Jump to content

Αρχάριος


aggelos257

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 237
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καθομαι στο πι σι παι στα βγαζω με την σειρα που τα εχεις βαλει, απλα ειμαι λιγο ανορθογραφος και ζητω κατανοησει...

Link to comment
Share on other sites

Ph

1. Ανακινηστε το καθε μπουκαλακι πριν καθε χρηση.

2. Ξεπλυντε το γυάλινο φιαλίδιο με νερο βρυσης και μετα με νερο ενυδρειου, γεμιστε το μετα με 5ml με νερο απ το ενυδρειο χρησημοποιοντας την συρηγγα.

3. Βαλτε 1 σταγονα απ το PH-TEST-REAGENT και ανακινηστε καλα.

4. βαλτε το γυάλινο φιαλίδιο πανω στον λευκο κυκλο του πιανακ αποτελεσματων και κοιταντας απο επανω συγκρινεται τα τα χρωματα, η αξια του Ph φενεται αναλογα το χρωμα που τεριαζει.

5. Ξεπλυντε καλα το γυάλινο φιαλίδιο.

Kh/ALK

1. Ανακινηστε το καθε μπουκαλακι πριν καθε χρηση.

2. Ξεπλυντε το γυάλινο φιαλίδιο με νερο βρυσης και μετα με νερο ενυδρειου, γεμιστε το μετα με 5ml με νερο απ το ενυδρειο χρησημοποιοντας την συρηγγα.

3. Προσθεστε το KH-Test reagent μετρωντας την καθε σταγονα (ανακινηστε το γυάλινο φιαλίδιο ελαφρα καθε φορα) μεχρι το το χρωμα να γινει απο πρασινο κοκκινο/πορτοκαλι.

4. Καθε σταγονα του KH-test reagent ειναι μια μοναδα dKH, για παραδειγμα 12 σταγονες=12dKH. Για να αυξησεται την ακριβεια του τεστ, χρησημοποιιστε 10ml αντι για 5ml, σε αυτη τη περιπτωση καθε σταφονα ισουτε με 0.5dKH, για παραδειγμα 15 σταγονες=7.5Dkh.

5. Ξεπλυντε καλα το γυάλινο φιαλίδιο.

Νιτρωδη

1. Ανακινηστε το καθε μπουκαλακι πριν καθε χρηση.

2. Ξεπλυντε το γυάλινο φιαλίδιο με νερο βρυσης και μετα με νερο ενυδρειου, γεμιστε το μετα με 5ml με νερο απ το ενυδρειο χρησημοποιοντας την συρηγγα.

3. Προσθεστε 5 σταγονες απ το αντιδραστηριο Α, κλειστε το καπακι και ανακινηστε καλα.

4. Μετα απο 3 λεπτα προσθεστε 2 σταγονες απ το αντιδραστηριο C, κλειστε ξανα και ανικηστε.

5. Βαλτε το γυάλινο φιαλίδιο πανω στον λευκο κυκλο του πινακα αποτελεσματων και κοιταντας απο επανω συγκρινεται τα τα χρωματα, η αξια των Νιτρωδων φενεται αναλογα το χρωμα που τεριαζει.

Νιτρικα

1. Ανακινηστε το καθε μπουκαλακι πριν καθε χρηση.

2. Ξεπλυντε το γυάλινο φιαλίδιο με νερο βρυσης και μετα με νερο ενυδρειου, γεμιστε το μετα με 5ml με νερο απ το ενυδρειο χρησημοποιοντας την συρηγγα.

3. Προσθεστε 10 σταγονες απ το αντιδραστηριο Α και ανακακινηστε ελαφρα, μετα προσθεστε μια(1) κουταλια απ το αντιδραστηριο B. Kλειστε το καπακι και ανακινηστε καλα μεχρι να διαλυθουν ολα τα στερα.

4. Τωρα προσθεστε 4 σταγονες απ το αντιδραστηριο C, κλειστε ξανα και ανικηστε.

5. μετα απο 3 λεπτα βαλτε το γυάλινο φιαλίδιο πανω στον λευκο κυκλο του πινακα αποτελεσματων και κοιταντας απο επανω συγκρινεται τα τα χρωματα, η αξια των Νιτρηκων φενεται αναλογα το χρωμα που τεριαζει.

Αμμωνια/αμμωνιο

1. Ανακινηστε το καθε μπουκαλακι πριν καθε χρηση.

2. Ξεπλυντε το γυάλινο φιαλίδιο με νερο βρυσης και μετα με νερο ενυδρειου, γεμιστε το μετα με 5ml με νερο απ το ενυδρειο χρησημοποιοντας την συρηγγα.

3. Προσθεστε 5 σταγονες απ το αντιδραστηριο Α,Β και C και ανακινηστε μετα απο καθε προσθηκη.

4. Μετα απο 5 λεπτα βαλτε το γυάλινο φιαλίδιο πανω στον λευκο κυκλο του πινακα αποτελεσματων και κοιταντας απο επανω συγκρινεται τα τα χρωματα, η αξια της Αμμωνιας φενεται αναλογα το χρωμα που τεριαζει.

ελπιζω να βοηθεισα.....σορυ εαν αργησα :death:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να κάνουμε και κάτι ακόμα στα χαρτάκια χρωμάτων δεν λέει για το κχ αγορίνα κάπου διάβασα ότι κάθε σταγόνα κάτι πρέπει να γίνετε πρώτα πράσινο μετά κόκκινο και μετά πορτοκαλί και όταν το κχ γίνει πορτοκαλί σταματάμε της σταγόνες και ξέρουμε πόσο κχ έχουμε το θέμα είναι πόσο πορτοκαλί να γίνει; Δεν έχει διχματολογιο το τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Τπτ ρε παιδια... Αγγελε οι οδηγιες ειναι ιδεες με τα δικα μου τεστ τελικα, εαν κολησεις καπου στειλε μου και πμ εαν πχ βιαζεσαι...

Στο τεστ των νιτρηκων εχει ενα ακομα μπουκαλακι/αντιδραστηριο με το γραμμα D, αυτο ειναι δειγμα για να δοκιμασεις την αποτελεσματικοτητα του τεστ, μονο των νιτρηκων....κανεις κανονικα το τεστ και απλα στο τελος βαζεις 5 σταγονες απο αυτο και δειχνη μεχρι και 30ppm, εαν δεν δειξη τπτ τοτε το τεστ ειναι για πεταμα!

Μιχαλη εαν και θελουν ορθογραφικη διορθωση, εαν μπορειτε να τις κανετε εσεις θα ημουν υποχρεως, παρτε τις οδηγοες και καντετες ενα θεμα να υπαρχουν, την αλλη βδομαδα θα παρω και για μαγνησιο και ασβεστειο της tropic marin, σου στελνω εαν θελεις-ται και αυτες, μονο φωφορικων δεν δεν μπορω για εχω ηδη salifert.... Οτι θελεται :-)

Link to comment
Share on other sites

Έχω τρία καρτελάκια με χρώματα ένα πχ ένα αμονια και ένα που λέγεται nitrit μήπως έπρεπε να έχει και άλλα;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικο μυνημα και εννοω οτι σου εχω στειλη ηδη...πανω δεξια εχει ενα φακελακι, λογικα τωρα θα εχει με κοκκινα 1....

Link to comment
Share on other sites

Τπτ ρε παιδια... Αγγελε οι οδηγιες ειναι ιδεες με τα δικα μου τεστ τελικα, εαν κολησεις καπου στειλε μου και πμ εαν πχ βιαζεσαι...

Στο τεστ των νιτρηκων εχει ενα ακομα μπουκαλακι/αντιδραστηριο με το γραμμα D, αυτο ειναι δειγμα για να δοκιμασεις την αποτελεσματικοτητα του τεστ, μονο των νιτρηκων....κανεις κανονικα το τεστ και απλα στο τελος βαζεις 5 σταγονες απο αυτο και δειχνη μεχρι και 30ppm, εαν δεν δειξη τπτ τοτε το τεστ ειναι για πεταμα!

Μιχαλη εαν και θελουν ορθογραφικη διορθωση, εαν μπορειτε να τις κανετε εσεις θα ημουν υποχρεως, παρτε τις οδηγοες και καντετες ενα θεμα να υπαρχουν, την αλλη βδομαδα θα παρω και για μαγνησιο και ασβεστειο της tropic marin, σου στελνω εαν θελεις-ται και αυτες, μονο φωφορικων δεν δεν μπορω για εχω ηδη salifert.... Οτι θελεται :-)

Και παλι μπραβο σου αγγελε!!

Θα διορθωθουν ορθογραφικα(και να εχεις κανει και δυο τρια....σιγααααα ο πραγμα...ουδεις ασφαλτος..χαχα-ασε που ειναι το λιγοτερο μπροστα στη δουλιτσα που εκανες-) και θα ανοιξω ενα θεμα για αυτα τα τεστ.

Οταν εχεις και τ'αλλα δυο θα τα ανεβασουμε.

Αγγελε αν μπορεσεις να βαλεις και καμια φωτο θα ηταν ακομα καλυτερο και ολοκληρωμενο.

Τεσπα,αυτα θα τα κανονισουμε και με π.μ,να μη χαλαμε το θεμα του αλλου αγγελου.

Και παλι μπραβο σου.

Forum και πάλι forum μπράβο αγορίνα. Πολλά ευχαριστώ.

Ακριβως αγγελε! :thumbsu:

Τα φορουμ και συγκεκριμενα οι χομπυστες που τα αποτελουν εχουν παει πολυ μπροστα το χομπυ.

Τοσες πληροφορεις δεν θα τις βρεις μαζεμενες σε καμια εταιρια και σε κανενα βιβλιο!

Και φυσικα.....ΤΣΑΜΠΑ και χωρις ανταλλαγματα.

Το να τα λεμε σε π.μ ειναι πολυ ομορφο για τις προσωπικες σχεσεις μεταξυ μας παιδια και μας φερνουν ακομα πιο κοντα στο αθρωπινο κοματι του χομπυ.

Απλα εδω θα ηθελα να κανω μια παρακληση(και σαν ευχαριστω για την ευκαιρια)....οταν εχουμε ενυδρειακες αποριες-πληροφοριες,να μην το κανουμε μονο μεσω π.μ. γιατι

-χανονται σημαντικες πληροφοριες,οι οποιες μπορει να ειναι απιστευτα χρησιμες σε φιλους συνχμπυστες

-υπαρχει και κινδυνος αυτες οι πληροφοριες-συμβουλες να μην ειναι εγκυρες και να μην εχουν το επιθυμητο αποτελεσμα.

Ποτε να μη δισταζουμε να μοιραζομαστε δημοσια αποριες και πληροφοριες :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις μιχαλη, ο Αγγελος ειναι νεος παντελως στον ενυδρειακο χωρο και εψαχνε να βρει την καρτα των νιτρικων και φοβοταν μηπως δεν υπηρχε στο σετακι...

Εδω φταιω λιγο και εγω γιατι ξεχασα να πω το εξης, η καρτα με τα αποτελεσματα των νοτεωδων/νιτρικων της Tropic Marin ειναι ειναι διπλη, απ την μια μερια εχει τα νιτρωδη και απ την αλλην τα νιτρηκα, ο Αγγελος επειδη δεν το ειχε καταλαβει, καθε φορα που επιανε την καρτα νομιζε οτι δεν ειχε αλλη μερια, σε αυτο ισως φταιει το οτι οι χρωματικες διαταξεις εινΙ ειναι ιδιες και αλλαζουν μονο οι τιμες, πανω στην αριστερη γωνια ομως γραφη το καθε στοιχειο που θελουμε να μετεησουμε, λιγη προσοχη θελει :-)

Θα κανω σημερα μετρισεις, βασικα σε λιγο, θα βγαλω μερικες φωτος και θα στις στειλω με πμ Μιχαλη....

Σορυ Αγγελε που βγηκαμε λιγο εκτος...

Link to comment
Share on other sites

Ναι γενικα το ελεγα αγγελε,γιατι και εμενα μου εχει τυχει παλιοτερα να μιλαω με φιλο σε π.μ για ενα κοραλι

και την ιδια στιγμη ανοιχτηκε θεμα για το ιδιο αριβως πραγμα και γραφαμε τα ιδια δευτερη φορα :hot:

Αγγελε(257),σορρυ για τον "βιασμο" του θεματος σου! :hysterical:

ontoppic again...τελικα τα εκανες τα test?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό είναι το ενυδρείο μου μέχρι στιγμής έχει πάρει πολύ όμορφα χρώματα ο βράχος και το νερό είναι καθαρό αύριο θα κάνω μετρήσεις για το νερό και θα της ανεβάσω. Φενεται να πάνε όλα καλά. Ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σάς.

post-58352-0-05373000-1391260075_thumb.jpg

post-58352-0-13333100-1391260098_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προτοτυπο και ωραιο το A-scape Αγγελε...

Ανεβασε μετρησεις αυριο να δουμε που εισαι...!

Link to comment
Share on other sites

Πχ 7,7 - 8,0

Κχ 10dkh

Νιτρώδη 0

Νιτρικά 5mg/l

Αμονια 0,1 αυτά από το τεστ! Και μια ερώτηση παιδιά έβαλα προχθές 4 σαλιγκάρια το ένα αφήνει άσπρο υγρό τι είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι trochus και τρωνε αλγη

αν δεν εχεις αλγη το πιο πιθανον να σου ψοφησουν

Δεν πεθαίνουν τόσο απλά είναι σκληροί οργανισμοί τα trochus.

Κακώς ωστόσο τα έβαλες γιατί έχεις ακόμα αμμωνία!Πράγμα που σημαίνει πως το ενυδρείο είναι εντελώς άστρωτο ακόμα....όπως και να έχει τώρα το έκανες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...