Jump to content

Σημαδια Σε Μονομαχο


Recommended Posts

αργα 'η γρηγορα ηξερα οτι θα καταληξω σε αυτο το τοπικ γιατι ξεκινησα στρωσιμο με το ψαρι μεσα και περασε ολες τις αλλαγες του κυκλου

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : εμφανη σημαδια και στις δυο πλευρες του ψαριου (κυριως την αριστερη),στα ματια ενος αρχαριου μοιαζουν κατι μεταξυ χτυπηματος και ick

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:10
- Φίλτρανση : σφουγγαρι,siporax mini,substrat pro
- Ιστορικό :2 εβδομαδες
- Ψάρια :1 betta
- Ρουτίνες :ταισμα σχεδον καθολου λογω του στρωσιματος μετα απο καθοδηγηση συνforymιτων,νερο απ το προηγουμενο βραδυ σε δοχειακι στην θερμοκρασια του ενυδρειου και api tap water conditioner,αλλαγες οποτε ανεβαιναν αμμωνια νιτρωδη το 30% λογω του οτι υπηρχε ψαρι μεσα κατα το στρωσιμο και προσθεση βακτηριων api

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:7.5
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4: <0.05 (λογικα 0 αλλα αυτη ειναι η κατωτερη δυνατη μετρηση του τεστ)
- ΝΟ2 :0,5
- ΝΟ3:15
- Θερμοκρασία:
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: ΝΗ4,ΝΟ2,ΝΟ3
-Strips:PH
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:betta
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):εντονη κινητικοτητα,ασπρα σημαδια στο σωμα και το κεφαλι σαν χτυπηματα-γδαρσιματα
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. DSCN0716_zps543fdd3e.jpg

2. DSCN0718_zps0d280778.jpg

3. DSCN0712_zps67ae6dfa.jpg

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

το στρωσιμο γινοταν με το ψαρι μεσα.πριν μερικες μερες κατεβηκε η αμμωνια και σημερα προσθεσα νεο μπολι και αρχισαν να κατεβαινουν μεσα σε λιγες ωρες και τα νιτρωδη.ο μονομαχος ομως ξαψνικα μεσα σε λιγοτερο απο μια ωρα εμφανισε αυτα τα σημαδια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο τις πληγές βλέπω... Ως "πρώτη βοήθεια" θα έβαζα melafix, μιας και βοηθά στην επούλωση πληγών, αλλά δεν ξέρω αν θα μπορούσε να είναι κάποια ασθένεια ή τραυματίστηκε το ψάρι. Περαστικά του... :(

Υ.Γ. Εκτός από πληγές έχει και εξογκώματα;

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

*sorry για το διπλο post

θα κοιταξω αυριο το πρωι για melafix.

Η api δηλωνει οτι ειναι φυσικο και δεν θα επιρεασει το βιολογικο φιλτρο.

Στην δικια μου περιπτωση που ειναι ακομα στο στρωσιμο εχουμε καμια ιδεα αν αλλαζει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει τίποτα , το μόνο που χρειάζεται , είναι μια αλλαγή νερού μετά από μια εβδομάδα θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα..ε ενταξει κατι τετοιο το υπολογιζα,εγω εννοουσα απ την εννοια παραμετρων του νερου.

Αλλα αφου μου λετε οτι δεν υπαρχει προβλημα και συμφωνειτε στο σκευασμα

θα το παρω αυριο και ενημερωνω για οτιδηποτε νεοτερο.

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Το melafix ειναι φυσικο σκαυασμα που βοηθαει σε πληγες.Ειναι τοσο ηπιο που δεν επιρεαζει ουτε την βιολογια του φιλτρου μας αλλα ουτε χρειαζεται ανθρακας μετα το τελος της θεραπειας.

Κανε μια εβδομαδα θεραπεια και πες μας αν βλεπεις καποια θετικη εξελιξη.Το κακο ειναι οτι εισαι αστρωτος και κανονικα πρεπει να κανεις αλλαγες νερου για να μην αφηνεις να ανεβαινει η αμμωνια και τα νιτρωση,ομως με την θεραπεια δεν μπορεις να κανεις αλλαγες νερου γιατι θα τραβας το φαρμακο...μπρος γκρεμος και πισω ρεμα,,

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία. Υπάρχει περίπτωση οι πληγές να προκλήθηκαν από την αμμωνία και τα νιτρώδη;

Υ.Γ. Πώς είναι σήμερα ο μονομαχούλης;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν μπορω να το πω με σιγουρια.

Φιλε chinook μηπως εχεις προσεξει αν ξυνετε στα διακοσμητικα ο μονομαχος σου?

Link to comment
Share on other sites

Ραστα αυτο ακριβως σκεφτομουν στον γυρισμο...

Πως θα γινει να εχω το ιδιο νερο για να γινει σωστη θεραπεια αλλα και να μην καει απο νιτρωδη νιτρικα.

Φανταζομαι οτι αναγκαστικα θα γινει καποια αλλαγη αλλα οσο καθυστερημενα γινεται...

Πριν λιγο εβαλα την πρωτη δοση...οντως φυσικο σκευασμα,μοσχοβολαει.

Σημερα τα σημαδια απ το πρωι δεν ηταν τοσο εντονα,σε λιγο που θα αναψω φως θα ανεβασω καινουργιες φωτο.

το μονο που εχω παρατηρησει απο αλλιλεπιδραση με το περιβαλλον του ειναι ειτε που κρυβεται μεσα στην ριζα

ειτε που χωνεται μεσα στην bacopa (που ειναι στα τελευταια της)...

δεν τον εχω πετυχει να ξυνεται ομως

Link to comment
Share on other sites

σημερινες φωτο...(στην τελευταια φαινεται μπροστα ακριβως απ τα βραγχια) (σορρυ για το μεγεθος :) )

DSCN0724_zps45422c74.jpg

DSCN0738_zps279dd9b8.jpg

DSCN0734_zps822cbf01.jpg

Έγινε επεξεργασία - chinook
Link to comment
Share on other sites

ενα μικρο update...η θεραπεια συνεχιζεται (ευτυχως πλεον εχω και κανονικες μετρησεις οποτε δεν θα χρειαστω αλλαγη κατα την διαρκεια της θεραπειας)

τα σημαδια εχουν υποχωρησει,ειδικα αυτο στον κορμο δεν φαινεται σχεδον...και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! ^_^

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσε την θεραπεια που διαρκει 1 εβδομαδα και μετα κανε μια αλλαγη νερου.Αν το ψαρι ειναι καλα σταματας,αν οχι επαναλαμβανεις το ιδιο για ακομα μια εβδομαδα. (δεν νομιζω να χρειαστει )

Link to comment
Share on other sites

μολις 4η μερα θεραπειας σημερα...εχουμε ακομα....τελικα μαλλον απο χτυπημα ηταν ε?

μετα απο καθε δοση melafix η επιφανεια του νερου γεμιζει με ψιλες λευκες φουσκαλιτσες(σαν σαπουναδα) και περνανε 2-3 ωρες μεχρι να εξαφανιστουν τελειως.

ειναι αναμενομενο?

Link to comment
Share on other sites

ενα μικρο update γιατι αυριο τελειωνει η θεραπεια και θελω να μου πειτε την γνωμη σας

στην αριστερη πλευρα του τα σημαδια εχουν φυγει και εχει μεινει ενας πολυ μικρος αποχρωματισμος

στην δεξια πλευρα του το σημαδι που ειχε στα βραγχια ειναι σαφως μικροτερο αλλα καλα κρατει

βαζω και 2 φωτο (οτι μπορεσα να βγαλω) να δειτε .το σημαδι στην δευτερη ειναι σαφως μικροτερο στην πραγματικοτητα, στην φωτο φαινεται ετσι.

DSCN0788_zps53c7570a.jpg

DSCN0793_zps9b64b3c2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...