Jump to content

Φυτα Σε 60Lt


Daliar

Recommended Posts

Καλησπέρα. Ηθελα να ρωτησω αν υπάρχει πρόβλημα στα να βαλω και αλλα φυτα στο ενυδρείο μου και τι θα πρέπει να προσεξω ισως. Λεω να προσθέσω και αλλη egeria densa στο πισω μερος...

Link to comment
Share on other sites

!

post-58104-0-12393100-1390751751_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε...

δεν υπαρχει προβλημα... κοιτα ποια φυτα σ αρεσουν κ μπορεις ν βαλεις κ βαλτα...

Link to comment
Share on other sites

Ηδη τωρα νομοζω οτι αρχίζουν να παιρνουν τα πανω τους και αυτα που εχω. Εβαλα 2 λαμπες 15w. Μια λευκή και μια grolux για τα φυτα!

Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα αλλα να ξερεις οτι αυτα που εχεις εκει μπροστα θα μεγαλωσουν και θα σου κρυβουν το απο πισω!

Καλυτερα κολλα τα πλατη και πλαι!

Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα αλλα να ξερεις οτι αυτα που εχεις εκει μπροστα θα μεγαλωσουν και θα σου κρυβουν το απο πισω!

Καλυτερα κολλα τα πλατη και πλαι!

Οκ θα τα μετακινησω αυριο που θα παρω και αλλα. Μια βοηθεια αν γνωρίζεις. Το καφετι χρωμα που εχει τις τελευταίες μέρες ειναι φυσιολογικό? Και δεύτερον αν μπορεις να καταλάβεις τις ρίζες που έχουν βγει πρεπει να κοψω και να φυτέψω δίπλα?

post-58104-0-84251100-1390769148_thumb.jpg

post-58104-0-88026000-1390769190_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όσο ανεβαίνει στην επιφάνεια θα κοκκινίζει. :) Για τις ρίζες μην ανησυχείς , αν σε ενοχλούν αισθητικά μπορείς να τις κόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Όσο ανεβαίνει στην επιφάνεια θα κοκκινίζει. :) Για τις ρίζες μην ανησυχείς , αν σε ενοχλούν αισθητικά μπορείς να τις κόψεις.

Δεν ειναι το αισθητικό κομμάτι απλα δεν ξερω ποτε θα ειναι έτοιμες για μεταφυτευση :-)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις φτάσουν επιφάνεια , μπορείς να κόψεις και να φυτέψεις δίπλα για να σχηματίσεις συστάδες. ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να βαλεις και αλλα φυτα ταχειας αναπτυξεις γιατι σε λιγο καιρο θα εχεις θεμα.

Τις ανουμπιες που τις βλεπω τωρα ειναι ομορφες αλλα σε κανενα μηνα μη σου κακοφανει αμα βγαλουν μαυρη αλγη.

Για να γλυτώσεις βαλτες σε ενα σημειο που δεν εχει πολυ φωτισμο,,,και τα φυτα που μεγαλώνουν πολυ τα βαζουμε στο πισω μερος του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Να βαλεις και αλλα φυτα ταχειας αναπτυξεις γιατι σε λιγο καιρο θα εχεις θεμα.

Τις ανουμπιες που τις βλεπω τωρα ειναι ομορφες αλλα σε κανενα μηνα μη σου κακοφανει αμα βγαλουν μαυρη αλγη.

Για να γλυτώσεις βαλτες σε ενα σημειο που δεν εχει πολυ φωτισμο,,,και τα φυτα που μεγαλώνουν πολυ τα βαζουμε στο πισω μερος του ενυδρειου.

Για την ωρα δεν εχω καποιο κρυφο σημειο. Θα καλυψω τις ανουμπιες μολις μεγαλωσουν λιγο τα υπολοιπα. Τοσο καιρο δεν ειχα πολυ φωτισμο και δεν ειχα σχεδον καμια αναπτυξη. Μολις εβαλα την δευτερη λαμπα grolux αρχισα να βλεπω διαφορα και νεες ριζουλες. σημερα θα παω να παρω και αλλα egeria densa

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια!

Βαλε και αλλα φυτα στο ενυδρειο σου,αλλα προσεχε τι βαζεις εννοοντας οτι με τον εξοπλησμο που εχεις να μπορεις να τα εχεις μη σου χαλασουν.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια!

Βαλε και αλλα φυτα στο ενυδρειο σου,αλλα προσεχε τι βαζεις εννοοντας οτι με τον εξοπλησμο που εχεις να μπορεις να τα εχεις μη σου χαλασουν.

Δηλαδη Θα πρεπει να κανω κατι στο θεμα εξοπλισμου?

Link to comment
Share on other sites

Οχι,να διαλεξεις φυτα ευκολα που να μπορεις με τον εξοπλησμο που εχεις να τα αναπτυξεις.

Καποια φυτα θελουν πολυ φως,λιπασματα και co2,μη παρεις τετοια,παρε ευκολα που δεν χρειαζονται ολα αυτα.Αυτο εννοω.

Link to comment
Share on other sites

Α οκ :) Γι αυτο ανεφερα οτι θα παρω και αλλη egeria densa. Νομιζω οτι ειναι σχετικα ευκολο για την πρασιναδα που θελω στην μεση και πισω πλευρα. Η ελεγα να παρω σαν την πρασιναδα που εχω μπροστα - δεξια της πετρας, αλλα δεν γνωριζω τι ειναι :P

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα που ειναι στη μεση και αυτο που ειναι απο την μερια του φιλτρου πανε πισω γιατι μεγαλωνουν πολυ,αν τα αφησεις εκει που τα εχεις τωρα θα σου κλεισουν ολο το ενυδρειο.

Επισης,το φυτο που ειναι απο την μερια του φιλτρου (μαλλον ειναι καποιο ειδος ludwigia) για να γινει κοκκινο οπως ειναι κανονικα θελεις αρκετο φως,μπορει σε σενα να γινει κοκκινο μονο πανω πανω,εκει που παιρνει πολυ φως και πιο κατω να ειναι πρασινο η ακομα και να χασει τα κατω φυλλα του.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα που ειναι στη μεση και αυτο που ειναι απο την μερια του φιλτρου πανε πισω γιατι μεγαλωνουν πολυ,αν τα αφησεις εκει που τα εχεις τωρα θα σου κλεισουν ολο το ενυδρειο.

Επισης,το φυτο που ειναι απο την μερια του φιλτρου (μαλλον ειναι καποιο ειδος ludwigia) για να γινει κοκκινο οπως ειναι κανονικα θελεις αρκετο φως,μπορει σε σενα να γινει κοκκινο μονο πανω πανω,εκει που παιρνει πολυ φως και πιο κατω να ειναι πρασινο η ακομα και να χασει τα κατω φυλλα του.

Οκ κατάλαβα. οπότε τα μεταφέρω όλα μεση και πίσω και βλέπουμε πως θα πανε!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ας πώ και εγώ την δική μου γνώμη μιά και εγώ είμαι στα 60λτ , 54 καθαρά . Εchinodorus bleheri ( φυτεύεται άρα υπόστρωμα ) , Ludwigia sp Rubens ( ομοίως ) , Cabomba Caroliniana ( ομοίως ) , Nympoeides sp Taiwan ( ως ανωτέρω ) , anubia var barteri nana ( ξύλα ) , Vallisneria Nana ( φυτεύεται ) , Microsorum pteropus Narrow ( ξύλο ) , Saggitaria Subulata ( φυτεύεται ) με φωτιστικό της Glo , δύο λάμπες , μία λευκή , μία ρόζ στα 10000 Κ και 4500 Κ αντίστοιχα .

Αυτή είναι η δική μου επιλογή .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα μια cryptocoryne πρασινη μιας και δεν ειχε αυτο που ηθελα (πχ egeria densa) και μετακινησα ολα τα φυτα μου στην μεση και πισω μιας και ολα θα παρουν υψος!

Link to comment
Share on other sites

Εγινε καπως ετσι με την αλλαγη των φυτων.... πρεπει να παρω και αλλα ομως......

post-58104-0-87783100-1390852024_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται λιγο στημενο! Επισης δεν ξερω αν το αναφεραμε πιο πανω, εχεις θεματα με την ψαροσυνθεση σου!

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται λιγο στημενο! Επισης δεν ξερω αν το αναφεραμε πιο πανω, εχεις θεματα με την ψαροσυνθεση σου!

Στημενο δηλαδη? Εχω θεματα του στυλ πρεπει να τα αλλαξω ...

αν δωσω τους αρλεκινους και παρω neon tetra μαζι με το gourami και τα cherry barb ταιριαζουν?

Έγινε επεξεργασία - Daliar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...