Jump to content

Ράγισμα Σε Πάτο Ενυδρείου


Recommended Posts

καλημέρα.

Έχω ένα ''μικρό'' πρόβλημα σε ένα ενυδρείο μου.

Είναι 170 λίτρα περίπου και το είχα στυμμένο μέχρι χθες μεσογειακό.

Από χθες το πρωί έβλεπα νερά κάτω από το έπιπλο και δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί και από που είναι, έτσι αποφάσισα να το αδειάσω και να ψάξω. Έβαλα τα ζωντανά σε ένα άλλο 80 λίτρα και άρχισα το ψάξιμο, δυστυχώς ανακάλυψα ένα ράγισμα στον πάτο του ενυδρείου .

Τώρα τι κάνουμε ? επισκευάζετε η το κάνω γλάστρα ?

post-49353-0-69078900-1390476714_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επισκευή μπορεί να γίνει με δυο τρόπους. Πρώτον και ο σωστότερος, να αντικαταστήσεις τον πάτο, με ότι αυτό συνεπάγεται. Δεύτερον και πρόχειρη λύση ανάγκης. Παίρνεις ένα κομμάτι τζάμι που μπορεί να καλύψει όλη την επιφάνια που έχει ραΐσει. Απλώνεις σε όλη την επιφάνια του τζαμιού σιλικόνη και το κολλάς από πάνω από το ράϊσμα. Θα καθαρίσεις πολύ καλά την επιφάνια του ραϊσμένου τζαμιού με ασετον πριν το κολλήσεις. Πάνω στο καινούριο κομμάτι που θα βάλεις θα έχεις και βάρος να το πατά καλά ώστε η σιλικόνη να βγει περιμετρικά χωρίς να αφήσει καινά μεταξύ των δυο τζαμιών.

Link to comment
Share on other sites

κομμάτι τζάμι εχω βαλει με μεγαλη επιτυχια! μπολικη σιλικονη και μετα απο χρονια που το πεταξα ειπα να το τραβηξω να δω αντοχη ,και ηταν ακομα κολλημενο παρα πολυ καλα

Link to comment
Share on other sites

εσωτερικά έχει κόντρα γύρο γύρο 5cm και το ράγισμα είναι ακριβός δίπλα στην κόντρα και πάει και κάτω από την κόντρα .

Θα πρέπει να βγάλω και την κόντρα για να κολλήσει το κομμάτι σε όλο το ράγισμα ?

η να καθαρίσω την σιλικόνη γύρο από την κόντρα και να βάλω ένα κομμάτι από κόντρα σε κόντρα και να κολλήσει σαν διπλό πάτο ?

Έγινε επεξεργασία - xristosxx
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το ράϊσμα προχώρα και κάτω από την κόντρα, θα πρέπει να την αφαιρέσεις. Κανόνισε το νέο κομμάτι του τζαμιού να παίζει και τον ρόλο της κόντρας

Link to comment
Share on other sites

άρα να βγάλω την κόντρα και να κόψω ένα τζάμι σε σχήμα Τ για να πιάσει όλο το κομμάτι και να είναι η νέα μεγαλύτερη κόντρα .?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ! Τώρα αν θα κοπεί σε ταφ δεν νομίζω να παίζει και μεγάλο ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

μόνο έτσι θα πιάσει όλο το ράγισμα :(

διαφορετικά θα πρέπει να βγούνε όλες οι κόντρες που έχει γύρο γύρο και να κολλήσει σαν δεύτερος πάτος

Link to comment
Share on other sites

λάθος μου για το Τ , τελικά είναι ένα κομμάτι και δίπλα είναι η μεγάλες κόντρες κατά μήκος.

έβγαλα την μικρή πλαϊνή αλλά το ράγισμα πάει και κάτω από τις μεγάλες που είναι κατά μήκος.

Αν βάλω ένα κομμάτι ανάμεσα στις 2 κάνα 30 cm και την κολλήσω και με αυτές θα είναι οκ ?

Link to comment
Share on other sites

Για να γλιτωσεις παρομοια προβληματα στο μελλον, πριν κανεις οτιδηποτε καλο ειναι να αναζητησεις την αιτια που προκαλεσε το ραγισμα. Ενυδρειο με κοντρες και φελιζολ στον πατο (ετσι καταλαβα απο τη φωτο) σε καμια περιπτωση δεν ειναι "ατυχια" να ραγισει. Ειτε το φελιζολ δεν ειναι καλης ποιοτητας και εκανε "κοιλια" (αλλα τοτε θα περιμενες το ραγισμα στη μεση), ειτε δεν παταει καλα το ενυδρειο, ειτε επεσε καποιο μεγαλο κομματι βραχος καποια στιγμη στο παρελθον σε εκεινο το σημειο. Αν κολλησεις πατο χωρις να βρεις εστω μια πιθανη αιτια θα εισαι μονιμως με το αγχος οτι θα ξανασυμβει.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι το φελιζόλ από ότι είδα και θα το αλλάξω όλο με πιο χοντρό ( πράσινο), θα ξανατζεκάρω και την βάση για κάλο και για κακό.

κάτι άλλο δεν θυμάμαι να έχει γίνει ( βράχος να μου έπεσε η να το χτύπησα με κάτι κατά λάθος..

Θα φάει μια γερή ενίσχυση μέσα και έξω και θα δούμε πως θα πάει :)

εσωτερικά κόλλησα ένα κομμάτι 24x44 0,5 cm και αύριο πάω για αλλαγή φελιζόλ και ένα ακόμα κομμάτι από κάτω .

Link to comment
Share on other sites

Αν κολλήσεις κομμάτι από την έξω μεριά θα πρέπει να πιάσει όλη την επιφάνια του πάτου. Διαφορετικά θα πατά μονόπαντα και θα σπάσει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κολλησεις εναν δευτερο πατο εξωτερικα του ενυδρειου

Αν κολλήσεις κομμάτι από την έξω μεριά θα πρέπει να πιάσει όλη την επιφάνια του πάτου. Διαφορετικά θα πατά μονόπαντα και θα σπάσει.

συνφωνω και με τους δυο αυτο θα έκανα και εγω!

Link to comment
Share on other sites

από κάτω θα βάλω ένα μονοκόμματο σαν 2ο πάτο και μετά θα βάλω και το φελιζόλ.

Να βάλω 5mm πάτο η κάνα πιο χοντρό ?

Link to comment
Share on other sites

άρα Δευτέρα πάω για ένα 8αρι τζάμι και το βάζω για 2ο πάτο. , φτιάχνω και την βάση γιατί χάνει και αυτή λίγο , βάζω και ένα φελιζόλ από κάτω και ελπίζω να πάνε όλα καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Αν το ράισμα έχει προχωρήσει μέχρι το σοκορο του τζαμιού, ο από κάτω πάτος δεν θα το πιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη μονο φιλε μου στην σιλικονη οτι κι αν κανεις. Αν βαλεις πολυ και κανει βουναλακι ή βουλιαξει στη μεση θα ξανασπασει, αν δεν βαλεις πολυ δεν θα γινει δουλεια. Πρεπει να μπει ομοιομορφα στον πατο ενα λεπτο στρωμα και να πιασει και λιγο στο πλαι του ραγισματος.

Link to comment
Share on other sites

μήπως θα ήταν καλύτερα να βγει όλος ο πάτος και να βάλω ένα νέο ?

ξέρω ότι θέλει πολύ δουλειά και πολύ προσοχή για να γίνει αυτό ( χρόνος υπάρχει μιας και τα ζωντανά τα έχω σε νορμάλ ενυδρείο με όλο τον εξοπλισμό)

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις χρονο και μπορεις καλυτερα να βγει ο παλιος πατος, νοικοκυρεμενη δουλεια :)

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις χρονο και μπορεις καλυτερα να βγει ο παλιος πατος, νοικοκυρεμενη δουλεια :)

^^ Αυτο. Απλα θελει καλο καθαρισμα η παλια σιλικονη και πιθανως τριψιμο και με ενα ψιλο γυαλοχαρτο γιατι σιλικονη σε σιλικονη δεν κολλαει! Επισης αν κολλησεις καινουριο πατο μια μεθοδος για να αποφυγεις ξανα ραγισμα ειναι να βαλεις και το φελιζολ απο κατω και πριν τον κολλησεις στο ενυδρειο σου, να τον τοποθετησεις εκει που θελεις και να βαλεις με προσοχη κατι βαρυ απο πανω (αρκετα βαρυ, πχ κανενα παιδι αν ειναι προχειρο ^_^ αλλα προσοχη μην κοπει) Ετσι αν ειναι να σπασει, θα σπασει πριν τον κολλησεις και γεμισεις το ενυδρειο και θα ξερεις οτι καποιο προβλημα εχει η βαση.

Link to comment
Share on other sites

από χρόνο να φάνε και οι κότες, δεν βιάζομαι για να το κάνω γρήγορα οπότε πιστεύω ότι πρέπει να κάνω όσο γίνετε καλύτερη δουλειά και πιο σίγουρη .

Για να βγάλω τον πάτο θα χρησιμοποιήσω πετονιά η χορδή ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...