Jump to content

Γνωμες Για Ενυδρειο Με Χρυσοψαρα


ARIS F

Recommended Posts

Γεια σας παιδια!

Ασχολουμαι εδω και 5-6 χρονια με τα ενυδρεια, δεν εχω φτιαξει τιποτα σπουδαιο μεχρι στιγμης. Εχω 3 ενυδρεια, ενα Hailea 30 με εναν μονομαχο, ενα moby dick 25 με αλλο ενα μονομαχο και ενα 54 λιτρα με πλατυ, ολα ειναι φυτεμενα.

Θα ηθελα να ξεκινησω ενα νεο ενυδρειο με χρυσοψαρα αφου πρωτα δωσω το 25λιτρο και το 54λιτρο.

Εχω σκεφτει να αγορασω ενα sunsun 250 λιτρων που ειδα οτι ειναι πολυ φτηνο στα 214 ευρω με φωτισμο και φιλτρο.

Ξερω οτι το φιλτρο του δεν θα ειναι αρκετο για χρυσοψαρα αλλα θα αγορασω αλλο οταν θα εχω την δυνατοτητα.

Ο φωτισμος ειναι μολις στα 60 w αλλα με τα χρυσοψαρα μεσα σκεφτομαι να βαλω μονο vallisneria και καποιο ειδος crinum.

Θα ηθελα την γνωμη σας για την ιδεα μου. Το ενυδρειο αυτο αξιζει η θα εχω θεματα; Μπορω να ξεκινησω με το φιλτρο του μονο με 1-2 χρυσοψαρα και να προσθεσω αργοτερα εξωτερικο φιλτρο;

Επισης θελω να δουμε μαζι την επιλογη που θα κανω σε θεμα βυθου, μπορω να βαλω manado ή θα ηταν καλυτερα για τα ψαρακια να βαλω υποστρωμα και χαλικι;

Έγινε επεξεργασία - ARIS F
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρόκειται να φτιάξω μία λιμνούλα 250 λίτρων στο μπαλκόνι και ψάχνοντας για φίλτρο, μου έδωσαν την ιδέα να πάρω 2 των 600-700 λίτρων/ώρα. Βρήκα την ιδέα πολύ ωραία γιατί θα μπορώ να κάνω συντήρηση στα φίλτρα εναλλάξ και αν τυχόν πάθει κάτι το ένα θα έχω το άλλο ως προσωρινή λύση. Οπότε θα σου πρότεινα να εξετάσεις και αυτή την λύση.

Σχετικά με το βυθό, νομίζω ότι περισσότερο έχει να κάνει με τα φυτά η επιλογή του. Δεδομένου όμως ότι τα χρυσόψαρα σκάβουν, ειδικά μετά το τάισμα ο μεγάλος μου ρίχνει τρελό σκούπισμα, θα σου έλεγα αν πάρεις χαλίκι να το επιλέξεις λεπτό γιατί το βάζουν στο στόμα τους και το φτύνουν μετά. Το manado δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Τι χρυσόψαρα σκέφτεσαι να βάλεις; :)

Link to comment
Share on other sites

Το μπαλκονι μου δεν ειναι για λιμνουλα, ουτε για γυαλα!!!

Σκεφτομαι για ενα redcap και ενα black moor αρχικα. Οταν παρω ενα φιλτρο καλο θα βαλω αλλα 3, αλλα fancy οχι common.

Link to comment
Share on other sites

Λιγα φυτα μπορουν να επιζησουν σ' ενυδρειο με χρυσοψαρα,οπως ανουμπια,microsoroum pteropus,vesycularia

dubyana.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε και πάλι για φυτά με χαμηλές απαιτήσεις σε θέμα φωτισμού. Αν και πιστεύω ότι ένα crinum θα μπορούσε να επιβιώσει με τα χρυσόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 4 και δεν τα θελει κανεις :-(

Πανεμορφα ολο κινησει και χαρη....

Αλλα λαιμαργα!!!

Εγω τους ειχα ανουμπιες και μικροσορουμ....οι ανουμπιες γεμισαν αλγη και τα μικροσορουμ τα εφαγαν....αλλα ποτε δεν ξερεις, μπορει να εισαι τυχερος!!!

Οπλισου με υπομονη και να εισαι ετοιμος για γεναιες αλλαγες νερου συχνα πυκνα....

Μαναντο δεν το προτεινω γιατι ειναι πολυ ελαφρυ απ την φυση του και βλεπω να στο κανουν καλοκαιρινο το "μαγαζι"....

Φως πολυ δεν θελεις παντως με τα φυτα που ειπες ετσι και αλλιως, λιγο παραπανω καλα θα ηταν, αλλα καλητερα δωστα σε δυο ισχυρα φιλτρα, το ενα τιγκα βιολογικο και το αλλο μπολικο μηχανικο(σφουγκαρια χοντρα) κατα την ταπεινη μμ γνωμη!!

Δεν θελω να σε απογοητευσω, με δοση χιουμορ τα λεω και τελειως φιλικα!!!:-)

Αμα ειχα φραγκα θα τους εφτιαχνα μια λιμνη "νααα" στην ψευτο αυλη μου, αλλα αναθεμα την κριση και την ανεργεια(μου πλεον)....

Καλη αρχη σε οτι εαν κανεις!!!!

Θα προτηνα εαν σε ενδιαφερη να ψαχτης μηπως κανεις το ενα ενυδρειο(54λ) σαμπ...θα εισαι πασας για τα "χρυσο"ψαρα!!!

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Ακρίδα, αν τα έχεις τα χρυσόψαρα μέχρι το Μάιο, εγώ τότε θα τα βάλω στη λιμνούλα. Οι ανούμπιες είναι καλή ιδέα, γιατί δεν θέλουν πολύ φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν θα ηθελα να τα εχω μεχρι τον μαιο γιατι εχω σχεδια για το παρον ενυδρειο....

Αλλα αμα υπαρχουν ελα να στα δωσω...τσεκαρε την αγγελια μμ και εαν σε ενδιαφερουν πες μμ να σου στειλω φωτο απ τα καμαρια μου:-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ειδα απο κοντα, εχει 3 λαμπες των 39 w η καθε μια και με ανακλαστηρα! Σουπερ νομιζω! Επισης μου φανηκε ταιραστιο, ειναι 289 λιτρα. Φιλτρο εχει στο καπακι με 5 διαμερισματα που χωρανε 2 κουτια σιποραξ. πανω απο καθε διαμερισμα εχει μαμβακι και η αντλια τραβαει απο μεσα και το ριχνει με σπρευ μπαρ πανω στα διαμερισματα που ειναι στην σειρα.

Αρα παμε για φυσικο χαλικι. Σχεδον αμμο λετε η κατι λιγο πιο χοντρο;

Αξιζει να βαλω υποστρωμα για φυτα;

Link to comment
Share on other sites

Άνετα! Εγώ έχω δύο χρυσόψαρα σε 110 λίτρα ^_^

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Οταν αγορασω εξωτερικο φιλτρο καλο θα βαλω κι αλλα, δεν θα παρω τετοιο ενυδειο για 2 ψαρια!!! Αυτο το "ταιραστιο" πιο πανω βγαζι ματι. Συγνωμη, αλλα οταν το ειδα ηταν αργα...

Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζεις 30-40 λίτρα για κάθε fancy χρυσοψαρο ;)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω αλλα με καλο φιλτρο, οχι με αυτο που εχει. Θελει ενα καλο εξωτερικο που να μπορεσει να αντεξει το ενα ψαρακι ανα 40 λιτρα, δεν εχω σκοπο να βαλω πανω απο 6 ψαρακια μεσα σε αυτο. Νομιζω βασικα οτι 5 ειναι μια χαρα για τελικο πληθυσμο. Ειδα βεβαια σημερα εναν κομετ που ηταν κουκλακι, τι ομορφια;! Διαβασα καπου οτι θελει 170 λιτρα μονος του;

Link to comment
Share on other sites

Όχι 170, αλλά 70! Τα προτεινόμενα λίτρα είναι τα ελάχιστα, καλά κάνεις που δεν θα το τιγκαρεις ^_^

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις θα μπορουσε να μπει με fancy μαζι; Νομιζω οτι δεν πανε μαζι τα δυο ειδη γιατι τα common ειναι πολυ καλυτεροι κολυμβητες.

Θελω να τα εχω οπως τους πρεπει, δεν μπορω να εχω ενα ενυδρειο που ειναι στα ορια. Θελω να με ηρεμει, οχι να με αγχωνει. Να ειμαι ησυχος εγω και αυτα ευτυχισμενα εκει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες είναι, τα κοινα χρυσόψαρα είναι καλύτεροι κολυμβητές και τα fancy δεν προλαβαίνουν να τρώνε. Ωστόσο έχω ένα κοινό με ένα fancy και δεν έχουν πρόβλημα, ο μικρός έχει γίνει άριστος κολυμβητής και εντοπίζει την τροφή καλύτερα σε σχέση με τον μεγάλο common :D

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 2 κομετ με ενα φανσυ και μπλακμουρ και τρωνε ολα του σκωτομου...

Τα κομετ ειμαι πανορφα!! Το δικο μου(ο Zia)εχει γιnει 13 ποντους και το πηρα 4 απο λουνα παρκ....αλλα τα παει μια χαρα με ολα, δεν εχουν θεματα...ολα στρομπουλα στρομπουλα ειναι :-)

Σε τι τιμη το βρηκες εαν επιτρεπετε;; Με βαση μαζι;;

Απο φιλτρα, βαλε επανω 2 φλουβαλ μετα (206 ή 306 ακομα καλητερα) και θα εισαι μοα χαρα!!!

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα 214 το ενυδειο με φωτισμο και φιλτρο στο καπακι. και 67 ευρω την βαση του.

Θα εμπιστευοσασταν σε αυτα τα λιτρα να παρετε sunsun;

Λετε να έχω θεμα.

Δεν εχω αποκλεισει το να παρω ενα 160 λιτρων τις ιδιας εταιριας που βαση και ενυδρειο μου βγαινουν ολα μαζι στα 200 ευρω.

Πιστευω και εκει ακομα 3 μπορω να βαλω.

Το μεγαλο που εχω σαν πρωτη επιλογη με τραμαξε με το μεγαθος του, να πω την αληθεια.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα εξοδα συντηρισεις το ενα και αλλα το αλλο...αλλα λιτρα αλλαγης το ενα αλλα το αλλο...

Εγω θα επερνα το μεγαλο και θα εκανα παπαδες σε καθε ενυδρειακο τομεα...

Αμα σε περνει χωροταξηκα(και οικονομικα εννοητε!!) παρε το μεγαλο, αλλιως παρε το πιο μικρο.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτομαι και εγω, δεν ειναι μονο η αγορα.

Αλλα με 80 ευρω παραπανω αρχικα παιρνω ενα στα διπλα σχεδον λιτρα.

Σαν εταιρια για την sunsun εχεις καθολου αποψη;

Στο μεγαλο εχω και μια πιθανοτητα εαν βρω ενα ωραιο comet να τον βαλω, στο μικρο δεν θα το κανω καθως το μηκος του ειναι 80cm

Link to comment
Share on other sites

Καλη εταιρια ειναι, δεν ειχα ενυδρειο της, αλλα δεν νομιζω να εχεις θεμα...

Εφοσον θα ειναι καινουργειο θα εχεις εγγυηση, οταν ερθει ελενξε τις σιλικονες οτι ειναι φρεσκιες και σε καλη κατασταση, γεμισετο στην αυλη-μπαλκονι και αστο 2 μερες να δεις πως παει με το βαρος-πιεσης και το αδειαζης και το ξεκινας....

Δεν ειναι juwel αλλα δεν νομιζω ειναι τελειως μαπα...

Αλλη λυση ειναι μολις το παρεις να του βαλεις εξτρα κοντρες και ενα περασμα σιλικομης ακομα εσυ(εαν πιανουν τα χερια σου)...αλλα εκει χανεις την εγγυηση...

Δεν ξερω ειναι πολλες οι γνωμες, συζητατο λιγο ακομα και αποφασισεις....

Link to comment
Share on other sites

Ριχνε και καμια ματια στις αγγελιες εδω, υπαρχουν διαμαντια κατα καιρους...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιανουν τα χερια μου.

Κοιταω συνεχεια οτι βγαινει προς πωληση, αν και πιστευω οτι δυσκολα θα επαιρνα κατι μεταχειρισμενο, δεν μου αρεσει. Βεβαια και καικουριο αμαξι πηρα και ειμαι ολη την ωρα στα συνεργεια, τα πληρωνει η εταιρια βεβαια, ειναι θεμα τι θα σου κατσει. Εχουν φιλοι μου το ιδιο αμαξι και δεν εχει κανενα θεμα, το δικο μου ομως δεν παλευεται!!! ( ασχετο αλλα ηθελα να πω τον πονο μου).

Ισως κανω την καρδια μου πετρα και παρω το πιο μικρο.

Οποτε θα εχω 3 χρυσοψαρα fancy και λιγοτερο ογκο να διαχειριστω.

Το θεμα του φιλτρου: Μπορω να προσθεσω αργοτερα ενα εξωτερικο ή θα υπαρξει θεμα οταν βαλω το καινουριο;

Αλλη μια ερωτηση ειναι το θεμα του υποστρωματος, επειδη αυτα σκαβουν το χαλικι, λετε να υπαρξει προβλημα, σκαψουν τοσο ωστε να βγει στην επιφανεια;

Link to comment
Share on other sites

Αν σε παίρνει, ξανασκέψου το για το μέγεθος. Το μεγαλύτερο είναι πάντα καλύτερο στο hobby μας, ειδικά αν αποφασίσεις μελλοντικά να βάλεις άλλα είδη ψαριών θα έχεις περισσότερες επιλογές. Θέμα με το εξωτερικό δεν θα υπάρξει αν το βάλεις αργότερα, ούτως ή άλλως δεν θα σταματήσεις το εσωτερικό ταυτόχρονα. Με το χαλίκι δεν υπάρχει πρόβλημα δεν σκάβουν τόσο βαθιά τα χρυσόψαρα, παίρνουν ένα χαλίκι από μπρόστά τους και το φτύνουν δίπλα (γενικά το κάνουν ίσιωμα), αλλά το ύψος του παραμένει περίπου σταθερό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...