Jump to content

Τυρφη


Recommended Posts

καλημερα παιδια

εχω μερικες αποριες σχετικα με την τυρφη...

ερωτημα 1ο

αφου εχουμε υπολογισει ποσα ml τυρφη χρειαζομαστε για τα λιτρα νερου που ετοιμαζουμε, την ποσοτητα αυτη της τυρφης ποσες φορες μπορουμε ν την χρησιμοποιησουμε.... μετα απο ποσο καιρο δλδ χανει την ιδιοτητα της να μαλακωνει το νερο...

ερωτημα 2ο

μπορουμε να χρησιμοποιησουμε τυρφη που πωλειται σε φυτοριο? καθαρη οχι μειγμα....

ερωτημα 3ο

στο ενυδρειο π εχω πεχα περιπου 8, με τη ρυθμο να αρχισω να το χαμηλωνω? πχ ν αρχισω μικρες αλλαγες νερου καθε μερα (στα 30 λιτρα π ειναι τ ενυδρειο μ ν αλλαζω 2 λιτρα ανα μερα) η σιγα σιγα ν ριχνω με τις εβδομαδιαιες αλλαγες?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια

εχω μερικες αποριες σχετικα με την τυρφη...

ερωτημα 1ο

αφου εχουμε υπολογισει ποσα ml τυρφη χρειαζομαστε για τα λιτρα νερου που ετοιμαζουμε, την ποσοτητα αυτη της τυρφης ποσες φορες μπορουμε ν την χρησιμοποιησουμε.... μετα απο ποσο καιρο δλδ χανει την ιδιοτητα της να μαλακωνει το νερο...

ερωτημα 2ο

μπορουμε να χρησιμοποιησουμε τυρφη που πωλειται σε φυτοριο? καθαρη οχι μειγμα....

ερωτημα 3ο

στο ενυδρειο π εχω πεχα περιπου 8, με τη ρυθμο να αρχισω να το χαμηλωνω? πχ ν αρχισω μικρες αλλαγες νερου καθε μερα (στα 30 λιτρα π ειναι τ ενυδρειο μ ν αλλαζω 2 λιτρα ανα μερα) η σιγα σιγα ν ριχνω με τις εβδομαδιαιες αλλαγες?

1) 2-3 φορες μπορεις να την χρησιμοποιησεις,μετα χανει τις ιδιοτητες της.

2)Οχι δεν μπορεις να βαλεις τυρφη απο φυτοριο.Χρησιμοποιουμε μονο τυρφη ενυδρειακη.

3)Θα το ριξεις σιγα σιγα με τις εβδομαδιαιες αλλαγες που θα κανεις και οχι καθε μερα.Και με τις εβδομαδιαιες αλλαγες παλι θα το πας σιγα σιγα και οχι αποτομα.

Link to comment
Share on other sites

1) 2-3 φορες μπορεις να την χρησιμοποιησεις,μετα χανει τις ιδιοτητες της.

2)Οχι δεν μπορεις να βαλεις τυρφη απο φυτοριο.Χρησιμοποιουμε μονο τυρφη ενυδρειακη.

3)Θα το ριξεις σιγα σιγα με τις εβδομαδιαιες αλλαγες που θα κανεις και οχι καθε μερα.Και με τις εβδομαδιαιες αλλαγες παλι θα το πας σιγα σιγα και οχι αποτομα.

βασιζεσαι καπου στο ν μην βαλω τυρφη απο φυτοριο? οπως ειπα πιο πριν ειναι τυρφη χωρις τπτ αλλο μεσα.... δεν εχει γινει αναμιξη με λιπασμα πχ..... εχει πεχα 4,5 περιπου.... η ενυδρειακη τ διαφορα εχει? βασικα υπαρχει καποιος π ν εχει δοκιμασει αυτην απο φυτοριο?

3) ανα 2 μερες εχω εξατμιση 1,5-2 λιτρα.... σκεφτομαι το νερο π ριχνω να υπολογισω ωστε ν μ ριχνει το πεχα 0,1-0,2 καθε φορα.... μπορει βεβαια κ ν κανω λαθος κ να ειναι λιγο γρηγορα γιατι ετσι μεσα σε μια βδομαδα θα εχω πεχα απο 8 σε 7,5(μην πω κ πιο κατω...)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να ξερεις τι μπορει να εχει η τυρφη απο φυτοριο,αυτη χρησιμοποιητε σαν λιπασμα.Η ενυδρειακη ειναι για ενυδρειακη χρηση.Εγω δεν θα το ρισκαρα για κανεναν λογο!

Αρα δεν μιλας για αλλαγες νερου αλλα για συμπληρωμα απο εξατμιση.Ομως οσο αφηνεις την τυρφη στο βαρελι να δουλευει,τοσο θα πεφτουν οι σκληροτητες.Αρα την μια μερα θα βαζεις νερο με διαφορα 0,1-0,2 και την αλλη νερο με 0,2-0,3 και παει λεγοντας.Και οταν ερθει η μερα για την αλλαγη νερου θα βαλεις ακομα πιο μαλακο νερο.Που θελω να καταλειξω?Οτι οι μεταβολες των σκληροτητων και του ph πρεπει να γινονται σιγα σιγα για να μην εχουν προβλημα τα ψαρια σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βασικα μιλαω κ για τ 2.... κ εξατμιση κ αλλαγη νερου.... ξερω οτι δεν πρεπει ν πεσει αποτομα.... οτι γινει θα γινει με χαρτι κ στυλο...

τ θελω ν πω.... κυριακη κανω αλλαγη νερου κ μετα ανα 2 μερες χρειαζομαι απο 2 λιτρα νερο..... δηλαδη καθε τριτη πεμπτη κ σαββατο....

οποτε κυριακη θα εχω πεχα 8..... την τριτη θα το ριξω στο 7,9 πεμπτη 7,8 σαββατο 7,7 κ κυριακη 7,6....

μηπως ειναι πολυ γρηγορα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω το κατεβαζα μονο με τις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου.Αυτα τα νουμερα που γραφεις ειναι τελειως ενδεικτικα.

Προχωρισε το και βλεπεις τι θα λενε οι μετρησεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...