Jump to content

Octocorals?


Recommended Posts

Ena ΣΚ με χαλια καιρο ανακλυπτεις πολλα σε ενα nano....

Ειναι αυτα octocorals? Διαβασα οτι ο βαγγελης ξεστησε το ενυδρειο του εξαιτιας τους και ανυσηχω...σε εμενα βεβαια ειναι πολυ μικρα 2-3mm να εχει διαμετρο καθε κεφαλι??

zd7i.jpg

i9mw.jpg

Αυτο παλι τι εμπορει να ειναι? Ειναι στη βαση απο το βραχακι της εφυλιας που αγορασα πριν κανενα μηνα διαμετρο και αυτο 2-3mm και ακινητο....αλλιως θα ελεγα οτι μου μιαζει με flatworm-C, retrogemma Red Menace συμφωνα με το lion fish

4tdm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι octocorals γιατί βλέπω πως έχουν encrusted ιστό και από εκεί βγαίνουν!Όσο για το δεύτερο μου μοιάζει και σαν ζωανθάκι από το πλάι.....ωστόσο δεν είμαι και τόσο πολύ γνώστης για να κάνω σωστή αναγνώριση!

Link to comment
Share on other sites

Όντως μοιάζει, διαβαζω ότι μεγαλώνει πολύ γρηγορα, αλλά αλλου γράφει ότι μπορεί να καταλαββει ολόκληρο το ενυδρειο, και άλλου ότι πρέπει να προσέχεις που το βάζεις γιατί το σκοτώσουν εύκολα τα αλλά Κοραλια! Τι να ισχύει άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Όντως μοιάζει, διαβαζω ότι μεγαλώνει πολύ γρηγορα, αλλά αλλου γράφει ότι μπορεί να καταλαββει ολόκληρο το ενυδρειο, και άλλου ότι πρέπει να προσέχεις που το βάζεις γιατί το σκοτώσουν εύκολα τα αλλά Κοραλια! Τι να ισχύει άραγε?

Αν το θελεις και τοτε μπορείς να βάλεις το βραχάκι κατω στον αραγωνιτη και να το εχεις υπο έλεγχο.

Αυτης της κατηγορίας τα κοράλλια εύκολα μπορει να μετατραπούν σε πονοκέφαλο και να πνίξουν το ενυδρείο φίλε μου...

Link to comment
Share on other sites

Αν το θελεις και τοτε μπορείς να βάλεις το βραχάκι κατω στον αραγωνιτη και να το εχεις υπο έλεγχο.

Αυτης της κατηγορίας τα κοράλλια εύκολα μπορει να μετατραπούν σε πονοκέφαλο και να πνίξουν το ενυδρείο φίλε μου...

Το κακο Θαναση ειναι οτι τα βλεπω σε 2 σημεια...το ενα ειναι αυτα τις φωτο που οντως ειναι σε βραχακι, αλλα τα αλλα ειναι στη βαση μιας εφυλιας κολλημενης στον μεγαλο βραχο...εκει τι κανω...?

παντως δεν ειμαι απολυτα σιγουρος οτι ειναι clove polyp...einai paρa poly mikra 2-3μμ diametro alla kai toso υψος εχουν...

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

αναπτύσσεται γρήγορα και σε όλες τις συνθήκες αλλά υποχωρεί μπροστά σε όλα τα άλλα κοράλλια.

προσωπικά μου αρέσει σαν κοραλλάκι παρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...