Jump to content

Nanaki 30 Λιτρα


cholymelan

Recommended Posts

Τελικα έβαλες ζωντανό βράχο;

Ωραίο είναι το στήσιμο, προσεχε οι βράχοι να μην ακουμπάνε στο τζάμι.

Πρέπει ομως να πάρεις και ενα κυκλοφορητή για θαλασσινό νερό-μεχρι 600l/h αντε βια 1000l/h είναι μια χαρα για 30 λίτρα, κοιτα στις αγγελίες εδω, υπάρχουν παιδια που πουλάνε εξοπλισμό σε πολυ καλες τιμες.

Εγω εχω αυτόν : http://www.petsupermarket.gr/2901/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/resun-1000lh-%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%B8%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%8D-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D.html

Το ammo-stop που έριξες θα καθυστερήσει τον κύκλο του αζώτου. Για το biodigest, δεν εχει οδηγίες το προϊόν;

Link to comment
Share on other sites

σε δυο βδομαδες λεω να ριξω παλι biodigest.οχι?

Ναι και να ξεκινήσεις να κάνεις μετρήσεις για αμμωνια-NO2-NO3 για να δούμε που βρίσκεσαι ....

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειο φιλε cholymelan :thumbsu:

Θα βοηθουσε πολυ να φτιαξεις το κομματι αυτοματη αναπληρωση ωστε να μην εχεις διακυμανσεις στην αλατοτητα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αδερφε απο πολυ φθηνα αν πιανουν χερια σου μεχρι αρκετα ευρο που εχει η καλυτερη για μενα τις tunze αν θες να ασχοληθεις και το εχεις λιγο δες στα θεματα diy να δεις πως φτιαχνετε και τι χρειαζεται.. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

εξατμιστηκε λιγο το νερο,ανεβηκε η αλατοτιτα.1027.φτιαχνω παλι νερο.

αναπληρωση κανεις με γλυκο νερο , ετσι;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αδερφε απο πολυ φθηνα αν πιανουν χερια σου μεχρι αρκετα ευρο που εχει η καλυτερη για μενα τις tunze αν θες να ασχοληθεις και το εχεις λιγο δες στα θεματα diy να δεις πως φτιαχνετε και τι χρειαζεται.. :thumbsu:

+1 :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε και λεμε.εκαν μερικες μετρησεις.

nitrate 0-10

ammonia 0-0.25

nitrite 0

πολυ καλες μου φαινονται οι μετρησεις.ισως επαιξε ρολο οτι εβαλα νερο οσμωσης.

επισης3 προσθεσα special blend πολυ λιγο 0.25 ml ισα ισα για συντηρηση.και σημερα ταισα και παρα πολυ ελαχιστα επισης

Link to comment
Share on other sites

ελα φίλε μου, γιατι ανησυχείς;

Εισαι ακόμα στη διαδικασία του στρωσίματος, περιμένεις μεχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου.

Να κάνεις τις μετρήσεις σου για να βλέπεις που βρίσκεσαι, να ρίχνεις τα ζουμάκια για να ξεκινήσει η βιολογία σου και βλέπουμε.

Οπως σου είπα στην αρχή, θελει ΥΠΟΜΟΝΗ και πολυ διάβασμα. Οσο θα περιμένεις, ψάξε εδω μεσα να βρίσκεις άρθρα να διαβάζεις, να βλέπεις τα ενυδρεία άλλων παιδιων να μαθαίνεις πως τα έστησαν, να διαβάζεις για τη

βιολογία των κοραλλιογενων υφάλων, κ.λ.π.

Κι εγω αρχάριος είμαι, αλλα πέρασαν 2 μηνες μεχρι να βάλω χτες τα πρωτα κοραλλάκια μου. Μονο βράχο έβλεπα και πολεμαγα με τις άλγες..Κι ακομα στην αρχή είμαι!

Το θαλασσινο ενυδρείο εχει πολυ δρομο και πολυ δυσκολία, αλλα πιστευω πως στο τέλος σε δικαιώνει.

Υπομονή και ολα θα πανε καλα! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι ακομα άστρωτο, περα απο το ψαράκι, να ξερεις οτι τα σαλιγκάρια και οι γαρίδες είναι πολυ ευαίσθητοι οργανισμοί και δεν αντεχουν σε κακες συνθήκες νερου ή αποτομες μεταβολές που

σιγουρα συμβαίνουν σε άστρωτα ενυδρεία.

Τωρα, δεν ξερω τι να κανεις. Το καλυτερο θα ηταν να έβρισκες κάποιον να σου κρατήσει τα ψαράκι και το σαλιγκάρι σε ενα πιο στρωμενο και ωριμο ενυδρείο μεχρι το δικο σου να είναι έτοιμο.

Δεν ξερω κατα ποσο θα αντέξουν. Αν τα κρατήσεις, προσπάθησε να ταίζεις λιγο το ψαρακι.

Το σαλιγκαρι πιθανως πηρες καποιο που τρέφεται με άλγη.

Αν δεν εχεις άλγη, τι θα τρώει; Θα ψοφήσει.

Οπως σου είπα πιο πάνω, θελει ΥΠΟΜΟΝΗ και οχι βιαστικες κινησεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω σε ολα με τον φιλο teoxan.

Βιαστηκες αλλα θελω να πιστευω και ελπιζω οτι θα τη γλυτωσουν τα ζωντανα.

Και εγω ειχα βαλει clown στις 7 ημερες λειτουργιας του ενυδρειου και ομως τα ειχε καταφερει....απο τυχη!

Αυτο στο λεω για να εχεις ελπιδες και οχι σαν παραδειγμα.Πρεπει να το αποφευγουμε κατι τετοιο.

Μακαρι να πανε ολα καλα φιλε!

Για το nassarius,αυτη ειναι η φυσιολογικη συμπεριφορα του :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με την σειρα μου θα συμφωνησω

βιαστηκες πολυ να βαλεις ζωντανα

Το nassarius σπανια θα το βλεπεις

εγω το βλεπω μονο

οταν ριχνω τροφη

και αλλαζει θεση

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι στις 14 μερες και οχι στις 7!ποσο επρεπε να περιμενω.30 μερες λετε?σας ευχαριστω για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εγω εβαλα μετα απο 20 μερες περιπου

τα πρωτα δυο ψαρακια

αφου ειχα κανει

αρκετες φορες μετρησεις

για να δω μηπως εχω κανει κανενα λαθος

και ειχα δει πως το ενυδρειο ειχε στρωθει

ο teoxan περιμενε 2 μηνες οπως σου ειπε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...