Jump to content

Δεν Πιάνεται Με Τίποτα!


Recommended Posts

ο λόγος για το http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36832#entry323422 Gyrinocheilus Aymonieri που μου είχαν δώσει πριν 3 μήνες.

το έχω μαζί με τα γκάπυ σε 125lt αλλά θέλω να το πάω πίσω μιας και δεν κάνει για εμένα...

το θέμα είναι ότι όσες φορές προσπάθησα απλά δε πιάνεται.... καμιά ιδέα;;

Link to comment
Share on other sites

Με δυο αποχες δοκιμασες ???

Link to comment
Share on other sites

Φίλος, τον είχα κι εγώ αυτό τον σατανά και τον έπιασα μετά κόπων και βασάνων μέσα σε πυκνοφυτεμένο κι όλας μετά από προσπάθεια τουλάχιστον 3 ωρών (θα μου μείνει αξέχαστη η εμπειρία). Όπως λέει και ο φίλος παραπάνω, το έκανα με δυο απόχες αφού πρώτα το οδήγησα σε μια γωνία του ενυδρείου. Οι απόχες που χρησιμοποίησα όμως δεν ήταν τυχαίες αλλά από ένα παιχνίδι του γιού μου (Ελεφαντούλης) που έχουν διάμετρο περίπου 20 εκατοστά και ευλύγιστες ωστε να αλλάζω το σχήμα τους όπως το ήθελα κάθε φορά. :lolu: :lolu: .

Είναι τρομερά δύσκολο γιατί διακτινίζονται στη κυριολεξία!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τωρα εμπλεξες :hot::hot: εγω σε 60αρι φουλ φυτεμενο μου πηρε 2 ωρες χωρις αποτελεσμα και με 2 αποχες θελει και λιγο τυχη...εγω τελικα ξεστησα σχεδον το μισο ενυδρειο... :cigar::cigar:

Link to comment
Share on other sites

Με δυο αποχες δοκιμασες ???

Και καλό κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα και με δύο και πάλι ξεφεύγει ο άτιμος......και πάνω που πίτσικα να μην αλλάξω το aquackape του ενυδρείου.......θα το αλλάξει αυτός!!!!

όποιος έρθει και τον πιάσει του των κάνω δώρο.....

αναμεταξύ πλέον με έχει καταλάβει και μόλις δει απόχη πάει από την άλλη!!! αμ το άλλο βάζω την απόχη και τα χαζογκάπι πάνε και μπαίνουν αυτά μέσα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν τα καταφερεις ελα να μου βγαλεις και τα 3 σαε που εχω εγω!

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε την σταθμη του νερου για να σε βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις ένα φακό με led, αλλάζεις τα led με κόκκινα και το βράδυ με όλα τα φώτα κλειστά το πιάνεις για πλάκα...... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν τα καταφερεις ελα να μου βγαλεις και τα 3 σαε που εχω εγω!

Xαχαχα ! 2 μήνες προσπαθούσα να βγάλω 2 σαε τελικά το πήρα απόφαση προχθές και έβγαλα τις 2 ρίζες , την πέτρα , άδειασα 1/3 από το νερό , με 2 απόχες και την γυναίκα για βοήθεια με ενα ξύλο και μετά απο πραγματική μάχη 2 ωρών (χωρίς υπερβολή τόσο ήταν)και ξεριζώνοντας αρκετές βαλισνέριες κατάφερα να τα βγάλω το ενυδρείο( 1,20 σε μήκος αρκετά φυτεμένο και τα σαέ 7 και 12 εκατοστά περίπου).Η πρώτη σκέψη ήταν να πάνε τουαλέτα αλλά τελικά πήγαν στο πετσοπ και πραγματικά μετά ηρέμησε το ενυδρείο .

Καλό κουράγιο και τύχη σε εσένα και στον φίλο που του σπαμάρω το θέμα !

Link to comment
Share on other sites

Πετονια και αγκιστρι ειναι η λυση........και περιμενεις να τσιμπησει!!!!!!!! :lolu::lolu::lolu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμάσω το κόλπο με τα led μέσα στην εβδομάδα και θα σας πω αν δεν πετύχει βλέπω να το αφήνω και εγώ κανά χρόνο :)

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο << ψαράκι>> κατέβασα την στάθμη του νερού κάτω από την μέση. Έβαλα μια πλαστική σήτα που βάζουμε στα μπαλκόνια και το περιόρισα στο 1/5 του ενυδρείου και το έπιασα με δυο απόχες. Ποιο εύκολα πιάνετε ο Ξηρός παρά αυτά τα ψαράκια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο << ψαράκι>> κατέβασα την στάθμη του νερού κάτω από την μέση. Έβαλα μια πλαστική σήτα που βάζουμε στα μπαλκόνια και το περιόρισα στο 1/5 του ενυδρείου και το έπιασα με δυο απόχες. Ποιο εύκολα πιάνετε ο Ξηρός παρά αυτά τα ψαράκια.

αχαχαχαχαχαχαχα :lolu::lolu::lolu::lolu:

Σόρρυ για το σπαμ αλλά δεν κρατήθηκα...Όσων αναφορά το ψαράκι, είναι γνωστό ότι είναι σωστός διάολος.Δοκίμασε αυτό που σου είπε ο Φώτης ή κατέβασε την στάθμη και περιόρισέ το σε ένα μέρος

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι πολύ μεγάλο μπορείς να φτιάξεις αυτοσχέδια παγίδα με κομμένο μπουκάλι!

Ψάξε στο www.youtube.com έχει διάφορα!

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια μεγαλη αποχη και με την βοηθεια της μικρης καποια στιγμη θα πιαστει........ :cigar:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος !!!!

Link to comment
Share on other sites

μιας και ήθελα να βελτιώσω και το aquascape ... μιλάμε ότι πήδηξε από την απόχη και τον μάζεψα από το πάτωμα!!!

τον λυπήθηκα τον καημένο....είδε την ζωή του σε σίριαλ και την έβαλε σε επανάληψη .....

τώρα τον έχω με τα νέον που είναι λίγο minimal σαν ενυδρείο και δεν με ενοχλεί Φυσικά φώτα κλειστά για σήμερα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πες μας με ποιο τροπο το επιασες.

Link to comment
Share on other sites

ξ έστισα το μισό ενυδρείο και έβαλα την απόχη στην γωνία που δεν έκανα αλλαγές χωρίς να την κρατάω. Μετά κάνοντας τις αλλαγές κατευθύνθηκε μόνος του προς τα εκεί. Εγώ φρόντισα ώστε το χέρι μου τυχαία να του κόψει τον δρόμο με αποτέλεσμα να κάτσει μπροστά από την απόχη,εκεί ανέλαβε ο γιός μου που είχε στήσει καρτέρι (χαχαχα) και του την φέραμε.....Δεν παραδόθηκε όμως με αποτέλεσμα να βρεθεί στο πάτωμα .... ήταν όμως αργά με μια γρήγορη επέμβαση της task force βρέθηκε στο σακουλάκι :)

Link to comment
Share on other sites

ξ έστισα το μισό ενυδρείο και έβαλα την απόχη στην γωνία που δεν έκανα αλλαγές χωρίς να την κρατάω. Μετά κάνοντας τις αλλαγές κατευθύνθηκε μόνος του προς τα εκεί. Εγώ φρόντισα ώστε το χέρι μου τυχαία να του κόψει τον δρόμο με αποτέλεσμα να κάτσει μπροστά από την απόχη,εκεί ανέλαβε ο γιός μου που είχε στήσει καρτέρι (χαχαχα) και του την φέραμε.....Δεν παραδόθηκε όμως με αποτέλεσμα να βρεθεί στο πάτωμα .... ήταν όμως αργά με μια γρήγορη επέμβαση της task force βρέθηκε στο σακουλάκι :)

Χαμος!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...