Jump to content

Αρχάριος


aggelos257

Recommended Posts

Ειμαι στο σεμηναριο της σερα :-Ρ

Την αλλη κυριακη ειναι η πιτα και ναι θα ειμαι :-)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 237
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πήρα σήμερα νερό και το πήγα για μέτρηση μου έβγαλε 1030 στο πλαστικό που έχω έγραφε 1024_1025 τόσο μεγάλη απόκλιση έχουν με το ακριβείας;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου έχω ένα πυκνόμετρο το οποίο το έχω τρία χρόνια...ο λόγος που δεν έχω προμηθευτεί ρεφρακτόμετρο είναι ότι είναι πάρα μα πάρα πολύ ακριβές το πυκνόμετρο!Μου βγάζει ακριβώς την ιλδια αλατότητα που μου έχουν δείξει τρία διαφορετικά ρεφρακτόμετρα!;)

Υπάρχουν όμως και πυκνόμετρα που είναι κυριολεκτικά για πέταμα.....

Link to comment
Share on other sites

Τα ρεφρακτομετρα ειναι ακριβειας, ακομα και καποια φθηνιαρικα, γενικοτερα κυμαινοντε σε ολα τα ευροι τιμων(φθηνα κινεζικα 20€ εως πανακριβα γερμανικα 100€ πχ)....

Συγουρα εινα πιο ακριβες οι τιμες που δινουν απο τα πυνκομετρα...ειδηκα εαν το πυκνετρο ειμαι μαπα....

Εχω ενα spare καινουργειο ρεφρακτομετρο, στειλε μμ πμ εαν σε ενδιαφερη....

Link to comment
Share on other sites

Ο αγγελος(akridas) αγγελε(257) ηταν 6 θεσεις μπροστα απο εμας στο σεμναριο της sera! :jig:

Ηρθε και μορφωθηκε το παιδι.Αγγελε πολυ χαρηκα που σε γνωρισα απο κοντα αλλα λυπαμαι που τα ειπαμε μονο για λιγο λογω του σεμιναριου!

Αγγελε257 μακαρι φιλε να ερθεις και εσυ στην πιτα να γνωρισεις απο κοντα και τον αγγελο αλλα και τα υπολοιπα παιδια με τους οποιους εχεις-εχουμε την ιδια αγαπη(το χομπυ εννοω :usd: )

Παιδια προβλέπεται στην πιτα να βουλιαξει το μαγαζι για ακομα μια χρονια!

Μην το χασετε!Καλα τα λεμε εδω,αλλα και το προσωπο με προσωπο το ομορφαινει ακομα περισσοτερο!! :jig::jig:

Link to comment
Share on other sites

Ελεος ρεεε...και βγηκα εξω να σε παρω!!!γιατι δεν ειπες τπτ βρε!!

Μιχαλη θα τα πουμε στην πιτα ρε, ολα καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δεις και το υδρομετρο της τροπικ μαριν. Θεωρητικα εχει μεγαλη ακριβεια και υπαρχουν και πινακες που μπορεις να προσαρμοσεις πολυ ευκολα τις μετρησεις σου για οποιαδηποτε θερμοκρασια.

Με τα ρεφρακτομετρα πρεπει να προσεξεις πολυ το καλιμπρεισον. Το καλυτερο ειναι να το κανεις με 35ππτ διαλυμα ή 36,5 αν το ρεφρακτομετρο που παρεις ειναι για nacl και οχι για NSW.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γυρνάω γύρο γύρω στο forum για να διαβάσω διάφορα και έχω δύο ερωτήσεις 1. Το σαλιγκάρι μου το μόνο που επέζησε έχει στο κέλυφος του κάτι που πετάγεται σας Αλιεν και μαζέυετε καμιά ιδέα. 2. τον βράχο μου πρέπει να το ταΐζω;

Link to comment
Share on other sites

Τον βραχο τι εννοεις να τον ταιζεις;;

Βαλε φωτο για το σαλιγκαρακι....

Εμαθες τπτ για τα ρεφρακτομετρα;;

Link to comment
Share on other sites

Βάζω στο ενυδρείο special blend πρέπει να ρίχνω και φαγητό που και που για τα βακτήρια; Και όσο για το σαλιγκάρι αυτό που λέω δεν φένετε κάν για να το βγάλω φωτογραφίες.

Έγινε επεξεργασία - aggelos257
Link to comment
Share on other sites

Οχι μην ριχνεις τροφη εαν δεν εχεις κατι να την καταναλωσει....

Καθε ποτε ριχνεις special blend??

Εχεις μετρησει αυτες τις μερες;;

Link to comment
Share on other sites

Πριν τρεις μέρες. Δεν θα βάλω ψάρια ακόμα θέλω να είμαι αρκετά έτοιμος. Άσε που φοβάμαι μην μου χαλάσει η βιολογία που έχει. Θέλω να το οριμασω πρώτα καλά και να μάθω για προβλήματα και τροφές καλές μεταγραφές βλέπω. Είναι κρίμα να κακοπερασουν τα ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω στο νερό μου πολλά σωματίδια πριν δεν είχα θέλω να βλέπω πεντακάθαρο το νερό. Από Δευτέρα θα πάω να δω για το φίλτρο μου μάλλον κάτι έχω κάνει λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασμα ειναι πολυ σημαντικο κομματι αγγελε πριν το συνδυασεις με πραξη-εμπειρια :thumbsu:

Και αφου το εχεις στο προγραμμα εισαι σε πολυ καλο δρομο φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που διάβασα για τα φώτα της είναι εγώ πως θα ξέρω αν είμαι εντάξει στα φώτα μου; Και το ανεμιστιρακι - ψήκτρα τη είναι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες για το μέχρι στιγμής έχει να μπει ακόμα σκιμερ και βλέπουμε θα πάω λίγο πιο αργά γιατί τα έδωσα όλα για γρήγορο ξεκίνημα πάλι καλά που θέλει στρώσιμο με βοηθά να πάρω τα απαραίτητα σιγά σιγά.

post-58352-0-76971500-1392415348_thumb.jpg

post-58352-0-40120700-1392415387_thumb.jpg

post-58352-0-38094300-1392415407_thumb.jpg

post-58352-0-83813200-1392415432_thumb.jpg

post-58352-0-86353900-1392415469_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...