Jump to content

Αλλαγή Aquascape


Recommended Posts

σκέφτομαι να αλλάξω θέση σχεδόν τα πάντα μέσα στο ενυδρείο αλλά μήπως αλλάξω τα "φώτα" στα ψαράκια;Απλά έχω διαπιστώσει ότι είναι λίγο γιούχου τοποθετημένα όλα και προβληματίζομαι....τι λέτε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολλα που θα αλλαξουν θεση?

Μπορεις να βαλεις μια φωτογραφια?

Καλο θα ειναι ουτως ή αλλως να γινει χωρις τα ψαρακια μεσα....

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως θελεις να κανεις δηλαδη?

Πες μας λιγο τι σκεφτεσαι για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε/

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ρίξε φως... Πάντως μεγάλες αλλαγές καλύτερα χωρίς ψαράκια μέσα!

Link to comment
Share on other sites

θα αλλάξω θέση βράχια, φυτά, ρίζα, φίλτρο βυθού μόνο το χαλίκι θα μείνει......

τα ψάρια όμως τι να τα κάνω....

στο άλλλο το ενυδρείο με τα νάον δεν είναι καλή ιδέα ... σε κουβά μήπως στρεσαριστούν πιο πολύ από το να μείνουν στο ενυδρείο;

μέσα στην ημέρα και φωτό για να δοθούν και ιδέες

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να κανεις ολα αυτα,τα ψαρια θα τα βαλεις σε κουβα μαζι με τον εξοπλησμο(φιλτρο,θερμοστατη) με νερο απο το ενυδρειο.

Οταν τελειωσεις τα ξαναβαζεις ολα μεσα και το νερο του κουβα και το υπολοιπο νερο το συμπληρωνεις με φρεσκο.

Αν τα αφησεις μεσα στο ενυδρειο με ολα αυτα που θες να κανεις θα γινει βουρκος και τα ψαρια θα εχουν προβλημα.Ασε που επειδη θα πειραξεις τον βυθο μπορει να ανεβει αμμωνια και αν εχεις τα ψαρια μεσα θα ειναι χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites

ok αλλά το φίλτρο μου είναι βυθού άρα μόνο σαν κυκλοφορητής μπορεί να μπει στον κουβά ...μήπως να τα βάλω με τα νέον τελικά για κανα 2 μέρες;

οι διαφορες στο ph είναι μικρές 7 με 7.5 αλλα όχι αμελητέες.....

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θα κανεις 2 μερες να αλλαξεις το ενυδρειο σου?

Μονο φιλτρο βυθου εχεις?Οι μετρησεις σου ειναι ενταξει?

Για τι ψαρια μιλαμε?

Link to comment
Share on other sites

στο ενυδρειο που θα αλλάξω έχω μόνο βυθού

μετρήσεις οκ

τα ψάρια είναι 5 γκαπι (1αρ+2θυλ+2μωρα),1 Gyrinocheilus aymonieri που ψάχνει νέο σπίτι και 2 αμανο σε 125lt

στο άλλο ενυδρείο (96lt) έχω 12νέον 2glow που ξέμειναν από παλιά και ένα αγγίστρους

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω να μη τα βαλεις στο αλλο ενυδρειο,Κανε αυτο που σου ειπα με το βαρελι,ετσι και αλλιως για λιγες ωρες θα μεινουν εκει,βαλε και την αντλια μεσα.Ομως δεν ξερω αν με το ανακαυεμα του βυθου που θα κανεις εχεις προβλημα μετα με τις μετρησεις σου.

Οταν τελειωσεις και βαλεις παλι τα ψαρια στο ενυδρειο κρατα τα φωτα κλειστα και αναψε τα την επομενη μερα.

Link to comment
Share on other sites

οκ έτσι θα κάνω.Το απόγευμα θα βάλω και φωτό για να μου πείτε ιδέες για το στήσιμο

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προλαβαίνεις δεν προλαβαίνεις να βγάλεις τα κιουπια μέχρι να μπει ο Sturm :nurse:

Χαχαχαχαχαχα.....απο δώ και πέρα και να τα βγάζετε εσείς τα κιούπια, θα σας "δίνω" εγω στον Sturm γιατι τρελαίνομαι με τον τροπο που τα παίρνει χαχαχαχα!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προλαβαίνεις δεν προλαβαίνεις να βγάλεις τα κιουπια μέχρι να μπει ο Sturm :nurse:

:lolu::lolu::lolu:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχα.....απο δώ και πέρα και να τα βγάζετε εσείς τα κιούπια, θα σας "δίνω" εγω στον Sturm γιατι τρελαίνομαι με τον τροπο που τα παίρνει χαχαχαχα!

Ναι ναι ναι . . . :D

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα μας.....υπαρχει η δυνατοτητα να αγορασεις κανενα ακομα φυτο ή θα κανεις μονο αλλαγη στη διακοσμηση?

Το λεω αυτο γιατι με δυο - τρια φυτα αν μπορουσες να προσθεσεις για να γεμισει λιγο,δεν χρειαζεται να κανεις καμια μετακομιση.....και ετσι μια χαρα ειναι! :)

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχα.....απο δώ και πέρα και να τα βγάζετε εσείς τα κιούπια, θα σας "δίνω" εγω στον Sturm γιατι τρελαίνομαι με τον τροπο που τα παίρνει χαχαχαχα!

:lolu::lolu::lolu:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, να ρωτήσω και γω κάτι? θέλω και γω να αλλάξω aquascape, και με τη ευκαιρία αυτή να κάνω και ενα καλό καθαρισμα

του ενυδρείου.Πειράζει να βγάλω όλο το χαλικι και να το ξεπλύνω καλά αφού φυσικά εχω βγάλει τα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, να ρωτήσω και γω κάτι? θέλω και γω να αλλάξω aquascape, και με τη ευκαιρία αυτή να κάνω και ενα καλό καθαρισμα

του ενυδρείου.Πειράζει να βγάλω όλο το χαλικι και να το ξεπλύνω καλά αφού φυσικά εχω βγάλει τα ψάρια?

Επειδή σίγουρα θα έχουμε πολλά να πούμε άνοιξε ένα νεο θεματάκι να τα πούμε εκεί ή ζήτησε από κάποιον mod μια μεταφορά σε νέο θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα μας.....υπαρχει η δυνατοτητα να αγορασεις κανενα ακομα φυτο ή θα κανεις μονο αλλαγη στη διακοσμηση?

Το λεω αυτο γιατι με δυο - τρια φυτα αν μπορουσες να προσθεσεις για να γεμισει λιγο,δεν χρειαζεται να κανεις καμια μετακομιση.....και ετσι μια χαρα ειναι! :)

Επειδή φαίνεται κι απο τις δυο πλευρές, εγω θα το αφηνα έτσι, άντε να έβαζα ένα δυο φυτα ακόμα. Το φυτεμενο μου ηταν σε τέτοιο σημείο που το έβλεπες κι απο τις δυο πλευρές και το είχα τιγκάρει στα φυτά. Είχε κλείσει ο χώρος όμως, ηταν σα τοίχος. Έτσι που το έχει ο φίλος, πιο χαλαρό δηλαδή, ειναι πιο όμορφο.....προσωπική άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω....αλλα το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις,μιας και ειναι διαμπερες,ειναι να βαλεις το φιλτρο τερμα γωνια για μην φαινεται μες στη μεση και να βγαλεις και το θερμομετρο που ειναι κι αυτο μες στη μεση και να το βαλεις κι αυτο σε γωνια! :)

Αν βεβαια παρ'ολα αυτα εχεις ορεξη για μετακομιση.......για πες,τι περιπου σκεφτεσαι να κανεις? :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, να ρωτήσω και γω κάτι? θέλω και γω να αλλάξω aquascape, και με τη ευκαιρία αυτή να κάνω και ενα καλό καθαρισμα

του ενυδρείου.Πειράζει να βγάλω όλο το χαλικι και να το ξεπλύνω καλά αφού φυσικά εχω βγάλει τα ψάρια?

Καλυτερα να ανοιξεις ενα νεο θεματακι οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω για να τα δουμε εκει αναλυτικα και να μην χαλασουμε αυτο...... :)

Μια γενικη ιδεα ειναι οτι μπορεις αν θελεις να ξεπλυνεις και το χαλικι σου αλλα δεν ειναι και τοσο καλο γιατι θα χασει την οποια βιολογια εχει πιασει....... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναρωτιέμαι για ποιο λόγο να το αλλάξεις. Εμένα μου αρέσει πολύ το στήσιμο έτσι. Αστο στην ησυχία του (αν και ξέρω ότι είναι δύσκολο αν μπεί η ιδέα) και βάλε καινούρια φυτά. Θα δείς αλλαγές που δεν το περιμένεις με τα νέα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.

Εγώ νόμιζα ότι δεν είναι καλό και εσείς κοντεύετε να με πείσετε να μην αλλάξω τίποτα!!!!

μερικές διευκρινίσεις: Βασικός λόγος αλλαγής αποτελεί το φίλτρο που για να μετακομίσει θέλει να βγει έστο τοπικά και τα σχαράκια κάτω από το χαλικάκι!!! (καταλαβαίνεται τι έχει να γίνει...)

το θερμόμετρο δεν είναι στην μέση ταξιδεύει γενικός (μετράει μέση θερμοκρασία χαχαχα) μιας και είναι χαλασμένη η βεντούζα του!!!

φυτά θα μπει σίγουρα κερατόφυλλο

Α!!! και τσιμουδιά για τα βάζα (αν και είναι κεραμικά) μην μας ακούσει.....ξέρετε ποιος .... θα μου ζητήσει δείγμα για ανάλυση από το χημείο !! χαχαχα

Τώρα τι σκεφτόμουν....το φίλτρο από την πλευρά του θερμοστάτη, τα βραχάκια να μην ακουμπάν στα τζάμια,και την ρίζα από απέναντι.

εδώ θέλω να ρωτήσω και το εξής: η ρίζα μήπως μου ρίχνει το ph; μήπως να την βάλω στα νέον και να βάλω ! μικρές που έχω εκεί΄(και οι δύο μαζι δεν είναι ούτε η μισή μεγάλη)

ευχαριστώ και περιμένω παρατηρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...