Jump to content

Κοραλι???


Recommended Posts

Στη σκληρη βαση της caoulastreαs , υπαρχει αυτος ο ιστος που σιγα-σιγα εξαπλωνετε...7nwb.jpg

Επειδη ειναι χρωματιστος,μου μιαζει με κοραλι, ξερει κανεις πιο μπορει να ειναι ή αν δεν ειναι, μηπως ειναι κατι για το οποιο πρεπει να ανυσηχω?

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία δεν βοηθάει καθόλου, προσπάθησε για καλύτερη λήψη.

Link to comment
Share on other sites

Κοραλι φαινεται να ειναι γρηγορη και συγκεκριμενα pavona.

Αν μπορεις βαλε και καμια καλυτερη φωτο,οπως λεει και ο βαγγελης) να ειμαστε σιγουροι,γιατι μοιαζει και με καποιο αλλο κοραλι.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία δεν βοηθάει καθόλου, προσπάθησε για καλύτερη λήψη.

Βαγγελη ειναι σε πολυ δυσκολο σημειο απο εξω το βλεπεις λοξα, και οσο και να εχω βελτιωθει στις φωτο μονο με αδιαβροχη καμερα θα βγει καλυτερη.....

Κοραλι φαινεται να ειναι γρηγορη και συγκεκριμενα pavona.

Αν μπορεις βαλε και καμια καλυτερη φωτο,οπως λεει και ο βαγγελης) να ειμαστε σιγουροι,γιατι μοιαζει και με καποιο αλλο κοραλι.

Και εμενα για παβονα μου κανει επειδη ειναι πρασινο, αλλα στην παβονα που εχω τα πολυπαδακια που εχει ειναι μεγαλυτερα και κινουνται-ανεμιζουν λιγο με τη ροη του νερου, ενω σε αυτο δεν βλεπω καθολου πολυποδες μιχαλη, μονο πρασινο ιστο....Μακαρι να ειναι και αυτο παβονα, σαν αγορασα 2 στην τιμη του ενος:-)))

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα...μακαρι γρηγορη :thumbsu:

Το μηκος της προεκταση των πολυποδων της Pavona,εξαρταται απο τη ροη.

Αρα pavona ειναι γιατι εκει που ειναι προστατευεται απο την ροη απο τον σκελετο της caoulastreas. ευχαριστω Μιχαλη

Ίσως να είναι και leptoceris.Έχει τραχιά υφή;

Κωστα οχι δεν εχει, αλλα τι ειναι αυτο που γραφεις? Το googlαρα αλλα δεν βρηκα κατι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο...leptoseris λέγεται!Είναι αυτό....

DSC_0022_DxO_zps28c3cc4b.jpg

ΚΏΣΤΑ Σαν αυτό της φωτο σου είναι, απλα σε πράσινο...καλό είναι ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλαράκι είναι πολύ όμορφο!Κι εμένα έτσι μου είχε έρθει με τον βράχο σαν λαθρεπιβάτης!Από τα πιο ωραία ζωντανά που υπάρχουν στον κύβο!;)

Link to comment
Share on other sites

Κοραλι φαινεται να ειναι γρηγορη και συγκεκριμενα pavona.

Αν μπορεις βαλε και καμια καλυτερη φωτο,οπως λεει και ο βαγγελης) να ειμαστε σιγουροι,γιατι μοιαζει και με καποιο αλλο κοραλι.

Πολυ σωστος ο κωστας :thumbsu:

Αν δεν ειναι Pavona,ειναι leptoseris.(τουλαχιστον με βαση αυτη τη φωτο)

Το θεμα ειναι πως απο αυτη τη φωτο προσωπικα δεν μπορω να ειμαι 100% σιγουρος,κλεινω ομως προς pavona.

Επειδη μοιαζουν πολυ μορφολογικα τα δυα αυτα κοραλια(αν δεν εχεις καλυτερη φωτο γρηγορη μου) θα εχουμε μια καλυτερη εικονα,απο τον τροπο που θα αναπτυχθει σε λιγο καιρο.

Αν ξεκινησει "πιατακια" προς τα πανω ειναι Pavona,αν μεγαλωνει μονο παραλληλα με το βραχο ειναι

leptoseris.

Οτι και να ειναι μεγεια!! :jig:

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να ειναι μεγεια!! :jig:

Πτοτιμω να ειναι leptoseris...pavona εχω εξαλου:-))). Ευχαριστω Μιχαλη οτι kai na einai afoy den einai pest ,δεν με χαλαει καθολου...αλλα αυτο το ΣΚ λογω χαλια καιρου χαζευα πολυ το νανο και ολο κατι καινουργιο βρισκω, δυστυχως τα αλλα δεν φαινετε να ειναι καλα σαν αυτο!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα!

Τοτε ειναι leptoseris :jig::jig:

Και τι δεν εχεις βρει εσυ σε αυτο το βραχο ρε γρηγορη!

Τι λαχειο σου εκατσε.

Μη χαλιεσαι,σχεδον ολα αντιμετωπιζονται με καποιο τροπο.

Μπορει να ταλαιπωρηθεις αλλα μαθαινεις παραλληλα(οπως ολοι μας διαρκως) :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...