερι τωρα με τις ζεστες (εχω βαλει 2 ανεμιστηράκια)

Στο προγραμμα ειναι να μπει και ακομα μια λαμπα Τ-8 15w για να εχω συνολο 66w στα 112λ ή 80λ καθαρα

Η αναπτυξη της κοραλινης ειναι αρκετα καλη,ακομα και πανω στον λευκο νεκρο βραχο.

Περα απο 2 μικρα occelaris δεν θα μπει τιποτα αλλο (ελπιζω).Τωρα πλεον το ενυδρειο μου λεγεται mini reef?Τι να κανω...Δεν αντεξα... :)

Το προβλημα ειναι οτι ειναι τοσο ομορφα ολα αλλα τοσο μικρο το ενυδρειο που σκευτομαι ακομα και να μην βαλω καθολου ψαρακια (1 μονο του δεν βαζω) μην τυχών και αρχισω να εχω προβληματα με νιτρικα ή οτιδηποτε αλλο.Εσεις τι λετε?

Φωτο στην πρωτη ευκαιρια μολις βρω τι επαθε η μπαταρια της ψηφιακής και δεν φορτιζει

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Άκη,

Χαίρομαι που όλα πάνε καλά με το ενυδρειάκι σου!!!

Το ΚΗ σου μόνο δεν είδα στις μετρήσεις…

Όσο αφορά την προσθήκη ψαριών δεν νομίζω ότι θα αντιμετωπίσεις κανένα απολύτως πρόβλημα αν κάνεις τις σωστές επιλογές βέβαια…

Περιμένουμε foto…

Link to comment
Share on other sites

Το ΚΗ σου μόνο δεν είδα στις μετρήσεις…

KH:8 αληθεια πως μετραμε την alkalinity?Εχει καμια σχεση με το ΚΗ?

PO4:0

Όσο αφορά την προσθήκη ψαριών δεν νομίζω ότι θα αντιμετωπίσεις κανένα απολύτως πρόβλημα αν κάνεις τις σωστές επιλογές βέβαια…

Αν συμπληρωσω 2 μηνες λειτουργειας του ενυδρειου και ολα βαινουν καλως, θα βαλω τοτε και τα ψαρακια.

Αλλη μια ερωτηση: Ριχνω υγρη τροφη, ζωοπλανκτον και φυτοπλανκτον, για τους σπειρογραφους του βραχου,τον μεγαλο σπειρογραφο,την xenia και τις ζωανθιδες.Η τροφη αυτη ειναι τροφη του εμποριου σε μπουκαλακια (απο 3 μαρκες).Η τροφη αυτη ειναι καλη (δεν ειμαστε για καλιεργιες αυτη τη στιγμη.Ισως μονο αρτέμια)?Βλεπω αναπτυξη ιδιαίτερα στους σπειρογραφους.Τι αλλο να ταίζω?

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλά τα πας :angry2:

αλλά δεν αισθάνεσαι ότι αυτό το <mini ?> το αδικεί λίγο :);)

..

πολύ προσοχή με τις υγρές τροφές .. συχνά δημιουργούν προβλήματα με ανεπιθύμητη άλγη ..

Link to comment
Share on other sites

Δύο ψαράκια, για παράδειγμα clown percula, τα οποία είναι σχετικά ανθεκτικά, πιστεύω ότι θα βοηθήσουν στο ενυδρείο.

Μπορείς, όμως, αργότερα να βάλεις κάποια πιο χρήσιμα ψαράκια, που θα προσφέρουν αρκετά στην όλη ισορροπία του συστήματος. πχ tang, goppy....

Το καθημερινό τάισμα των ψαριών, καθώς και τα απόβλητά τους, θα βοηθήσουν στην διατροφή των ασπόνδυλων, που έχεις ή που θα βάλεις αργότερα. Έτσι η χρήση τροφικών διαλυμάτων, θα περιοριστεί αρκετά, αποφεύγοντας έτσι τις διάφορες παρενέργειες.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Oρίστε και καποιες φωτογραφίες.

Το μπροστινο τζαμι δεν το εχω καθαρισει εδω και 20 ημερες.Δηλαδη αφοτου μπήκε το συνεργειο καθαρισμου,για να δω πως θα παει.Τα αυγά ειναι απο nassarius.Exoυν ελπιδες να γεννηθουν?Βλεπω οτι μεσα στο διαφανο κουκουλι οι ασπρες βουλιτσες μεγαλωνουν συνεχως.

post-1129-1179407038_thumb.jpg

post-1129-1179407146_thumb.jpg

post-1129-1179407166_thumb.jpg

post-1129-1179407195_thumb.jpg

post-1129-1179407313_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλά . :rasp: .

βελτίωσε λίγο την ανατάραξη επιφάνειας νερού και φρόντισε να υπάρχει πλούσια κυκλοφορία νερού γύρο από το βράχο .. καθάριζε και το τζάμι .. μην περιμένεις από τους καθαριστές .. πρόσεχε σκαμπανεβάσματα της θερμοκρασίας

..

καλή συνέχεια . :hysterical: .

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημά σου εξελίσσεται αρκετά καλά.

Φρόντισε όμως, όπως είπε και Τάσος, να βελτιώσεις άμεσα, την κυκλοφορία του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο που σας κανει να λετε οτι θελει βελτιωση η ροη του νερου?Να επανατοποθετησω τους κυκλοφοριτες (υπενθυμίζω ειναι 2χ600 l/h) ή να βάλω κανεναν επιπλεον?

Link to comment
Share on other sites

καλά έκανες και μας το θύμησες .. :rasp:

είναι ανεπαρκέστατοι κατά τη γνώμη μου :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλά έκανες και μας το θύμησες .. :rasp:

είναι ανεπαρκέστατοι κατά τη γνώμη μου :hysterical:

Με 2100 l/h σε 112L (80-90 καθαρα) θα ειμαι οκ?

Αν ναι, τι γνωμη εχετε για την HYDOR CORALIA 1500l/h?

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο που σας κανει να λετε οτι θελει βελτιωση η ροη του νερου?Να επανατοποθετησω τους κυκλοφοριτες (υπενθυμίζω ειναι 2χ600 l/h) ή να βάλω κανεναν επιπλεον?

Στην τελευταία φωτογραφία, που έχεις επισυνάψει, δεν διακρίνω καθόλου ανατάραξη της επιφάνειας του νερού.

Αντίθετα βλέπω ένα οργανικό λεπτό στρώμα, που παραμένει ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία φωτογραφία, που έχεις επισυνάψει, δεν διακρίνω καθόλου ανατάραξη της επιφάνειας του νερού.

Αντίθετα βλέπω ένα οργανικό λεπτό στρώμα, που παραμένει ακίνητο.

Αν δηλαδη βαλω στην εξοδο του εξωτερικου φιλτρου(700 l/h) φλογερα για να εχω αναταραξη της επιφανειας θα ειμαι οκ απο ροη?

Link to comment
Share on other sites

Άκη σαν «φλογέρα» καταλαβαίνω το spray bar στην έξοδο του φίλτρου ε?

Γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να το τοποθετήσεις καθώς σύντομα θα βουλώσει μειώνοντας την απόδοση του φίλτρου σου. Για την ανατάραξη της επιφάνειάς σου ένας turbelle θα κάνει την δουλειά.

Όσο για του coralia είναι σχετικά νέο προιόν αλλά υπάρχουν άτομα στο AZ που τους έχουν χρησιμοποιήσει. Τσεκαρε λίγο στο AZ και θα βρεις το post.

Προσωπικά δεν τους έχω χρησιμοποιήσει αλλά έχω ακούσει καλά λόγια!!!

Link to comment
Share on other sites

Για την ανατάραξη της επιφάνειάς σου ένας turbelle θα κάνει την δουλειά.

H μικροτερη turbelle δεν ειναι 2500 l/h?

Γενικα στα λιτρα μου (112 συνολο-80-90 καθαρα) τι κυκλοφορια πρεπει να εχω?

Ευχαριστώ για την επισήμανση της αναγκαιότητας για αναταραχή της επιφάνειας.

Αν μου πειτε τι συνολικη ροη πρεπει να εχω θα το φροντίσω απο σήμερα κιολας.

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

η καλή κυκλοφορία νερού είναι πολύ σημαντική για τα συστήματα μας ..

.. όταν περιγράφουμε σε άλλους τη κυκλοφορία μας … μιλάμε για την ικανότητα των μηχανημάτων που κινούν νερό σε σχέση με τα λίτρα του ενυδρείου ..

εσύ λόγου χάρη που έχεις 2Χ600 λίτρα , το φίλτρο 700 λίτρα και ενυδρείο 90 λίτρα .. λες ότι έχεις Χ20 περίπου..

έχει όμως σημασία και η ποιότητα της κυκλοφορίας .. δεν πρέπει να υπάρχουν στάσιμα νερά γύρο από το βράχο και πάνω από το υπόστρωμα ..

πολλοί χρησιμοποιούν μηχανισμούς όπως το wave maker που μας δινει τη δυνατότητα εναλλαγής των ρευμάτων του νερού κάτι πολύ καλό και για τα κοράλλια και για τον βράχο ..

η ανατάραξη επιφάνειας είναι πολύ σημαντική για την οξυγόνωση του νερού εκτός των άλλων

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αν θέλεις πάρε μια γεύση τη θα πει wave-box από το ενυδρείο μου.

http://files.filefront.com//;7544669;;/

Γιάννος Σάββα.

Link to comment
Share on other sites

Άκη, όπως σου είπε και ο Τάσος, δεν παίζουν μόνο τα lt/h.

Πολύ σημαντική είναι η σωστή τοποθέτηση των κυκλοφορητών έτσι ώστε να έχεις όχι μόνο δυνατή αλλά και σωστή κυκλοφορία. Με το να βάλεις 10 κυκλοφορητές από 5000lt/h ο ένας σε ένα ενυδρείο δεν θα πετύχεις σωστή κυκλοφορία. Αυτό που ψάχνουμε είναι

1. Κυκλική ροή

2. Ροή σε όλο το βράχο

3. Μηδέν τυφλά σημεία

4. Ανατάραξη της επιφάνειας

Πως θα τα πετύχεις αυτά?

Με σωστή τοποθέτηση των κυκλοφορητών και λειτουργία του είτε με wavemaster είτε πιο απλά με χρονοδιακόπτες.

Γνώμη μου,

Βάλε δύο turbelle να χτυπούνε μόνιμα στην επιφάνεια δημιουργώντας κυκλική ροή

Δύο ακόμα κυκλοφορητές σε πιο χαμηλό επίπεδο (τέτοιο ώστε να μην σου επηρεάζει το υπόστρωμα) οι οποίοι θα λειτουργούν ανα περιόδους

Τέλος παρατηρώντας το ενυδρείο σου θα εντοπίσεις τα τυφλά σημεία σου και θα τα εξουδετερώσεις με κάποιο μικρό κυκλοφορητή επίσης.

Αυτή τη διαδικασία ακολούθησα και στο δικό μου και έχω μία ικανοποιητική ροή

Ελπίζω να σε βοήθησα

Γιάννο προσωπικά είμαι κατά του Wave box για δύο λόγους.

1.Θεωρώ ότι πιθανότατα να δημιουργήσει πρόβλημα στατικότητας στο ενυδρείο

2.Νομίζω ότι αναγκάζει τους ζώντες οργανισμούς του ενυδρείου σε μία συνεχόμενη «ταλαιπωρία» η οποία ίσως να τους προξενήσει και κάποιο τύπο stress

(Προσωπική άποψη για το wavebox και όχι μελέτη)

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο προσωπικά είμαι κατά του Wave box για δύο λόγους.

1.Θεωρώ ότι πιθανότατα να δημιουργήσει πρόβλημα στατικότητας στο ενυδρείο

2.Νομίζω ότι αναγκάζει τους ζώντες οργανισμούς του ενυδρείου σε μία συνεχόμενη «ταλαιπωρία» η οποία ίσως να τους προξενήσει και κάποιο τύπο stress

(Προσωπική άποψη για το wavebox και όχι μελέτη)

Νίκο η άποψη μου είναι ότι δεν δημιουργείτε πρόβλημα στατικότατος στο ενυδρείο Αντιθέτως. Έχω παρατηρήσει ότι η κίνηση αυτή του νερού είναι ακριβός η ίδια με αυτή στο φυσικό τους περιβάλλον. Όσον για το θέμα στρες δεν συστήνετε να είναι μέρα-νύκτα αναμμένο. Σίγουρα τα ψάρια θέλουν να ησυχάσουν. Ο χρόνος που έχω ενεργοποιημένο το Wave-box είναι όταν έχω αναμμένες τις λάμπες marine white.

Το ποιο σημαντικό είναι ότι δεν μένουν νεκρά σημεία.

Ποιο τέλια λύση πρωτινό τον συνδυασμό του wave box με έναν άλλο κυκλοφορητή που θα τοποθετηθεί στην άλλη μεριά του ενυδρείου.

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Νίκο η άποψη μου είναι ότι δεν δημιουργείτε πρόβλημα στατικότατος στο ενυδρείο Αντιθέτως. Έχω παρατηρήσει ότι η κίνηση αυτή του νερού είναι ακριβός η ίδια με αυτή στο φυσικό τους περιβάλλον. Όσον για το θέμα στρες δεν συστήνετε να είναι μέρα-νύκτα αναμμένο. Σίγουρα τα ψάρια θέλουν να ησυχάσουν. Ο χρόνος που έχω ενεργοποιημένο το Wave-box είναι όταν έχω αναμμένες τις λάμπες marine white.

Το ποιο σημαντικό είναι ότι δεν μένουν νεκρά σημεία.

Ποιο τέλια λύση πρωτινό τον συνδυασμό του wave box με έναν άλλο κυκλοφορητή που θα τοποθετηθεί στην άλλη μεριά του ενυδρείου.

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Θεμα στρες στα ψαρια και στα κοραλια εαν ειναι σωστα ρυθμισμενο δεν πρεπει να υπαρχει. Αλλα θεμα στατικοτητας υπαρχει και ειναι μεγαλο. Υπαρχει αναφορα ακομα και στην tunze. Υπαρχει θεμα στατικοτηρας στο πατωμα εαν ειναι σε οροφο. Οταν εχεις 1 τονο ενυδρειο και συνεχεια το νερο παει δεξια-αριστερα, τα φορτια ειναι απιστευτα στο πατωμα, και στην βαση. Ολα ειναι θεμα ισοροποιων, αλλα τα φορτια τα οποια θα ισχυουν καθε μερα για ολη την διαρκεια της ζωης του ενυδρειου-βασης-πατωματος. Οποτε δεν ειναι για ολα τα ενυδρεια, διοτι πρεπει να εχεις ασφαλεια για το μελλον και ειναι ενα θεμα λογο των σταθερων καταπονησεων που παντα υπαρχουν. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Θεμα στρες στα ψαρια και στα κοραλια εαν ειναι σωστα ρυθμισμενο δεν πρεπει να υπαρχει. Αλλα θεμα στατικοτητας υπαρχει και ειναι μεγαλο. Υπαρχει αναφορα ακομα και στην tunze. Υπαρχει θεμα στατικοτηρας στο πατωμα εαν ειναι σε οροφο. Οταν εχεις 1 τονο ενυδρειο και συνεχεια το νερο παει δεξια-αριστερα, τα φορτια ειναι απιστευτα στο πατωμα, και στην βαση. Ολα ειναι θεμα ισοροποιων, αλλα τα φορτια τα οποια θα ισχυουν καθε μερα για ολη την διαρκεια της ζωης του ενυδρειου-βασης-πατωματος. Οποτε δεν ειναι για ολα τα ενυδρεια, διοτι πρεπει να εχεις ασφαλεια για το μελλον και ειναι ενα θεμα λογο των σταθερων καταπονησεων που παντα υπαρχουν. :hysterical:

Discos Έχω συγχύσει τη λέξη στατικότητα με την στασιμότητα.

Εγώ εννοούσα στασιμότητα στο νερό.

Συμφωνώ μαζί σου. :rasp:

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Θεμα στρες στα ψαρια και στα κοραλια εαν ειναι σωστα ρυθμισμενο δεν πρεπει να υπαρχει. Αλλα θεμα στατικοτητας υπαρχει και ειναι μεγαλο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Θα επανελθω στο θεμα ροη αφου κανω καποιες δοκιμες και αλλαγες.Ευχαριστω πολυ. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...