Jump to content

Nanaki 30 Λιτρα


cholymelan

Recommended Posts

παιδια αρχισα αυτο το μικρουλη.ειμαι9 αρχαριος.εκανα τα εξης και αν ειμαι λαθος διορθωστε με.

προσθεσα νερο οσμωσης(θελει κιαλλο βεβαια)

προσθεσα αλατι το αφηνω να λιωσει

θερμοκρασια τοχω βαλει 28-29 για να λιωσει γρηγορα το αλατι(καλα δεν εκανα?)

βραχος νεκρος αραγωνιτης νεκρος

ερωτηση: περιμενω κανα δυο μερες να λιωσει το αλατι?γιατι προσθετω με το κουταλακι σιγα σιγα

και απο starters τι προτεινεται? και πρεπει να περιμενω να φτιαχτει η αλατοτιτα κανονικα?ή μπορω και απο τωρα να τα ριξω τα ζουμακια?

post-16984-0-99234000-1390661107_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε και καλως ήρθες!

Ολοι μαζι εδω βοηθάμε ο ένας τον άλλον για να χαιρόμαστε το χόμπι μας!

Κατ'αρχην, μην προσθέτεις ποτε αλάτι έτσι χύμα, ουτε με το κουταλάκι.

Ετσι οπως το έγραψες να καταλάβω οτι τα έβαλες όλα μεσα χύμα; δηλ. νερό, αλάτι, βράχο και αραγωνίτη όλα μαζί;

Κατ'αρχην, μην προσθέτεις ποτε αλάτι έτσι χύμα, ουτε με το κουταλάκι.

Οταν έβαλες το νερό, υπολόγισες ποσο αλάτι χρειάζεσαι για να έχεις αλατότητα 1025 - 1026;

Το νερό με το αλάτι πρέπει να μείνει τουλάχιστον 24 ώρες μεχρι να σπάσει καλά. Οταν λιωσει, μετρας αλατότητα και θερμοκρασία και αν είναι ολα οκ, τοτε βάζεις βράχο και αραγωνίτη.

Αν χρειάζεται κι άλλο νερό το ενυδρείο, υπολόγισε ποσο θέλει, και σε ένα κουβά βάλε νερό και αλάτι με δοσολογία και περίμενε να λιώσει καλα.

Ποσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου;

Εχεις φίλτρο; Κυκλοφορητή; Θερμοστάτη;

Αν θέλεις, δωσε περισσότερες πληροφορίες για να σε βοηθήσουμε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

ετσι χυμα το εβαλα.νομιζα οτι επειδη ειναι νεκρα τα πραγματα οτι δεν πειραζει.ειναι 30 λιτρα και εχει πλατη απο πισω με μια αντλια 600λ την ωρα και βαμβακι

στην ουσια αυτο λειτουργει σαν φιλτρο.πισω στην πλατη εχει 3 χωρισματα.το πρωτο αριστερα ειναι η αντλια το δευτερο ειναι κενο και το τριτο εχει υαλοβαμβακα.

Link to comment
Share on other sites

θερμοστατη 50 w κυκλοφορητη δεν εχω λειτουργει η αντλια σαν αυτο,βγαινει λαστιχο απο την πλατη και το πεταει με καποια ροη

Link to comment
Share on other sites

Αφου ο βράχος και η άμμος σου είναι νεκρά δεν παθαίνουν κάτι.

Επίσης, ποσο αλάτι έβαλες; Στη συσκευασία του αλατιού γράφει ποσο αλατι ανα γραμμαρια/λίτρο βάζεις για να έχεις την αλατότητα που θέλεις.

Επειδή έχω κι εγω 30 λίτρα, το αλάτι είναι 1,050 - 1,100 γραμμαρια περίπου ( υπολογίζοντας οτι ο καθαρός όγκος νερού ειναι λιγότερο απο 30 λίτρα, αφου εχεις βράχο και αραγωνίτη) για να έχεις reef ενυδρείο.

Τωρα, δεν ξερω αν θέλεις να το δοκιμάσεις απο την αρχή. Το αλάτι μαλλον είναι ολο στον πάτο κατω απο τον αραγωνίτη.

Επίσης προμηθεύσου εναν κυκλοφορητή για θαλασσινό νερό, έναν μικρό με ροή μεχρι 600l/h είναι καλά. Ο υαλοβάμβακας γνώμη μου να τον βγάλεις, δεν χρειάζεται.

Στο φίλτρο σου θα βάλεις ενεργό άνθρακα και αντιφωσφορο.

Επίσης, εδω στο forum θα βρεις πολλά άρθρα για το ξεκίνημα στα θαλασσινά καθως και πολλές παρουσιάσεις nano ενυδρείων.

Ολα καλα θα πάνε με ΥΠΟΜΟΝΗ, διάβααμα και βοήθεια απο εδω :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

οκ οποτε θερμοκρασια πρεπει να εχω 28?και αμα εχει κατακατσει το αλατι τι γινεται βρε παιδια?αν το αφησω 4 μερες θα μεινει?δεν θα λιωσει?ανθρακα και αντιφωσφορο εχω πρεπει να τα βαλω απο τωρα?ελεγα να τα βαλω μετα απο 2-3 μερες

Link to comment
Share on other sites

Πως θα καταλάβεις οτι εχει λιωσει όλο αφου μπορεί να έχεις κι άλλο κατω απο τον αραγωνίτη;

Ακόμα κι αν λιωσει, θα υπάρχει "παγιδευμένη" μια ποσότητα αλατιού που δεν θα σου επιτρέπει να κάνεις αξιόπιστες μετρήσεις αλατότητας.

Δεν μας ειπες και ποσο αλάτι έβαλες για να σε βοηθήσουμε περισσότερο.

Εγω, σου επαναλαμβάνω, στη θέση σου θα το έστηνα απο την αρχή.

Κι εγω αρχάριος είμαι, δυο μήνες το έχω στημένο αλλά αυτο που έχω καταλάβει με το θαλασσινό είναι οτι θέλει αυστηρή τήρηση των οδηγιών για να πετύχει, ιδιαίτερα τα μικρά που είναι και τα πιο δύσκολα.

Τη θερμοκρασία σου ρύθμισε τη στους 26-27.

Όλα αυτα πολυ φιλικά και με διάθεση για να βοηθήσω. :jig:

Link to comment
Share on other sites

Η για να εισαι συγουρος βγαλε τον βραχο, αφαιρεσε τον αραγωνιτη και ξεπληνετον καλα....

Αστο να τρεξει κανα δυο μερες με συνεχεις μετρησει αλατοτιτας και εφοσον τρεχει ηδη πχ ενα βραδυ βαλε την επομενη τον αραγωνιτη και τον βραχο....

Εαν ειναι ολα νεκρα θα χασεις δυο μερες....

Στην ουσια το στηνει απ την αρχη αλλα δεν πετας το νερο και μαζι και το αλατι που εριξες, τουλαχιστον οχι ολο :-)

Link to comment
Share on other sites

ενταξει αυτο θα κανω θα βγαλω αραγωνιτη και βραχο σημερα και θα μετρησω σε κανα δυο μερες παλι και θα σας γραψω.αν θελετε γραφτε μου τι θα χρειαστω απο ζουμια ργοτερα ωστε την δευτερα να παω να τα παρω.ανθρακα και αντιφωσφορο μου δωσανε κατι no name χυμα.μηπως παω να παρω seachem.γραφτε μου ποια προτεινεται.σας ευχαριστω ολους.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα το θέμα!Καλώς το παιδί και επίσημα στα αλάτια!

Λοιπόν ότι σου είπαν τα παιδιά...αφού είναι νεκρός και ο βράχος,αλλά και ο αραγονίτης,τα βγάζεις έξω και τα πλένεις καλά να φύγει ότι αλάτι έχει κάτσει επάνω τους.
Τα αφήνεις να στεγνώσουν και μετά μέσα!
Όσο θα στεγνώνουν,εσύ θα τρέχεις στο ενυδρείο μόνο νερό και αλάτι,χωρίς σφουγγάρια υαλοβάμβακες κλπ!Μόνο το νερό και το αλάτι!Προσπάθησε επίσης να ρίξεις λίγο λίγο το αλάτι ώστε να μην κάτσει στον πάτο!

Από πρόσθετα εγώ θα σου έλεγα να πας σε άνθρακα seachem matrix carbon.Αντιφώσφορο πάρε κάποιον σιδήρου και μόνο!Και τα δύο θα τα βάλεις να τρέχουν μόλις βάλεις μέσα τον βράχο και την άμμο.

Θα χρειαστείς επίσης και βακτήρια μιας και ξεκινάς από το μηδέν.Πάρε της microbelift το specialblend!Απλά να ξέρεις ότι βρωμάει σαν βόθρος κυριολεκτικά!Ακολουθείς κατά γράμμα την δοσολογία που αναγράφει εννοείτε!

Μετά τον κύκλο του αζώτου θα χρειαστεί να προμηθευτείς και ζωντανά κοπίποδα για να εμπλουτίσεις τον βράχο σου και γενικά να βοηθήσεις το νανάκι να πιάσει ζωή (πολύ βασικό)!Έχει το cosmozoo και είναι και σχεδόν τσάμπα!Καλό θα ήταν να τα ρίξεις πριν βάλεις κάποιο ψαράκι και να τους δώσεις λίγο χρόνο να αναπαραχθούν χωρίς θηρευτές!

Καλό θα ήταν να μην ανάψεις και τα φώτα με την μια.Να το πας σιγά σιγά για να μην έχεις έξαρση άλγης!Μια ώρα ανά εβδομάδα ανέβασμα μέχρι να φτάσεις την φωτοπερίοδο που εσύ θες!Ξεκινάς με μια ωρίτσα και ανεβαίνεις!
Αυτά τα ολίγα για αρχή!
Κράτα μας ενήμερους για την πορεία του μικρού σου!
Θα χαρώ πάρα πολύ να το δω να γεμίζει ζωή φιλαράκι! :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα το θέμα!Καλώς το παιδί και επίσημα στα αλάτια!

Λοιπόν ότι σου είπαν τα παιδιά...αφού είναι νεκρός και ο βράχος,αλλά και ο αραγονίτης,τα βγάζεις έξω και τα πλένεις καλά να φύγει ότι αλάτι έχει κάτσει επάνω τους.

Τα αφήνεις να στεγνώσουν και μετά μέσα!

Όσο θα στεγνώνουν,εσύ θα τρέχεις στο ενυδρείο μόνο νερό και αλάτι,χωρίς σφουγγάρια υαλοβάμβακες κλπ!Μόνο το νερό και το αλάτι!Προσπάθησε επίσης να ρίξεις λίγο λίγο το αλάτι ώστε να μην κάτσει στον πάτο!

Από πρόσθετα εγώ θα σου έλεγα να πας σε άνθρακα seachem matrix carbon.Αντιφώσφορο πάρε κάποιον σιδήρου και μόνο!Και τα δύο θα τα βάλεις να τρέχουν μόλις βάλεις μέσα τον βράχο και την άμμο.

Θα χρειαστείς επίσης και βακτήρια μιας και ξεκινάς από το μηδέν.Πάρε της microbelift το specialblend!Απλά να ξέρεις ότι βρωμάει σαν βόθρος κυριολεκτικά!Ακολουθείς κατά γράμμα την δοσολογία που αναγράφει εννοείτε!

Μετά τον κύκλο του αζώτου θα χρειαστεί να προμηθευτείς και ζωντανά κοπίποδα για να εμπλουτίσεις τον βράχο σου και γενικά να βοηθήσεις το νανάκι να πιάσει ζωή (πολύ βασικό)!Έχει ο ΤΑΝ στο cosmozoo και είναι και σχεδόν τσάμπα!Καλό θα ήταν να τα ρίξεις πριν βάλεις κάποιο ψαράκι και να τους δώσεις λίγο χρόνο να αναπαραχθούν χωρίς θηρευτές!

Καλό θα ήταν να μην ανάψεις και τα φώτα με την μια.Να το πας σιγά σιγά για να μην έχεις έξαρση άλγης!Μια ώρα ανά εβδομάδα ανέβασμα μέχρι να φτάσεις την φωτοπερίοδο που εσύ θες!Ξεκινάς με μια ωρίτσα και ανεβαίνεις!

Αυτά τα ολίγα για αρχή!

Κράτα μας ενήμερους για την πορεία του μικρού σου!

Θα χαρώ πάρα πολύ να το δω να γεμίζει ζωή φιλαράκι! :)

+1000

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, οπως σου εξήγησα και πιο πανω, δεν φτιάχνεις την αλατότητα με αυτο τον τρόπο.

Για τα συγκεκριμένα λίτρα σου πρέπει να βάλεις συγκεκριμένη ποσότητα αλατιού για να φτιάξεις κατευθείαν την αλατότητα στα 1025-1026,

Μέτρησες ποσο αλάτι έβαλες;

Link to comment
Share on other sites

OK, αλλα πως ξερεις ποσα κουταλάκια να βάλεις;;

Αν εχεις αλατότητα 1021, έχεις βάλει δηλαδή γυρω στα 900 γραμμαρια αλάτι. Για να φτιάξεις αλατότητα στα 1025-1026 θέλεις άλλα 100-130 γραμμαρια.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση σε περιπτωση που βαλω μεσα 2-3 κιλα ζωντανο βραχο και 1 κιλο νεκρο.θα χρειαστει να ριξω βακτηρια?

Link to comment
Share on other sites

εγω που το ξεκίνησα όλο με ζωντανό βράχο έριχνα Special Blend.

Βοηθάνε. Πρέπει όμως να ρίχνεις και λίγη τροφή ( ενα-δυο φυλλαράκια) καθε δυο-τρεις μερες για να "τρωνε" κατι. οτι τροφή να'ναι, σε flakes καλύτερα.

Αφου έφτασες την αλατότητα στο 1025, περίμενε να λιώσει καλά. Μην βάλεις το βράχο και τον αραγωνίτη σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

lλοιπον ρωτησα στο μαγαζι επισης το ειχε το special blend.αλλα μου προτεινε της podibio να βαλω 3 αμπουλες οπως και εκανα.μου ειπε οτι το blend δεν ειναι σταρτερ.οποτε προσθεσα δυο αμπουλες biodigest και μια stop ammo

Link to comment
Share on other sites

lλοιπον ρωτησα στο μαγαζι επισης το ειχε το special blend.αλλα μου προτεινε της podibio να βαλω 3 αμπουλες οπως και εκανα.μου ειπε οτι το blend δεν ειναι σταρτερ.οποτε προσθεσα δυο αμπουλες biodigest και μια stop ammo

και οι αμπουλες της prodibio ειναι μια χαρα για αρχη αλλα έκανες λαθος στο stop ammo που δεν έπρεπε να το ρίξεις..

Κανονικά για σταρτερ έπρεπε να ρίξεις μια αμπούλα bioptim και biodigest....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...