Jump to content

Χωρίσματα Σε 120 Λίτρα Ενυδρείο.


ScarFace

Recommended Posts

Μιας και μου μπήκε το μονομαχομικροβιο και επειδή έχω ενα ενυδρείο (όχι και πολύ καλη κατασταση) 1.00χ30χ40 και σκέφτομαι να του κάνω κάποια χωρίσματα και να μπουν μονομάχοι!

Καμια ιδεα ?

Απο φιλτρανση έχω ενα της hydor εσωτερικό με δυνατή ροή και εναν ακόμη κυκλοφορητή!

Κατασκευή απο γυαλί?πλεξι?τι προτείνεται?

Με την φιλτρανση τι πατέντα μπορω να κάνω ώστε να υπάρχει ροή σε όλα τα χωρίσματα?με μικρές τρύπες στο κάτω μέρος του κάθε χωρίσματος θα ειμαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Ανοξείδωτη σήτα 316 με διάμετρος τρύπας όση εσύ θέλεις η πλαστική σήτα που βάζουμε στα μπαλκόνια. Κατασκευή με ακριλικό η τζάμι θα σου μειώσει εσθήτα την κυκλοφορία του νερού μέσα στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ανοξείδωτη σήτα 316 με διάμετρος τρύπας όση εσύ θέλεις η πλαστική σήτα που βάζουμε στα μπαλκόνια. Κατασκευή με ακριλικό η τζάμι θα σου μειώσει εσθήτα την κυκλοφορία του νερού μέσα στο ενυδρείο σου.

Εχεις δίκιο!πολύ καλη ιδέα η σητα δεν το είχα σκεφτεί!

Link to comment
Share on other sites

Κάλυψε την με φυτά για να μην βλέπει ο ένας τον άλλο και κοπανούν πάνω της

Link to comment
Share on other sites

Κάλυψε την με φυτά για να μην βλέπει ο ένας τον άλλο και κοπανούν πάνω της

Ναι!!με μοςς!ευχαριστώ πολύ για την ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

Διαχωριστικα τζαμια φυμε απο πανω μεχρι την επιφανεια του χαλικιου σου (ας μπαινει και μισο εκ. μεσα) .Φιλτρο εξωτερικο χαμηλης ροης(π.χ eheim 2211,13) να τραβαει νερο απο μια πλευρα και να εξαγει στην αλλη.

Link to comment
Share on other sites

Διαχωριστικα τζαμια φυμε απο πανω μεχρι την επιφανεια του χαλικιου σου (ας μπαινει και μισο εκ. μεσα) .Φιλτρο εξωτερικο χαμηλης ροης(π.χ eheim 2211,13) να τραβαει νερο απο μια πλευρα και να εξαγει στην αλλη.

Κατι τέτοιο σκέφτηκα στην αρχή αλλά μάλλον προς την σητα θα καταληξω!ευχαριστώ πάντως!
Link to comment
Share on other sites

η φιλτρανση σου δεν θα ειναι επαρκης να ξερεις το εχω δοκιμασει και σε μια βδομαδα το πολυ θα εχεις ενα ενυδρειο παναθλιο(σορρυ για την εκφραση γιατι δεν θα μαζευει καθολου αλλα και δεν θα φτανει και στα τελευταια διαμερισματα το καθαρο νερο.αν εινα να χωρισεις καντο με ξεχωριστο φιλτρακι η αεροφιλτρο για καθε χωρισμα γιατι μαντευω οτι θα κανεις τουλαχιστον 3 διαμερισματα

Link to comment
Share on other sites

η φιλτρανση σου δεν θα ειναι επαρκης να ξερεις το εχω δοκιμασει και σε μια βδομαδα το πολυ θα εχεις ενα ενυδρειο παναθλιο(σορρυ για την εκφραση γιατι δεν θα μαζευει καθολου αλλα και δεν θα φτανει και στα τελευταια διαμερισματα το καθαρο νερο.αν εινα να χωρισεις καντο με ξεχωριστο φιλτρακι η αεροφιλτρο για καθε χωρισμα γιατι μαντευω οτι θα κανεις τουλαχιστον 3 διαμερισματα

Κωνσταντινε δικιο εχεις!μάλλον για αεροφιλτρα με βλέπω γιατί στο ενα θα έχω ροή στο άλλο όχι και είναι κρίμα για τα ψαρακια!3 διαμερίσματα θα κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις κάτι ωραίο θα πρέπει να κάνεις κάτι παρόμοιο

.

post-42399-0-39949800-1390502869_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

επισης εχω δει χωρισματα που το μισο κομματι ειναι τζαμι περασμενο αμοβολη και το υπολοιπο μισο σφουγγαρι. Δεν ξερω κατα ποσο δυνατη θα ειναι η κυκλοφορια.

Link to comment
Share on other sites

Κανε χωρισματα με τζαμι και τελειωσες και ειναι και ευκολο να το κανεις σαν κατασκευη.

Οσο για το φιλτραρισμα μπορεις να βαλεις και κρεμαστα μικρα φιλτρακια,ενα για το καθε κουτακι.Απλα θα χρειαστεις και θερμοστατες..

Link to comment
Share on other sites

Κανε χωρισματα με τζαμι και τελειωσες και ειναι και ευκολο να το κανεις σαν κατασκευη.

Οσο για το φιλτραρισμα μπορεις να βαλεις και κρεμαστα μικρα φιλτρακια,ενα για το καθε κουτακι.Απλα θα χρειαστεις και θερμοστατες..

Κάπως έτσι το σκεφτηκα στην αρχή!

Δεν ξέρω τι να κάνω...μου φαίνεται ωραία και η ιδέα με την σητα και την μοςς..

Στα διαμερίσματα θα μπουνε αεροφιλτρα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...