Jump to content

Αρχάριος


aggelos257

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα την βοήθεια σας για το νέο μου ενυδρείο. Μπήκα και εγώ στο forum λυπημένος γιατί στο καινούριο μου ενυδρείο 1,5 μήνα δεν έχω βάλει καλά καλά ψάρια ούτε αραγονητη μεγάλωσε μια γαριδα και πέθανε από λάθος μου και επειδή πρέπει να μειώσω τα πιθανά πολλά λάθη μου θέλω να σάς συμβουλευτω.καλώς σας βρήκα και καληνύχτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 237
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλώς ήρθες στην παρέα μας !!

Διάβασε λοιπόν τους κανόνες γραφής μυνημάτων μιας και στο forum δεν επιτρέπονται τα greeklish :)

και να είσαι σίγουρος πως στο forum θα βρεις τους κατάλληλους ανθρώπους που θα σε βοηθήσουν

να φτιάξεις ενα υγιές ενυδρείο :)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει λοιπόν ζητώ συγνώμη από εδώ και πέρα ελληνικά. Καλημέρα σε όλους. Εδώ λοιπόν θα σας δώσω πληροφορίες για το νέο μου ενυδρείο για να μπορείτε να με βοηθήσετε. Παρακαλώ περιμένετε πάω για φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Βράχος 8κιλά ζωντανός ενυδρείο fluval 46l το φίλτρο το δικό του αλατοτιτα 1026 θα του αλλάξω βέβαια λίγο νερό και θα το πάω 1024 νομίζω εκεί πρέπει. Νεκρή άμμο και τίποτα άλλο.

post-58352-0-33790200-1390632120_thumb.jpg

post-58352-0-46128900-1390632134_thumb.jpg

post-58352-0-51012500-1390632153_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω έτσι ακούω για να ξέρεις δεν είχα ποτέ μου ενυδρείο και πάω κατευθείαν για reef αν το λεω σωστά και πέρα από το αρκετό διάβασμα δεν ξέρω τίποτα για αυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα τής εισόδου μου στο forum σάς είναι γιατί ο ζωντανός βράχος που αγόρασα μάλλον είχε νεογνο μια γαριδουλα που την έβλεπα να μεγαλώνει έκανα λοιπόν την λογική για μένα κίνηση να αλλάξω όλο το νερό της βρύσης που είχα βάλει μέσα νερό από το φίλτρο του ψυγείου μου με αποτέλεσμα ότι ζωντανό έβλεπα στο βράχο τα κακαροσε γιατί απλά μάλλον δεν ζέστανα πρώτα το νερό. Και για να μην κάνω και άλλα τέτοια λάθη λέω πριν κάνω μ. Να ρωτάω πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω έτσι ακούω για να ξέρεις δεν είχα ποτέ μου ενυδρείο και πάω κατευθείαν για reef αν το λεω σωστά και πέρα από το αρκετό διάβασμα δεν ξέρω τίποτα για αυτά.

η αλατοτητα ειναι οκ 1025 με 1026,σε καθε αλλαγη σου θα πρεπει να ειναι εκει.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το ενυδρείο τρέχει σε αυτή την κατάσταση μεταξύ αλλαγή νερού 1βδομάδα τι πρέπει να κάνω τώρα. Αν μπορείς ενημέρωσε με και για της λάμπες γιατί ο πρώτος λόγος που άλλαξα το νερό όλο ήταν η άλγη που έπιασε μετά έμαθα ότι είναι λόγο φωτισμού.

Link to comment
Share on other sites

9 ωρες τα φωτα ανναμενα σταθερα και ειναι οκ,βγαλε το σφουγκαρι απο το φιλτρο εξω τελειως και βαλε ενα σακουλακι με ανθρακα και ενα νε αντιφωσφωρο,αλλαγες νερου ,βακτηρια και θα φυγουν .

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου έχει Led άσπρο και μπλε τα υπόλοιπα θα τα βάλω όλα

9ώρες το άσπρο και όλη νύχτα του μπλε;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλώς ήρθες στην παρέα μας!Πρέπει να σου πω πως ότι πιο σοφό έχεις κάνει μέχρι στιγμής ήταν το να γραφτείς στο ΑΖ!

Καταρχάς θα ξεκινήσουμε από τα βασικά.

Όταν κάνουμε αλλαγή νερού,πρέπει οπωσδήποτε το νερό πριν μπει στο ενυδρείο,να έχει ίδια αλατότητα και ίδια θερμοκρασία με αυτό.

Πρέπει επίσης να έχει σπάσει το αλάτι πάρα μα πάρα πολύ καλά.

Αυτά όσον αφορά τις αλλαγές.

Τα σφουγγάρια από το φιλτράκι βγάλτα.

Μετά από λίγο καιρό γίνονται εστία νιτρικών.

Στην θέση τους θα βάλεις δύο υλικά που είναι must στα reef ενυδρεία.

Τον ενεργό άνθρακα (έχει την ιδιότητα να δεσμεύει διάφορα χημικά που εκκρίνουν τα κοράλλια) και τον αντιφώσφορο (υλικό που δεσμεύει τα φωσφορικά.Η Ν#1 αιτία για την άλγη).

Ο φωτισμός σου για αρχή δεν φαίνεται κακός.

Αν μπορείς να μας παραθέσεις φωτογραφίες του ή κάποια specs του θα ήταν πολύ καλό για να κρίνουμε το πόσο θα καλύψει τις απαιτήσεις σου.Όπως και να έχει,αν χρειαστείς βοήθεια οι DIYers του φόρουμ θα χαρούν να σε καθοδηγήσουν ή ακόμα και να σε βοηθήσουν να διορθώσεις ότι χρειαστεί!:)

Θα πρέπει επίσης να προμηθευτείς μια Αντίστροφη Όσμωση.Είναι μια συσκευή που φιλτράρει το νερό του δικτύου και το κάνει κατάλληλο για τα reefάκια μας.

Βάλε και στο πρόγραμμα και μια αυτόματη αναπλήρωση νερού.Το νερό λόγω διαφοράς θερμοκρασίας με το περιβάλλον εξατμίζεται αρκετά γρήγορα από το ενυδρείο,με αποτέλεσμα να ανεβαίνει η αλατότητα.Αυτό η αναπλήρωση φροντίζει να μην συμβαίνει!;)

Κλείνοντας να σου πω πως στην αρχή,είναι πάρα πολυ λογικό να έχεις άλγη.Θα κάνει κι αυτή τον κύκλο της και θα φύγει μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου (ammonia>N02>N03).

Καλή αρχή και πάλι και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε για να σου λύσουμε οποιαδήποτε απορία!;)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να πρηθευτης και καποια βασικα τεστ....

Nh3/Nh4-αμμωνιας

Νο2-νιτρωδη

Νο3-νιτρικα

Κh/alk- ανθρακηκοτιτα(αν το λεω σωστα)

Mg-μαγνησιο(οταν μπουν κοραλια)

Ca- ασβεστιο(οταν μπουν κοραλια)

Απο μαρκες ειτε salifert ειτε tropic marin...θεωρουντε απο πολλους χομπιστες πιο αξιοπιστα...

Οπως επισης και ενα ρεφρακτετρο για ακριβη μετρησει αλατοτιτας(αν δεν εχεις ηδη)...

Καλο και τερμα βοηθητικο και εργονομικο, ενα κοντρολερ θερμοκρασια, ρυθμιζεις μια στανταρ θερμοκρασια και μετα αυτο το μικρο πραγματα φροντοζει 24-7-365 να ειναι εκει, οποτε οτι και να γινει(αν δεν χαλασει το μηχανιμα) η θερμοκρασια σου θα ειναι σταθερη και θα βλεπεις και ευκολα που ειναι!!!

Καλως ηρθες στο AquaZone, στο απολυτο Ελληνικο ενυδρειακο φορουμ!!

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Να ενηρώσω ότι έχω πάρει το κιτ τεστ της marin θα ξεκινήσω να το κάνω όταν κάνει τον κύκλο της η άλγη. Το σφουγγάρι θα το βγάλω όπως είπες και θα βάλω αυτά που είπατε.αντιφοσφορο κ.α όσο για την όσμωση το φίλτρο του ψυγείου μου πρέπει να κάνει. Η όχι? Θέλω να μου πείτε τη είναι τα βακτήρια πώς φέρετε και αν ο βράχος μου τα προσφέρει και τη προσφέρει; Επίσης του βάζω κοράλλια έχω μια φωτογραφία πιο πάνω βάζω 1με καλά είναι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να μην πειράξω τίν αλατοτιτα? 1026 με το πλαστικό μέτρο της πλάκας θα το πάω ώμος στο κατάστημα να μετρήσει εκεί ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

Μια μια τις ερωτησεις βρε...

Μην πειραξης την αλατοτητα, απλα μετρα με καποιο οργανο ακριβειας να ξερεις οτι εισαι οκ(1025-1026)...

Αφου εχεις τεστ ξεκινα καθε 5 μερες να ξερεις που πας....

Αμα κανεις μετρησεις θα δεις εαν επεζησε τπτ απ την διαφορα θερμοκρασιας....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...